Pád Bílého domu

Pád Bieleho domu

Olympus Has Fallen

Akční / Thriller

USA, 2013, 119 min

Páni, tak tohle je pecka. Jedná se dynamickou akční řezničinu a dokonce s ratingem R! A to se mi sakra líbí. Geralda Bultera jsem takhle drsnýho neviděl ani v Třístovce. Tohle je absolutní povinnost pro příznivce akčního žánru! Příběh je plitký až to bolí a je tak patriotický, až to i mě tahá za uši, ale o tom to přece není. Tohle je staré dobré poctivé akční béčko! ... 100%(28.6.2013)

Pane jo, jestli tohle viděl Kim, zavře toho holuba trénovaného nést jadernou hlavici zpátky do holubníku a přepíše strategické plány! Ač originální název spíše patří ke krizi japonského výrobce fotoaparátů, bude se zas a znova vyjebávat (neplést s vyjednávat) s teroristy. Fuqua se pokusil o poctivý akčňák jako z dob minulých, jenže svoji (nejen ideologickou) moderností přišel o náboj nadhledu i lehkost. Nicméně jsem si vědom, že kdyby se toho chopil Bay, či bláznivý Rolie, mohlo to dopadnout mnohem hůř. Ostatně, druhý jmenovaný už finišuje s počinem, v němž Tatum v sídle prezidenta USA utancuje zlotřilé teroristy k smrti, takže se mám na co těšit.. Tady se občas připomene 9/11, Bůh žehná, až ho z toho bolí ruce a přísahá se na vlajku, co teatrálně padá ze střech. Není co divit, že jsem měl poslední dvě minuty položenou ruku na srdci. Ne, nebyl to infarkt. To já jen povstal a na celý sál si dojatě broukal Prapor posetý hvězdami - navzdory tomu, že mě vyrušováním podráždění diváci zasypávali nadávkami a poloprázdnými kelímky od coly. K absolutní nirváně mi scházel závěr, v němž by hrdinný agent se znovu nabytou ctí skopl toho na svobodu šlapajícího Asiata do fontánky před Bílým domem. „This is White House!“(15.4.2013)

To byl teda nightwork, to ti povím. Potemnělé kino nabídlo první záběry, které místo vyvážené ostrosti a jasu ukázalo jen takové velké šedočerné nic prošpikované několika sněhovými vločkami. To jsem totiž ještě netušil, že zhruba od poloviny filmu upadne Bílý dům do tmy. To asi chtěli poukázat na ten kontrast, rozumíš, ne? Bílý dům ve tmě. Jako fajn nápad, ale já nic neviděl. Tolik k báječnému pocitu z kina. Film mě, v těch místech, kde něco vidět bylo, drtil už od začátku. Hned po té nehodě, kdy prezidentova limuzína sletěla z mostu jako shnilá hruška, začal prezident ve zpomaleném záběru křičet: Nééééééé... a za chvíli i jeho synek: Máááááámiiiiiii..., jsem poznal, že to bude něco extra, fakt. A bylo. Celé dvě třetiny filmu byly natočené tak, že jsem z toho měl dojem, jako by to točili výhradně pro Kim Čong-una k narozeninám nebo co. Úplně vidím, jak si pořád dokolečka sjíždí kinorip tohoto snímku do té fáze přepadení Bílého domu a strašně se u toho chechce. Mně ale do smíchu moc nebylo. Vlastně jednou jsem se usmál, to když Buttler měl nějaký hlody na toho severokorejského teroristu. Každopádně to bylo mnohem lepší, než poslední verze Red Dawn, co do ztvárnění představy útoku na USA. Celkově mi to ale přišlo takové splácané, že k tomu termínu nightwork přidávám ještě patchwork.                                                                                                                                                                                                                                                    Nakonec jsem pochopil, proč jsem v celém kině v podstatě sám. Byla to fakt ptákovina, pomyslel jsem si, ale jak jsem opouštěl kino, všiml jsem si, že kdesi v rohu se mačkali dva Vietnamci. Odcházeli zamlklí a vyhýbali se cizím pohledům. Šel jsem v jejich stopách a vidím, že nasedli do neoznačené dodávky a odjeli směrem do centra města, někam tam, kde je naše radnice. Celou noc jsem nespal pronásledován výčitkami, zda jsem neměl upozornit starostu na možný útok. Ráno jsem jel centrum očíhnout. Objevil jsem tam opuštěnou dodávku. Jinak všude klid. Situaci budu nadále sledovat. Když by se něco dělo, budu vaše oči i uši, platí? Tak, žádný vylomeniny, Segruš je na místě.(18.4.2013)

Trailer vypadal naprosto katastrofálně a ultrapateticky. Navíc jsem měl dojem, že efekty tentokráte budou nebývale špatné. Ve výsledku je ale vše celkem ok. Potěší celkem tvrdá akce s dostatkem krve, několik slušných soubojů a výborná přehlídka všech možných zbraní a různých hračiček. Celkově přepadová scéna je cca nonstop 10 minut akce, která je skutečně solidně natočená. Detaily lehce obšlehlé z nového Ramba, ale nevadí, když to funguje, tak proč ne. Bohužel pak se dostáváme do fáze tzv. "Přepadení 3", kdy je jeden hrdina s tajemnou minulostí v nepřátelském prostředí, který začně po jednom vyřazovat z boje nepřátelské jednotky. Je to plné klišé, scénáristicky občas přihlouplé, záběry rozstřílené vlajky jsou v podstatě uplně dementní, ale přesto je to ryzí a krystalicky čistá žánrovka, které tyhle kiksy prostě odpustíte, pokud jste fanoušci sebevědomé akce a kvalitních herců.(16.4.2013)

• liskam

Opravdu si v té Americe, v tom vysněném Hoolywoodstoku myslí, že většina z nás jsou 13 leté děti, které navíc mají iq kolem 80 bodů? Opravdu? Opravdu by mám mělo stačit pár výbuchů, pár sestřelených helikoptér a šest rotačních kulometů v akci? K tomu zamračený G. Butler kterému s postupující stopáží přibývá na těle množství podlitin, krve a šrámů přesně ve stylu "Die Hard"... To je prostě ubohost! Strašná filmová hudba, která jen podtrhuje naprosto dementní scénář. A co režisér dokázal při natáčení provést s jinak výborně hrajícími herci je také neuvěřitelné, opravdová rarita. Jen jsem na to čuměl a nevěřil vlastním očím a uším. Téhle namyšlené Americké frašce pošlu jedno slunce. 40% A to jsem ještě mírný, protože pachuť hnusu ve mě stále přetrvává..(9.7.2013)

• - Když Mike Banning (Gerard Butler) říká na začátku filmu agentu Diazovi (Freddy Bosche), že dnes pojede s "Bestií", myslím tím speciálně upravenou osobní limuzínu prezidenta USA. (Koldyn)

• - Je to podruhé, co Dylan McDermott hraje agenta tajné služby. Podobnou roli hrál i ve filmu S nasazením života (1993). (Zdroj: kinobox.cz)

• - Původně byla role ředitele tajné služby psána jako mužská. Režisér Antoine Fuqua přesvědčil Angelu Bassett k účasti na konkurzu na roli a poté ji přepsal na ženskou postavu. (willy1)