Světem se řítí vlak, který veze poslední obyvatele planety. Všechno ostatní kolem je pokryto ledem a člověk by venku nepřežil. Poslední útočiště poskytuje lidstvu vlak, který sestrojil pan Wilford, který ho také řídí. Vlak je společensky strukturovaný, od lokomotivy směrem dozadu klesá společenská úroveň. V zadní části přežívají lidé špinaví na palandách, k jídlu jim ozbrojená stráž dodává proteinové kostky. Mezi nimi žije také Curtis, který chce celou dobu, co ve vlaku žije, uniknout ze zadní části a dostat se až dopředu. Nenávidí Wilforda za to, že je drží jako krysy oddělené od zbytku vlaku. Jednoho dne se rozhodne jednat, sestrojí plán a společně s ostatními rozpoutá revoluci. Lidé pobijí vojáky a uniknou ze zadní části vlaku. Dochází ke krveprolití, protože jsou nasazeni všichni vojáci, aby povstání potlačili. Ovšem Curtisovi se podaří zajmout Masonovou, která zprostředkovává komunikaci přední části vlaku se zadní. Ta ho dostane do střední části vlaku, kde jsou vzdělávány děti a kde je jim vštěpováno, že pan Wilford je nejlepší člověk na světě a že žít ve vlaku, je prostě skvělé. Tady také dojde k dalšímu boji, protože Wilford posílá ozbrojené složky, které ještě disponují náboji ve zbraních a strhne se opět krvavé peklo... (TV Prima)

noriaki

Marigold má pravdu, film opravdu připomíná Aldisův Nonstop a nebo Sirotky oblohy Roberta Heinleina. S jedním podstatným rozdílem. Obě zmiňované knihy vytvořily fikční svět ve kterém byl uzavřený systém archy jak opodstatněný, tak uvěřitelný. Seolgug Yeolcha se takovým luxusem pochlubit nemůže. Vlak křižující zamrzlou planetu je sice veskrze charismatický, ovšem netvoří nic než lehce svébytnou kulisu pro klasickou vzpouru nemohoucích proti mocným. Joon-ho Bong si s tím hlavu nelámal a natočil slušnou rubačku se silným sociálním apelem z lehce Kafkovského světa, připomínající hypnotický Bunker Palace Hôtel. Film bohužel zdaleka nemá takovou sílu výpovědi jakou by mít mohl a od šedého průměru žánru od odlišují jen herci. Zvlášť Tilda Swinton udělala pro atmosféru téměř tolik, co sám vlak. ()

elanius

(15/2015) / Tak musím priznať, že už som videl fakt kopu brutalít vo filmoch ale prvú polhoďku som pri Snowpiercerovi mal otvorenú chlebáreň. Super naturalisticky, drasticky a špinavo spracovaná prvá, tá akčnejšie časť. Perfektne dynamicky a originálne natoćené. Tušil som, že toto sa fakt celý film vydržať nedá a presne tak, po ústupe z akčnosti sa film začína orientovať viac na kecy a filozofovanie. Napriek tomu, tým, že je na čom stavať (námet, herci, atmosféra a hlavne očakávanie rozuzlenia) si Snowpiercer až do konca udržal moju pozornosť bez problémov. Neni to na plný počet, ale určite každému odporúčam ako ten "must see" kus. Chris Evans to zahral jak pán mimochodom. (8/10) ()

Micro41CZ

A já si celou dobu řikal, co za béčkovej film plnej mizernejch herců i motivů sleduju, a teď koukám, že von to byl Evans a místní se nad tím rozplejvaj... Natvrdlejší film sem dlouho neviděl, ale svym blbym způsobem to vcelku i baví (a Harris potěšil). ()

Tereszka33

Mám slabost pro odemykání různých místností, chodeb, prostorů všeho druhu a očekávání, co že se tam vlastně skrývá. Cesta do “srdce” vlaku je rozmanitá, drsná, vtipná. Tilda je opět skvělá, Chris je sexy a Kang-ho vas sere. Dohromady to nenudí, interiér je nápaditý, konec má filozofický nádech, což mě až tak neuspokojilo, ale tak nějak to k tomu směřovalo... ()

