Princezna a bojovník

Der Krieger und die Kaiserin

Princess and the Warrior, The

Drama / Mysteriózní / Romantický

Německo, 2000, 129 min

"Co je tohle za sport? Létání. Ale ty neletíš. Rozehřívám se. A kdy poletíš? Příště", ano, právě takovou podobu může mít snění mladého muže, nezaměstnaného armádního vysloužilce, naklánějící ho se s do široka roztaženými pažemi přes zábradlí dálniční lávky, nechat mysl jakoby uvolněně letět, jen jí zlehka pustit plout nebem, alespoň na chvíli se zbavit všeho, co nás tak moc v našem nitru jako balvany tíží, osvobodit se třeba tak alespoň na moment od stále neustupující bolesti, když přijdeme ve svém životě o to nejcennější, o milovanou bytost, o ženu, tak jako on, jak pak žít dále a ne jen přežívat s odtikávajícím časem, den za dnem, z hodiny na hodinu, od minuty k minutě, ano, toto je další velmi zvláštní dílo, ke kterému se vždy s odstupem času pro posilu vracím a opakovaně nad jeho sdělením v osamění přemýšlím, čím že to jen může být, že se v něm tak podivuhodně ukrývá moc člověka pozdvihnout, podnítit ho opětovně v jeho víře tím, že může tak jako on, Bodo, i přes tu stále prožívanou bolest a tísnivou beznaděj dát někomu tu potřebnou, až spásnou pomoc, třeba mu i tím zachránit život, jako on, jedno osudné odpoledne mladé ošetřovatelce z psychiatrického ústavu Sissi, která jen s jeho rozhodným přispěním přežije nehodu, ano, třeba tak je možné konečně zachránit i sám sebe, právě takovou pomocí jinému člověku, nalézt třeba tak pro oba, pro sebe i pro toho druhého nový začátek, prolomit to neodbytné sevření trýznivou minulostí.(16.2.2013)

Tak tohle je kvalitka. Tykwer dokazuje, že má talent. Po Lole natočil jiný film a opět se trefil do černého. Také si dokázal vybrat kvalitní herce a demnostroval tak, že i německý film může být kvalitní. PS: Opravdu hodně sugestivní je scéna s tracheotomií. Málem jsem si zakryl oči a to toho zkousnu hodně.(12.7.2006)

Keď si vybavím Nebo, ktoré niť náhody / fatálnosti rozvinulo do takmer geniálnych sfér nebeských a rovnako pretínalo cesty dvoch neznámych nepochopiteľnou, všemocnou osudovou priamkou, Princezná a bojovník vyznieva len ako akási impresívna ozvena. Nebo vzniklo neskôr a ja, hoci sú si v mnohom sestrami, tieto snímky nechcem porovnávať. Brilantné finále uzemnilo všetky kritické hlasy a nastavilo ma do náručia katarzie, aj keď, to si priznajme, neplnoletej, a to absolútne oprávňuje odkliknúť 4*. Sem-tam scenáristicky "ujeté" a okato neuveriteľné, no kto by sa s týmto pri tak unikátnej rozprávke o počiatku jednej lásky otravoval?! No kto, keď je k tomu tak umne natočená? Nebuďte smiešni..... Metafyzickosť, áno, a zároveň číra nadrozumovosť sa prevaľujú vo vlnách, aby spolutvorili nadpozemský, transcendentálny celok /Nebo/ či v jadre krehkú pozemskú rozprávku /P. a b./, kde princezné vystupujú zo svojich rób a bojovníci zaseknutí v časopriestore potrebujú vyslobodiť. Ani ten čas neplynie s Tykwerom klasicky! P.S.: Pár scén ma svojou sugescoiu naštrbilo pekne neúprosne: scéna pod náklaďákom (potláčam nevoľnosť:)), "blatistá tvár zblíženia", rozhovor v izolovanej miestnosti atď.....(14.12.2008)

Tento film som zháňala veľmi dlho. Po viacerých odporúčaniach, som si ho nakoniec pozrela. Očakávala som všetko možné, len nie toto. Bolo to naozaj prekvapivo dobré. Bola som prekvapená hlavne preto,l že nepatrím k nadšencom nemeckých filmov. No tento ma ako jeden z mála nadchol. Bodo rovnako ako Sissi bol divný a preto ma to veľmi prekvapilo. Herci boli vybraní tiež šťastne, soundtrack príjemný. No, najviac ma hneď dostala kamera a príroda. Neuveriteľne dobre to bolo natočené. Zobralo ma to do úplne iného sveta, preto sa mi to možno páčilo. A ak som koniec dobre pochopila, tak tá metafora nakonci s tým autobusom, bola neuveriteľná. No 100%. Nemám, čo dodať.(9.2.2009)

Začátek excelentní (určitě nějakých třicet minut), ale pak to bohužel sklouzne do klasické nudné romance, jakých je dvanáct do tuctu a ještě ke všemu to má stopáž jako svině, takže místy bylo skoro až utrpení na to koukat. Režie jako taková je naštěstí skvělá, takže to nakonec až takový průser nebyl. 50%(13.8.2017)

• - V době natáčení filmu byla herečka v hlavní roli Franka Potente přítelkyní režiséra Toma Tykwera. (pUnck)

• - Ve filmu byla využita visutá dráha Schwebebahn, která je symbolem německého města Wuppertalu. To je rodištěm režiséra Toma Tykwera. (Namaste)

• - Německý titul "Der Krieger und die Kaiserin" se do angličtiny přeložil jako "The Warrior and the Empress" (Bojovník a Císařovna), ale režisér Tom Tykwer chtěl, aby anglický titul zněl "The Princess and the Warrior" (Princezna a bojovník). (pUnck)