Pád Bílého domu

• USA Olympus Has Fallen (více)
USA, 2013, 119 min

Mike Banning dlouhou dobu velel ochranné směně amerického prezidenta. U prezidentského páru byl oblíben a jejich syn, Connor, Mikea miloval. Pak přišla nešťastná autonehoda, při které se Mikeovi nepodařilo zachránit prezidentovu manželku. Mike odešel ze služby a teď pracuje jako ochranná služba na ministerstvu financí. Jednoho dne z okna své kanceláře uvidí podivně nalétávající letadlo na Bílý dům. Mike ihned spěchá zjistit, co se děje. Je na čase. S delegací jihokorejského ministerského předsedy proniklo do Bílého domu teroristické komando. Teroristé využili momentu překvapení a na Bílý dům zaútočili ve třech koordinovaných útocích. První útok provedli teroristé ukrytí ve speciálně upraveném vojenském nákladním letadle. Letadlo napáchalo na Bílém domě velké škody, bylo však naštěstí sestřeleno jednou ze stíhaček, které proti němu byly vyslány. Vzápětí došlo k druhému útoku. Na Bílý dům zaútočila skupina teroristů, kteří se vydávali za turisty. Prezidentská ochranka odvedla prezidenta do bezpečnostního bunkru v podzemí úřadu. Toho využila třetí teroristická skupina ukrytá mezi členy korejské delegace, která vyřídila prezidentovy strážce a prezidenta a jeho doprovod zajala. Mike se ihned zapojí do bojů o Bílý dům a podaří se mu do budovy proniknout. Stane se tak ve chvíli, kdy teroristé budovu dobydou. Mike se tedy schová ve vnitřních prostorech. To se už však velení nad státem ujímá předseda sněmovny Trumbull, který ihned organizuje záchrannou akci. Mikeovi se s velením podaří spojit vysílačkou. Prvním úkolem, který od Trumbulla a šéfky tajné služby, Jacobsové, dostane, je najít prezidentova syna, Connora. Ten se před teroristy schovává v zázemí budovy. S americkým velením se spojí i vůdce teroristů, Kang. Ten požaduje, aby se americká armáda stáhla z demilitarizovaného území v Koreji a a její flotila opustila Japonské moře . Kang při tomto požadavku popraví jednoho z rukojmích, aby Trumbulla přesvědčil, že vše myslí vážně. Jenže Kang má v ruce ještě další trumf. Z vojenského velitele prezidentovy kanceláře mučením dostane spouštěcí kód k autodestrukčnímu systému amerických jaderných zbraní. Systém je sice jištěn třemi kódy, Trumbull a zbytek velení ale vidí, že teroristé jeden z kódů již použili. Trumbull s velením proti tomu nejsou schopni zasáhnout. Mike v útrobách domu hledá Connora. To už ale i Kang a jeho lidé zjistí, že se Mike po budově pohybuje. Kang posílá na Mikea jednoho ze svých lidí, Američana Forbese, který pracoval tak jako Mike v prezidentské ochrance, ale stal se z něho zrádce. Mikeovi se zatím podařilo v budově najít prezidentova syna a dokázal ho také skrz ventilaci dostat bezpečně z budovy. Teď se na rozkaz Trumbulla Mike vrací do nitra Bílého domu najít prezidenta... (TV Prima)

Tomiczekk

Butler a malá role Freemana měla šťávu. Bohužel mínus jedna hvězdička za velko-vlastenectví božské hrdinské USA, bez ní by bylo třip*dele válek :) rozhodně mě ale film bavil. ()

snupko13

Nóóó, takto si predstavujem slušné pokračovanie Die Hard série a aj keď to nemá Johna, má to správny smrtonosný náboj, Butler je silno vyvražďovací a pritom aj kopec srandy nám predvedie. Klasické klišé ku podivu potešia, ako že najväčší dement vo vláde je chlapík, čo má na hrudi najviac metálov. Hehe. A že na konci vlaje vlajka americká? Tak tentokrát: who cares? ()

Big Daddy

V kostce lze říct, že jde o Smrtonosnou past z Bílého domu. Hlavní hrdina využívá všech prostředků, které mu znalost prostředí nabízí a postupně likviduje teroristy a zachraňuje rukojmí. To vše způsobem sice efektním, ale ne zábavným. Střílení a exploze dnes není ve filmech něčím výjimečným a proto to zdaleka nestačí aby divák byl ohromen. Během sledování si můžete odskočit na jedno a nic zásadního Vám neunikne. Autoři vyvíjejí určitou snahu a originalitu, ale ta nepadá příliš na úrodnou půdu a nepomáhají ani herecké výkony což je pro mě asi největším zklamáním u takto obsazeného filmu. ()

f3nix

Ano, je to stupidní, ano, jsou tam stokrát ohrané hlášky a ano, je to plné amerického patosu o vlastenectví, vlajce a nevím o čem všem, ale vzhledem k tomu, že jsem u toho ve dvě hodiny ráno neusnul a bavil se Butlerovým nasupeným výrazem, se kterým bez problémů likviduje korejské profíky, dávám čtyři hvězdy. 80% ()

