Dům u hřbitova

• Itálie Quella villa accanto al cimitero (více)

Kdysi dávno prováděl doktor Freudstein v domě u hřbitova zrůdné experimenty na svých lidských obětech. Dnes, desítky let po jeho smrti, se sem nastěhovala tuctová americká rodina. Dům ožívá její přítomností a zlo se probouzí. Už není úniku pro ně ani jejich přátele, kteří se jim snaží pomoci. Smyčka smrti se začíná stahovat s nevídanou brutalitou, při níž detailní záběry krvavých masakrů otřesou i tím nejtvrdším obdivovatelem hororů. Lucio Fulci, považovaný za umělce smrti, opět dokazuje své hrůzné mistrovství. (Filmexport Home Video)

JohnMiller

☠ Video Nasties, The Complete 72 Banned Titles List 13/72 ☠ Tak z tohoto snímku sa ťahá mŕtvolný pach "Poe-Lovecraftoviny..." ale zároveň tak trošička cítiť (aspoň vizuálny) inšpiratívny závan snímkou THE SHINNING. Temný opustený dom, skrýva hrôzostrašné tajomstvo. Vedecká komora prišla o jedného člena ktorý viedol istý výskum. Vraj zabil svoju ženu v tomto dome, kde Doktor Freudstein (to je mix mien hehehe) v minulosti experimentoval s ľuďmi. Kamarát vedca sa tak dostáva do tohoto obydlia aj s rodinou a pokúša sa vyriešiť výskum ale aj záhady ktoré sú okolo smrti jeho priateľa. Snímka je na to, že bola zakázaná fanatickými veriacimi, bola celkom podarená. Je tu slušné gore, celkom originálny dej, a má to neskutočnú atmosféru... (ako som už spomínal takú tú Lovecraftovskú, a to ja môžem). Prekvapuje ma, že hlavná decká postava bola mnohých gore scénkach a tie nechutnosti neboli veru postrihané do záberu, ako to už z detskými úlohami býva... On v tých scénkach priamo bol.... Asi preto bola snímka zakázaná. Inak paráda. Odporúčam starým béčkarom. ()

Kangax

Skvelý horor s tajuplnou a mysterióznou atmosférou. Mňam! Jesenné počasie a smutná nálada filmu je bravúrna. Na rozdiel od iných Luciových filmov je tu pomerne kompaktný dej a príbeh, ale naštastie ( :) ) Fulciov rukopis je tu aj tak cítiť poriadne. Patrím k tým, ktorým tiež úplne nesadol zombík v záverečnej časti, a keby vôbec neexistoval tak by sa nič nestalo. Ale čo už, skvelý koniec to vynahradil. Jednoducho majster Fulci bol okolo roku 1981 vo vrcholnej forme, a práve týmto obdobím (The Beyond, City of the Living Dead) sa zapísal do histórie hororu veľkými písmenami... ()

Dexter1

Že sa Fulci s nikým a ničím nemazná je známa pravda. Gore je prepracované a súznenie s hlavnými postavami je silné. Prekvapujúce je ale to, že sme svedkami konzistentného a fungujúceho príbehu, ktorý má úvod, jadro, záver, čo je u Fulciho miestami zarážajúce. Každopádne, Dom pri cintoríne je fungujúcim hororom s dobrou atmosférou, s premakaným zombiekom v špajzi a skvelým záverom, ktorý odkazuje na svet duchov. A dokopy to naozaj funguje. Jeden z Fulciho vrcholných filmov. ()

BoredSeal

Asi nejlepší film od Fulciho, díky tomu, že má něco jako příběh. Takový ten zvláštní pocit, co mívá divák při sledování italských hororů nadabovaných anglicky, sice nezmizí a máte pocit, že si někdo půjčuje nápady z jiných filmů. ale je to fajn. Učebnicový příklad toho, co to znamená Fulci: oblíbená herečka Catriona MacColl + zvrácená brutalita + snové sekvence, vize nebo halucinace + temná strašidelná atmosféra + minimálně jedna nervydrásající sekvence (tady je to kluk, který se nemůže dostat ze sklepa) + hudba. A ten parchant je na zabití. ()

honajz2

Víceméně dost průměrný horor, který se ze začátku snaží děsit dost lacině, ale má pár dobrých nápadů, nejednu atmosférickou scénu, slušné gore a i ten příběh celkem ujde. Ten teda sice není nic extra, ale pořád je sám o sobě aspoň trochu víc rozvinutější, než zápletky filmů Daria Argenta. Jen jsem po skvělých Zvucích temna čekal něco podobně atmosférického, ale asi jsem byl příliš rozmlsaný. Ale tak jsem aspoň od Fulciho konečně viděl něco drsnějšího... 3* ()

