Život Adèle

• Francie La Vie d'Adèle - Chapitres 1 et 2 (více)

Film se silným tématem o milostném vztahu mezi dvěma mladými ženami natočil tunisko-francouzský režisér Abdellatif Kechiche a hlavní role ztvárnily mladé herečky Adele Exarchopoulosová a Léa Seydouxová. (oficiální text distributora)

DrifterSoul

Velice autentické. Hluboce lidské ponoření se do citů, do duše mladé, křehké (a navíc ještě velmi krásné) bytosti. Adèle Exarchopoulos je prostě totálně uvěřitelná - a to kdekoliv, kdykoliv. I když jí třeba zrovna kape z nosu. Zatímco Léa Seydoux, kvůli které jsem vlastně na film narazil (po "jejím" Deníku komorné), zde ztělesňuje naprostý protiklad - cílevědomou, tvrdou, někdy až diktátorskou osobu.  Film na sebe samozřejmě upozornil explicitními scénami. Ty jsou ale v relaci s celkovou stavbou filmu. A ve srovnání s emocemi odrážejícími se v tváři Adéle (ať už jí spaghetti, kráčí po ulici nebo kouká zdrceně do prázdna),  jsou vlastně nedůležité. Právě tahle uvěřitelnost herečky dělá film výjimečným. ()

H_K

Na film jsem šla jen tak z pocitu hledání uměleckého prožitku, takže jsem toho o filmu moc nevěděla  a upřímně mě explicitni sexuální scény docela děsily, ano, byly opravdu dlouhé, což nahrává zřejmě pádným stížnostem  hereček na zneužití režisérem, s kterým nechtějí už pracovat. Jinak jsem film hodně prožila a nepustil mě do konce. Vyvoj hrdinek od setkání až po bolestný rozchod byl popsán spíše obrazem a i v posteli. Konec mě hodně zdrtil, nečekala jsem to, ale až pak z odstupem si člověk uvědomí, že red flags tam byly od začátku. Nakonec mladší Adele byla vlastně využita a odkopnuta.  Intenzivní zážitek, ale opakovat jej nebudu. ()

Spiteri

Jako kdyby se tu všechnu nudu snažili tvůrci filmu dohnat pro mě zbytečně natahovanými a doslovnými sexuálními scénami. Všechny ty dlooouhééé scény, pohledy… prokládané mlaskáním, chrčením a sténáním (v celém filmu, nejen během sexu) mi prostě vadilo. Realistické ano, ale tři hodiny sledovatelné pro mě dost obtížně. ()

karmalat

Film s velice dlouhým dozvukem, dobré způsobem vcítění do konání hlavní postavy....Sice trochu hodně sexuálně explicitních scén, ale nakonec to ani nevadilo. Určitě doporučuji všem milovníkům evropských filmů. ()

Cetar

Mnoho filmů v dnešní době se snaží ukázat svět a život ne takový jaký je, ale takový, jaké ho všichni chtějí vidět. Dotknou se tak širšího počtu lidí a výdělek je pak uspokojivý. Tento film mě zaujal nejen tím, že se autor nebál ukázat i jiný druh sexuality, lidskou krásu bez úmyslně směrovaných kamer, ale i svou skutečností. Film předá veškeré emoce, které předat má a za to náleží hercům i autorovy velký dík. Nenapadá mě nic, co bych mohl tomuto filmu vytknout. ()

pausikov

Abych byl upřímný, trochu jsem se tohoto filmu bál, bylo mi jasné, že se bude jednat o snímek kontroverzní a myšlenka toho filmu mi ze začátku přišla až příliš prvoplánová. Nemohl jsem se zmýlit více. Film již od prvních chvílí vtáhne do děje, který je dokonale propracovaný. Herecké výkony hlavních hrdinek jsou prostě excelentní. Nemluvě o kameře, nebo režii. Je to jeden z těch mála filmů, co pouze nezobrazují svět kolem nás, ale pomáhají ho utvářet. 100% ()

Archeix

Život Adèle je filmem o mládí, v němž se s druhými z různých důvodů míjíme, protože prožívání sebe sama znemožňuje mít nadhled a nebýt ve vleku událostí. Podléháme tlaku okolností, které svádějí na scestí, a pak zjišťujeme, že se do předchozího bodu nejde vrátit a že jsme na své cestě sami. Naléhavost příběhu zesiluje intimita podání (vyprávění prostřednictvím detailů v dlouhých scénách), které je vesměs expresionistické a zprvu udržuje v odstupu. To se ale mění, uvědomíme-li si, že film není jen o jedné nešťastné lesbické lásce a že se s hlavní hrdinkou můžeme ztotožnit. 100 % ()

predoci

Žádný vývoj, děj ani smysl. Dokážu se smířit s pouhou romancí a brát nedostatek řečeného jako součást žánru, ale k tomu bych potřebovala méně ploché, prázdné postavy a přinejmenším náznak doteku s realitou. Postava Adele je zcela dutá, o to horší je pak postava Emmy, která tutéž prázdnotu zaplňuje předstíráním opaku - vysoce fundované diskuze o Schielem, Klimtovi, Sartrovi či o Emmině tvůrčí svobodě jsou nejkřiklavěji trapnými momenty filmu. Do stejné kategorie spadá i školácký nápad ze začátku filmu komentovat Adelin duchovní život pomocí úryvků z četby na hodině literatury, který působí nesmyslně amatérsky a vyfabulovaně. Pasáže, které vyjdou naprázdno a které by zcela jistě bylo možné z přehnaně dlouhého filmu vyškrtnout, nebo je alespoň intenzivněji využít a udělat z nich namísto dílčích, osamocených epizod součást děje, střídají strašlivě předvídatelné a příliš dlouhé erotické scény, o jejichž kvalitě na úrovni uměleckého porna ovšem nemůže být sporu. Je podivuhodné, jak dobré herecké výkony obě herečky podle mě podaly; na druhou stranu zůstává herectví pouhou skořápkou, která diváka k empatii nedotlačí, chybí-li hrdinkám smysluplná motivace. ()

hrochopier odpad!

Myslím že táto trojhodinová, útrapná debilita s nechutnou hlavnou dvojicou má tak vysoké hodnotenie, že s čistým svedomím môžem dať odpad. ()

MajkaLiskova

Život Adele je velmi výjimečně natočený film, což zrovna tak mohu říct o hlavních představitelkách Emmy a Adele. Díky nim a díky tomu, jak kamera neustále sleduje tváře dívek, zatahuje diváka velmi hluboko do příběhu a dokáže mu zprostředkovat silný citový prožitek. Na stranu druhou - pro mě byly zklamáním a ztraceným časem předlouhé milostné scény, které mě spíše nudily. Mnohem silněji na mě působila např. vyhrocená scéna setkání dívek v kavárně. Rozhodně jde o film, který má potenciál připoutat diváka do sedačky a nenechat ho odejít jen tak... ()

mar.vin

Obraz života mladučkej Adéle, ktorý zachytáva jej postupný prechod vekom. Film je plný hlbokej lesbickej lásky, túžby, umenia, literatúry, duševného uspokojenia a sexuálnych pôžitkov. (Tých bolo podľa mňa až prehnane a obzvlášť jedna scéna mi tam absolútne nesadla. Ako 7 minútovú dĺžka aktu... no nechcem byť zlá, ale mal to byť film nie porno.) Ale jednoznačne treba pozdvihnúť herecký výkon hlavnej herečky (i keď spočiatku pôsobiacej trošku nesympaticky), pretože tá sa s tým popasovala majstrovsky a ešte som nikoho nevidela vo filme tak reálne plakať. Kľudne jej nechali sopeľ stekať až po brade a nikto sa tým nezaoberal, zatiaľ čo v Amerike by sa jej ani len make up nepohol a slza by len dokonale a úhľadne stiekla. Preto Francúzom tie filmy idú lebo vyznejú prirodzene. Aj ich jasné prvky ponechali: bozkávanie pri stretnutiach na všetky strany a samozrejme víno pri každom jedle. Dokonca som si uvedomila aká je francúzština neskutočne fascinujúca pri hádkach, ale to len tak btw. Na záver povedzme, že originálne, pútavé a dokonca aj tá 179 minútová dĺžka bola primeraná. ()

ArchAngel_

Dost dobré, takové současné. Skvělá hlavní herečka. Jinak filmu trochu chyběl konec, což vzhledem k délce je trochu divné ... ()

stuj

Delší záležitost, ale vtáhne. Milostné scény jsou možná trochu delší, než by musely, a taky trochu explicitnější. Každopádně ale nejen z nich dýchá ono propojení a touha. A láska. Podařilo se zachytit něco víc. Hlavní představitelka má velké kouzlo. Nakonec silný zážitek. P.S.: Po dni zvedám na 5 hvězdiček, protože film stále zůstává v hlavě. ()

