Četník ze Saint Tropez

Žandár zo Saint Tropez

The Troops of St. Tropez

Komedie / Krimi

Francie / Itálie, 1964, 95 min

První film s Cruchotem & Co. je skvělý v létě, v zimě, ale vlastně i na jaře a na podzim! Je to film, který mohu vidět stále znovu a znovu. Osazenstvo četnické stanice v St-Tropez - Michel Galabru, Louis de Funes, Jean Lefebvre... je dokonalé (alespoň pro mě). K tomu optimistická hudba Raymonda Lefebvra. Je jen trochu divné, že sotva si zvykneme na jména Gerberových (Cecilie a Jerome) tak v dalších částech se jmenují jinak (Antoine a Simone).(8.10.2003)

Tohle je ten nejlepší ze všech četníků. Na tenhle díl jsem se vždy těšil jak malej. Louis de Funés ve své nezapomenutelné roli, kterého si oblíbila celá Evropa. Hodně českých diváků si film zapamatuje ještě kvůli jedné nezapomenutelné osobnosti a to Františkovi Filipovksému. Jeho dabing je úžasný. Nevím, zda ještě někdo ze současných dabérů může předvést takový výkon. Kvalitní dabéři pomalu vymírají, tak vyberu pana Brabce, Mahdala či Šťastného. Z nostalgie musím dát nadprůměrné čtyři hvězdy.(21.7.2005)

Prvního Četníka jsem viděl asi nejvíckrát, ale po několikaleté pauze se můj náhled na tuto klasiku přeci jen trochu změnil. Už se nesměju chaplinovským gagům, ale spíše konverzačnímu humoru. Ten je zastoupen především v lepší první polovině filmu, která doslova hýří skvělými nápady. Příjezd do Saint-Tropez je moje vůbec nejoblíbenější část. Ke konci filmu je už humoru pramálo. Jde zde především o dořešení "případu" a ta malá hrstka vtipných situací se skládá převážně z lacinějších gagů.(7.7.2003)

Kultovní, nezapomenutelný, jedinečný Funes dabovaný Filipovským je pro mě něčím mnohem víc než komedií. Člověk se může na tyhle střeštěné filmy dívat pořád dokola a nikdy nemá dost, má to své kouzlo. U "četníků" je jen plusem zasazení do Saint Tropez které doporučuju jako místo k dovolené, protože ve skutečnosti je to tam možná ještě hezčí než ve filmech.(19.3.2008)

Nesmrtelná role Luise de Funèse, která ho navždy zařadila mezi hvězdy filmového nebe. Cruchot je ambiciózní a nesmlouvavý policista i svědomitý otec dospívající dcery, jakkoli to jde někdy těžko dohromady. Obdivuhodná je především jeho neuvěřitelná energie a schopnost improvizace, díky které dokáže vybrat i slepé uličky. „Ne že bych proti vám něco měl, ale to mi zaplatíte…“(18.4.2011)

• - Četnická stanice, kde se natáčelo, se v šedesátých letech stala turisty nejvíce fotografovaným objektem v letovisku Saint Tropez. Za tuto popularitu vděčí slavné filmové sérii. (WolfR)

• - Architekt Sydney Bettex nechal postavit interiéry četnické stanice ve filmových studiích La Victorine v Nice. Většina scén se však točila přímo v Saint-Tropez. (mar48)

• - Celá série se mimo jiné natáčela na Azurovém pobřeží. (Pierre)