Jasmíniny slzy

• USA Blue Jasmine (více)

Když vás život srazí na dno, nezbývá než se od něj odrazit… Jasmína (C. Blanchettová) byla elegantní a pohodlnou dámou z lepší společnosti žijící si na vysoké noze, a to hlavně díky svému muži, podnikateli Halovi (A. Baldwin). Jeho podvodné machinace však vyplynuly napovrch a do obrovských dluhů se dostala s ním také Jasmína, co o ničem neměla ponětí. Ze dne na den se tak svého bezstarostného života musela vzdát a nyní je nucena začínat od nuly v pro ni ponižujícím prostředí u své nevlastní sestry Ginger (S. Hawkinsová), kde přichází do kontaktu se světem, který jí byl do této doby zcela cizí. Postavit se na vlastní nohy jí ale bere mnoho sil a dostává se na pokraj zhroucení, z čehož si pomáhá alkoholem a dávkami antidepresiv. I přes to všechno si však nic nehodlá připustit... Komediální drama režiséra a scenáristy Woodyho Allena na motivy divadelní hry Tennesseeho Williamse "Tramvaj do stanice Touha" uchvátilo zejména výkonem Cate Blanchettové. Ta za svou roli získala několik desítek cen – mezi nimi např. Cenu newyorské filmové kritiky, Cenu britské filmové akademie, ocenění na „nezávislých Oscarech“ Independent Spirit Awards a také Zlatý glób i Oscara za hlavní ženskou roli. (Česká televize)

JustMeeKatie

Od Woodyho Allena se mi zatím líbily pouze tři filmy (včetně tohoto) a kvůli tomu ani nemám tendenci se na jeho tvorbu nějak zvlášť často koukat. K Blue Jasmine jsem párkrát zabrousila, ale trailer mě moc nezaujal, tak jsem film nechala být. Ale pak mi ho kamarádka zařadila do filmové výzvy a já jí teď za to můžu jedině poděkovat. Vážně jsem netušila, že se mi zrovna od Allena může nějaký film tak hrozně moc líbit! Já teda byla ze snímku naprosto unešená a děj mě zaujal natolik, že jsem nedokázala odtrhnout pohled od obrazovky! Celkově na mě Jasmine ani moc nepůsobila jako typický Allenův film, což je možná důvodem, proč se mi tolik líbil. Samotný příběh je geniální - žena, která si vzala bohatého chlapa, protože nevěděla co se sebou, se ocitá na samotném dně a hlavně bez jediné koruny. Cate Blanchett byla v roli Jasmine brilantní a vůbec se nedivím, že za svůj výkon získala dalšího Oscara! Opravdu jsem jí věřila, že je v depresi a nejvíc mě fascinovaly scény, kdy si mumlala pro sebe - viz třeba závěr filmu. Má jediná malá výtka je, že film mohl být ještě o kousíček delší. Já totiž chtěla vědět, co s Jasmine po tom fiasku na konci filmu stalo. Tipovala jsem si, že by možná taky mohla spáchat sebevraždu nebo skončit zpátky v blázinci. Ale možná to právě takhle Allen ukončil schválně. Aby si každý z nás mohl po zhlédnutí domyslet, jak to bylo dál. ()

zuza99

Očekávala jsem strašně moc a dostalo se mi průměrného filmu s dobře hrající Cate Blanchett. Stále se opakující obrazy. Jasmin v nervech, vzpomíná na staré dobré časy, bere prášky, lže. Až na "velké" odhalení od nevlastního syna to byl typický neurážející plytký film. ()

blechy

Postava Jasmine je fakt napřesdržku ... to nezanamená, že ostatní nejsou... Divák se ani s jednou postavou nemůže ztotožnit, protože to prostě nejde. Celý film se nese v jedné velké depce ... Člověk čeká, že se aspoň něco bude dít, ale to se nestane. Navíc zde uvedená stopáž 98 minut se zdá jako celé roky a moc nevěřím, že to je tenhle čas! ()

Composter

Nemám slov. V podání jiného režiséra by příběh Jasmine byl spíše psycho-sociálním hororem (Trier?? :)). Ovšem Woody uvařil superjedlý a vydatný pokrm, který jsem konzumoval od počátku do konce s obrovskou chutí! Doufám, že Cate dostane Oscara - dokonale mě uzemnila. Krásný film. ()

Almásy

napísané je to ako vždy dokonale, aj zrežírované (a tentokrát aj ozvučené) absolútne brilantne.jediné čo mi prekážalo že je to až príliš herecky nevyrovnané, ale to sa stane vždy keď hlavnú úlohu zveríte top class Cate Blanchett. páčila sa mi aj variácia na Električku zvaná Túžba, veľmi príjemné pozeranie. ()

lofa

Naprosto vynikající Cate Blanchett v roli Jasmine, které budu při Oskarech moc držet palce. Kluci její sestry Ginger to vystihli přesně: "Mom said you used to be okay, but you got crazy. Yeah, and then you talked to yourself" Hodnocení 80% ()