Martin741

Taliansku kinematografiu mam rad /Lamberto a Mario Bava, Corbucci, Zingarelli, Fellini, Argento, Steno/, a mam rad aj horory. Ale tie od Fulci-ho ani moc nie. Skor u mna vedie Lambero a Mario Bava, popripade pan Argento. Masiarina taka, aka ma byt, ale mam silny pocit, ze masiarina len sa snazi zakryt rezisersku neschopnost a scenaristicku bezradnost. Strasidelna atmosfera je slaba, a absurdita dostala prilis vela priestoru. Ale od Fulci-ho asi to najlepsie. 66 % ()

cariada

Lucio se nezapře opět od začátku do konce jedna velká akce. Rodina se přestěhuje do domu u hřbitova a tam jak jinak než straší, ale je to mnohem horší než pouhé strašení. V domě totiž někdo asi bydlí kdo nemá nájemníky rád. Film má velice dobrou ponurou atmosféru, je sice pravda chování postav je někdy dost toporné a nelogické, ale to vůbec nevadí. Ps- ta služka to odnesla pěkně. ()

Mefistofelle

S tímhle hororem mám trochu zvláštní vztah. Viděla jsem ho ve věku pěti let (nebo nějak tak) a měla jsem z něj hodně dlouho noční můry. Po mnoha letech jsem si vzpomněla na těch pár scén, co jsem si pamatovala, a snažila se ho po nějaký ten další rok neúspěšně najít. A když se mi to konečně povedlo, zjistila jsem, že ho natočil jeden z mých nejoblíbenějších režisérů:). Tolik historie, nyní hodnocení: Ačkoliv se příběhově nejedná o nic kdovíjak originálního, téma je zpracováno velmi obstojně. Občas se to sice zasekává na mrtvém bodě, ale ne tolik, aby se člověk začal výrazně nudit. A závěr je skutečně děsivý (nedivím se, že jsem z toho jako dítě měla noční můry). ()

Shorty_

Perfektní atmosféra , na gore scény sem by po přečtení Režie řádně psychicky připraven, takže v tom by problém nebyl. Jediné co sráží moje hodnocení dolů je pro mě nedodělaný konec a naprosto dementní chování obětí doktora Freudstaina. Čekal jsem od toho zkrátka víc a dostal sem sice povedený ale bohužel jen průměrný horor. ()

MarekT

Ačkoli mi po stránce spádu scén a sofistikovanosti scénáře přišel film podstatně lepší než další Fulci ze stejného roku, musím dát na těchto řádcích najevo jistou míru rozhořčení. Jak už jsem psal, námět je sympatický, nicméně musely ústřední postavy a některé scény kopírovat Kubrickovo "Osvícení"? (Nejhorší to bylo v případě malého Boba, jehož uječenost už po první větě vzbuzuje silnou antipatii a tesknou vzpomínku na Kubrickovo přirozené vedení Dannyho Lloyda.) V průběhu dvaaosmdesáti minut jsem vůbec nenašel důvod, děj se mohl týkat klidně i čtyřčlenné rodiny a proslulá sekyrka se zde dala nahradit něčím podobně účinným. Aspoň ale doceňuji mistrovství této svérazné adaptace Stephena Kinga. Další neshody jsou stejného druhu jako již dříve u Fulciho - po estetické stránce je s tělesnými tekutinami poctivý, nicméně jak zařídit, aby se tyto sekvence vepsaly do paměti výrazněji, na to už asi nezbyly síly. Pořád platí to, co jsem psal již v minulých komentářích - scény tohoto druhu na mě platí. Signore regista sice nejvíce proslul jako mistr gore efektů, paradoxně však dokázal se mnou nejvíce otřást až závěrečnou nadpřirozenou scénou (se zákuskem v podobě citátu Henryho Jamese), kde k ničemu takovému nemusel sáhnout. (Více nenasytných netopýrů, prosím!) "Zvuky temna" či jiné kousky, co mě zaujmou, si ujít nenechám, přesto cítím, že narozdíl třeba od Argenta šance na blízké souznění s Luciem vyprchala. 50% ()