+sfinx+

Jak originální film o útrapách lesbiček .. Nejdříve si holka vyjde s klukem, ale něco jí chybí, pak si najde holku a konečně je šťastná, přesto, že je jako lesba konečně šťastná, nějak se to podělá a pak se rozejdou, aby zůstal otevřený konec o nešťastné holce, která ztratila tu jedinou na světě, která ji mohla spasit. Ubohé, ohrané, zdlouhavé, hloupé. Vlastně málem bych zapomněl na tu originální část o nepochopení ostatními, vyčítání studu za to, že jedna z nich je o trochu míň lesba než ta druhá a že se za ni stydí. S jakou láskou jsem vzpomínal na sexy učitelku C.Díaz namísto těchto rozpolcených košťat. ()

DeRoyce

Výborná a sympatická kamera, velmi přesvědčivé scény.. úžasná hloubka věrohodnosti, excelentně odvedené erotické/"porno" scény natočené tak, jak je to Francouzům vlastní. Parádně zahrané role hlavních protagonistek - asi bych měl docela problém, přesvědčoval-li by mě někdo, že jsou obě dvě herečky heterosexuálně orientované. Za mě osobně hvězda dolů za až moc natažený děj, který pro mě místama znamenal nudu a klišé.. ()

xyro

Realistické, niterné, dechberoucí... Už titulky, cože? Já chci ještě, ani jsem si nevšimla, že uběhly tři hodiny! ()

Martazoe

Lesba nejsem, ale po tomto filmu, bych do toho snad i šla. Obě herečky jsou neskutečné a přirozené, úplně jsem se do nich zamilovala. Vůbec nevadí ani délka filmu, protože příběh je silný a hluboký, zajímavá kamera a citlivý pohled na milostný vztah dvou žen. ()

hrnek_kafe

Jak už někdo napsal, katarzí bylo, když se Adele konečně vysmrkala. :) Romantické drama, které táhnou dechberoucí výkony obou hlavních představitelek. Trošku mě rušily ty pseudointelektuální a pseudofilosofické kecy, ale jinak hodně dobrý film, jen možná trochu nadhodnocený. ()

ciapok

v prvom rade je tento film zmysluplný, neplochý a zanechá nevratnú stopu. Pre mňa aj kontroverzný. Samozrejme asi najviac diskutované erotické (soft pornografické) scény, ktorých aktérkou je mladučká a veľmi talentovaná Adele mi vyrazili dych. Mali až takto explicitne vyjadrené scény presne ten zásadný význam pre snímok? Iste, film je intímnou sondou do života Adele a nemala by sa jej najintímnejšia časť odbaviť zhasnutím svetla v spálni, ale stopáž práve tých scén už trochu znekľudňovala. Skrátka, mám pocit, že Adele je príliš talentovaná na to, aby jej vyjadrenie v tejto rovine malo až taký priestor. Na čo sa hrať, oči som si nezakrýval, to je jasné, no bol som zmätený, priznám sa :) Dalším prvkom, s ktorým som sa ťažšie vysporiadával, bolo Adeline (bi)sexuálne predátorstvo, ktoré mi tam trocha vŕzgalo. Ale, čo mi vyrobilo úsmev na tvári, bola predstava katolíckych diktátorov, ako sa smažia v zlosti nad týmto pekným snímkom ()

23. ročník festivalu Mezipatra se blíží

23. ročník festivalu Mezipatra se blíží

31.10.2022

Queer filmový festival Mezipatra nabízí pokaždé to nejlepší z queer světové kinematografie. Desítky filmů a doprovodných akcí na týden ovládnou Prahu a Brno. Letošní už 23. ročník si klade za cíl… (více)

Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes

Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes

30.09.2016

Přehlídka Crème de la Crème II

Přehlídka Crème de la Crème II

12.05.2015

Známe první novou bondgirl?

Známe první novou bondgirl?

10.10.2014

Zatímco agent 007 mění tvář jen jednou za čas, jeho dámská společnost je pokaždé čerstvá. A stejné to bude i ve čtyřiadvacáté bondovce, kterou začne Sam Mendes (Skyfall) točit už letos v prosinci.… (více)