V jednom malém království mají panovníka, kterého máloco udrží doma. Král Vilém (J. Čenský) s královnou Olivií (T. Kostková) jsou stále na cestách a s velkorysostí sobě vlastní přenechávají vládu nad říší královské radě, ve které mají hlavní slovo rádcové Ferenc (M. Vladyka) a Lorenc (J. Lábus). Jejich hlavním zájmem je vypisovat čím dál častěji nové daně, jejichž prostřednictvím získávají stále větší příjmy do vlastní kapsy. Práva obyčejných lidí chrání jen loupežník Karaba (O. Vetchý), který přepadá výběrčí daní a nespravedlivě vybrané peníze zase vrací původním majitelům. Když se mu narodí dcera Anička (K. Janovičová), uloží své loupežnické „nádobíčko“ včetně staré bambitky hluboko na dno velké truhly a vrátí se ke svému původnímu hrnčířskému řemeslu. Ve stejnou dobu se královským manželům narodí syn Jakub (T. Klus). Obě děti se později, na prahu dospělosti, setkají a ke slovu se znovu dostane loupežníkova bambitka, která napravuje zlodějinu královských rádců… (Česká televize)

Finskej

Jako obvykle se naše TV spletla v zařazení žánru: Tajemství staré bambitky není pohádka, anóbrž prudce aktuální reportáž ze současné ČR. (Postavu prince vnímám jako alegorické zpodobnění řadového voliče, jenž napřed dlouho netušil, která bije, aby pak otevřel oči a už se jen zoufale ptal "Proboha, co mám dělat?":-) Jinak v kategorii moderních pohádek (bereme-li tak pohádky natočené po roce 2000 nebo, dejme tomu, 2005) rozhodně vyšší nadprůměr (ony se nám totiž moderní pohádky většinou moc nedaří v porovnání s těmi klasickými). ()

Seti

Pro mě je to ale hodně slabá trojka, protože v pohádkovém žánru mám raději klasiku, než tyto novodobé, parodické a zpravidla značně rozpačité pokusy o společenskou reflexi. ()

Zagros

V záplavě nových českých pohádek nevalné úrovně Tajemství staré bambitky působí jako krásné zjevení. Ano, příběh je tradičně pohádkově naivní, ale to lze odpustit. K němu se totiž tentokrát podává i vtipná nadstavba, která v současných pohádkách často chybí, nebo je nahrazována křikem (Dvanáct měsíčků) apod. Velmi se mi líbilo i obsazení a to zejména u vedlejších postav. Povedení rádci v podání Vladyky s Lábusem mě dokázali několikrát rozesmát. Čtyři hvězdy jsou možná hodně, ale v rámci srovnání s ostatní současnou pohádkovou tvorbou, jsou zasloužené. ()

klukluka

Vtipný opis Babišova nevtipného, zcela vážně míněného panování. Daně ze vzduchu, kvůli kterým neplatiči zadržují dech a další podobné vychytávky mě bavily, písničky byly chytlavé, Tomáš Klus roztomilý a přesvědčivě v lásce tápající, vadily jen vulgarity (je možný, že jsem neslyšel jen kudla?). Podtrženo, sečteno- líbilo hodně. ()

HiddenDragon

Zadny zazrak, to prozradim hned na zacatku :) Cekal jsem neco lepsiho, protoze jsem na to slysel dobre ohlasy, ale je to naprosto typicka ceska TV tvorba. Zadne triky, hloupoucke akcni sceny a vyprava zcela televizni (pekny hrad, ale jinak zadne napadite lokace). Pribeh je uz trochu lepsi, protoze netradicne hned na zacatku odstavi typicke postavy - krale a kralovnu - z cesty. Doslova, protoze cestuji po svete :) Kdyz kocka neni doma, mysi maji pre. A tudiz se ke slovu (a moci) dostavaji dva radcove Ferenc (Vladyka) a Lorenc (Labus). Samozrejme hrabivi a zkazeni, cili takova nadcasova satira na vladu :) V kralovstvi, kde si tito dva stanovuji dane, jak se jim zlibi, se pak do sebe zamiluji princ Jakub (Klus) a hrncirova dcera (Janovicova). Cele je to pomerne roztomile, ma to vtipne hlasky a fajn herce - napr. Vetchemu role hrncire a byvaleho loupeznika Karaby sedne. Nejlepsi jsou na teto pohadce asi pisnicky, ktere maji pekne texty a jsou melodicke. Jinak nic, co by zanechalo dlouhodobejsi pametovou stopu. ()

