Šmejdi

• Slovensko Šmejdi

Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Co se opravdu děje na populárních zájezdech s obědem zdarma? Praktiky, ze kterých mrazí. Lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Senioři ze svých nuzných důchodů splácí horentní sumy za často nekvalitní produkty. Někteří z nich se dušují, že už na žádnou akci nikdy nepojedou, jiní to nevydrží a jedou znovu. Co je žene? Zvědavost? Samota? Nebo závislost? Autorky tohoto filmu rok v převleku navštěvovaly akce, kde se důchodcům vymývají mozky a kde mladí lidé nejsou vítáni.  Vedle autentických záběrů z předváděcích akcí a výpovědí poškozených seniorů přináší dokument i pohled psycholožky, právníka a dalších odborníků. Film tak poprvé komplexně mapuje tento nechvalný fenomén dnešní doby. (oficiální text distributora)

Dr.film

Je dobře, že Dymáková dokázala poukázat na konkrétní problém a vyvolala tím ve společnosti debatu. Předváděcí akce jsou ohavnost a jedná se obyčejné okrádání důchodců. Z čistě filmařského pohledu musí Dymáková příště dopilovat vypravěčské postupy. Další téma nemusí být tolik křiklavé a tu cestu na svět si samo najit nemusí, jako tomu je u zmiňovaných Šmejdů. ()

poz3n

Totální absurdistán. Je to jako jezdit k Hitlerovi na návštěvu a být na tom závislý. Pro lidi důchodového věku povinnost vidět. Já jsem si pouze opět potvrdil, že lidi jsou někdy neuvěřitelný kurvy. 6/10 ()

honajz

Těžko hodnotit. Na jednu stranu člověk oceňuje snahu ukázat na jeden velký problém, kdy lidé důchodci jsou bráni podvodnými prodejci jako masa kavek, sloužících k obrání, a ne jako lidé. Je to normální zlodějna, ano. Na druhou stranu je jasné, že dokument si trochu hřeje polívčičku na aktuálním tématu, ale jen popisuje, nikam v podstatě nesměřuje. Chybí jasná konfrontace, ne jen záběry ze skrytých kamer, chybí záběry přivolané policie, záchranky - co se dělo s tím mužem, který dostal infarkt? A pak - samozřejmě - zcela chybí pokus o sebereflexi samotných těch důchodců. Něco ve stylu, ano, jsme hloupí, že tam jezdíme, ale když člověk má pocit,m že je mezi lidma. Proč tam pořád jezdí a utrácejí tolik peněz? Není to náhodou podobné gamblerství? Samozřejmě je jich člověku líto, ale nesmí na to být postavený celý dokument, jenž pak působí značně neobjektivně a jednostranně. Protože pak to není dokument, ale osobní dojetí. ---- Dodatek: Jo, a až si zas budete chtít dát do filmu podtitulky, najměte si korektora, který vám odchytá to množství pravopisných chyb, žabaři! ()

rikitiki

Velmi potřebný dokument! ___ Proč tam ti lidé jezdí? Protože jsou sami. Připadají si zbyteční a v čekárně na smrt, protože nejenom nevšímavá rodina, ale společnost jim to dává najevo na každém kroku. A najednou přijde někdo, kdo jim, právě jim!, věnuje hodiny pozornosti. _____ Proč ty šunty kupují? Protože je prodejci dokonale zblbnou a zastraší. Ve stáří drtivá většina lidí ztratí sebevědomí a asertivitu mládí. Není to nutně tím, že ti důchodci prožili převážnou část svého života za komunistů. Tohle se děje bez ohledu na systém, bez ohledu na století. Proto je na společnosti, na státních institucích, aby takovým praktikám dokázala zabránit. Když to nedělá, stojí za prd. A my v ní žijeme. A zestárneme..... /1. 10. 13./ P. S. Po pročtení některých komentářů tady doplňuji: to si, SAKRA, fakt myslíte, že stačí pár varování a člověk změní své chování?! Jo? A kolik opilců přestalo kvůli varování chlastat, kuřáků kouřit a feťáků fetovat? Ocenila bych, kdyby se diváci, kteří svalují vinu na důchodce a označují je za nesvéprávné, nejprve zamysleli nad tím, jestli jsou sami schopni odmítnout si nezdravé/nesprávné lákadlo a vždy se chovat jak Mirek Dušín s inteligencí Einsteina a nejspíš i schopností obrany Rockyho. ()

