Světem se řítí vlak, který veze poslední obyvatele planety. Všechno ostatní kolem je pokryto ledem a člověk by venku nepřežil. Poslední útočiště poskytuje lidstvu vlak, který sestrojil pan Wilford, který ho také řídí. Vlak je společensky strukturovaný, od lokomotivy směrem dozadu klesá společenská úroveň. V zadní části přežívají lidé špinaví na palandách, k jídlu jim ozbrojená stráž dodává proteinové kostky. Mezi nimi žije také Curtis, který chce celou dobu, co ve vlaku žije, uniknout ze zadní části a dostat se až dopředu. Nenávidí Wilforda za to, že je drží jako krysy oddělené od zbytku vlaku. Jednoho dne se rozhodne jednat, sestrojí plán a společně s ostatními rozpoutá revoluci. Lidé pobijí vojáky a uniknou ze zadní části vlaku. Dochází ke krveprolití, protože jsou nasazeni všichni vojáci, aby povstání potlačili. Ovšem Curtisovi se podaří zajmout Masonovou, která zprostředkovává komunikaci přední části vlaku se zadní. Ta ho dostane do střední části vlaku, kde jsou vzdělávány děti a kde je jim vštěpováno, že pan Wilford je nejlepší člověk na světě a že žít ve vlaku, je prostě skvělé. Tady také dojde k dalšímu boji, protože Wilford posílá ozbrojené složky, které ještě disponují náboji ve zbraních a strhne se opět krvavé peklo... (TV Prima)

quido.morava

Je zde vidět poctivá snaha o vytvoření něčeho mimořádného, ale výsledek se vůbec nepovedl - na tohle se podruhé dívat nehodlám. Obludnost a zbytečnost téhle fikce mne až znechucuje. ()

Gmisiycs odpad!

Co to jako ku.. mělo být? Já si koupil sajfiplacku, a dostal akorát facku! Odporné sfinstfffo. Proboha, už jen nápad existující železnice v mrazu. To se na Čsfd nenajde jediný metalurg, který by si nad takovým námětem zazvracel? ó veliký motor a pan (už nevímjak). To je zlý sen. Děj filmu: Nacistická 'běhnopanna' pomáhá v jediném!!!! místě na planetě, kde ještě žijí lidé, a sice v jedoucím vlaku, skupině hladových, vyvraždit skupinu nažraných (jak lidské) a celé je to zabaleno do uměleckého hávu pacifismu a snech o ekologii, záchraně platy (planet) a toho nejlepšího, co je v nás. Mimo zápis tedy velice hodnotím pevnost loketní kosti hlavního hrdiny a hlavně strojírenský um mozků, když místo proudu vzduchu (nebo čehokoliv jiného) musí nefunkční část stroje obsluhovat dítě systémem vytáhni tu špinavou vazelínu. Proč to vůbec píšu? Vždyť to celé nemá sebemenší smysl. ... aha, už vím. Právě proto!!! ()

Aresko123 odpad!

Preboha živého čo toto bolo???? Ani jedna vec v tomto hlupom a lacnom filme nedavala zmysel. Z roka na rok sa natacaju stupidnejsie a hlupejsie filmy. Uz ked som sa odosobnil od vsetkych tych hluposti a nelogickosti asi najviac ma iritovala skutocnost ze oni si nedokazali zavriet dvere na vagone. Stacil by jeden malicky visiaci zamok a je po revolucii.... ()

-marti-

Nemám ráda dystopie! Některé dialogy jsou fakt naivní až úsměvné, byť měly aspirovat na filozofickou hloubku. Děti jsou využívány nejen k otrocké práci a... ale i k manipulativnímu dojímání diváka. Je to předvídatelně lineární. A naopak nepředvídatelně splácané ze všech myslitelných žánrů (včetně muzikálu). --- Ale doprčic, ono to nějak všechno pokupě prostě funguje. Obrovský podíl na tom má bezpochyby obsazení a dynamika filmu. Za mě dobrý. (Asi se nechám inspirovat coby PJ, tohle se samo nabízí. Celé to má hodně znaků RPG.) ()

Mrliš

Vizuálně jde o pěknou podívanou. Začátek navozuje zájem, ale jak se dostanou do sekce s bandou ozbrojenou sekerami a ponožkami na hlavě, aniž by měli otvory na oči, tak šlo vše do kopru. ()

Martin29 odpad!

Už úvodní scéna kdy chlápkovi zmrzne ruka a oni mu ji rozmlátí kladivem přitom se on směje jak měsíček na hnoji je reálná asi tak jak Rambo. Pak je to klasický film typu jdeme z místa A (začátek vlaku) do místa B (konec vlaku s pointou). Pointa to též nezachrání,protože je divná ()

Jeremy1000

Tak sem se nechal nalakat Polakem Verbalem, on je sice potrat, ale nekdy se do hodnoceni trefi, ale bohuzel zase velky .... Byla to predvidatelna a nudna kokotina, na ktere bylo videt, ze jaksi nebylo moc penez. ()

incredibulus

Film jako celek působí velmi věrohodně a člověku se až místy tají dech, jak tohle může dopadnout. Jako zajímavost zjistit, že se film natáčel v Barandovských ateliérech a navíc ve spolupráci s druhou stranou světa (Jižní Korea) pak filmu podle mého nakyne na hodnocení, avšak film i s jeho zápletkou je lehce předvídatelný a řadí ho proto do klasických "B" hororů, kde krom dějové linky postapo hororu mu na kráse přidává pouze myšlenka natočit vše ve vlaku. Film jsem shlédnul pouze jednou a myslím si, že to bohatě postačí, i když máte rádi vláčky a vlaky sebevíc. ()

Jirkacek

Vlaky jsou moc srdcovou záležitostí od malička, takže jsem si zadal do vyhledávání ve filmové databázi ono klíčové slovo a vyskočilo na mne několik filmů s touto tématikou. Postupem času došla řada také na Ledovou archu, nabízející navíc jistou sci-fi zápletku, znásobující tak u mne šance na dobrou podívanou. A jak to dopadlo ? Na začátku jsme se doma dozvěděli, že lidé zabránili globálnímu oteplování tak dokonale, že ze Země udělali ledovou planetu a vše živé zmrzlo. Jediní lidé, kteří katastrofu přežili už 17 let cestují vlakem po okružní dráze, přičemž jedno kolo vlaku trvalo jeden rok, než ji objelo. Dále jsme se dozvěděli, že souprava nesměla nikdy zastavit, ani to nemělo smysl, protože venku by stejně každý ihned zmrzl. Když jsem byl malý, auto jsme neměli a tak jsme často jezdili vlakem a já jsem počítal na nádražích vagony protijedoucích souprav. Mnohokrát to byly desítky vagonů, jindy jich bylo méně, ale vlak v tomto filmu jich měl tolik, že se do něj v pohodě vlezlo více jak tisíc přeživších lidí. Expres stvořil kdysi pan Wilford a rozdělil jej do několika sekcí podle různých funkcí ale hlavně podle kast nebo chcete-li vlak prostě nabízel několik úrovní kvality žití v úzkostně vyvažovném uzavřeném ekosystému. A na tom byl vlastně celý filmový příběh založen, neboť každý člověk ve vlaku měl své místo, od nejnižší lůzy a odpadlíků na konci soupravy až po pana Wilforda u lokomotivy. Samozřejmě se to těm lidem vzadu nelíbilo a pokusili se nejednou o zlepšení svých životních podmínek. Až potud se mi ten nápad docela líbil, dalo by se s tím dobře pracovat, rozvinout jej do dokonalosti a diváku nabídnout úžasný filmový zážitek. Bohužel jsme doma viděli jen eskapádu zabíjení při vzpouře odpadlíků, probíjejících se vagon po vagonu směrem k lokomotivě, čemuž se snažila zabránit vyzbrojená armáda. Režisér nám nabídl pouhou akční podívanou, spoustu krve a násilí, včetně toho na dětech, vystřídanou nesmyslnými úvahami o životě, které pouze protáhly film na nudných 126 minut. Klidně by mohl být o půl hodiny kratší a vůbec nic by se nezměnilo, dopadlo by to stejně špatně. Jediné co se mi líbilo, byla digitální vizualice vlaku, jedoucím zasněženou krajinou a promyšlené vybavení jednotlivých vagonů, nabízející lepší životní podmínky a dokonce vzdělání i zábavu - stačilo jít jen dál blíže k lokomotivě a tím pádem i k veliteli a strojvedoucímu soupravy v podobě pana Wilfrieda, kterého zahrál Ed Harris. Pro mně to byl ale jediný známější herec v tomto snímku, ostatní jména mi nic neříkaly. Jsem velice rád, že jsem se na tento film díval doma zadarmo, nemusel platit za kino ani disk, takže jediné co mne mrzí jsou dvě ztracené hodiny v mém životě. Bohužel mne Ledová archa zklamala ve většině faktorů, podle kterých filmy hodnotím, takže jí s ledovým klidem uděluji pouhou jednu ledovou hvězdu *. ()

burg

Z fyzikálního hlediska naprostá píčovina - dle toho, že ruka vystrčená z vlaku zmrzne na šutr už během sedmi minut musela být venku taková klendra, že to muselo koleje roztrhat na kusy už dávno. Navíc i když Wilford používá děti coby údržbáře motoru, tak kdo mu udržoval v chodu celý vlak? Po sedmnáct let?!? Z hlediska lidského, ekonomického a údržbářského už je to sračka na en-tou. Takhle by to nefungovalo ani omylem. Prostě celý film je dvouhodinová hovadina, která si nezaslouží víc, než zahrnou kupou zmrzlého hnoje. Hvězdu jen za českou saunovací vsuvku a hlavně za Tildu Swinton, protože ta nad tou kupou hnoje čněla jak růže... ()

Ilikefilms odpad!

Uff. Jestli se chce někdo metaforicky zamyslet nad soudobým světem, tak tímto způsobem snad jen ten, kdo by se měl jít okamžitě léčit. Asi nejsem cílovka a nějak jsem se oklepal při představě těch kdo jsou. ()

PRASÁK

Tenhle sci-fi snímek se celej natáčel na území Český republiky, Prahy, v Barrandov Studios a taky v rakouskejch Alpách. Vznikl v produkci těchto zemí: USA, Jižní Korea, Francie a Česká republika. A natočil jej korejskej režisér Joon-ho Bong, kterej se může pochlubit filmy jako: Pes, který štěká, nekouše, Pečeť vraha, Mutant, Tokio! nebo Matka. Premiéra filmu „Ledová archa” proběhla 29. 7. 2013 (Jižní Korea) a v Český republice se promítnul akorát jednou, a to 8. července 2014 na filmovým festivalu Karlovy Vary. Na DVD a Blu-ray vydal tenhle snímek v Čechách 27. 4. 2016 Bontonfilm. A vo čem je tenhle film? Globální oteplování dosáhlo již takovýho stupně, že lidstvo vyvíjí chemikálii CW – 7, aby Zemi ochladilo. Když je pak látka CW – 7 rozprášena nad celou naší planetou, Země zamrzne a vše živé zahyne. Jen hrstka lidí se zachrání ve vytápěném vlaku, kterej cestuje po železnicích po celý naší planetě. Ale uvnitř vlaku taky není všechno tak, jak by mělo bejt... Píše se rok 2031 a lidstvo hledí z oken tohodle vlaku ven na zamrzlou krajinu... Ještě dodám, že tenhle film vznikl podle románový předlohy „Le Transperceneige” (Prorážeč sněhu), kterou v roce 1982 napsali francouzskej ilustrátor komiksů Jacques Lob, francouzskej spisovatel Benjamin Legrand a francouzskej tvůrce komiksů a ilustrátor Jean-Marc Rochette. Film „Ledová archa” stál studio CJ Entertainment 40 miliónů americkejch dolarů a vydělal něco přes 86 miliónů dolarů. DODATEK: a jestlipak jste postřehli, že část záběrů onoho rychle jedoucího vlaku byla pořízena v blízkosti cementárky u železniční stanice Beroun?? ()

Embolo45

Skvělá postapokaliptická oddechovka. Svižné tempo, dobrá kamera , solidní herci .. Na večer po práci s pivem v ruce jako dělaný..:-D ()

EternalS

Jako vlak super, v té přední sekci bych se s ním pár dní někam na dovču projel, samozřejmě sjetý Kronolem. Jinak film docela nuda, nějak mě to nazaujalo. Pár zajímavých scén, zavřete dveře v češtině, ale to je tak všechno. ()

teekanee

Myslím si, že z námětu se dalo vytřískat trochu více. Zadní vagony měli pěkně stísněnou atmosféru, až mi to připomnělo knižní a herní sérii Metro, jak ale hrdinové postupovali, tak to bylo takové divnější a divnější. Natočený je to poměrně pěkně, herecký obsazení to má výtečná, zejména Swinton a Harris, kterýho jsme jako hlavního záporáka opravdu nečekal, ale zahrál to výborně. Dále bych vyzvednul skvělou scénu, kdy Evansova postava mluví o začátcích ve vlaku, škoda že těch prokreslujících scén jeho charakteru tam není více a nejsou dříve. Myslím, že tohle je jeden z těch filmů, kteří většina odsoudí jako lepší průměr, ale někteří ho budou vynášet do nebes. Já jsem v první skupině, přesto film za shlédnutí určitě stojí. 65% ()

Rumplcimprca

Neznám předlohu, ale námět je tak pitomý a přitom originální! Myslím, že se podařilo obsadit kvalitní herce, Tilda jako vždy září, tu roli si přezíravě užívá. Problémem je, že film chvílemi sklouzává do komedie a vůbec netuším, zda to tak tvůrce chtěl a spíše to je WTF. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Remake Snowpiercera hlásí problémy

Remake Snowpiercera hlásí problémy

03.07.2018

Dystopické sci-fi Snowpiercer (aka Ledová archa) korejského režiséra Joon-ho Bonga (Okja) zaujal Hollywood natolik, že se stanice TNT před časem rozhodla natočit seriálový remake. Najala scenáristu… (více)

Korejský mistr se vrací domů

Korejský mistr se vrací domů