Citadel

Drama / Horor / Thriller / Mysteriózní
Irsko / Velká Británie, 2012, 85 min

Tommy Cowley (Aneurin Barnard) je mladý otec postihnutý chronickou agorafóbiou, odkedy na jeho ženu brutálne zaútočil gang zvrátených a divokých detí. Žije na chátrajúcom predmestí mesta Edelstown, kde sa cíti byť uväznený. Všetko sa ešte zhorší, keď ho začne terorizovať ten istý detský gang, ktorý si podľa všetkého tentoraz vyhliadal jeho malú dcéru. Pomôcť v jeho trápení mu chcú chápajúca sestrička a odpadlícky kňaz, avšak Tommy sa nakoniec rozhodne na vlastnú päsť odhaliť krutú pravdu o maskovaných deťoch. Počas pátrania príde na to, že ak chce premôcť svoj strach, musí sa postaviť démonom vlastnej minulosti a vstúpiť na miesto, ktorého sa bojí najviac v živote. Tou temnou stavbou je opustený panelový dom, známy ako Citadela. (Incantator)

misterz

Príbeh slabý, predvídateľný a atmosféra tohto kvázi hororového snímku tiež nebola bohviečo. Vo všeobecnosti nemám rád tento námet, navyše v tomto prípade išlo len o akúsi zmätočnú a zle podanú hatlaninu. Na druhú stranu hral tu aspoň Aneurin Barnard, ktorý tu podal celkom slušný výkon. Podpriemer. 40/100 ()

pornogrind

Pro filmy s vraždícími dětmi mám celkem slabost. Tenhle je za mě ale jeden z těch horších. Většina stopáže filmu toho moc záživnýho nepřináší. Patřičná atmosféra a napětí přichází až v poslední třetině. Na víc jak 2 hvězdy to ale nevytáhne. ()

sochoking

Ked som  Citadelu videl prvý krát pred tými desiatimi rokmi, bol som ešte poctivý alkáč a myslel som si, že išlo o psychologickú sociálnu drámu o mladíkovi, ktorý má svojich démonov a zdalo sa mi to za plný počet. Videl som to teraz, za triezva, a on to bol fakt horor. A pekne tupý horor.! Ale za tú pochmúrnu  atmosféru si to tri hviezdičky (s privretím oka) odo mňa zaslúži. ()

PetrPan

Citadela působí nepříjemným, depresivním a ponurým dojmem prakticky od prvního záběru. Hlavnímu hrdinovi před jeho očima napadnou nějací malí smradi těhotnou manželku, dítě přežije, ale žena zůstane v kómatu a od této chvíle společně s ním prožíváme peklo agorafobie a dalších běsů. Nejen díky tomu jsem zpočátku očekával psychologický horor, kde nic nebude tak jak se zdá a to, že se nic takového nekonalo a já to neprohlédl, přičítám jen a pouze pozdní hodině a zákonitě nižší mozkové aktivitě*. Z paranoidní psychárny se nám nakonec vyklube průměrnější bubákový horor, ale pozor s malým dítětem v ohrožení, což mě prostě vždycky dostane a já nevím proč ( kecám, mám doma minimálně 4 důvody). Samotný závěr samozřejmě nebudu prozrazovat, ale abych zůstal věren svému stylu posledních komentářů a zanechal zde aspoň jeden vulgarismus, mohu Vám o něm sdělit jedno jediné ..ano, hovno a stál za něj. * 0,58 - poměr alfa/delta (což je prakticky hranice spánku) ()

SeBig odpad!

Z toho mi bylo akorát zle, né z příběhu, né z toho, že bych se vžil s tim uplakánkem, kterej se bál (uplně směšně), že ho ukopou nějaký kapucáři, ale z toho zpracování.. jakmile se mi nezdá atmosféra, kamera a film zkrátka nesrší ani dobrým scénářem, tak to pro mě ztrací vůbec snahu se s něčim v tom filmu vžít.. to je jako kdybych šel po ulici a musel bych házet každýmu žebrákovi prachy, protože bych se musel vžít do jeho situace, tak to samý je tenhle film.. bylo mi to uplně u prdele. Ja vím jsem svině (jako každej) a je mi to fuck. ()

heyda

Obecně vzato hrozná krávovina, ale ta atmosféra to táhne nahoru nevídaným způsobem. Je to podobné, jak u britského hororu Children, který je taky zvláštní a těžko uchopitelný, ale to napětí je fakt brutální. Citadel si zaslouží pozornost i proto, že je to evropská práce (podobné horory američani netočí), a to z prostého důvodu. Nejsou komerčně zajímavé. A Citadel skutečně nemá ambice zaujmout davy a šířit se podobně jako REC nebo Paranormal activity. Je to horůrek pro úzkou skupinku fandů, kteří jsou k námětům tolerantní a dokážou ocenit tísnivou atmosféru. 60% je zasloužených, ale mohlo to být lepší! ()

eraserhead666

Poměrně dlouhou dobu v tom pozitivním smyslu dost hnusný, špinavý a fobický film, z něhož jde cítit strach na sto honů a znechucená beznadjěnost ještě o kousek dál. Silně alegorický a metaforický pohled na osamocenost uprostřed davu a vzrůstající strach ze všeho kolem (lhostejno zda oprávněný či ne), potažmo ztrátu a degeneraci lidského života. Velmi jednoduché a prosté, ale skvělé věci takové prostě jsou, nepotřebujete digitální efekty, litry krve, kozičky a neuvěřitelné postavy, stačí jen lidi, příběh a funkční prostředí. Jen škoda, že to ke konci začne trochu tápat ode zdi ke zdi. zakopávat o vlastní nohy a snaží se to nahnat nějakou stopáž. Ten film mohl mít klidně hodinu. Vůbec by to nevadilo. 3,5* ()

