Pád Bílého domu

Pád Bieleho domu

Olympus Has Fallen

Akční / Thriller

USA, 2013, 119 min

Popravde, po niektorých recenziách som čakal hotovú katastrofu, ale nakoniec som si ten akčňák prekvapivo užil. Stačil úvodný, dobre zorganizovaný prepad, výkrik: "RPG!" a už som sa viezol. Nebavme sa o tom nakoľko je to reálne alebo nie, pretože takouto debatou by sme odpísali 99% všetkých akčných filmov, vrátane vašich srdcoviek. G. Butler síce vykynoží požehnané množstvo kórejskej chamrade, ale ide na to postupne, kryje sa a zásadne nestrieľa postojačky ako Rambo alebo Arnie v Comande. Tie naivné časy sú preč. Jeho vypočúvacie metódy s dvojicou kórejčanov som si užil parádne.( "S tvojim kámošom bola sranda, bude mi chýbať...) Ako píše Thomassi je to čistá akčná žánrovka, ako vystrihnutá z 90. rokov. Ak to niečo pripomenie tak určite Smrtonostnú pascu s B. Willisom. Uzavretý priestor, teroristi, sám proti všetkým, je tu mnoho spoločných znakov, aj ten suchý humor "yi-pi káj jeee" sa tu dá nájsť. Ak film nebudete brať príliš vážne a vŕtať sa v jeho reálnosti, tak si ho určite užijete. Slabšie štyri hviezdy-70%.(26.12.2013)

Sympatické, vtipné, nahláškované a umřelo hodně náhodných kolemjdoucích či jinak neviných lidí. Kim se za americkou PR kampaň vůbec nemusí stydět. Stačí střihnout konec. ;) Butlerova show je chladivou náplastí za McClaneovo nedávné selhání. Kurvuje se o sto šet a nadřízení se stírají jedna báseň. Úvodní atak má nehorázný drive a odnese to i Washingtonský pyj, nemluvě o zdemolování poloviny domu (včetně Lincolnovy ložnice) a mnoha hektarech pěstěného trávníku. Triky jsou možná okatě digitální, ale za relativně málo peněz tu slyšíme dost muziky (ze samopalů a RPGček), herci si taky svoje odehrají a i když je scénář béčkový až na půdu, pohladí na duši. Hudba je rovněž příjemně patriotická. Prostě Seagalovka křížená 24kou featuring Leonidas. Kdo chce víc má smůlu.(17.4.2013)

• golfista

Podle mého hodnocení se pozná (jak tvrdí kolega Verbal) "umělecky založený hnidopich" :) .... V komentářích těch "dvouhvězdičkových hnidopichů" tu bylo řečeno téměř vše, takže jen pár poznámek. Na rozdíl od Emmericha (http://www.csfd.cz/film/317521) tu chybí nadhled a humor. Pokud se akční film bere takhle vážně a pronášejí se tak hloupé repliky (mnohdy herci které mám rád), pak si lepší hodnocení nezaslouží.(18.11.2013)

Die Hard in White House. Samozrejme len ako slovné premostenie. Fuqua s Butlerom majú od Willisa s McTiernan ďaleko, rovnako ako má dnešná prvoplánová akcia ďaleko od tých 80-tkových. Ale už sa s tým asi, až na pár výnimiek, budeme musieť zmieriť. Ja som na ich hru pristúpil a celkom som si to užíval, ono v podstate ak niečo podobné čakáte, a ja som čakal horšie, tak sa sťažovať nemôžem. Celkom fajn to odsýpalo, dialógy a dej neboli úplne deravé, akcia miestami slušná, aj keď som čakal viac, než len detskú porciu. Celkovo však pre mňa prekvapenie a nebyť toho všadeprítomného patriotizmu a pátosu, z čoho mi bolo miestami nevoľno, tak dám aj štvrtú*. 70%.(11.10.2013)

Prvú hodinu som uvažoval o plnej paľbe. Dokonalá "americká blbosť". Fakt to nie je tá Emmerichova verzia? Pretože zo všetkého najviac mi to pripomenulo Deň nezávislosti. Áčkovo sa tváriaca béčkovina, schematická, predvídateľná, blbá, patetická, ale perfektne remeselne ošetrená, herecky presná a celkovo fungujúca. K tomu viac headshotov ako vo všetkých Romerových filmoch súhrnne. Keby v tom ešte vystupoval Casey Kurva Ryback, tak by som umrel blahom. Problém je v druhej polovici, kde sa hrdinovi začne až príliš dariť a z niekoľkých príbehových pušiek sa nevystrelí (prezident mal využiť boxerskú zručnosť z úvodu, klišé musí byť!). Celkovo veľká zábava a milá spomienka na staré dobré radikálne časy.(28.6.2013)

• - Alternatívnymi názvami snímky boli End of White House či White House Taken. (MikaelSVK)

• - Během scény na začátku filmu, kdy Mike (Gerard Butler) v autě vzpomíná na pád prezidenské limuzíny z mostu, je vidět, že je hladce oholen. Když pak ale několik sekund na to zanechává vzkaz manželce, je možné si všimnout, že má strniště. (Karn)

• - Gerard Butler odmítl v bojových scénách zastoupení kaskadéry a vše natočil sám. Zaplatil za to několika naraženinami a modřinami. (jenik71)