Roman.Ticka

V šoku nejsem, nic moc mě nepřekvapilo, vím a vidím dlouhodobě, jak funguje byznys na výrobu tupého stáda. Senioři trpí různými traumaty z dětství počínaje zkušeností s válkou, přes jiné (a)politické změny, po současný divoký západ a totální chaos. Není divu, že se nedokazáli dodnes zorientovat, natož vyznat ve změti manipulativních technik a nátlaků počínaje reklamou v telce až po barevné papírky v domovní schránce. Nevím, kde začíná samota každého jednoho účastníka zájezdu, ale co mě nejvíce zaráží, je dopad neexistence infrastruktury, ať jde o rodinnou pomoc nebo pestrou síť sociálních programů. Lidem se sklonem k závislosti stejně obvykle nepomůže nic, pokud oni sami nechtějí. Dalším velkým mínusem je fatální minutí účinku dokumentu směrem k pozitivní efektivitě. Smutné. ()

MM11

Zejména prevence, což ovšem není až tak málo… Nejtristnější na tomto nezbytném dokumentu paradoxně byl jeho dopad, respektive náhlý zájem o něco vědomě přítomné. Proto na mě bohužel materiál nezapůsobil tak zdrcujícím způsobem, jak by měl, neboť „jenom“ zhmotnil představy. |Dokument o předváděcích akcích, reliktu divokého nástupu kapitalismu na počátku devadesátých let, který se nestihl dostat pod kontrolu, má osvětový charakter. Oslovuje a varuje potenciální oběti, pro kohokoli dalšího opakuje a shrnuje známá fakta. Popisuje mechanismy náborů pomocí zrnitých materiálů. Pozitivní je nesporná (leč místy marná) snaha o zachování kritického odstupu, což byl podle mého názoru nejtěžší úkol. Jediným problémem je zdvojování otřesných záznamů, protože tvůrci chtějí vše vynést na světlo. Přidanou hodnotu mají tvořit zástupci odborné veřejnosti, i když v tomto směru nedochází k vyřčení ničeho nového. Někdy se dokonce nevědomky argumentuje podobně jako v případě předváděčů – viz kuchař Vaněk a jeho bodré (důvěra) připomínání, že ty nabízené pánve jsou opravdu k ničemu (serióznost). Příčiny se stopují letmo, spíše formou vyvolání otázek adresující společnosti. Není pochyb o tom, že tyto akce jsou vychýlením z určitých existujících a tolerovaných norem. Pakliže se nepopíše slabší forma nátlaku, není možné zahájit účinnou prevenci. Tyhle otázky však dokument ve mě jako divákovi vyvolal, což potvrdilo jeho smysl a potenciál podnítit diskuzi. (MFFKV 2013) ()

borsalino

Dokument zaměřený na obsah, upozornění na manipulativní metody a techniky mizerů, kteří parazitují na slabosti a důvěřivosti důchodců. Naopak forma dokumentu mě až tolik nebavila, ale to je celkem jedno. Asi nejhorší je, že si důchodci a další mnozí lidé řeknou, že si na tento druh akcí dají pozor. A možná to i dodrží. Ale mizerové najdou jinou cestu. Třeba hezká je ta, že si nějaký krám koupí za pár stovek, nic drahého, ale ve smlouvě bude uvedeno, že se kupující zavazuje, že firma bude krám pět let servisovat za fixní poplatek 10 ročně... Vše začne tím, že se firma začne vymezovat vůči "starým praktikám", to vypadá vždycky dobře. Určitě očekávám, že bude důchdcům "dovoleno", že si s sebou na předváděčku budou moci vzít kohokoli, aby vše bylo "transparentní". A udělají to proto, protože ví, že těchto doprovodů bude málo a až to utichne, začne to nanovo, jen malinko jinak. A bude potřeba nový film. Takže on je to dokument o parazitech, ale také o tom, že na své babičky a dědečky máme nebo si děláme velmi málo času... ()

