7 životů

• Belgie

7 sestier

Sci-Fi / Thriller / Akční

USA / Velká Británie / Francie / Belgie, 2017, 123 min

Velkolepý drama utopený v touze udělat to akční! A tak to po chvíli vypouští logiku, emoce jdou stranou, zájem o hlavní postavu uvadá a nastupuje jedna řež za druhou, kdy ani jedna není dost dobrá na to, aby v divákovi vzbudila strach nebo napětí. Příběh tak zachraňují nekompromisní situace a občasný flashbacky Willema Dafoea s dětmi, který dávají smysl a mají skvělou atmosféru. Na nudný odpoledne dobrý, ale v kině by to těžce pohořelo.(20.8.2017)

Celkom dobrý nábeh so solídnou myšlienkou a tak potenciál sa mohol premeniť na sladkastý nektár, no koniec koncov mi to prinieslo len priemernú podívanú. Troška viac sa ponoriť do spracovania a vyvarovať sa tejto priemernosti... žiadne životaschopné prekvapenia -> záver ma možno nabudil/"šokoval" jak huby na Sahare; chýbajúca hutnejšia dávka napätia; mizivé, až priam nulové emocionálne sa stotožnenie s postavami; atď... ---ale na jedno kuknutie prečo nie = 60%---(20.8.2017)

Beru zajímavý nápad a občas akci, zbytek asi neberu. Nepatřím mezi fanoušky Noomi Rapace a zde mi vadila až křečovitá snaha, aby každá sestra byla tak moc odlišná. Ale hlavně to nedává moc smysl, ať vyprávění jednoho dne ostatním sestrám aby se v dalších dnech neztrácely, tak proveditelnost jejich života - nikomu nepřijde divné, že nakupuje 7x více a má 7x větší spotřebu vody?(25.3.2018)

Noomi Rapace sedmkrát jinak se ničeho nebála (postprodukce si zaslouží palec nahoru), naopak Glenn Close se do role příliš nehodila. Willem Dafoe je pak už tradičně jistota. První polovina měla náběh na sci-fi roku, ovšem druhé chybí tempo i nápad. Finále je pak vyloženě nepovedené. Ambice norského řezníka Tommyho Wirkoly klaply tak napůl. Béčkovou hloupost on zvládá, producentský dohled potřebuje, dramaturg ovšem místy zaspává. Chřadnoucí tempo po velmi dobře natočené „hromadné“ bitce v bytě sester zamrzí a naplno odhalí mezery v zápletce. Jinak by z toho bylo hutné sci-fi, kterému by slušely o dvě tři nekorektní scény víc. Když se totiž režisérovi při akčních scénách neplete nikdo pod nohy (kupříkladu jako šílený střih v Jeníčkovi a Mařence), je to fajn podívaná. Nějakou důmyslnou společensky-kritickou rovinu od režiséra typu Wirkola nečekejte, ambice zabíjí poměrně brzy, protože s nápadem se dalo pracovat podstatně víc a líp. Když ovšem divák vypne, bude se usmívat od ucha k uchu. A na ty čtyři hvězdy se tak nějak vyškrábeme. Navíc je třeba zohlednit ten titěrný rozpočet.(7.11.2017)

Tak tohle je po všech stránkách hodně přísná věc. Představte si ekologicko-společenskou krizi na pozadí post-apo světa budoucnosti, kdy díky kolapsu neudržitelnosti množení člověka, je vytvořen program na eliminaci potomků. Jenže každý systém má své skuliny a sedmerčata v hlavní roli (úctyhodný výkon Noomi Rapace) musí důmyslným způsobem bojovat o své přežití ve hře na jednu jedinou dívku. Jednoho dne se Monday nevrátí domů z práce a začíná nelítostný souboj na život na smrt našlapaný krutými a šokujícími scénami plných násilí a krve. Jenže tenhle akční thriller rozkrývá šokující odhalení nenej uvnitř sesterské svorky, ale také uvnitř eliminačního aktu. Krom nesporných filmařských hodnot nám film přináší prorokující varování, kam by svět mohl posunout, pokud se my, jakožto živočišný druh, který vytváří exponenciálně rostoucí zatěž, nezačne bleskově krotit. Každý uvědomělý divák je tedy postaven před osobní dilema, jestli v rámci zachování života a biodiverzity na planetě, není takovýhle program nezbytný a tedy zcela nesobecky si říct, na kterou stranu barikády se postaví, kdyby došlo na lámání chleba - jestli na tu egocentricky sobeckou nebo na tu ekocentricky udržitelnou... A není to první film, který nás před takovou otázku staví.(19.12.2017)

• - Prastrýko Willema Dafoea mal v 30. rokoch, 20. storočia podobný osud, ako jeho postava Terrence Settman. Vtedy bol opatrovníkom slávnych pätorčiat Dionnových, ktoré sa ako prvé na svete dožili dospelého veku. S ohľadom na rodinnú históriu, sa Dafoe cítil s úlohou dedka previazaný. (classic)

• - Scenárista Max Botkin prišiel s konceptom filmu už v roku 2001, vtedy boli ale ešte súrodenci vo filme muži. Keď sa následne do projektu zapojil režisér Tommy Wirkola, pripadalo mu, že urobiť zo súrodencov ženy by pridalo na dynamike. (classic)

• - Pôvodný scenár Maxa Botkina bol vybraný z Blacklistu najlepších nevyprodukovaných hollywoodskych scenárov za rok 2010. (WalterIK7)