Únos

Realisticky vyprávěný příběh mužské posádky nákladní lodi, kterou přepadnou somálští piráti v Indickém oceánu. Životy jednotlivých členů posádky se náhle ocitají v rukách Somálců a stávají se jen předmětem nelítostného vyjednávání pirátů s vládou, sídlící v Kodani. Snímek se vyznačuje dokumentaristickou estetikou a klaustrofobně budovanou atmosférou strachu a zvyšujícího se napětí. (oficiální text distributora)

PP66

Když srovnám tento film s Kapitánem Phillipsem, jako kdybych srovnával obecně americké pojetí filmů a evropské potažmo severské - oslavné až okázalé hrdinství proti obyčejnému lidskému a autentickému osudu, osudovosti bez patosu. I když oba snímky ode mě obdržely čtyři hvězdy, pod kůži se mí více dostává dánský svou pravdivostí. ()

sofiapetra

Nevím sice proč se v obsahu píše, že únosci vyjednávají s vládou (politici tam vůbec nefigurují), naopak hlavním vyjednavačem je tam šéf soukromé firmy, která vlastní tu unesenou loď - a také u toho jediného "probíhají" ty správné emoce. Jinak mě to ale celkově příliš nebavilo. Víc než tři hvězdy nedám. ()

maverick10

Brilantni autenticke herectvi hloubajic do psychiky cloveka vic, nez televizni reklamy. Cele je to bez nablyskaneho obalu a to se mi libi. ()

Aljak

Niečo o čom sa posledné roky veľa hovorí, a v podstate málokedy sa dozvedáme o tom, čo sa deje medzi únosom a prepustením. Únosov lodí somalskými pirátmi v Indickom oceáne poriadne pribúda a táto oblasť sa stala jedno z najviac rizikových na svete. Bola len otázka času kedy o tejto téme vznikne aj film - tak tu ho máme, v podaní dánskej réžie. Celkom ma prekvapilo, že v príbehu nehrá hlavnú rolu kapitán, ale iný člen posádky - kuchár Mikkel. Celé to však bola jedna veľká hra na city a psychiku, ktorú však moc nezvládla ani jedna strana. Za veľký nedostatok však považujem, že samotné naťahovanie a vyjednávanie zabralo väčšinu filmu, no a z toho pobytu na palube alebo z domovskej atmosféry medzi rodinami rukojemníkov bolo venované veľmi málo priestoru. Každopádne, oceňujem hlavne námet a realistické spracovanie, som zvedavý čo ponúkne americký trhák Captain Phillips. ()

Martin741

Bohuzial tato filmarina ohladom somalskych piratov ma nechytila. Rezia priemerna, herci priemernio, namet je silny, ale prevedenie je silne priemerne. Takze 60 % ()

laik_60

určite netreba porovnávať dánsky Únos s Hanksovým Kapitán Philipom. Toto bolo viacej dokumentaristické, loď more .. chudí vychrtlí černosi (zase mi pri pohľade narástli troška rasistické miery na Somálčanov) . V scenári ušla drobnôstka ... 10 dní na mori, a zásoba vody pre minimálne dvojnásobný počet ľudí, ako aj pohonné hmoty .. ale budiž, možná šetrili, aj keď kuchár na začiatku avizoval , že v najbližšom prístave treba doplniť vodojemy. Tiež film neustále vzbudzuje otázku, či je naozaj vhodné riešiť otázku únosov takto , "súkromne" nevojensky, len s jedným "odborníkom", bez pomoci armády ci nejakého námorného spoločenstva, Indický oceán nie je síce Kaspické jazero ale aj tak .. vo svete družíc a špacialnych jednotiek od výmyslu sveta ..hm .. neviem .. či išlo o milióny alebo životy posádky .... Vie sa koľko somalski piráti prepadli napríklad amerických či ruských lodí ??? :) ()

C0r0ner

Na Greengrassova Phillipse to nemá, ale i tak je to úžasně strhující a poutavý film, kde člověk i skrz obrazovku cítí bezmoc a zoufalství všech zúčastněných. Akorát jsem nechápal, proč vláda neposlala nějaké vojáky a ty piráty nepostřílela, protože to je tak to jediné, co by si zasloužili. 90% ()

sulimo

Dánským způsobem o tom, jaké to asi je, když vás v Indickém oceánu přepadne tlupa somálských pirátů.....aneb k vybudování skvělýho napětí Dánům zjevně stačí telefon a fax, jinými slovy - žádnou velkou akci nečekejte. Ovšem i tak se jedná o parádní záležitost rozhodně stojící za pozornost a já osobně se už nemůžu dočkat chystaného akčního pojetí podobné situace ze strany Paula Greengrasse. ()

angel74

Talentovaný Tobias Lindholm natočil hodně uvěřitelný film o současném piráctví. Děj se vlastně velice záhy zasekne na smlouvacích manévrech mezi vedením jedné bohaté dánské společnosti a somálskými piráty, kteří požadují za propuštění posádky unesené nákladní lodi tučné výkupné. Myslela jsem si, že to bude nuda, ale opak byl pravdou. Patové situace, jež se při několikaměsíčním vyjednávání kupily jedna za druhou, udělaly z civilně pojatého syrového příběhu vskutku napínavou podívanou, při níž psychika všech zúčastněných dostala pořádně zabrat. Ještě bych ráda zmínila skvělé herecké výkony Pilou Asbæka a Sørena Mallinga. ()

eisha3

Civilní a autentické, to ano. Ale k tomu taky zdlouhavé a často až nudné (zvlášť scény s kravaťákama). Zcela průměrný film. ()

Radiq

Solidní drámo o novodobejch pirátech a o tom, jak to chodí s vyjednáváním. Vidíme to hlavně z pohledu unesenejch na lodi a z pohledu hlavního chytráka v kanclu. Taky se můžete těšit na ucházející herce a stejně kvalitní výkony. Jinak to ale tak trochu tře bídu s nouzí, aspoň co se týká akce. Tu tam nečekejte. Ale čekejte docela dobrej filmek, kterej na jedno skouknutí stačí... ()

tatanapope

Loď na které panuje klid a harmonie je unesená a firma, která jí vlastní je postavená do nepříjemné situace: Jít pirátům na ruku a risknout, že se stanou dojnou krávou nebo předstírat nezájem,vyjednávat a riskovat životy posádky? Dobře zahrané, promyšlené, natočené a napínavé. Viděno v rámci Zahraniční výzva 2015 / Dánsko ()

UhLee

(9/10). Totální úzkost, totální zoufalství.. Neskutečná syrovost a autentičnost.. Tohle by jste v USA thrillerech nenašli, ale zde.. V Dánských, Norských atd.. Je toto všechno v jednom filmu.. A já nemám slov.. Tento film mi vzal slova z úst.. Držel mě v nejistotě do posledních sekund filmu.. Při těchto filmech si uvědomíte jak se život může během několika minut změnit.. A jsem rád, že u nás žádné piráty nemáme. Maximálně tak v politice. ()

Jizni Tlapa

Kam se bohužel hrabe Únos na Kpt. Phillipse. Zdejší kompozice dějové linky postrádá opravdové gradace, zaskočení diváka či dokonce nereálné-absurdní jednání hlavních aktérů. A to je prostě špatně. Dobře zahrané,obyčejně nasnímané a naprosto nedotažené... ()

Tosi

Oproti americké verzi s Tomem Hanksem, je ta dánská mnohem jemněji vyprávěná a odmítá senzaci. Vše se točí kolem zajatců, jejich rodin, zaměstnavatele a zase znovu vše dokola. Bylo to naprosto realistické, žádný doják. Píšu to nerad, ale tady dánové zůstali těsně za američany. ()

hanagi

Mrazivě přesné. Vyjednávání, na jejímž konci zůstanou ze všech zúčastněných jen torza. Jsem ráda, že náš kamarád Břeťa už dlouhé roky kvůli banálním žaludečním vředům na moře nemůže. A to jsme mu tu exotiku tolik záviděli... ()

Mishqo

Dánska nákladná loď a somálski piráti. Silný psychologický zážitok! Je to niekde medzi 4* a 5*, ale dávam lepšie 4*. ()

Maynard.

Takovej hodně slabší Kapitán Phillips(kterej se povedl náramně). Tady mi chybělo víc akce a víc nervozity a strachu. Pořád se tady jenom mluvilo a vyjednávalo, žádnej náznak akčnosti nebo vyhrocených momentů tady nebyl, škoda. Ale špatnej film to rozhodně není. Něco se tady člověk dozví o tom, jak správně a efektivně vyjednávat se Somálskejma pirátama, kteří bohužel i v dnešní době drancujou moře. Dáni asi neměli prachy na to sehnat komando, který by to s nima vyřešilo... ()

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

Přehlídka Scandi v deseti českých městech