Rozbitý svět

Broken

Rozbitý svet

Velká Británie, 2012, 91 min

taký malý kúsok sveta .. tri domy .. tri rodiny .. malý - malilinkatý svet a je "rozbitý" na cimpr campr. Scenár vychádza z akejsi prapodivnej náhody, ktorá vedie k tomu, že v blízkosti býva rodina s mentálne postihnutým synom, vdovec s diabetickou dcérou Skunk (na to meno si nie a nie zvyknúť - ale malá ju hrala obdivuhodne) a skupinku susedov dopĺna arogantny , ako z reťaze odtrhnutý, vdovec s troma neposlušnými pubertiačkami - dcérami. Do toho ešte zapadá škola a uradnícke až byrokratické správanie zdravotníkov a polície. Celý ich svet sa vzájomnými konfliktami rozbíja a rozbíja a rozbíja. :((16.3.2018)

Z počátku k zalknutí nudné, až jsem chtěl odejít z kina. Nakonec jsem to nějak překonal a vydržel, abych s údivem zjistil, jak si mě ten film pomalu získává víc a víc. Jak mi byla herecká představitelka hlavní role z počátku protivná, ke konci jsem si ji vážně zamiloval - ta malá je úžasný talent. Závěr bych se nebál nazvat emočně zdrcujícím - ostatně děvče vedle mě si utíralo slzy a z celého sálu se ozývalo dojaté posmrkávání. Nečekaná pecka, která mě naprosto dostala.(26.6.2013)

Sociální drama, jehož tragičnost je dohnána do absurdně gigantických rozměrů. To filmu ubírá na autentičnosti a jeho snaha diváka emocionálně rozdrtit je úspěšná jen zčásti, protože místy působí jako neupřímný kalkul. Postavy jsou příliš jednoznačné (střet nelidského zla s přirozeným dobrem; o nějaké ambivalenci zde nemůže být řeč), je jich zbytečně mnoho, pročež nejsou dostatečně rozvinuty a zůstávají schematické a neživotné stejně tak jako vztahy mezi nimi. Nejen kvůli těmto výtkám je Broken filmem zcela nesrovnatelným například s takovým Fish Tankem, který je po všech stránkách úplně jinde. I přesto se ale stále jedná o poměrně zručně natočené (invenční využití flashforwardů) upozornění na bezbřehost lidské schopnosti nenávidět i s jejími (ne)vyhnutelnými důsledky. V tomto svém primárním smyslu film funguje dobře.(24.2.2013)

Čekala jsem typickou festivalovou sračku, která se ze všech sil pokouší o šokantnost a používá k tomu témata, terče a prostředky, které byly šokující naposled někdy v druhé polovině devatenáctého století (možná), a dostala jsem o řád lepší Juno. Asi se v budoucnu přece jen přenesu přes riziko, že na mě z žánru sociálního realismu vykoukne něco podobného Fish Tanku, a zase se k jeho sledování opatrně vrátím.(31.7.2014)

(3/2014) / Už od začiatku je cítiť niečo zlé čo sa vznáša v atmosfére pokludnej anglickej štvrte. Tento malý filmík dávkuje depresiu a mizériu v rôznom tempe, samozrejme so slušnou gradáciou ku koncu. Nedá sa nespomenúť na podobný Disconnect. Tieto dva filmy majú toho veľa spoločného. Kvalitatívne zhruba na rovnakej úrovni. Broken zaujme typickou atmosférou UK filmov, civilnejšie spracovanie je možno ešte vhodnejšie ako efektnejší Disconnect. (8/10)(5.1.2014)

• - Herečka Eloise Laurence (Skunk) naspievala všetky pesničky k filmu. (Eoin)

• - Eloise Laurence, představitel Skunk, přišla na konkurz skoro jako poslední. Přesto si ji režisér Rufus Norris vybral z 850 dívek, které na konkurzu byly. (Terva)

• - Britský spisovateľ Daniel Clay, ktorý napísal novelu "Broken", podľa ktorej bol natočený tento film, bral inšpiráciu z novely Harpera Leeho "To Kill a Mockingbird". (Eoin)