zsn

Miluji filmy Woodyho Allena, jsou tak plné elegantního perverzního šarmu galantního počinu téměř osmdesátiletého muže, který ulítává na mladých holkách. A kdo taky ne. Ovšem s tímhle filmem se Woody galantně zmýlil. Možná je to moje vina, neměla jsem očekávat jakýsi ekvivalent emoce šťavícího Match Pointu s originálním českým názvem "Hra osudu", který mne dostal na kolena před pár lety, možná v mé náhodné intimní a osudové souhře se scénářem, který si Woody snad vycucal z mého prstu. A tak mě napadla otázka, zda všechny jeho scénáře jsou ryze výplodem starého blázna a rádoby spisovatele, nebo zda se jedná o publikovaný deníček (cizího) vlastního "plodného či pouze aktivního života" (i když i tohle je při Woodym spíše zavádějící termín), prožitého kdesi v období sukní, které se začaly teprve zkracovat. Tahle doba musela nejednoho Woodyho dohánět k šílenství… Tak jsem začala tedy studovat jeho tvůrčí počiny, zamilovaná do jeho suchého humoru a jeho zinscenované lásky, která je (jeho?) šílenstvím (protože to ona opravdu je), kdy alespoň jednou za rok jsem šťastná, že jej jeho nevlastní "Yoko Ono" dcera, potažmo manželka (nebo jiná z jeho současných milenek) vyrazí ze svého žhavého lože, a dovolí mu mimo jiné, zplodit i filmové dílo, určené pro všechny zhrzené plačky, stojící na pokraji bezcitné reality a romantiky, mezi které patřím asi i já. Jestli jsou ale Jasmíniny slzy (Blue Jasmine) romantickým počinem, ztratil Woody na romantiku, na kterou, když to chlap umí - sbalí každou samici (a je fuk v jakém podání), byť je sebeošklivějším zvířetem/eunuchem (doplňujícím krásku), svůj "gentelmanský" čuch. No nebudu komentovat letošní Oscary… Krásná, zde značně strhaná Cate Blanchett v roli samomluvky, nabyté díky nevěrám svého muže Aleca Baldwina (který mimochodem hraje nadsamce na své staré roky nadváhy naprosto v každém filmu), to je rána pro mé ženské ego. Takže film počíná logickou nevěrou, rozvodem a šílením z lásky. Hlavní zápletka však nastává spíše u špatných herců sekundárních rolí a jejich vztahů, které bych v tomto filmu rázem obměnila raději kvalitními porno herci. No a najednou je na poslední scéně zase ta Cate, uplakaná a schizofrenní či co. A sama a sama a sama. Něco mi uniklo? ()

venca163

V konfrontaci se starym Woodym, kterýho teď sjíždim, je to něco úplně jinýho. On se ten starej prasák za těch 40 let opravdu někam posunul =). Skvělý herecký výkony a charaktery tak opravdový, že by se podle nich dal psát život. (80%) ()

Liqid

Woody prostě zraje. Z jeho novodobé produkce jsem až na Poznáš muže svých snů nadšen. Tentokrát jsme se mohli kochat přerodem paničky angažující se v charitě a nakupování na sekretářku zubaře. Chvílemi značně depresivní, ale zato úžasně přirozené. ()

jefff

Pěkný psycho o rozpadající se ženě při pádu ze zbohatlických výšin na samé dno lidské existence, doprovázené samomluvou, prášky, labilními výstupy a znetvořenými názory na svět. Allen zase natočil dobrou schízu. ()

widla

Spíše než drama bych tenhle Woodyho počin zařadila do fronty tragikomické. Celkový dojem je dobrý, přibližně 3 a 3/4 hvězdičky :)) ()

Heraldika

Opravdu nejlepší film od Woodyho za posledních pár let. And Oscar goes to Cate ...., no nebudeme předbíhat, ale přála bych jí ho. ()

vitekpe

Cate Blanchett je moc hezka dama, takze me mrzi, ze hrala takovou blbku. Za druhe premitam, jak by byl hodnocenej tenhle film, kdyby nebyl spojenej se jmenem Woodyho Allena...podle meho to zadnej zavratnej zazrak neni. Spolecenske drama. Tecka. Davam tedy stred s tim, ze v tom zohlednuji i tu krasnou Cate. :-) P.S.: nejsympatictejsi byli vlastne ti obycejni lide. To na tom bylo fajn. ()

Babous

Film celkem průměr, ale Cate Blanchett tady hraje jako o život (nebo o Oscara?). Skvělý jazzový soundtrack, mimochodem. ()

pavcas

Už dlouho jsem neviděla filmovou postavu, která by byla v každý druhý scéně tak na facku jako Jasmine v tomhle filmu. Tak povýšená, tak povrchní, tak neschopná si přiznat pravdu, že každej druhej lůzr okolo, kterým třeba ona opovrhuje, je na tom líp než ona ať v šatech od Armaniho.Z Woodyho filmů se mi líbí tak každej druhej, tady příběh sám o sobě byl trochu nedotaženej, hlavně v tom závěru, ale na 4* to rozhodně povznesla Cate Blanchet svým dokonalým neurotickým projevem i viditelnou zranitelností. Na film asi brzo zapomenu, ale toho Oscara bych jí celkem přála. ()

LuciusWlk

Trochu melodramatický snímek a pohled do duše jedné zhýčkané paničky, která přijde o vše a nehodlá se s tím smířit. Hold život v luxusu se velice těžce opouští a zde je krásná sonda do jedné takové duše. Celé mi to bohužel přišlo trochu předimenzované a některé náhody příliš nenahodilé. Cate Blanchett si ale oskara za herecký výkon zaslouží. O tom žádná. ()

Sdoom

Sólo pro Cate Blanchett, která je však pohříchu jediným světlým bodem tohoto Allenova dramatu. Je to převážně nuda, i když docela kvalitně natočená. Téma není moc originální a ani ve filmu nejsou nějaké zapamatování hodné momenty či hlášky. Dodívat se to dalo však docela bez problémů, takže prostě a jednoduše průměr. (HD, orig.) ()

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem