Drama z doby nacistické okupace začíná na nádraží, kudy projíždí transport s německými vojáky. Vlak zůstane stát kvůli improvizované sabotáži jednoho z železničářů. Odbojářská spojka Růžena Kubínová (Vlasta Chramostová) je zatčena při náhodné razii. Cynický rada Dönnert (Miroslav Holub) odhalí její falešné doklady a nechá ji krutě vyslýchat. Tuší, že by mohla přispět k odhalení celé skupiny. Do její cely nasadí konfidentku Hertu (Majka Tomášová), jež se vydává za bezúhonnou Anču Novákovou. Německá agentka vzhledem ke svým hereckým schopnostem dočasně získá Růženinu důvěru. Klíčovou informaci se ale nedozví... Film měl původně točit režisér Václav Gajer. (oficiální text distributora)

lucascus

hezky zpracované, uchvátila mě herecky M.M.Tomášová, nechápu proč nedostala více hereckých příležitostí (tedy kromě pár štěků). Opravdu hrála velice přesvědčivě (na rozdíl od chramostové, která trochu přehrávala) ()

Pedross800

Klasický film pro pamětníky, ale celkem slušné psycho drámo a hra na kočku a myš mezi naším odbojem a nacisty v době Heydrichiády. Prakticky žádná propaganda což vzhledem na rok vzniku překvapí. stejně tak přesvědčivé výkony obou ženských představitelek. Jen té akce bylo jako šafránu a občas to bylo takové nudnější, ale dalo se a na tak závažné a důležité téma našich dějin toho není zas tak moc natočeno a je třeba ocenit snahu. ()

Autogram

Na svoju dobe slušný takmer až špionážny thriller, kde tí naši ťahajú za podstatne kratší koniec povrazu. Aj pri tých jednoduchých prostriedkoch ide o nadpriemerný film, kde ženy hrajú prím. –––– Ale dyť jsou to pitomci. Copak si ti švejkové můžou na nás troufnout? ()

Disease

Kvalitní scénář akce gestapo vs. odbojáři. I přes místy lehce budovatelský nádech a ne moc přesvědčivý výkon Chramostové se jedná o velmi kvalitní kousek. ()

Mikino00

No trochu naivní, ale i tak napínavý film o odbojářích, natočený zkušenou rukou Friče s výbornou Chramostovou v hlavní roli. Příběh má ale pár menších trhlin a samozřejmě jsou všichni odbojáři komunisté. ()

Marina111

Tak konečne mám za sebou ( či vlastne teraz už v sebe :) niečo z Fričovej tvorby. A čerstvé pocity ? Až priveľmi naivná osnova, ktorú neospravedlňuje ani čas. Na druhej strane však treba poznamenať, že v dobe, kedy film vznikol, asi nebolo možné popustiť uzdu inšpirácií pri tvorbe podobných konšpirácií ... A vôbec, herecké výkony zachránili, čo len mohli, a ani atmosféra sálajúca z každej scény nebola na zahodenie ... Síce rozpačité, ale uznanlivé 4 hviezdičky ()

mira007

Narazil jsem na tenhle film na ČT2 okolo půlnoci a hle - on to docela dobrý film. Natočeno v roce 1950 takže je tam znát trocha propagandy, ale kupodivu ne tolik jak by člověk čekal. Netušil jsem , že Vlasta Chramostová hrála už před sedmdesáti roky ve filmu, ale tohle je solidní odbojářské dílko. ()

MovieFive

Nejsem velká fanynka dramat s námětem okupace. Past jako film mi ale docela vyhovoval. Byl krátký, ale snad stihnul vystihnout podstatu a ještě nebyl tak drsný, takže jo, docela mě i bavil. Musím přiznat, že hlavně na konci jsem byla vážně napnutá. Úplný konec bych označila za poetický až patetický, ale jak jinak by měl končit podobný film než vyslovenou nadějí. ()

MickeyStuma

Vzhledem k době vzniku je snímek o odbojové skupině v době 2. světové války velmi schématický a ke konci dějově značně zjednodušený. Gestapo se snaží přechytračit české bojovníky proti fašismu a oni zase je. Režijní rukopis Martina Friče je znát. Pojal to velmi optimisticky a dá se říci, že z námětu vykřesal takřka špionážní film. Hrdinství a nerozvážnost některých Čechů v boji proti fašismu se připomínat prostě muselo a k tomu hlavně ideologicky vyzdvihovat komunisty, což se pochopitelně nevyhnulo ani tomuto snímku. I na dnešní dobu se však jedná o výborné dílo a tak je zcela nepochopitelné, že je v dnešní době velmi opomíjeno. ()

Kragujevac

Film Past má sice několik kosmetických vad na kráse (např. propaganda ..), ale herecké výkony a hlavně první polovina filmu, která se odehrává v žaláři má výbornou atmosféru a veškeré neduhy smaže. ()

Inozuka

Výborná je psychologická linie kolem zatčení a pobytu Růženy Kubínové na gestapu. Tam příběh funguje skvěle a i detektivní část filmu hry kočky a myši v podobě přetahované mezi gestapem a komunistickou buňkou je celkem napínavá a dobře vymyšlená. Co mě ale neskutečně štve je šablonovitost odpovídající době... Němci a gestapo blbí jak troky a odbojáři dušínovsky čistí a prohnaní jako lišky. To značně nabourává celkově pozitivní dojem z filmu. Realita byla totiž spíš opačná... gestapo v boji proti odbojovým skupinám mělo jednoznačně navrch a rychlost s jakou se jí dařilo odbojové skupiny likvidovat je až zarážející. Rovněž o vyhození transportu pohoných hmot si odboj ve čtyřicátém druhém mohl nechat spíš jen zdát. Herecky je vedle Vlasty Chramostové výborná plejáda gestapáků v čele s Majkou Marií Tomášovou a Miroslavem Holubem. ()

Amonasr

Martin Frič nemohl natočit špatný film a je třeba ocenit i to, že se na počátku 50. let dokázal vyhnout zbytečnému ideologizování. Nicméně určitému schematismu při vylíčení, jak chytří odbojáři dokázali přechytračit i gestapo, vrcholícímu v triumfálním závěrečném happyendu, se vyhnout nedokázal. Ovšem omlouvá ho, že od války uplynula příliš krátká doba, aby se o ní daly točit hlubší filmy, a navíc národ si potřeboval něčím podobným hojit nejrůznější rány a zvyšovat sebevědomí. S přihlédnutím k okolnostem šlo tedy o vcelku zdařilý počin, nicméně ne až na 4 hvězdičky, 3 tentokrát musí stačit ()

tatopulos

Drsné ? Slabé, nijak zvláštní psychologie postav, atmosféra strachu také není, Chramostová svou přílišnou naivitou nijak neohromuje. V románu Dva proti říši jsou dobře líčeni gestapáci, ale tohle neohromí. Konec nepůsobí důvěryhodně ()

SAINTS

Celkom prijemny film z čias protektoriatu.Režiser Frič sa až na male vynimky vyhol komunistickej ideologii a odbojari posobia vo filme sympaticky podobne ako hlavna hrdinka Ruža v podani Vlasty CHramostovej.Film nema nejako zvlašt srhujuce tempo a posoby možno trošku naivne . ()

Pitryx

Velmi zdařile uděláno. Mám to spád, a je to krásně naivní. Dobře se na to dívá a čas uteče jak voda. ()

swinevenca

Nevybavím si film s takhle kladeným důrazem na obtíže odbojářského spojení. Krásně zachycené, co se sítí udělá vypadnutí spojky - jednak shánění náhradního spojení, jednak strach, co spojka prozradí. Důvěřivost konfidentům na cele vypadá dneska jako naivita zatčeného, ale kdo by nechtěl věřit, že se mezi hodinama psychického a fyzického teroru může svěřit tomu, kdo sedí s ním. V závěru to sice je shoda šťastných náhod, ale nevím proč ji tak odsuzovat, já ten happy end odbojářům přál i proto, jak byl jejich boj krásně vykreslen a v reálu ilegální práce závisel život takřka pravidelně na štěstí a náhodě. P.S. pro ty, co nevěří, že Gestapo mohlo sednout na lep odbojářům: při zajišťování bytu, ze kterého stihli uprchnout legendární Tři Králové, přišel za gestapáky domovník a předal jim adresu, na kterou chtěli odbojáři případně poslat své věci. Gestapo se na uvedenou brněnskou adresu okamžitě vydalo, ale našli na ní pouze známého fašistu a přítele Němců. Rozsahem samozřejmě menší blamáž než ve filmu, ale proč být hned takový skeptik ohledně dílčích odbojářských vítězství. ()