Kapitán Phillips

• USA Captain Phillips (více)

Kapitán Philips je komplexní studií přepadení americké nákladní lodi Maersk Alabama somálskými piráty, ke kterému došlo v roce 2009. Režisér Paul Greengrass nám v něm svým unikátním pohledem nabízí kombinaci napínavého thrilleru a pohled na širokou škálu důsledků globalizace. Film se zaměřuje na vztah mezi velícím důstojníkem Alabamy, kapitánem Richardem Phillipsem (dvojnásobný držitel Oscara Tom Hanks), a kapitána somálských pirátů Museho (Barkhad Abdi), který ho unese jako rukojmí. Phillips a Muse proti sobě čelí v okamžiku, kdy Muse se svou posádkou zamíří na Phillipsovu neozbrojenou loď. V souboji vůle a odhodlání, který následuje 230 km od somálského pobřeží, jsou oba muži vydáni na milost osudu, který je zcela mimo jejich kontrolu. (Falcon)

majklice

Výjimečně vydařené komorní drama. Tom Hanks jednoznačně vyzařuje auru absolutně spravedlivého amerického kapitána, který by za vlastní posádku (rozuměj za vlast) zemřel. Barkhad Abdi zase dokáže vzbudit pocit strachu, ale i špetku pochopení pro jeho těžkou situaci, a to i přesto, že mu nikdo nerozumí ani slovo. Místy (především koncem filmu) se vyskytnou poměrně nepatřičné ódy na Ameriku, ale pokud to dokážeme překousnout, pod tím vším uvidíme velmi zdařilou psychologii postav. A jejich psychický souboj v zásadě rozhoduje o všem. ()

Blackborne

Tenhle film je pro mě nejlepším filmem tohoto roku i přes fakt, že je z roku minulého. Skvěle vygradované drama, které vás drží v neustálém napětí a nechá vás oddechnout až při závěrečné scéně ve stylu Počátku od Nolana. Fakt, že je podle skutečné události přidává filmu tu správnou atmosféru a slabší nátury si možná pobrečí. 100 z 5 hvězdiček. Bomba! ()

Fajolo

Pozeralo sa na to dobre. Hlavne herci boli dobrí a to nielen Hanks, ale aj Somálci. Tá ich nervozita bola priam hmatateľná. Je mi však podozrivé, že film možno bez úprav použiť v náborových akciách americkej armády. Ako rýchlo prišli na pomoc, ako boli skvele technicky vybavení a odborne zdatní, ako boli opatrní, keď to bolo potrebné a ako tvrdo zasiahli, keď si to mohli dovoliť. Taká dokonalosť nemôže byť skutočná. Mám z toho silný pocit, že so mnou chcel niekto manipulovať. ()

chiara

S velkym utrpenim som dopozeral tento straaasne dlhy a nudny film. Jednanie piratov nedavalo zmysel, takisto jednanie posadky :( a to nehovorim o milion specialnych jendotiek ... Najlepsie herecke vykony prekvapivo podali pirati, co ani neviem ci su v skutocnosti herci. ()

Ruadek

Greengrass točí jako bůh a svým způsobem se filmem od svých Bourneů vrací zpátky k dramatům v rovnici United 93. Od první chvíle film strhává pozvolným stupňováním napětí až do stavu, kdy jsem nedýchal a ačkoli bylo jasné jak to dopadne, nešlo odtrhnout oči. Ano, souhlasím, že nikdo v současném filmovém řemesle by akční třetí čtvrtinu nenatočil lépe než Greengass. A souhlasím s tím, že je VELMI DŮLEŽITÉ točit filmy s takhle důležitým sdělením. Nestranná účast filmařů a až dokumentární realističnost, pohled z obou stran a fakt, že Somálci nikdy nebyli zrůdy napadající obchodní lodě z potřeby ohrožovat životy a uzurpovat si cizí majetek. Lidé na pokraji chudoby dobívající lodě, které vezou jejich vlastním rodinám humanitární pomoc, to je jeden z mnoha vykřičníků filmu. Poklona tvůrčímu týmu za film, který ví o čem mluví. **** ()

alex011

Podla mna moc dlhe a nejak som tomu az tak neveril. Zaver bol famozny a ako inak v podani Toma Hanksa by to ani inak nemohlo byt ale nic viac. ()

RealHonza

Zajímavý film o pirátech dnešní doby. I přesto, že situace pirátů je neřešitelná v jejich prospěch, tak je film napínavý. Navíc se můžete těšit na výborného Toma Hankse (jako vždy). ()

TonoM

To je PECKA!Tom Hanks je prostě neskutečný herec,což opět ukázal , podle mě po Forrestu Gumpovi ve svém nejlepším filmu,tato role mu skvěle sedla ,skvělý scénář od ne moc známého Billyho Raye a výborná režie Paula Greengrasse(jeho nejlepší film)Nemám co vytknout i Somálci skvěle zahrané pro 3 znich to byl první film co natáčeli! Napětí od začátku do konce'Možná na muj vkuz příliš dlouhé 95% ()