eagle-eye

Po Micimutr přišlo příjemné osvěžení, což jsem nečekal, když jsem v ukázkách viděl rádoby vtipného písničkáře Fluse... Herecké vlohy nesporně má a jeho projev byl velmi civilní, mezi ním a loupežnicí to příjemně jiskřilo, pohádka měla spád a vtip, nikdo z herců na place nebyl navíc a narážky na politické dění v podání Lábuse a Vladyky mě taky bavily... Takhle nějak si představuji pohodovou, zábavnou televizní pohádku. Palec nahoru. ()

7trpasliku

Fascinuje mě, jak to někteří komentovali (jak kladně tak záporně) už 5 minut po začátku :-) Při hodnocení jsem se musela hodně soustředit, abych to brala jako pohádku pro děti a ne primárně jako film s jistým podtextem pro dospělé. Takže rádoby vtipné a šťastné chvíle brát s nadhledem, neuvěřitelnému přemožení celé armády jedním člověkem prostě uvěřit a kýčovitý závěr odpustit. Nicméně ani tak mi na tomto příběhu nepřišlo nic tak fascinujícího, takovej průměr. ()

Kovaja

Po klasických pohádkách konečně jedna trošku přibarvená humorem tak trochu jinak.Velké plus v pohádce je štramácký tatínek O.Vetchý a jeho sympatická dcerka.To jejich ,,kudla,, je ůžasné:-)))Po chvilce sem si zvykl i na neherce T.Kluse jako prince.Lábus a Vladyka coby vymahači daní sou skvělí,jejich duety hodně povedené.Krátká pohádka ale na dnešní uspěchanou dobu pro mě fakt povedená:-))) ()

Dixiee

Nádherné podobenství o jednom středoevrospkém státu.... Jen škoda, že v reálu to takhle dobře nedopadne. ()

Paity

Kdyby to neběželo v češtině, tak bych klidně tipoval, že pohádka vznikla v Německu. Nejhorší určitě Miroslav Vladyka, na toho se koukat skutečně nedá. ()

B4TM4N

Možná je to vskutku Pervertova představa, ale naprosto dokonalý příklad ochotnického převedení demonstrativně marxistického kusu na český národní kastrát. ()

dopita

Další z vánočních pohádek České televize. Tentokrát je to ovšem překvapivě koukatelnej a zábavnej film. Vůbec nevadí, že se ve filmu nevyskytujou žádná nadpřirozená stvoření jako jsou čerti, vodníci, čarodějnice atd., film si v pohodě poradí i bez nich. Děj je naivní, ale nějak mě to tentokrát nevadí. I když pravda, celá dějová linka ohledně krále a královny cestující si po světě a seroucí na království je úplně zbytečná. Kdyby byl princ sirotek, byl by děj uvěřitelnější. Což mě přivádí k dalšímu průseru a to je v roli prince se trapně potácející Tomáš Klus. Nevim co to je za kripla, prej snad ňákej zpěvák nebo co, každopádně hereckýho talentu a charismatu má jako záchodová štětka. Kam se hrabe třeba na Vojtěcha Dyka, kterej prej taky béká. Ale jinak nemůžu než chválit. Ostatní herci jsou dobří, film je vtipnej i sympaticky střelenej. Vánoční klasika to asi nebude, ale ostudu si tentokrát v ČT neudělali. ()

Foxhound#1

Pravda, není to úplně top pohádka na hlavní vysílací čas, ale i s odstupem 10 let se mi pohádka stále líbí a dovolím si tvrdit, že patří mezi TOP pohádky natočené v současném století. Především ústřední dvojice je velice sympatická, ač Klus není herec, tady mu to klidně odpustím. No a hrnčířova dcera, prostě radost pohledět, za její obsazení hvězda navíc. Na každý pád se mi na to dívá mnohem lépe než na Troškovo "pekelné štěstí" nebo nedávnou několikadenní havlovskou nalejvárnu. Pohádka pro radost, nic víc, nic míň (kor jako TV film) a zasloužila by si červené vody. ()