Princezna a bojovník

Der Krieger und die Kaiserin

Princess and the Warrior, The

Drama / Mysteriózní / Romantický

Německo, 2000, 129 min

Komorná poézia o rybách stratených v plytčinách morí, o láske prinášajucej najkrutejšie obete, o rozbore roztrpčenej povahy neschopnej podriadiť sa životným machináciám, o túžbe duše vytrysknúť z tela, pochopiť bizarné príležitosti, drobné poryvy nesúrodých náznakov. Tykwer je metaforický hĺbavec, jeho myšlienkové operácie a symbolické opisy ma priťahujú ako magnet. It´s touching to my heart... absolutely.(5.12.2009)

-4* Sice nemám Toma Tykwera ve svých oblíbených režíserech, ale přesto mám jeho filmy moc rád a zatím se všechny viděné drží nad 4 hvězdičkami. Tento nebude výjimkou, ale přesto jsem od něho odcházel trošku zklamaný, protože jsem čekal víc. Sice tam bylo všechno pro něj typické: krásná kamera, pomalejší tempo s napjatou atmosférou, poetická nálada i komplikované existence, ale tentokrát mi přišel asi zbytečně překombinovaný příběh... nevím. Prostě na hraně mezi 3-4 hvězdičkami a momentálně nejslabší film Tykwer. [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](5.1.2017)

Tykwer opet nezklamal, pro me jeho ctvrty kus (Lola, Parfem, Nebe + povidka v Paris, je t'aime) a rekl bych, ze jeho filmy me pokazde nadchnou, hlavne tedy po vizualni strance, jako fotograf nadsenec je to pro mne jako listovat casopisem National Geographic, tady vsak navic sekunduje skvela hudba. 5 10 minut pryc a premyslel bych nad vyssim hodnocenim.(16.7.2007)

Zaujímavý filmík od T. Tykwera. Už v úvodných minútach mi bolo chovanie F. Potente nejaké podozrivé a v priebehu filmu sa potvrdilo, že je akási pomalšia, ale zato srdce má na správnom mieste. Herecky zahrali s Bennom Furmannom veľmi zaujímavú dvojicu, ktorá si k sebe veľmi ťažko hľadala cestu aj keď scéna zoznámenia je asi snom každej ženy. Samozrejme za iných okolností. Práve scéna záchrany života pod kamiónom je to najlepšie, čo film ponúka. Tá scéna trvá pomerne dlho, ale je zvláštne hypnotická. Vnútorným monológom, ktorý Franka vedie sama so sebou akoby odpočítavala svoje posledné sekundy života. Dusí sa, nemôže dýchať ani rozprávať, všetko komentuje iba vnútorným hlasom. Hudba tu hrá veľmi dôležitú úlohu a niekedy som mal pocit, že jej tu je viac než je potrebné. Je to taký mix žánrov, ale ja som to vnímal ako love story. Veľmi zvláštne uletenú, ale peknú. 80%.(31.1.2017)

Tak tohle jsem Tykwerovi nesežral. Ze začátku to vypadalo, že se z toho klube romantický film. Bohužel se tak nestane, protože hlavní postavy spolu po většinu filmu nenaváží žádný vztah. Nakonec se z celého více než dvouhodinového filmu stane něco jako úvaha o tom, že cesty boží jsou nevyzpytatelné a svému osudu neunikneš. A to mě tedy nijak nedostalo. Natočeno to je samozřejmě opět působivě, stejně jako u Loly výborná kamera (scéna pod náklaďákem mě uzemnila ), ke snovým scénám podmanivá hudba a výborná Frnka Potente. Právě proto jsem celý film čekal, že se stane něco velkého, co změní celý příběh v něco hlubokomyslného. Ale ono se nic nestane. Já bych radši příběh, který by si na nic nehrál, jako byla Lola...(4.11.2004)

• - Německý titul "Der Krieger und die Kaiserin" se do angličtiny přeložil jako "The Warrior and the Empress" (Bojovník a Císařovna), ale režisér Tom Tykwer chtěl, aby anglický titul zněl "The Princess and the Warrior" (Princezna a bojovník). (pUnck)

• - V době natáčení filmu byla herečka v hlavní roli Franka Potente přítelkyní režiséra Toma Tykwera. (pUnck)

• - Ve filmu byla využita visutá dráha Schwebebahn, která je symbolem německého města Wuppertalu. To je rodištěm režiséra Toma Tykwera. (Namaste)