Ceres

"Zavřete dveře" - zaznělo ve filmu česky a já se pousmál. Snowpiercer je v konečné fázi neskutečná pecka. I když někteří mluví o opaku, tak pro někoho kdo má rád postapokalyptické filmy a hrál např. Metro 2033, ten bude jásat. K tomu si přičtěte perfektní atmosféru, napětí a práci production designera Ondřeje Nekvasila. Dojem z filmu pak může kazit jen ten tuctový konec a strašně špatné (ale to skoro u všech filmů pro mě) CGI. Souboje byly kupodivu celkem ok, ale nechápu to znovu vzkříšení toho mamlase. Škoda, bylo by to jinak na plnou palbu, ale i tak se nedivím, že to někteří i dávají, jde o opravdu výborný film. ()

pabulator

Každý malý kluk chtěl být někdy ve skrytu duše mašinfírou.Pokud jste si jako malí hráli s vláčky bod pro vás.Probojujte se s těmi nejposlednějšími z nejposlednějších skrz všechny vagony přes nemalé nesnáze až k vytoužené metě .Postapo podané ryze zábavnou formou nehrající si zbytečně na inteligentní podívanou.PS: S Tildou až na kraj světa!!! ()

Pump

Přepálený námět je to jediné co bych chtěl tomuto filmu vytknout. Dokonalá sci-fi se skvělým obrazem i zvukem, která se nebojí ukázat kontroverzi a problémy doby, ve které se děj filmu odehrává. Závěr mě hodně překvapil. Vynikající záležitost, kterou na plný počet brzdí silou vlakové záchranné brzdy jen řada roztomilých úletů... ()

lucascus

"Vodní svět", ale pro změnu odehrávající se ve vlaku. Lidstvo vymřelo, zůstal pouze stále jedoucí vlak, kdy existují poslední zbytky života. A i v téhle poslední civilizaci existuje rozdělení do kast, respektive do vlakových tříd. Jak dopadne revoluce třetí třídy proti té první? Nečekejte optimismus, realita je totiž krutá. Film působí místy velmi depresivně a já sám bych si představoval poněkud radostnější závěr, tvůrci se však rozhodli jinak a já je plně respektuji. Samozřejmě z této látky se dalo vytřískat mnohem více, ale i tak je to povedený biják s mimochodem jako vždy perfektní Tildou Swinton - tentokrát v roli podvraťácké svině z první třídy. ()

VanTom

Zmrzlým dystopickým světem už 17 let sviští poslední lidské útočiště, archa schraňující zbývající přeživší, věčným motorem poháněný VLAK. V jeho uzavřeném, stísněném prostředí se právě schyluje k několikáté rebelii, kdy se nejchudší lůza z posledních vagónů pokusí probít úplně dopředu, přes první třídu až k zbožštěnému konstruktérovi. Únosně, přitažlivě dekadentní svět, bizarní postavy či situace, skvělé, neotřelé nápady i realizace (triky mi přišly slušné), korejské kořeny podivnost ještě prohlubující, to vše dělá z této "pouti do Elysia" působivý, byť v závěru klopýtající zážitek. ()

Yoda sama

Absolútne brilantné postapo, ktoré naplno spĺňa svoj potenciál, je skvelo natočené a vie, kedy má presne zaútočiť na diváka. Scenáristicky pestré ako už dlho nie, zaujímavé v každom ohľade a hlavne prekvapivo skvelo oldschoolové s pár dobrými sociálnymi podtémami. Každopádne jeden z najzaujímavejších snímkov poslednej doby, ktorý mňa osobne pobavil viac, ako ktorýkoľvek blockbuster, ktoré sú všetky na jedno kopyto a postrádajú takú pestrosť, krvavosť, vychytralosť a hlavne takú skvelú zavrženia hodnosť všetkých postáv do jedného (viem ako chutia deti, wow!), čo očividne Bong chápe a preto je koniec najlepším možným. 9/10 ()