ARI50

Blbost ale nezkutečná tenhle nemocný borec byl nudný a samotný jakože hororový příběh hloupost. Vždyť se nic neděje hrozný film pro mě. ()

Morholt

Špinavá, sychravá a hutná atmosféra a výborný hlavní představitel. Dvě ingredience smíchané v naprostém souladu, takže si divák ani neuvědomí, že scénář stojí za starou bačkoru. Pro mě obrovské překvapení a Barnard je dalším talentem, který by hravě strčil do kapsy všechny ty hollywoodské hvězdičky, kdyby............80% ()

6thSun

Dobrej rozjezd, celkem stupidní závěr, jednoznačně nejstrašidelnější je na tom ovšem výkon hlavního představitele Aneurina Barnarda, kterýmu jsem nevěřil vůbec nic. 50 - 65% ()

Ten Druhy

Psychicky labilný mladík sám v dome s malým dieťaťom, partnerka v kóme. Nepríčetne chodí sem a tam po bezútešnom meste a pozerá na svet s výpúlenými očami ako výr. Až som sa čudoval, že utiahne financovať taký veľký dom a zvláda starostlivosť o toho kojenca. Špinavé, industriálne prostredie polorozpadnutého sídliska má svoju atmosféru a zdegenerovaní mutanti silu. Zopár strašidelných momentov, v závere nejaké tie akčné chvíľky... Úprimná škoda, že bohatý potenciál prostredia a témy nebol viac využitý. ()

LV.Helter

Sociálne znepokojivý, špinavý a atmosferický (children) slasher. Pomalo tlačiací na pílu a zbytočne nevtieravý, kde atmosféra, z filmu vyžmykáva polovicu potenciálu. Nádherná to vec, keď traja herci, z toho dvaja amaterskí, utiahli celý koncert samí. Daktoré scény by som celé nahrubo povymázaval a takisto trochu slabší end, hlavne pri takom horore. Pointa sa chce tváriť až moc "wtf?!" no nakoniec ešte aj sama seba paroduje, ale ináč je to fakt krásna podivaná. Ovšem ešte k tomu strašne moc skvelá stopáž.60% ()

stration

Velice znepokojivá, temná, depresivní podívaná. Celé je to sice podle mě zbytečně moc laděné na hlavní postavu a její trauma, než na dětské "hrdiny", ale i tak se daří udržet napětí a mrazivost celého snímku. ()

AlistairMir

Tohle mi sedlo...mám rád depresivní filmy které ve Vás vyvolávají pocit jako pohlazení po duši drátěnkou...Citadela taková je...temné hnusné špinavé prostředí jako stvořené pro horor...tak ho tu tedy máme...Tommy mi nevadil hodně lidí tady na něj nadává jak byl vykulenej Frodo a vyplašenej atd atd...hmmmm...chtěl bych vidět Vás proti bandě zmutovanejch kanibalistickejch děcek které mají jediný cíl a to sejmout Vás. Určitě by se nikdo ze zdejších hrdinů nebál, že? Inu já jo a to dost protože halda děcek s železnejma tyčema by mi vysvětlila že dav versus jedinec je předem jasnej výsledek končící vítězstvím davu. Takže chápu, že byl Tommy podělanej až za ušima a fandil jsem mu celej film ať kromě toho strachu najde v sobě i touhu po pomstě a ty šmejdy zatluče do země. Jestli se mu to povedlo to se mrkněte každej sám za sebe ono těch 80 minut uteče jak voda. Já se tedy nenudil ani chvilku a Citadela se zařadí k těm hororům na které se v budoucnu zase rád podívám... ()

vegetol.mp

Působivý horor se sociálním podtextem, na kterém zamrzí některé dějové nedomyšlenosti. Ne tak dobré jako Cronenbergův The Breed, ale stále slušný film s dobrou atmosférou. ()

M.i.k.e

kurevsky nepříjemnej film - atmosférou (občas) a prostředím (pořád).Jen škoda,že těhle dvou výhod nedokázali tvůrci využít naplno a hlavní hrdina,který je tak trochu idiot a hraje tak jak píše verbal to celé stahuje dolů.škoda...40% ()

bourec

Jak vůbec někoho napadne poslat mezi lidi takovouhle ptákovinu.Nuda to je řádná,a za zmínku stojí jen to místo.To vyvolávalo docela stísňující pocity.A to název Citadel zněl výhružně.Ale nakonec nic.20%. ()

Rodriguez odpad!

Šíleně nesympatickej snímek, šíleně nesympatickej hlavní hrdina, šíleně nesympatické země původu! Celej film bych nakopal doprdele i s tvůrcema, že takováhle kravina vylezla na světlo světa! Blábol a ztráta času!!! 0% ()

Sinister se vrací

Sinister se vrací