7 životů

• Nizozemsko

What Happened to Monday

Sci-Fi / Thriller / Akční

USA / Velká Británie / Francie / Belgie, 2017, 123 min

Tak tohle je po všech stránkách hodně přísná věc. Představte si ekologicko-společenskou krizi na pozadí post-apo světa budoucnosti, kdy díky kolapsu neudržitelnosti množení člověka, je vytvořen program na eliminaci potomků. Jenže každý systém má své skuliny a sedmerčata v hlavní roli (úctyhodný výkon Noomi Rapace) musí důmyslným způsobem bojovat o své přežití ve hře na jednu jedinou dívku. Jednoho dne se Monday nevrátí domů z práce a začíná nelítostný souboj na život na smrt našlapaný krutými a šokujícími scénami plných násilí a krve. Jenže tenhle akční thriller rozkrývá šokující odhalení nenej uvnitř sesterské svorky, ale také uvnitř eliminačního aktu. Krom nesporných filmařských hodnot nám film přináší prorokující varování, kam by svět mohl posunout, pokud se my, jakožto živočišný druh, který vytváří exponenciálně rostoucí zatěž, nezačne bleskově krotit. Každý uvědomělý divák je tedy postaven před osobní dilema, jestli v rámci zachování života a biodiverzity na planetě, není takovýhle program nezbytný a tedy zcela nesobecky si říct, na kterou stranu barikády se postaví, kdyby došlo na lámání chleba - jestli na tu egocentricky sobeckou nebo na tu ekocentricky udržitelnou... A není to první film, který nás před takovou otázku staví.(19.12.2017)

Celkom dobrý nábeh so solídnou myšlienkou a tak potenciál sa mohol premeniť na sladkastý nektár, no koniec koncov mi to prinieslo len priemernú podívanú. Troška viac sa ponoriť do spracovania a vyvarovať sa tejto priemernosti... žiadne životaschopné prekvapenia -> záver ma možno nabudil/"šokoval" jak huby na Sahare; chýbajúca hutnejšia dávka napätia; mizivé, až priam nulové emocionálne sa stotožnenie s postavami; atď... ---ale na jedno kuknutie prečo nie = 60%---(20.8.2017)

Nápadité, novodobý problém signalizujúce, vďaka zápletke zaujímavé, tempu dostatočne záživné, a tak smelo môžem skonštatovať, že toto je pozornosti hodné scifíčko bez tradičných vizuálnych orgií, na pevných základoch príbehu postavené, ktoré nijak nesklamalo, ba práve naopak, milo prekvapilo. Skutočne sa niet načo výnimočne sťažovať, aj keď je rozuzlenie čitateľné, ako chrípku predpovedajúci sopeľ na brade.(24.8.2017)

Celý ten súboj s vymysleným režimom a la Drozdajka, záverečné nablblé good guy/bad guy zúčtovanie, klišé a sebaobetovanie, prebili toho Wirkolu, u ktorého sa pri krvavých scénach zasmejete od radosti, a celé to dotiahli niekam totálne na mainstreamovú pôdu. Krok späť aj pri Noomi Rapace na siedmu. A na tak cool vybíjanú to dve tretiny filmu vyzeralo.(25.1.2018)

Beru zajímavý nápad a občas akci, zbytek asi neberu. Nepatřím mezi fanoušky Noomi Rapace a zde mi vadila až křečovitá snaha, aby každá sestra byla tak moc odlišná. Ale hlavně to nedává moc smysl, ať vyprávění jednoho dne ostatním sestrám aby se v dalších dnech neztrácely, tak proveditelnost jejich života - nikomu nepřijde divné, že nakupuje 7x více a má 7x větší spotřebu vody?(25.3.2018)

• - Prastrýko Willema Dafoea mal v 30. rokoch, 20. storočia podobný osud, ako jeho postava Terrence Settman. Vtedy bol opatrovníkom slávnych pätorčiat Dionnových, ktoré sa ako prvé na svete dožili dospelého veku. S ohľadom na rodinnú históriu, sa Dafoe cítil s úlohou dedka previazaný. (classic)

• - Režisér Tommy Wirkola už dlho obdivoval herecký talent Noomi Rapace, ktorá mu prišla pre stvárnenie siedmych sestier, ako ideálna kandidátka. Wirkola vtedy herečke zavolal a oznámil jej, že by ju rád navrhol producentom pre hlavnú úlohu. Scenárista Max Botkin tento Wirkolov ťah popísal slovami: "geniálny nápad z Tommyho strany”. (classic)

• - Jednou z najväčších filmových lokácii v Rumunsku bolo prímorské mesto Constanza. Miestny starosta povolil štábu obsadiť historickú časť mesta. Dostali prístup k nakrúcaniu do jedného z najväčších prístavov v Európe. (classic)