HellFire

Nehledě na to, že lidé, kteří tohle pořádají a na těchto akcích se podílí, jsou hovada a vrátí se jim to v dalších životech, není divu, že jim to důchodci žerou i s navijákem. Jednak jsou na tom závislí a potom je to taky generace, která si myslí, že takový prostě svět je a musí takový zůstat. Škoda, že dokument vůbec nevyužije oněch tří lidí, kteří pro takové firmy pracovali a zcela nelogicky je vůbec nevyzpovídá. Proč to vůbec dělali? Litují toho? Stálo to za to? Šli by do toho znovu? Cítí se pohoršeně? ()

Exkvizitor

5 hvězdiček za téma, 3 hvězdičky za zpracování. Je s podivem, že závažnému námětu okrádání důchodců na předváděcích akcích se nevěnoval v celovečerním dokumentu nikdo dříve; prvenství Silvie Dymákové je jednoznačně nutné ocenit. Toto ocenění bohužel není z mé strany bezvýhradní (a omlouvám se tímto, že budu dále psát o domnělých negativech - pozitiva jsou myslím dostatečně shrnuta v komentářích jiných). Fakt, že z filmu čiší estetika televizní publicistiky ve stylu Černých ovcí a Občanského juda, nebo skutečnost, že zpracování se nevyvarovalo ani jistých čistě technologických vad (např. příšerný zvuk mluveného komentáře), mi kupodivu vadí nejméně. Co se mi opravdu nelíbilo, bylo jednak nedůsledné a nesystematické scénaristické uchopení celé věci, kterému by jistě prospěla ruka zkušeného dramaturga: Film působí tak, že byli zcela náhodně (?) osloveni účastníci některých předváděcích akcí, kteří bez ladu a skladu vyprávějí své zážitky. Stejně nahodile působí záběry z vlastních předváděček, ale též komentáře oslovených odborníků, které některé z vybraných záběrů rámují. Dojem nekoncepčnosti je dotvořen vágností poselství, které film tlumočí. Osamělí důchodci, které se nikdo nepokouší chránit, a bezskrupulózní prodejci šuntů, kterým všechno projde, jsou po mém soudu výsostně politický problém. Kdybych byl oficiální dogmatik minulého režimu, řekl bych, že film nese (ve skutečnosti dokonce jenom nesměle naznačuje) v tomto ohledu zbabělé reformistické "sociálně demokratické" sdělení, že stačí zreformovat nějaký ten zákon a všechno bude fajn. Dokument se ani nepokusí hlouběji přemýšlet nad tím, zda problém nespočívá v samotném společenském systému, ve kterém žijeme (a to přesto, že v něm zazní na jednom místě jakási sarkastická, leč dále nerozvinutá zmínka o tom, že "jsme v kapitalismu a jde tedy o peníze"). Fakt, že důchodci se jezdí dobrovolně ruinovat na předvádečky je (ústy přizvané expertky) vysvětlen prostě tak, že jde o jakousi formu závislosti, "něco jako třeba závislost na alkoholu". Ale kde se tato závislost vzala? Jde o chorobu, na kterou stačí předepsat nějaké tabletky? Nebo postačí trestní represe pachatelů, aby nemoc sama zmizela? Jaktože právě "v nejlepším období existence naší země" (Klaus), poté, co byla na hlavu poražena komunistická "říše zla" (Raegan), se děje něco takového? O minulé diktatuře se tvrdilo, že je nereformovatelná, protože zreformovat ji skutečně by znamenalo zrušit základy, na nichž je postavena, tedy ji vlastně zlikvidovat. Jak ale odstranit ziskuchtivé "šmejdy" z našeho systému, když právě oni jsou ve svých rozličných podobách pilíři této společnosti? ()

SLOTH

šmejdi jsou důležitý film pojednávající o velkém problému. pokud ale mám hodnotit snímek, tak ten je odveden né moc povedeně. Vetchý hlas to nezachrání ()

