Kapitán Phillips

• USA Captain Phillips (více)

Kapitán Philips je komplexní studií přepadení americké nákladní lodi Maersk Alabama somálskými piráty, ke kterému došlo v roce 2009. Režisér Paul Greengrass nám v něm svým unikátním pohledem nabízí kombinaci napínavého thrilleru a pohled na širokou škálu důsledků globalizace. Film se zaměřuje na vztah mezi velícím důstojníkem Alabamy, kapitánem Richardem Phillipsem (dvojnásobný držitel Oscara Tom Hanks), a kapitána somálských pirátů Museho (Barkhad Abdi), který ho unese jako rukojmí. Phillips a Muse proti sobě čelí v okamžiku, kdy Muse se svou posádkou zamíří na Phillipsovu neozbrojenou loď. V souboji vůle a odhodlání, který následuje 230 km od somálského pobřeží, jsou oba muži vydáni na milost osudu, který je zcela mimo jejich kontrolu. (Falcon)

montimuf

Všichni jste souhlasili s cestou okolo Afrického rohu. Co jste čekali? - Greengras umí vygradovat i scény, které by pod taktovkou někoho jiného spadly na úroveň běžného dílu Ulice. Závěrečné ošetření kapitána mám stále před očima (ušima). Bravurní práce! ()

Kenty

Na to, že člověk zná konec už před začátkem filmu, tak od první snahy somálců zajmout loď do Hanksovo GRANDIOZNÍHO finále ho fackuje napětí a akce. Když pominete Americké klišé, tak film Vás opravdu jen překvapí a zanechá velmi slušný zážitek. ()

Matt007

Opravdu strhující drama, které přes svých 134 minut drží diváka napjatého jako strunu. Tom Hanks vynikající jako vždy! ()

pulDag

Pár logických lapsů brání dát absolutno. Každopádně na poměry Greengrase rutina, na poměry ostatních režisérů těžký nadprůměr. Zejména konec je slušně vypjatý až do samotných titulků. ()

Nocturno culto

Solidní napínavé dílo, které nabere na obrátkách v okamžiku vpádu pirátů na loď a vydrží až do úplného závěru ..Somálci rozhodně nepůsobili jako nějací nazdárci, jak by se napoprvé mohlo zdát .. ()

E lan

Výborný film, Hanks znovu fantastický, scénář psal sám život a celkové zpracování není rozhodně cítit žádným americkým patosem. Opravdu drsný příběh, který neustále graduje a na konec člověk plně chápe chování hlavního hrdiny. ()

Ergon

Díky medializaci "případu se somálskými piráty" je děj v mnoha ohledech předvídatelný. Není to však vůbec na škodu. Zpracování je na výbornou. Snímek navíc umožňuje divákovi náhled do širší perspektivy problému novodobého pirátství, a v tom tkví hloubka filmu Kapitán Phillips. ()

deLaFere

Shlédnutí snímku jsem ponechával na den, kdy se budu potřebovat opravdu odreagovat, ten den přišel, takže moje hodnocení tím možná může být ovlivněno. V každém případě jsem se extrémě nudil, nikdy nebudu filmový odborník, tak mi možná artové věci unikají, ale děj by se dal stručně shrnout do pár vět a zbytek je vata. Kdyby aspoň byla sonda do Somálska, která by film zatraktivnila, ale ne. Kamera výborná i události celkem odpovídají skutečnosti, ale prostě je to nuda, hraný dokument, u kterého moc nechápu ten úspěch. Barkhad Abdi hraje sám sebe a všichni se můžou zbláznit z pohledu na vychrtlíka, to myslím bez jakékoli urážky. Všichni se podívají a Somálci budou hladovět dál, Hanks přesně splňuje nároky na novodobého hrdinu, který začíná být už trapně ohraný a jeho psychologické žvásty byly místy až směšné. ()

TetaJane

Líbilo se. Žádné zdlouhavé příběhy kolem a kolem. Rychlé uvedení a pak už jen akce a napětí. Výborné postavy somálským pirátů, kteří byly jako opravdoví. Jako kdyby skutečně obsadily opravdové piráty, fuj, ti byli škaredí :) Fajné. Tom Hanks nezklamal. ()

Hunadarik

Ach , ten Tom Hanks , to je zaručená kvalita filmu. Opäť nesklamal a pre mňa skvelý film na večer pri ktorom som nevnímal nič iné. Oslnilo ma to a neviem si pomôcť .. Možno to bolo máličko predvídateľné a nerozumiem prečo mal jeho život takú cenu , to troška prehnali (mohol byť aspoň bývalí vojak alebo nejak lepšie prepojiť to , prečo je taký dôležitý živý) ale budiš. Ostatku nemám čo vytknúť.Takto si predstavujem dobrý 5* film. Napätie , dej , skvelé výkony hercov (aj únoscov) , troška z akcie NAVY alebo odhodlanie jeho posádky , vám v konečnej scéne na lehátku v ošetrovni navodia zimomriavky :) ()

ER

Výborný film jen s jedním zádrhelem-od unesení kapitána Phillipse ve mě jeho postava resp. chování vyvolalo dojem ,že je jeden z členů záchranného komanda a ne rukojmí, který je v ohrožení života. Vše ostatní bylo ok a herci v rolích somálských pirátů byli senzační (nebo to byli skuteční piráti, kteří si přivydělali pár dolarů navíc). ()

VanMagnifico

Dle mého nejlepší film roku 2013, který jsem viděl...Opravdu bravurně natočená rekonstrukce skutečné události, která se stala poměrně nedávno. Struhjící napětí v každé minutě filmu, které vyvrcholí v infarktový závěr a silně emoční finální scénou, kterou Tom Hanks vyšperkoval svůj herecký výkon. Jen si říkám, jestli by nebylo finančně( a pro posádky lodí psychicky) méně zatěžující, kdyby bylo zainvestováno něco málo do bezpečnosti nákladních lodí v rizikových oblastech, než aby pak půlka námořnictva a záchraných složek USA naháněly někde piráty s unesenou nákladní lodí a posádkou... ()

waska

Škoda jen, že je dopředu jasné, že postava kapitána Phillipse nemůže zemřít. Kdyby tomu tak nebylo, zvýšilo by se napětí ve filmu na maximum, což by už tak výbornému filmu určitě jen prospělo. ()

danny_21

Ve srovnání s přechozí Zelenou zónou o chloupek lepší, zejména díky Tomovi, který zase potvrdil, jak výborným dramatickým hercem je, zejména jeho podání zachráněného, zmateného přeživšího na ošetřovně by mu uvěřil i ten nejzarytější kritik. 2 výtky mám : 1. Příběhu, který má tentokráte pozitivnější vyznění, nebylo možné vyšroubovat emoce pořádně ( nepočítám tu samotnou zachraňovací čtvrthodinku ) a za druhé, ztráta tempa ve zbytečně protažené člunové pasáži, kde se toho tolik neřeší, před vypuknutí konfliktu. Jinak další palec nahoru, mistře rozklepané kamery - 80 % ()

forkys

Zbytečně dlouhé, pár scén by se dalo určitě zkrátit a filmu by to jedině prospělo. Kromě délky asi neni co vytknout, hodně autentické, podvyživení herci do rolí pirátů seděli na jedničku. ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

08.02.2019

Herec Tom Hanks (Most špiónů) a režisér Paul Greengrass (Bourneovo ultimátum) oznámili další spolupráci. Na svůj předchozí společný snímek Kapitán Phillips naváží dramatem News of the World, který… (více)

Tom Hanks znovu kapitánem

Tom Hanks znovu kapitánem

11.09.2016

Novodobý James Stewart byl dlouho kapitánem Millerem ze Zachraňte vojína Ryana. Tři roky zpátky si ale střihnul kapitána Phillipse a teď je v kinech jako Kapitán Sully, což naznačuje, že ho… (více)

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí