7 životů

• Belgie

7 sestier

Sci-Fi / Thriller / Akční

USA / Velká Británie / Francie / Belgie, 2017, 123 min

Tak tohle je po všech stránkách hodně přísná věc. Představte si ekologicko-společenskou krizi na pozadí post-apo světa budoucnosti, kdy díky kolapsu neudržitelnosti množení člověka, je vytvořen program na eliminaci potomků. Jenže každý systém má své skuliny a sedmerčata v hlavní roli (úctyhodný výkon Noomi Rapace) musí důmyslným způsobem bojovat o své přežití ve hře na jednu jedinou dívku. Jednoho dne se Monday nevrátí domů z práce a začíná nelítostný souboj na život na smrt našlapaný krutými a šokujícími scénami plných násilí a krve. Jenže tenhle akční thriller rozkrývá šokující odhalení nenej uvnitř sesterské svorky, ale také uvnitř eliminačního aktu. Krom nesporných filmařských hodnot nám film přináší prorokující varování, kam by svět mohl posunout, pokud se my, jakožto živočišný druh, který vytváří exponenciálně rostoucí zatěž, nezačne bleskově krotit. Každý uvědomělý divák je tedy postaven před osobní dilema, jestli v rámci zachování života a biodiverzity na planetě, není takovýhle program nezbytný a tedy zcela nesobecky si říct, na kterou stranu barikády se postaví, kdyby došlo na lámání chleba - jestli na tu egocentricky sobeckou nebo na tu ekocentricky udržitelnou... A není to první film, který nás před takovou otázku staví.(19.12.2017)

,,KAREN SETTMAN BYLA MNOHEM VÍC, NEŽ KTERÁKOLIV Z NÁS. BYLA MY VŠECHNY! BYLA NAŠÍ RODINNOU...“ /// „Zjednodušená“ Netflixácká filmařina (žádný nabubřelý triky), sázející na nevočuměnou příběhou premisu a známej ksicht (pro jistu naklonovanej). Ten post-svět není nijaký nóvum, ale tenhle nápad tady asi ještě nebyl. Sedum jednovačnejch sester – sice žádný modelky, ale parádní (zase!) Naomi Rapace, která se nebojí ničeho (takže dokáže navázat spojení během spojení) a je dobře (pro děj), že jí během (až takový Bourneovský únikovky) docházej životy. Jeden neduh tahle podívaná má – je trochu (a zbytečně) rozvleklá. Ten čas nad údernejch 90 minut má na hodnocení větší vliv, než souhlas (či nesouhlas) s ideou dr. Cayman. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Těším se na svět, kde potkan bude nedostatkový zboží. 2.) Je nás tady prej moc a hledám řešení. 3.) Thx za titule „tkimitkiy“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ *(13.10.2017)

Po celou dobu projekce jsem si připadal jako na houpačce a když na tím přemýšlím, tak je scénář tupoučký a logikou připomíná céčkovou záležitost. Úvodní půl hodina mapuje rychlým tempem skomírající svět, ve kterém se zápletka odehrává a pomocí flashbacků se snaží přibližovat třicet let života hrdinek. Velkou nudu utne až výborná akční scéna v baráku, která nastavila pro zbytek filmu vysokou laťku. Malinko ke konci docházejí nápady, ale pokud něco vypíchnout, určitě je to akce. Bohužel veškeré směřován k závěru má sestupnou tendenci do kvality, plného klišé bez překvapení a vyloženě konec zklame. Noomi Rapace hraje ve všech polohách naprosto fantastická, zvláště role drsňačky jí sedí na míru. Hůře jsou na tom ostatní postavy, nezajímaví záporáci a proč proboha ten Arab? Laciný vizuál enormně evokuje a nepřekvapilo by mě, že se 7 životů natáčelo ve dvou ulicích někde v Rumunsku. Vzhledem k této ptákovině jsem hodně mírný v hodnocení, to díky Noomi a pár akčním scénám.......5/10(5.12.2017)

Beru zajímavý nápad a občas akci, zbytek asi neberu. Nepatřím mezi fanoušky Noomi Rapace a zde mi vadila až křečovitá snaha, aby každá sestra byla tak moc odlišná. Ale hlavně to nedává moc smysl, ať vyprávění jednoho dne ostatním sestrám aby se v dalších dnech neztrácely, tak proveditelnost jejich života - nikomu nepřijde divné, že nakupuje 7x více a má 7x větší spotřebu vody?(25.3.2018)

Jedno z těch dystopických sci-fi, kterým by se mohlo vyčíst mnoho. Jenže za nápad a za způsob, jak je kvalitně natočen, mu všechno odpustíte a budete si užívat přelidněný svět, který se jedna diktátorka snaží regulovat. Noomi Rapace tady předvádí nadpozemský výkon. Asi tak podobný, jako když James McAvoy byl loni rozpolcený. Nikdy by mě totiž nenapadlo, že by mi jedna herečka dokázala vytvořit rozdílné emoce ke každé ze sedmi postav, které v tomto filmu hraje. Je prostě znát, že tohle sci-fi je totálně její. A jelikož je radost na ní koukat, je radost koukat i na celý film.(7.12.2017)

• - Nakrúcať sa začalo na jeseň roku 2015 a to prevažne v Castel Studios na okraji Bukurešti. Filmový štáb točil aj v meste, dostal povolenie každú nedeľu medzi šiestou a desiatou hodinou ráno, keď uzavreli hlavnú triedu a nakrúcali veľké davové scény s päťsto komparzistami. (classic)

• - Jednou z najväčších filmových lokácii v Rumunsku bolo prímorské mesto Constanza. Miestny starosta povolil štábu obsadiť historickú časť mesta. Dostali prístup k nakrúcaniu do jedného z najväčších prístavov v Európe. (classic)

• - V máji roku 2015 mala herečka Noomi Rapace najskôr dvojtýždenné skúšanie pre úlohu siedmych postáv s rôznymi vlastnosťami. Ako sa napokon ukázalo najväčšou výzvou celého filmu nakoniec bolo desať týždňov na pľaci podkrovného bytu, keď vymýšľali, ako Noomi zahrá týchto sedem rôznych postáv naraz. (classic)