hroubek

Hodně mě mrzí, že jsem se na tento film nekoukl mnohem dříve a pořád jsem to oddaloval. Snowpiercer(Seolgug Yeolcha) není úplně nejchytřejší, a když se budete snažit, tak odhalíte spoustu chyb. Přesto mě ty chyby vůbec netrápí a to samé by se dalo říci i o ne úplně luxusních tricích. Film si mě získal svým příběhem a vyprávěním, které mě hodně moc bavilo. Joon-ho Bong vytvořil až nepříjemně realistické pojetí utopie v jednom vlaku, kde jsou nádherně zobrazeny třídní rozdíly. Také moc dobře pochopil, že nemá kam spěchat a kupodivu využívá svojí stopáž na maximum a skoro každý záběre a scéna je správně dlouhá a správně dialogově vyvážená. Velmi jsem ocenil první hodinku, která nešetří brutalitou a nepříjemnými momenty jako jsou odebírání dětí, amputace pomocí chladu nebo naprosto upřímný dialog od třídních poměrech z úst Tildy Swinton. Režisér se v těch momentech nevyžívá, ale rozhodně je nepřikrášluje a totéž platí ovšem co ve filmu uvidíte. I tak mě největší radost udělaly dvojsmyslné dialogy, u kterých když se zamyslíte objevíte autorovu myšlenku a uvidíte film trochu z jiné perspektivy. Osobně se mi nejvíce líbily tři scény, které trochu rozeberu a pokusím se co nejméně prozrazovat. První ze scén v se odehraje v tunelu, kde je vidět perfektní choreografie a hodně agresivní pojetí souboje, které mě pěkně zvedlo tep a rozhodně tuhle scénu chci vidět znovu. Druhá se odehraje ve vagonu, kde je školka nebo škola. Osobně mě z té scény mrazí, když vidím jak je těm dětem vymýván mozek a mluví jako fašisti. Tahle scéna krásně pak graduje a rozhodně patří k vrcholům filmu. Třetí scéna je rozhovor, ve kterém se vykouří poslední cigareta na světě a z tohoto rozhovoru mě opět zamrazilo v zádech. Škoda, že závěrečné setkání se záporákem není úplně vygradované do konce a finální pointa sice není vůbec špatná, ale dokázal jsem si představit lepší konec. Chris Evans valí a jeho herecký projev má do Kapitána hodně daleko a jde z něj strach a ta bolest co má v očích skoro děsí. Jamie Bell hraje hodně dobře a velmi se mě zamlouvá jakým směrem postupuje jeho herecká kariéra. Tilda Swinton je ve své roli perfektní a ty její dialogy jsou, tak parádně proneseny, klobouk dolů. John Hurt a Ed Harris si svoje odehrají a ukazují, že i na malém prostoru jsou bezchybní. A proč tedy není plný počet hvězd?? Protože i přesto, že jsem byl skoro pořád nadšený, tak mám k ději a ke konci drobné výhrady. I tak jsem přesvědčený, že se Snowpiercer hodně moc povedl. ()

sskrblik

Snowpiercer je výjimečný v tom jaký mišmaš je vám servírován přímo pod nos. Koketuje s nejrůznějšími filmy a žánry. V základu se opírá myšlenku pyramidy (vrstvení společnosti). Nelze toto dílo jednoznačně označit za post-apokalyptický film. Shledávám prvky steampunku, light verzi japonského gore, hravost scény Tima Burtona (konkrétně Karlík a továrna na čokoládu), průchod vagóny vyzní jako počítačová hra (mě připoměl Prince of Persia, kdy každý "rum" má jiné nástrahy) a závěrečná katarze hlavního hrdiny je jako přes kopírák Truman Show v čele se skvělým Edem Harrisem. Náhoda? Ani omylem. Myslím, že režisér vyňal do svého díla své oblíbené tvůrce a namixoval je v pestrobarevném podání, které může vyhovovat pouze filmovému fajnšmekru a člověku, který si tyto odkazy sám vyhledá. Intenzivní a silný zážitek. P.S. želatina v podobě proteinů - červíci nejsou sračka, sám mám za sebou degustaci a můžu říct, že takový šváb v těstíčku nebo cvrček na másle je lahoda. ()

