Pád Bílého domu

Olympus Has Fallen

Akční / Thriller

USA, 2013, 119 min

• Sobis87

Nabubřelé americké ego, cukrkandlový patos a ta "magická" aura kolem státníků, kterou hollywood dlouhá desetiletí toliko vytrvale přiživuje - tak to jsou ty věci, které mi pokazily jinak vcelku solidní akčňák, který disponuje parádním hereckým obsazením, nebojí se krve a sem tam je i příjemně staromódní. Škoda výše zmíněného a také dokonalé předvídatelnosti, málem se nám tu rýsovala uspokojivá náhrada za zpackanou Smrtonosnou past 5. Málem. P.S.: To opatrné šťouchnutí do Severní Korey, které se následně omlouvalo odhalením pravé identity záporáků (a popravou severokorejského státníka), mi přišlo nadmíru úsměvné. Ze socio-politického hlediska se nakonec jedná o nadmíru zábavné dílo, stejně jako např. Zelené barety s Johnem Waynem, aneb vychovávání národa skrze zábavní průmysl a užívání jednoduchého kódování v praxi. Další důkaz toho, že USA se toho od Sovětského svazu naučilo více než dost.(10.7.2013)

Koukám, že jsme měli s Gilmourem stejné déjà vu. Jsem na 100% přesvědčená, že tam byl použit nejméně jeden záběr z filmu 300. Každopádně, akční nářez byl skvělý, ale obsahově to stálo za píp. Stále nevím, co jsem si z toho filmu měla odnést za poselství. Pro Američana je to snadné, prezident je roven Bohu, je to vzor čestnosti a obětavosti, a jeho záchrana je to nejdůležitější na světě. Proto nevadí obětovat pravé křídlo, obětovat levé křídlo - nejlépe obětovat obě křídla, a to nejen Bílého domu. Pro ostatní? SPOILER Prezident je trouba, který by měl být zastřelen za blbost, aby blba zachránili, obětují spojence, a ve finále celý stát, čili na USA se absolutně nedá spoléhat. Členové ochranky jsou jak hmyz, který vylézá z jednoho otvoru a tam se postupně nechává masakrovat, patrně, aby svými těly ucpali vchod. Jejich bezpečnostní systém stojí za prd, ale zato mají uvědomělé členy strany, které by jim Kim mohl závidět (musím se, přiznat, že jsem při scéně s ministryní obrany přemýšlela, co by asi ječela Parkanová, co by asi zazpívala?). Ach jo.(5.7.2013)

Páni, tak tohle je pecka. Jedná se dynamickou akční řezničinu a dokonce s ratingem R! A to se mi sakra líbí. Geralda Bultera jsem takhle drsnýho neviděl ani v Třístovce. Tohle je absolutní povinnost pro příznivce akčního žánru! Příběh je plitký až to bolí a je tak patriotický, až to i mě tahá za uši, ale o tom to přece není. Tohle je staré dobré poctivé akční béčko! ... 100%(28.6.2013)

• flanker.27

Tak jo. Přepadení v Pacifiku ode mně dostalo jednu hvězdu za Missouri. Ve světle Olympu si říkám, že by si možná zasloužilo i dvě, páč je v něm přece jen trochu toho nadhledu. Zato zde se díváme na dojemný záběr padající rozstřílené vlajky s hvězdami a pruhy a zcela vážně se po nás chce zaplakat nad pošlapáním symbolu svobody. Do toho padají inteligentní věty jako "nechtěli zničit jen nás, chtěli zničit náš způsob života" či "nepřítomnost amerických vojáků bude znamenat válku". Buch hlavou o zeď. Když zapomenu na patos k zeblití, zůstane film se spoustou pitomostí. Nejdřív jsou za pitomce všechny US bezpečnostní složky, přičemž banda teroristů připomíná bandity z Vinnetouovek (nehledě na to kolik jich padne, je jich pořád stejně), pak se to otočí a ti zlí teroristé se nechají porcovat jeden za druhým mezi správně emericky tvrdými hláškami tvrdého Skota v hlavní roli. Kde zláci nabrali AC-130 se nedozvíme. Logika v osobní motivaci postav neexistuje. Ovšem, to není důležité, Amerika, světový mír, víra a láska byly zachráněny. BTW když ta vlajka padala dolů, nešlo si nevzpomenout na Mars útočí a vlaječku Marťanů. Kde jsou časy Brooklyn's Finest...(29.6.2013)

V rámci žánru vcelku dobré a neurážející, nicméně Roland Emmerich si s prakticky stejným tématem ve snímku White House Down pohrál daleko důmyslněji a... A především vtipněji. Nadsázka nebo jakékoliv odlehčení Pádu Bílého domu totiž chybí nejvíce. Akce je velice akční, obsazení Bílého domu je svižně natočeno a stane se tak rychle, že člověk skoro nevnímá klasické blbinky typu "Všichni ti profíci se nechali postřílet jako stádo ovcí". Jenže všechno ostatní je myšleno tak smrtelně vážně, postavy se smrtí na jazyku přísahají věrnost hvězdám a pruhům, že to slabší povahy s alergií na kýč, klišé a patriotismus zkrátka nemusí dost dobře snést.__P.S. Pobavilo mě až to, že jsem si začal představovat českou verzi nazvanou Pád Pražského hradu: "Tak podívejte se, jste-li alespoň trochu inteligentní lidé, a fakt, že nemáte kalhoty naruby, by tomu nasvědčovat mohl, měli byste vědět, že já s teroristy zásadně nevyjednávám. Opakuji pro ty natvrdlejší z vás, s teroristy zásadně, ale zásadně nevyjednávám. A teď bych si rád dojedl ten guláš, jo?"(15.8.2013)

• Rick Yune

• - Po snímkach Kiss the Girls (1997), High Crimes (2002) a Dolphin Tale (2011) sa jedná už o štvrtý spoločný film Morgana Freemana a Ashley Judd, ale zároveň prvý, kde sa na plátne vôbec nestretnú. (S3MIR)

• - Během scény na začátku filmu, kdy Mike (Gerard Butler) v autě vzpomíná na pád prezidenské limuzíny z mostu, je vidět, že je hladce oholen. Když pak ale několik sekund na to zanechává vzkaz manželce, je možné si všimnout, že má strniště. (Karn)

• - Mike Banning (Gerard Butler) nebyl v Bílém domě 18 měsíců, ale i přesto jsou všechna přístupová hesla pořád stejná. (Karn)