Necrotongue

Dal jsem filmu v hodnocení 4* ne proto,že by byl nějakým způsobem objevný nebo jinak úžasný,ale proto že ukazuje lidskou blbost v celé její nebetyčné velikosti.Všem průměrně inteligentním lidem je jasné jakou kvalitu za jaké peníze dostanou na prodejních akcích,ovšem někteří šetřílkové se nechají třikrát okrást,aby následně nadrženě slintali na přiděleném shromaždišti a těšili se,jak je oberou i na čtvrtý pokus.Hbitě je nám vysvětleno,že ti povětšinou penzionovaní nešťastníci za to nemůžou,protože nejsou schopni ustát nástrahy dnešní strašlivé doby,ale zkuste předběhnout takového bezbranného jedince ve frontě na poště nebo v Kauflandu,garantuji vám,že budete rádi,když nepřijdete k újmě na zdraví... ()

Morholt

Jeden z těch dokumentů, který vás nadzvedne ze židle. Moc dobře si pamatuju, jak jsme nebožku babičku jen tak tak od podobné akce zachránili. Její známá už to štěstí neměla. Moc rád bych věřil, že Šmejdi pohnou úřady či vládními činiteli, ale, bohužel, jsem opět skeptický. 90% ()

Kimon

Je třeba zveřejňovat jednání všech šmejdů v naší zemi, ne jen těch, kteří se parazitujícím způsobem přiživují na naivních a důvěřivých důchodcích. Ale je to jen a jen o naivitě důchodců? Naskýtá se otázka, zda někteří z nich nejsou tak trochu i hamižní a chtějí cokoliv, hlavně když je to "levné" a bude k tomu zdarma i slibovaný žvanec, doprava a prohlídka nějaké té turistické atrakce. Je to jako v přírodě. Nedáš si myško pozor, sežere tě dravec (např. Kalousek ušatý). :-) Ale my, lidé, se přece řadíme mezi "nejinteligentnější" tvory této planety, my by jsme se tak chovat neměli. Ale mnozí z nás se jako ten dravec chovají, a řekl bych i hůř. Dravec se nažere a stačí mu to. Člověku však s jídlem roste chuť takže je potřeba tomu lidskému dravci tu chuť zarazit. .... Bylo by třeba se tímto způsobem pustit i do vysoké politiky, justice a všude tam, kde jednotlivci mají velkou moc v rozhodování. Bravo Silvie Dymáková, věřím, že tento Váš první odvážný krok bude následován dalšími. ()

Kamca_

Hodně silný dokument. Na to, že nemám dokumenty vůbec ráda, tak u Šmejdů jsem byla celých 74 minut jako přikovaná. Některé zachycené scény byly až moc drsné. A já můžu být ráda, že nikdo z mého okolí na takové akce nejezdí. ()

Handle

Působivé. Je pravda, že obsah opravdu zvítězil nad formou - jenže si říkám, k čemu by byl výborně zpracovaný dokument, který by nic nepověděl ani nevyvolal? ()

rawen

Konečně zase jednou dokument, který má především SMYSL. Téma, které každého zajímá, informace, které každý tuší, ale přesto není nad to se s nimi navíc naplno konfrontovat - ve formě ne příliš vyzrálé, ale postačující. Šmejdi splnili má očekávání. Pustit pokud možno všem už jen proto, že tady nejde jen o předváděčky pro důchodce, ale o celý systém hodnot naší společnosti. 8/10 ()

maseer2

jednoznačně souhlasím s tvrzením, že dokument sám o sobě není z hlediska informativnosti a komplexnosti pohledu na věc úplně uspokojivý.. tlačí se zde prostřednictvím nepochopitelné hlouposti (či snad "závislosti") seniorů příliš na emoce, což vám tak ve finále utkví v hlavně daleko více než ono "šmejdství" předvaděčů.. přesto za snahu otevřít tuto problematiku a rovněž za celkovou "chytlavost" dokumentu dávám ty nejslabší 4* ()

6thSun

Pro mě v tom není vůbec nic přínosnýho, a pro důchodce to je zbytečný, páč na předváděčky stejně budou furt jezdit, páč jsou důchodci. Pokud se ale zpracování týká, tak to je v pořádku, a jestli se navíc díky tomuto dokumentu podaří šmejdům alespoň trochu zavřít jejich sprostý držky, pak nakonec měl smysl. ()

PF 2014

PF 2014