pufina

Pořád jsem čekala, jestli to bude víc přesvědčivé a nestrhne se nějaká moooc zajímavá situace, co by zvrátila děj lepším směrem, nedočkala jsem se. ()

animaxis

Na film jsem byl veli zvědavý a dá se také říct,že jsem se na něj těšil.Ale tento film mě velice zklamal.Režisér filmu chtěl absolutní film a místo toho natočil absolutně nelogický film.Já sám se nezařazuji do skupiny místních uživatelů,kteří hororům vyčítají,že se v nich hlavní postavy chovají stupidně,ale tady to říct musím.Chování hlavních postav tohoto filmu BYLO stupidní!Je tu asi deset scén,které vás přímo naštvou svojí nedokončeností a blbostí.Pokud jste film viděli,víte jaké mám na mysli.Oběti vraha se tu nebrání a velice ochotně se dají brutálně zabít.A to jen proto,že jinak by tento film ani nemohl být hororem.Je točený jen pro brutalitu a to mi hodně vadí.Vlastně i konec byl pitomí,ale to už tu nebudu rozebírat.Podprůměr. ()

kosta73

Na jednoduchém nápadu naprosto geniálně vystavěný temný, působivý horor. Hudba, herci, krvavé gore scény, vše má svůj smysl a řád a vytváří naprosto dokonalou atmosféru tak příznačnou pro Fulciho filmy, kterou budete marně hledat u devadesáti procent hororů z např. americké produkce té doby. Neustálé napadání režiséra za logické nesmysly v jeho filmech, odbyté efekty, topornost herců apod. mě mrzí, ale svědčí to pouze o tom že tito diváci absolutně nepochopili, o co tu jde. ()

charge

Jednoznačně nejlepší film v režii Lucio Fulci s vynikající atmosférou a působivou hudbou. Zde je zvlášť dobře poznatelný tolik charakteristický styl tohoto mistra hororů. 90% ()

Nivenx

Paráda. Klasický oldschoolový film, který dokáže zaujmout hlavně atmosférou, kterou se Italské horory vyznačují. Od Fulciho rozhodně nejlepší film. ()

gjjm

V podstatě vykradené Osvícení, přesunuté do oblasti giallo zombie horroru. Typické giallo, první odhalené poprsí (celkem ujde, mimochodem, i když jsem mírně nepochopil, proč jeho majitelka pobíhá nahoře bez po půdě a řve "Steve, Steve") se objeví už ve druhém záběru a ve třetím je dotyčné dámě probodnuta hlava. Giallo ale není jen o ňadrech a krvi, důraz klade také na hudbu a promyšlenou atmosféru nejistoty a neklidu, kterou se Fulcimu povedlo vytvořit i přesto, že ve filmu je po stránce výpravy zkurvené snad všechno včetně náhrobků z umělého kamene. Snad za to může skvělý scénář (s mírně neinteligentními dialogy), perfektní kamera (opravdu kameraman nikdy nevypíchl hercům oko objektivem?), krvavé scény, které tentokrát dokonce nejsou ani trochu samoúčelné (přestože některé nejsou moc dobře udělané) a především skvělá hudba (tím nemyslím jen varhanní main theme, i když to je taky úžasné). Proč přes všechny ty výtky dávám plné hodnocení? Protože to všechno je součástí žlutého kouzla tohoto nejnávykovějšího žánru v dějinách kinematografie - protože právě to pomáhá vytvořit jeho jedinečnou atmosféru a působivost. A Quella villa je toho výborným příkladem. ()

demented

Mix toho najlepšieho z Fulciho. Hustá atmosféra, mrazivá synťáková hudba, patrične "šťavnaté" gore scénky. Jedinou malinkou vadou na kráse je tradične absencia deja, ale na to som si u Fulciho už zvykol :) ()