Pád Bílého domu

• Nizozemsko

Akční / Thriller

USA, 2013, 119 min

• kulyk

Vždycky jsem chtěl být umělecky založený hnědoprc. Proto jsem v hloubi své červivé dušičky doufal, že film bude na dvě hvězdy - a ono jo! Za kvalitní akci, předváděnou nesympatickým šudlařem s xichtem, elastickým jako totem, a za vynikající trikovou stránku věci, jich totiž více dát nemůžu. Ku zbytku, tedy námětu, dialogům, celkovému vyznění nebo (chcete-li) přesahu komentovaného díla následující smutné věty. Gramsci přepracoval teorii hegemonie. Wallerstein vycizeloval teorii světového systému. Fuqua to uvedl na plátno. Znalí již vědí, co chci sdělit, neznalí nechť si načtou, nebo se na to vyserou, jak je libo.... scény, ve kterých jůes vlajka třepotá ve větru, americká ministryně zahraničí RUTH, jsa vlečena na smrt, drmolí přísahu věrnosti právě onomu symbolu, kde oddaná soldateska s úsměvy na tvářích chcípá pro adorovanou otčinu a její nejvíc hodně nejlepčejčejší ideály, jen nahrávají paranoidním NWO dementům typu Croft. Zkrátka - tento propagandistický bijáček raději neměl vzniknout. Když je něčeho moc, je toho příliš. A tady toho bylo nasráno až nad hlavu.(21.8.2013)

Je to veľmi dobrý akčný thriller s Gerardom Butlerom v hlavnej úlohe. Má výborný príbeh o šéfovi prezidentovej ochranky, ktorý pri jednej nehode síce zachránil prezidenta, ale už nedokázal pomôcť prvej dáme a tak skončí v inej práci neďaleko Bieleho domu a ani po dlhšej dobe sa s tým nedokázal plne vyrovnať. No keď je Biely Dom nečakane napadnutý špičkovo vyzbrojenou a organizovanou skupinou severokórejských teroristov, muž neváha a postaví sa im, lenže je nútený pred presilou ustúpiť dnu a teroristom sa Biely Dom podarí obsadiť a zajať niekoľko dôležitých ľudí vrátane prezidenta. A keďže zostane jedinou nádejou, muž sa rozhodne využiť všetky svoje schopnosti a znalosti, aby sa nepriateľom postavil a celú situáciu zachránil. So spracovaním som veľmi spokojný, celá úvodná časť, či už nehoda alebo aj následné kľudnejšie dianie sú zvládnuté bez problémov, ale naplno to samozrejme rozbehne až samotný útok a obsadzovanie. A potom sa už dej očakávane presunie do prostredia Bieleho domu, kde sa prakticky stále striedajú situácie s hlavným hrdinom, veliteľstvom a zajatcami s hlavným záporákom, nič tu výraznejšie neprekvapí, ale ani ma moc nenapadá, čo by som tu mohol vytknúť, stále sa niečo deje, všetko má svoj priestor, jedna zaujímavá scéna strieda druhú, v rámci žánru úplne ideálne. Film síce moc negraduje, prakticky celé tieto dve tretiny sú na úplne rovnakej úrovni s minimálnymi odchýlkami zábavnosti, ale ani s týmto nemám problém, keďže ma to bavilo od prvej do poslednej minúty. Čo sa týka toho amerického patriotizmu, to bolo prakticky to jediné, čoho som sa obával, ale nie som sklamaný. K nemu mám veľmi rozporuplný vzťah, v niektorých filmoch som z neho nadšený a v iných zase zhnusený, ale tu to našťastie dopadlo lepšie, iba v jednej situácii mi prišiel až trápny, už spomínaná scéna s ťahaním za vlasy, ale inak je nielen bez problémov, ale väčšinou sa mi aj páčil. Akcie je tu dosť a síce stále mohla byť aj lepšia, ale aj tak som spokojný. Dala by sa rozdeliť na dva typy, veľkolepejšia a komornejšia, ktorú mám omnoho radšej. Tá veľkolepejšia je takmer bezchybná, obzvlášť samotný útok, čo je vlastne štvrťhodina neustálej akcie sa skutočne vydaril, je tu množstvo civilných obetí a pôsobí to správne intenzívne, ale nesklame ani ten zvyšok. Ale som rád, že viac je tej komornejšej. Jej zápormi sú, že sa až moc často odohráva v čiastočnej tme, mohla byť trochu lepšie natočená, aj takto som spokojný, stále je prehľadná, lenže občas som cítil, že by som nejaký akčný prvok chcel vidieť z iného uhla alebo s menej strihmi, ďalej nie je moc nápaditá a takmer stále sa odohráva vo veľmi podobnom prostredí. Nejaká akcia napríklad v kuchyni, práčovni alebo nejakej podobnej miestnosti by akciu určite oživilo. No ani jeden z týchto záporov nie je až tak výrazný, aby to bol skutočný problém. Oceňujem, že táto akcia pôsobí pomerne reálne, hlavnému hrdinovi som túto úlohu veril, pôsobí profesionálne, nikdy sa nepúšťa do väčších akcií, vždy využíva moment prekvapenia, strieľa väčšinou na istotu, v akcii je úplne nekompromisný, takže hlavne priestrelov hlavy je tu plno, občas poteší aj nejaká tá zlomenina alebo použitie noža, súboje sú správne dynamické, má tu slušný počet zabitých, takže si ani moc nemám na čo sťažovať. Jasným plusom je aj rating, stále to mohlo byť aj drsnejšie, ale aj tak som rád, tu sa postavy s nikým nemaznajú, keď si treba získať rešpekt surovou likvidáciou, ako poprava ženy alebo zabitie priviazaného žoldniera, tak kamera neuhýba. Herecké obsadenie je výborné, Gerard Butler v hlavnej úlohe je skvelou voľbou, z týchto súčasných áčkových akčných hercov je jediným, komu akčné úlohy verím a navyše tu stvárňuje presne môjho obľúbený typ akčného hrdinu, profesionál, ktorý je drsný a nekompromisný a väčšinou má aj dobré repliky. Ale aj celkovo sa tu obsadenie skutočne vydarilo, výborný Morgan Freeman v úlohe hovorcu, Aaron Eckhart ako prezident, Rick Yune zvládol hlavného záporáka bezchybne, vie si získať rešpekt a plno dobre obsadených vedľajších postáv. Réžia a technická stránka zaostávajú len v pár detailoch, spomínaný strih v akcii, efekty tiež nie sú prvotriedne, ale to sú všetko len také maličkosti, aj toto je vysoká kvalita. A kladom je rozhodne aj hudba, využíva už osvedčené motívy a počúva sa viac než dobre. Som veľmi spokojný, pár menších úprav, ktoré sa týkajú hlavne akcie a kľudne by som dal plné hodnotenie. Už si pomaly ani nespomínam, kedy som naposledy videl nejaký poriadny áčkový americký akčný film, ale tu som skutočne cítil, ako keby sa vrátili časy, keď ešte akčný film mal nejakú hodnotu a točil sa pre dospelých, hlavne mi to neustále pripomínalo moje obľúbené Prepadnutie v pacifiku a to sa cení. Ešte si to určite pozriem viackrát. 79%(12.4.2013)

,,NEPŘÍTEL NEPŘIŠEL POUZE ZNIČIT NAŠE VĚCI ČI NAŠE LIDI. PŘIŠEL ZNESVĚTIT NÁŠ ZPŮSOB ŽIVOTA. ZNEČISTIT NAŠI VÍRU, POŠLAPAT NAŠI SVOBODU…“ /// Mike je dobrej chlap. Jenže nevodříz včas prezidentovi manželku. A tak je lehce (pracovně) v píči. Podobně – jen citově - je v krizi (v píči by znělo líp, že?) i prezident (Zeman? Ten se zdál v pohodě…) a jeho synek. Hezkej rodinnej úvod do problematiky národní obrany, a předvedení, jakej že to může mít prezident těžkej den (i noc). Na Bílej barák konečně útočí někdo jinej než emzáci a všichni jednodušeji založení jedinci budou masturbovat, až zjistěj, že žádná šikmooká píča nešahá agentoj Benningovi ani sem (…ještě níž.. tak asi…). Proč jen ti jednodušší? Páč Amerika, to je země kreténů (mluvím vo filmu…, i když…). Prezidentem počínaje a posledním člověkem v nějaký tý jejich prdeli konče. Ovšem POZOR! Agent Mike Benning je BŮH! Jestli jste schopní se uvolnit, vypnout závity, kýčovitým záběrům a patosáckej kecům se zasmát – tak se budete dobře bavit. (Třeba když Žérárd začne votvírat Korejce jak konzervy...). Jinak … mám pro vás pár fesťákovejch tipů… P.S.: 3* nebo 4*? Když vona to je fakt většinou zábava. Třebaže bezduchá... /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Nesnáším Bílej dům. 2.) Baví mě, když je Černý jestřáb sestřelen. 3.) Thx za titule ,,fčelí medvídek“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE ***** NAPĚTÍ *(1.7.2013)

• Sobis87

Nabubřelé americké ego, cukrkandlový patos a ta "magická" aura kolem státníků, kterou hollywood dlouhá desetiletí toliko vytrvale přiživuje - tak to jsou ty věci, které mi pokazily jinak vcelku solidní akčňák, který disponuje parádním hereckým obsazením, nebojí se krve a sem tam je i příjemně staromódní. Škoda výše zmíněného a také dokonalé předvídatelnosti, málem se nám tu rýsovala uspokojivá náhrada za zpackanou Smrtonosnou past 5. Málem. P.S.: To opatrné šťouchnutí do Severní Korey, které se následně omlouvalo odhalením pravé identity záporáků (a popravou severokorejského státníka), mi přišlo nadmíru úsměvné. Ze socio-politického hlediska se nakonec jedná o nadmíru zábavné dílo, stejně jako např. Zelené barety s Johnem Waynem, aneb vychovávání národa skrze zábavní průmysl a užívání jednoduchého kódování v praxi. Další důkaz toho, že USA se toho od Sovětského svazu naučilo více než dost.(10.7.2013)

• Gemini

Shrnul bych to asi takhle nějak: Anton a Gerry jdou, k nám teď s (patriotickou) náladou... hurá, tahle bitva trpaslíka (Gerryho) s obrem (severokorejským hyper mega high tech teroristickým komandem), neskončí se ve zlém, ale v dobrém, a kámoši jak hrom, jsou květák hlavního záporaka a Gerryho kudla, óm;) A teď vážně...trochu. Říkal jsem si, co asi táhne režiséra jako Fuqua k něčemu, co je evidentně klon Die Hard nebo Under Siege. BTW z obojího se tu hojně cituje, a to nejenom oblíbeným způsobem osobní likvidace záporáků, známým mezi příslušníky mojí generace jako "Strannix brainmix". Ale má to háček, který je odpovědí na otázku tvůrčí motivace - Olympus Has Fallen je celý švenknutý na vyšší level krvavosti/fyzické nepříjemnosti než "zlaté osmdesátkové" akční pecky, ale hlavně a především je sedmdesátimegovou státní zakázkou. Nebo chcete-li, neuvěřitelně řvoucí propagandou tak jednostrannou, že scénáristy podezírám z toho, že jde o reinkarnace tvůrčího tandemu Goebbels - Riefenstahlová. Ostatní o tom píší taky, ale nemůžu to nezmínit - zpomalené záběry na prostřílený "star spangled banner", hustopekelná patriotka odříkávající tváří v tvář smrti přísahu věrnosti vlajce Spojených Států, ukrutná hrozba uvržení USA ne do jaderné zkázy, ale do po ní následující CHUDOBY, a hlavně ten příšerný projev o nepříteli, který nepřišel "jen" ničit americký způsob života a posvátné hodnoty demokracie, ale hentu americkou RODINU... to je fakt něco, za co by se nemusel stydět žádný ostřílený totalitní píárista. Bohužel to vypadá, že je to míněné zcela smrtelně vážně, protože ani ta nesmyslnost děje a účelová demence při nastolování zápletky (čti: masakru obranných složek Bílého Domu, vytrvale vybíhajících jedněmi dveřmi do otevřeného prostoru), stejně jako "drobný" prezidentův logický lapsus, v sobě nemají ani nejmenší špetičku nadhledu, sebeironie nebo dokonce humoru. Prostě nikdy nikým nevyfocený, ale jinak kurevsky aktivní severokorejský superterorista zorganizuje ve Washingtonu v převleku za vysokého úředníka jihokorejské vlády (při oficiální návštěvě;)) mejdan pro čtyřicet po zuby ozbrojených pistolníků a jejich podpůrné těžké zbraně, do toho unese poslední model AC-130 Spectre Gunshipu, a nakonec z rafinovaného úkrytu (asi v anální dutině) vytáhne tajný prototyp automatického protiletadlového obranného systému - taky ukradeného od US Army (WTF?). A jediný, kdo to může zastavit, je ON, Pravý Americký Hrdina, armádní Ranger a příslušník Secret Service, který se nenechává nijakými osobními nesmysly odvracet od svých povinností (což názorně předvede hned po roztmívačce). Proti němu stojí šikmooký bastard, který neváhá kromě obvyklého záporáckého repertoáru přímo na kameru brutálně zkopat ženu, a pravděpodobně mučit desetileté dítě. Třetí stranu představuje naprosto neschopná vláda/genštáb/sbor poradců, jehož příslušníci se zděšeně hroutí i při třetím mozku vystřeleném při popravě rukojmího do kamery jako by to bylo poprvé (mezery mezi tím jsou cca deset minut). Tohle je prostě úplně jiná liga než zábavně blbé "ratataboom" likvidační spektákly. Olympus Has Fallen je prostě čiré propagandistické zlo, demonstrující, že jen pevným odhodláním plnit si své úkoly a věřit v americké tradice se můžou Státy zachránit před chaosem a chudobou. A nic na tom nezmění ani to, že toho největšího bosse hraje Skot:) Je mi líto, ale zvedat tomuhle hodnocení by bylo proti mojí víře. Jediný důvod proč se na to dívat je, abyste mohli srovnat tohle pojetí s tím, ve kterém Drederick Tejtum v McClaneovském nátělníku kosí teráče v jednom šiku s černým prezidentem střílejícím z RPG (a ani to není žádná výhra). 40% a už nikdy víc.(1.8.2013)

• - Mike Banning (Gerard Butler) při soubojích používá MMA. (Ouwen)

• - Během natáčení scén v Louisianě panovala taková vedra, že zástupce organizace na ochranu zvířat Humane Society tvůrcům nařídil, aby německé ovčáky, kteří byli ve filmu použiti jako policejní psi K-9, zdržovali ve speciálních klimatizovaných kotcích. (Dr Lizal)

• - Je to podruhé, co Dylan McDermott hraje agenta tajné služby. Podobnou roli hrál i ve filmu S nasazením života (1993). (Zdroj: kinobox.cz)