Bruce_cz

Nejhorší u toho filmu je, že pořád myslíte na to, jak těm Somálcům pořád cpeme horem dolem potravinové balíčky a lékařskou pomoc, načež se odmění tím, že unesou a skoro zabijí pracovitého kapitána... Grrr. :) ()

bonovox

Skvelý snímok, ktorý vie natočiť jedine Paul. Gradujúce napätie, neskutočný Hanks a hlavne štýl réžie, ktorý Vás absolútne pohltí. Thriller roka a film, ktorý sa Vám vryje do pamäti. ()

Mr_Corny

Tom Hanks väčšinou vo filmoch nezomiera, preto som si bol istý, že sa mu nestane nič ani v tomto. Akčných scén bolo málo, ale bavili ma. Napätie tam taktiež bolo, no neskôr sa to celé zlialo do nudy. V niektorých okamihoch sa mi až rozum zastavoval. Napr. pri nastupovaní do lifeboatu. ()

robfi

Velmi dobrý námět, scénář je na můj vkus trochu moc na efekt, herecké výkony jsou excelentní. On to vlastně není až tak thriller, spíše je to dokument o námořní přepravě říznutý dokumentem o somálských pirátech a protipirátských námořních silách USA a v tom všem se víceméně bezmocně potácejí hlavní postavy. Ale ony se tam potácejí fakt docela přesvědčivě, takže jsem se chvílemi trochu i trochu bál, ale ne moc. Protože kdyby nám zabili Hankse v první půlce filmu, o čem by byla asi tak ta druhá polovina, že .... No, ale podívejte se sami, určitě to stojí za to. P.S: kdyby nic jiného, stojí to za to vidět už jen pro to, abyste se poučili, že na lodích v ceně stovek milionu USD plujících ve vodách hemžícími se piráty není jediná pistole - samopal - kulomet a že hlavní zbraní ostrahy je vysílačka a poněkud zvětšená sprcha z koupelny. Jo pardon. Ještě se můžete pokusit ubránit tu loď tím, že na nějakých 50 metrů budete odpalovat pirátům do xichtu světlice, zatímco oni na vás budou prát dávky z kalašnikovů. Neuvěřitelné..... ()

rEooo

Nevidim dôvod preco nedat 5*, vyborny film s este lepsim hanksom, akurat jednu chybycku by som vytkol a to je no-brain vojakov na palube ked sa hanks pokusal utiect skokom do mora a oni ho nevedeli identifikovat, co si snad mysleli ze sa somalci isli okupat? ()

Ironhead

Jako ano je to kvalitne natocene, ale pro mne strasna nuda... tenhle druh filmu mne nejak nebere... a porad si nemuzu odpustit myslenku, ze jeden schopnej strelec na palube a pirati by nemeli nejmensi sanci se na lod (spis vubec k lodi) dostat... to si ty spolecnosti nemuzou dovolit na kazdou lod v tomhle nebezpecnym pasmu umistit 3-4 chlapy s par automatickejma puskama, jednim granatometem a jednou sniperkou (barrett 50 umistenej na strese kapitanskyho mustku a ty somalsky cluny by sly ke dnu driv nez by se s tema zrezljema kalachama dostali na ucinnej dostrel). ()

kolly13

Opět něco nového a Hanksovi patří aplaus ve stoje. Ale kdo mě dostal, je Abdi, který zde má životní roli. Vpodstatě jednoduchá, i když enormně drahá, kulisa, gradující děj a konec, který otevírá dávno položené otázky. ()

sheffy

Přestože nepatří Hanks zrovna mezi mé oblíbence, po tomto filmu před ním opravdu smekám. Neuvěřitelný herecký výkon tohoto herce. Film je důkladnou studií přepadení americké nákladní lodi a tak jsem ho i tak vnímal. Přestože si můžete být téměř stoprocentně jistí jak film skončí, zažijete velké napětí a uvidíte spoustu scén u kterých se vám zastaví dech. Výborná volba herců, kteří tvoří somálskou pirátskou skupinu, tomu dodává tu pravou šťávu. ()

jan.patek

Protože mám rád Hankse, věděl jsem, že to bude super film, ale nečekal jsem, že to bude až tak velká pecka. 134 minut napínavého příběhu, který od začátku graduje takovým způsobem, že se Vám zastaví čas a najednou je konec. ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

08.02.2019

Herec Tom Hanks (Most špiónů) a režisér Paul Greengrass (Bourneovo ultimátum) oznámili další spolupráci. Na svůj předchozí společný snímek Kapitán Phillips naváží dramatem News of the World, který… (více)

Tom Hanks znovu kapitánem

Tom Hanks znovu kapitánem

11.09.2016

Novodobý James Stewart byl dlouho kapitánem Millerem ze Zachraňte vojína Ryana. Tři roky zpátky si ale střihnul kapitána Phillipse a teď je v kinech jako Kapitán Sully, což naznačuje, že ho… (více)

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí