Princezna a bojovník

Der Krieger und die Kaiserin

Princess and the Warrior, The

Drama / Mysteriózní / Romantický

Německo, 2000, 129 min

Je toto opravdu z německé produkce ? Snový, dechberoucí snímek, v žádném případě nenudí, ale stále nutí k přemýšlení, k podrobnému rozboru duší obou hlavních protagonistů, navozuje vedlejší životní otázky. Dopředu těžko předvídatelný děj, originální vestavba hudby a kamera, která svými typickými pohyby a chováním říká, ano jsem to já, už jste mě mohli vidět i jinde. Mohu tak jako u S. Coppoly dodat, Tykwere: houšť a ještě větší kapky.................(2.11.2004)

Pohádkový název, pohádkový film s pohádkovými herci. Přicházím na chuť německým filmům. Tento byl výjimečný dějem a zvláštní konáním obou postav. Jakoby nezapadaly do své doby. Obdivuji Sissi, jak si musela vybojovat přízeň svého zachránce a jak se nezbláznila z toho, že vyrůstala a pracovala mezi "blázny", i když pohár její trpělivosti a dobroty musel jednou přetéci. Bojovník byl opředený tajemnem už jen díky slzícím očím a podivnému chování. Konec se mi nelíbil vůbec.(30.7.2013)

Tom Tykwer tímhle filmem potvrdil, že je třeba s ním vážně počítat. Pozoruhodný příběh, natočený i zahraný velmi inteligentně, zanechá v divácích nejspíše velmi pozotivní dojmy. Franka Potente po "živelné" Lole zahrála i tentokrát skvěle, byť její Sissi je charakterově zcela jiná. Atmosféru navíc dokresluje i tak trochu tajuplný hudební motiv, který podehrává u každé zásadnější scény.(24.4.2003)

Podle celkového hodnocení a filmu NEBE jsem od Princezny a bojovníka očekávala příliš. I ten debilní název sem překousla. Ale přišlo mi to celé zbytečně zdlouhavé a bez šťávy. Ale vyplatilo se dokoukat to až do konce, posledních 10 minut jsem si užila a zvedlo to celý dojem filmu. Kdyby jen ten závěr přišel o něco dřív a ne až po 2 hodinách, které se šíleně vlekly...(20.11.2011)

Začátek excelentní (určitě nějakých třicet minut), ale pak to bohužel sklouzne do klasické nudné romance, jakých je dvanáct do tuctu a ještě ke všemu to má stopáž jako svině, takže místy bylo skoro až utrpení na to koukat. Režie jako taková je naštěstí skvělá, takže to nakonec až takový průser nebyl. 50%(13.8.2017)

• - Německý titul "Der Krieger und die Kaiserin" se do angličtiny přeložil jako "The Warrior and the Empress" (Bojovník a Císařovna), ale režisér Tom Tykwer chtěl, aby anglický titul zněl "The Princess and the Warrior" (Princezna a bojovník). (pUnck)

• - Ve filmu byla využita visutá dráha Schwebebahn, která je symbolem německého města Wuppertalu. To je rodištěm režiséra Toma Tykwera. (Namaste)

• - V době natáčení filmu byla herečka v hlavní roli Franka Potente přítelkyní režiséra Toma Tykwera. (pUnck)