Raziel811

Po dlouhé době fajn Rkový akční snímek. Sice z něj táhne CGI na sto honů, ale to se dá celkem odpustit. Kupodivu film na diváka necpe americký nacionalismus jako jiné kousky, jen klasicky stále děkují a žádají Boha o něco - což už je také značně otravné. ()

Luciaaas2

Super akční Americký vlastenecký výplach. Chvíli jsem čekal, jestli Butler vtrhne do Bílého domů se svou třístovkou a ono nic, stačil na to sám a to grandiózně :-) Role Butlerovi sedla jako Arniemu vesta a chvíli jsem přemýšlel, kde bylo víc mrtvých, jestli v Komandu nebo již ve zmiňovaném Pádu bílého domu :-) Myslím, že Arnie stále vede :-) ()

Epco

Takto nejako mala vyzerať nová Smrtonosná pasca. Je to sice patetické až strach, plné klišé, ale zároveň je to poctivý akčný film, ktorý sa na nič nehrá. Od začiatku do konca mi bolo servírované presne to čo som čakal a čo som chcel. A tak to mám rád. ()

zekon

Pokud je ve filmu nějaká extremní kravina znechutí mě to. Film sice zabavil, ale navíc to byl takový vícuc režisérových oblíbených akčňáků. Neznámý hercules který proletí až k Bílému domu a vyzbrojení korejští turisti sestřelili úroveň filmu hodně na průměr. Celkem to bylo slušné, velmi kvalitní triky a u mě to zachraňovala hydra6 v akci. Jinak ale nechutný klon Die Hard. A udělat totální dementy z ochranky prezidenta, armády a celého vedení USA bylo hodně mimo. Tečku tomu dal cerberus. No nic. Dívalo se na to dobře, takže za 3. ()

poeta

Je neuvěřitelné, kam až došla plastická chirurgie, vždyť Steven Seagal vypadá v Pádu Bílého domu úplně jako Gerard Butler! „Fuck Mike - Fuck Steven!“ takže za 3*. ()

tuctovychlap

napriek niektorým zaškrípnutiam spokojnosť..chcel som akčák, dostal som akčák..a tie hlasy o patetickosti, hlúposti, blbosti..? usmievam sa nad nimi asi tak, ako Tonda Fuka..za štyri päťcípe.. ()

marhy1992

Celá americká zahraničná politika sa menila zachrániť prezidenta.Nič nové ani nič originálne tento film nepriniesol. Nudné dialógy a predvídateľný dej. Mal som veľké očakávania ale len kvôli hereckému obsadeniu. Film hodnotím na 65 % ako dobrý film na sobotu poobede. ()

spacefall

co dodat než AMERICKÉ AKČNÍ PROPAGANDA... ale akční scény se mi líbili i film jako celek takže já proti němu nic nemám! ()

Dataminer

Řemeslně odvedená práce, která si mé vysoké hodnocení zaslouží hlavně za akci převzetí Bílého domu (a akci jako takovou). To co následuje poté je dle žánrového amerického pravítka. Chcete-li akci, spoustu těl a výbuchů, bude se vám film líbit. ALE(!) - VAROVÁNÍ: Patříte-li mezi jedince, kterým se přes velkou snahu nedaří s úsměvem (a posměchem) se přenést přes až patologicky chorobný americký patriotizmus vycházející z potřeby těm svým inteligenčně méně obdařeným spoluobčanům ukázat v době finanční (i sociální) krize sílu ducha hrdinných vůdců Spojených Států Amerických (bla bla, bla - patos), nekoukejte na film déle než do první poloviny. Z následujícího slovního průjmů těchto představitelů během zbytku filmu, by jste mohly dostat průjem vy. Při závěrečné řeči prezidenta jsem se sám držel, abych neviděl svoji předloňskou vánoční večeři ------- Jedinou skutečně velkou pochvalu, kterou filmu musím uznat je, že útočníci doráželi zraněné, nebo již mrtvé agenty - jen pro jistotu. To ještě fungovali jako profíci, než se z nich zlomově stane jen kus tupého masa na zneškodnění. Pak nastupují žánrová klišé všespasitelského osamělého zachránce. A hlavní hrdina Mike evidentně musel před prací v prezidentově ochrance projít výcvikem u SEAL, Delta force, Special Forces, Marine Corps a jiných, neboť i Rambo podle něj hadr. ------ Scénáristé a režisér také znovu předvedli můj "oblíbený" kousek (který se objevuje v řadě filmů). Útočníci při tak precizně připravené akci vypnou v budově proud, a pak se tam promenádují buď s obyčejnými baterkami na zbraních nebo dokonce jen tak po tmě, aby hlavní hrdina měl snadněji koho chytit a vyslýchat. No evidentně se finanče vyčerpali ostatním vybavením za miliony, že na noční vidění nezbyl ani dolar. Stejně tak jako na straně agentů na neprůstřelné vesty, které by jim, když nic jiného, dali nějakou tu vteřinku na víc, aby zabili ještě jednoho nebo dva útočníky, proč taky že. Hlavně že mají sluneční brýle, padnoucí sako a kravatu, a jsou zatraceně drsní a cool. Vesty sucks ;-) A dalších drobností by se našlo, ale hlavní je, KDYŽ BUDEME IGNOROVAT POLITIKU (a obecně ty americké kecy) A JEN SI UŽÍVAT AKCI, TAK SI FILM ČLOVĚK NÁLEŽITĚ UŽIJE. ----- P.S. tak kardinálně blbého generála a prezidenta jsem ve filmu už dlouho neviděl, a to i s ohledem na žánr. Cerberus vyžaduje tři kódy a hrdinný pan prezident svým dvou podřízeným nařizuje ať své kódy řeknou, že to útočníkům bude k ničemu, neboť on svůj neřekne. To vše samozřejmě proto, aby si zachránili život. Logické, když útočníci jsou tak hodní a nestřílí tam kde koho do hlavy, tak proč by nevěřil tomu, že jak jim dají kód a budou jim k ničemu, tak že je stejně nezabijí. Takto jim prezident alespoň pomůže, stejně tak jak si scénáristi pomáhali kvůli prolomení hesel - kdo viděl ví. Kdyby tomu tak nebylo, tak by nakonec asi přece jen bývali by potřebovali prezidentova synáčka - takto to šlo i bez něj ;-) ()

Cheyenee

Jako akčňák docela dobrý, ale příběh byl podle mě založen na něčem, o čemž padouši nemohli vědět... A Gerard Butler mi přišel nějak "puffy". :D Tak trochu slabý odvar Die Hard. ()

fabregas1

Krvavý akční výplach u kterého mi spousta věcí neseděla. Fuqua patří mezi mé oblíbené režiséry a tenhle kousek si myslím patří k těm slabším. Ještě chci podotknout, že Butlera bych ( i kdž je to hodně dobrý herec ) vyměnil za někoho jiného, tady mi vůbec neseděl. Akční a krvavé je to dosti a to stačí k vaší radosti a ten kdo na to není ať se doma schová a je v utajení. ()

S.Fisher

Mě se film líbil,Gerard byl luxusní,ale spíše mi to připomínalo Smrtonosnou past,když sám dokázal porazit 48 korejců. Akční film to byl,krve bylo taky spousta,takže mé hodnocení se od toho taky odvíjí :-) Teď ještě zkouknout White House down a uvidíme,kdo zvítězí. ()

cefa

Snad jediné, co tento film přinesl, je zpestření v roli úhlavních nepřátel: islámské radikály zaměnili nevyzpytatelní Korejci ze severní části ostrova (Die Another Day). A to je trochu málo. ()

sashator

Ač je to dějově, hudebně a vlastně celkově kýč jako prase, ta neuvěřitelná nostalgie, kterou ve mně film vyvolal, to všechno přehluší! Člověk zavzpomínal na Bruce, Stevena a jim podobné v nejlepších letech, kdy lidi tuhle zábavu žrali a je velká škoda, že dnes už se na to mnozí pohlíží jako na brak. Proč vlastně? Nikdy to nebylo a ani nebude umění (proto nechápu proč v tom mnozí pořád hledají logiku, ta tam prostě být nemá), ale vždy to bude zábava, která je prostě čas od času zapotřebí! ()

Rozmarýna

Prezident mě zklamal, na začátku nám ukázal, jak umí boxovat, avšak box nevyužil v boji s nepřítelem, protože vůbec nebojoval. "Přísahám na vlajku Spojených států amerických!" - to mě teda dostalo. Přesto dávám 4 hvězdy, byla to dobrá oddychovka, u které jsem se vůbec nenudila ()

Gerard Butler se soudí s producenty Pádu

Gerard Butler se soudí s producenty Pádu

01.08.2021

Po Scarlett Johansson a její žalobě studia Disney se nám v Hollywoodu nejspíš se soudními přestřelkami roztrhne pytel. Jako další prý o podobné žalobě uvažuje herečka Emma Stone, mezitím se ale… (více)

Gerard Butler potvrdil pokračování série Pád

Gerard Butler potvrdil pokračování série Pád

12.11.2020

Studio Millennium a herec Gerard Butler už před několika měsíci avizovali, že akční série Pád rozhodně nikam neodchází. Naopak – v budoucnu bychom se kromě nových filmů měli dočkat také seriálu. No a… (více)

Gerard Butler chce zachránit svět

Gerard Butler chce zachránit svět