Pád Bílého domu

• Austrálie

Akční / Thriller

USA, 2013, 119 min

• Gemini

Shrnul bych to asi takhle nějak: Anton a Gerry jdou, k nám teď s (patriotickou) náladou... hurá, tahle bitva trpaslíka (Gerryho) s obrem (severokorejským hyper mega high tech teroristickým komandem), neskončí se ve zlém, ale v dobrém, a kámoši jak hrom, jsou květák hlavního záporaka a Gerryho kudla, óm;) A teď vážně...trochu. Říkal jsem si, co asi táhne režiséra jako Fuqua k něčemu, co je evidentně klon Die Hard nebo Under Siege. BTW z obojího se tu hojně cituje, a to nejenom oblíbeným způsobem osobní likvidace záporáků, známým mezi příslušníky mojí generace jako "Strannix brainmix". Ale má to háček, který je odpovědí na otázku tvůrčí motivace - Olympus Has Fallen je celý švenknutý na vyšší level krvavosti/fyzické nepříjemnosti než "zlaté osmdesátkové" akční pecky, ale hlavně a především je sedmdesátimegovou státní zakázkou. Nebo chcete-li, neuvěřitelně řvoucí propagandou tak jednostrannou, že scénáristy podezírám z toho, že jde o reinkarnace tvůrčího tandemu Goebbels - Riefenstahlová. Ostatní o tom píší taky, ale nemůžu to nezmínit - zpomalené záběry na prostřílený "star spangled banner", hustopekelná patriotka odříkávající tváří v tvář smrti přísahu věrnosti vlajce Spojených Států, ukrutná hrozba uvržení USA ne do jaderné zkázy, ale do po ní následující CHUDOBY, a hlavně ten příšerný projev o nepříteli, který nepřišel "jen" ničit americký způsob života a posvátné hodnoty demokracie, ale hentu americkou RODINU... to je fakt něco, za co by se nemusel stydět žádný ostřílený totalitní píárista. Bohužel to vypadá, že je to míněné zcela smrtelně vážně, protože ani ta nesmyslnost děje a účelová demence při nastolování zápletky (čti: masakru obranných složek Bílého Domu, vytrvale vybíhajících jedněmi dveřmi do otevřeného prostoru), stejně jako "drobný" prezidentův logický lapsus, v sobě nemají ani nejmenší špetičku nadhledu, sebeironie nebo dokonce humoru. Prostě nikdy nikým nevyfocený, ale jinak kurevsky aktivní severokorejský superterorista zorganizuje ve Washingtonu v převleku za vysokého úředníka jihokorejské vlády (při oficiální návštěvě;)) mejdan pro čtyřicet po zuby ozbrojených pistolníků a jejich podpůrné těžké zbraně, do toho unese poslední model AC-130 Spectre Gunshipu, a nakonec z rafinovaného úkrytu (asi v anální dutině) vytáhne tajný prototyp automatického protiletadlového obranného systému - taky ukradeného od US Army (WTF?). A jediný, kdo to může zastavit, je ON, Pravý Americký Hrdina, armádní Ranger a příslušník Secret Service, který se nenechává nijakými osobními nesmysly odvracet od svých povinností (což názorně předvede hned po roztmívačce). Proti němu stojí šikmooký bastard, který neváhá kromě obvyklého záporáckého repertoáru přímo na kameru brutálně zkopat ženu, a pravděpodobně mučit desetileté dítě. Třetí stranu představuje naprosto neschopná vláda/genštáb/sbor poradců, jehož příslušníci se zděšeně hroutí i při třetím mozku vystřeleném při popravě rukojmího do kamery jako by to bylo poprvé (mezery mezi tím jsou cca deset minut). Tohle je prostě úplně jiná liga než zábavně blbé "ratataboom" likvidační spektákly. Olympus Has Fallen je prostě čiré propagandistické zlo, demonstrující, že jen pevným odhodláním plnit si své úkoly a věřit v americké tradice se můžou Státy zachránit před chaosem a chudobou. A nic na tom nezmění ani to, že toho největšího bosse hraje Skot:) Je mi líto, ale zvedat tomuhle hodnocení by bylo proti mojí víře. Jediný důvod proč se na to dívat je, abyste mohli srovnat tohle pojetí s tím, ve kterém Drederick Tejtum v McClaneovském nátělníku kosí teráče v jednom šiku s černým prezidentem střílejícím z RPG (a ani to není žádná výhra). 40% a už nikdy víc.(1.8.2013)

• liskam

Opravdu si v té Americe, v tom vysněném Hoolywoodstoku myslí, že většina z nás jsou 13 leté děti, které navíc mají iq kolem 80 bodů? Opravdu? Opravdu by mám mělo stačit pár výbuchů, pár sestřelených helikoptér a šest rotačních kulometů v akci? K tomu zamračený G. Butler kterému s postupující stopáží přibývá na těle množství podlitin, krve a šrámů přesně ve stylu "Die Hard"... To je prostě ubohost! Strašná filmová hudba, která jen podtrhuje naprosto dementní scénář. A co režisér dokázal při natáčení provést s jinak výborně hrajícími herci je také neuvěřitelné, opravdová rarita. Jen jsem na to čuměl a nevěřil vlastním očím a uším. Téhle namyšlené Americké frašce pošlu jedno slunce. 40% A to jsem ještě mírný, protože pachuť hnusu ve mě stále přetrvává..(9.7.2013)

Když jsem viděl, jak se Žérárd choval v Bílém domě, tak upřímně doufám, že nikdy nepřijde na návštěvu k nám. Toto je přesně ten typ filmu, při kterém je zapotřebí především nedávat moc velký pozor, jinak byste ho totiž museli vypnout už po třetím z třistadvaašedesáti leteckých záběrů Obamovy chaloupky.(8.1.2015)

Koukám, že jsme měli s Gilmourem stejné déjà vu. Jsem na 100% přesvědčená, že tam byl použit nejméně jeden záběr z filmu 300. Každopádně, akční nářez byl skvělý, ale obsahově to stálo za píp. Stále nevím, co jsem si z toho filmu měla odnést za poselství. Pro Američana je to snadné, prezident je roven Bohu, je to vzor čestnosti a obětavosti, a jeho záchrana je to nejdůležitější na světě. Proto nevadí obětovat pravé křídlo, obětovat levé křídlo - nejlépe obětovat obě křídla, a to nejen Bílého domu. Pro ostatní? SPOILER Prezident je trouba, který by měl být zastřelen za blbost, aby blba zachránili, obětují spojence, a ve finále celý stát, čili na USA se absolutně nedá spoléhat. Členové ochranky jsou jak hmyz, který vylézá z jednoho otvoru a tam se postupně nechává masakrovat, patrně, aby svými těly ucpali vchod. Jejich bezpečnostní systém stojí za prd, ale zato mají uvědomělé členy strany, které by jim Kim mohl závidět (musím se, přiznat, že jsem při scéně s ministryní obrany přemýšlela, co by asi ječela Parkanová, co by asi zazpívala?). Ach jo.(5.7.2013)

Miestami je to dobrý akčný film, miestami fraška, miestami tečie vlastenectvo z obrazovky takým neskutočným spôsobom, že to až bolí. Ale dá sa to. Po vsuvke s prvou dámou sa príbeh trochu zbrzdí než priletí lietadlo a potom začne smršť. Na Gerarda Butlera s Aarona Eckharta sa dobre pozerá, snažia sa obaja, obzvlášť Gerard Butler hrá efektne. Zo zvyšku ansámblu vyčnieva len Morgan Freeman. Ako nápad na film je to dobré, neviem ako by dopadla realita. Avšak akčnosť tomuto filmu nechýba. Avšak zase .... jeden statočný Američan zachráni celú planétu ... zase. Pozrieť sa na film raz a to stačí.(10.2.2015)

• - Když Mike Banning (Gerard Butler) říká na začátku filmu agentu Diazovi (Freddy Bosche), že dnes pojede s "Bestií", myslím tím speciálně upravenou osobní limuzínu prezidenta USA. (Koldyn)

• - Během scény na začátku filmu, kdy Mike (Gerard Butler) v autě vzpomíná na pád prezidenské limuzíny z mostu, je vidět, že je hladce oholen. Když pak ale několik sekund na to zanechává vzkaz manželce, je možné si všimnout, že má strniště. (Karn)

• - K Bílému domu ve skutečnosti nevede žádná přímá příjezdová cesta a záchranné jednotky se tam i ve skutečnosti dostanou za 15 minut. Proto teroristé ve filmu vedou útok ze vzduchu. (jenik71)