Experiment

Jeden z najzaujímavejších počinov čo som za posledné rok dva, videl. V poslednom čase oceňujem, plnokrát na filme (alebo hocijakom inom umeleckom diele) viac tú atmosféru a tie pocity, čo to vo mne vyvolá, ako kvalitu prevedenia. Keď sa teraz pozriem spätne, tak som si náramne užil ten premenný pocit, sľubného začiatku, neskoršieho sklamanie (že co to kurva?) a následného chápania o čo tu vlastne ide. Ku koncu vlaku som bol priam nadšený a s so strachom aby to teraz neposrali, som očakával posledný vagón. Žiadne sklamanie nebolo, veľa zaujímavých podnetov a celkové zakončenie a zaobalenie príbehu vo mne odstránilo skoro všetky predošlé nedokonalosti deju. V tejto dobe, keď sa filmy robia ako na bežiacom páse podla predom určených schémat, mi dobre padol takýto úlet. A velké plus za morálnu nedokonalosť hlavných postáv. ()

Natabar

Nízkorozpočtová (pozor - to není ten problém) prázdná bublina (to už problém je), v průběhu děje plná chyb a nesmyslů, v závěru beze smyslu a pointy. Absolutní ztráta času. ()

Timak

Drama / Thriller? To asi ne :) Spíše taková akční, sci-fi, černá pseudokomedie :) Film, který si člověk pustí jen jednou a nikdy víc :) ()

zdenny

Mám rád filmy, které se zabývají tématikou totalitní moci a pokusů o její svržení. Tedy orwellovské téma. Zde se vše odehrává v dlouhém vlaku, kde vládnoucí třída žije v prvních vozech, lůza pak v těch posledních. Aby byla revoluce dokonána, musí se povstalci probojovat až do prvního vagónu. Čímž jde základní orwellovská myšlenka trochu stranou, protože diváka zajímá především vizuální stránka filmu a "překvapení" nacházející se v jednotlivých vagónech. Z těch mně se nejvíce líbil vagón zabijáků se sekyrami a celková akční scéna v tomto vagóně. Když tedy přivřu oči nad některými logickými nedostatky, dostanu celkem slušný a především vizuálně nabušený film. PS: Otázka: Byla i v originál verzi scéna s asiatkou za dveřmi, která po jejich otevření řekla "zavřete ty dveře"? - normálně česky i při anglickém znění. ()

lykan9

Začátek je bravurní a zajímavý. Tempo průběhem filmu sice uvadá, ale je příjemné pozorovat, jakým způsobem se dají využít vnitřní prostory vlaku. Konec mě však nesmírně zklamal a to i z důvodu, že kdyby byla Ledová archa o hodinu kratší, tak by se vlastně vůbec nic nestalo. Nejzajímavější věcí z celého filmu je však otázka morálního dilematu. Má člověk právo, když ho jiný zachrání před jistou smrtí a dá mu střechu nad hlavou, požadovat víc nebo by měl být vděčný aspoň za to něco, i když toho není moc, co mu zachránce dal? Já osobně být tvůrcem takového vlaku jednu výjimku udělal. V posledním vagoně, bych nechal udělat dveře, aby každý komu se nelíbí, co mu dávám a poskytuji, měl možnost volby a mohl si třeba vystoupit. Nevděčníci :-) ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Remake Snowpiercera hlásí problémy

Remake Snowpiercera hlásí problémy

03.07.2018

Dystopické sci-fi Snowpiercer (aka Ledová archa) korejského režiséra Joon-ho Bonga (Okja) zaujal Hollywood natolik, že se stanice TNT před časem rozhodla natočit seriálový remake. Najala scenáristu… (více)

Korejský mistr se vrací domů

Korejský mistr se vrací domů