Šmejdi

• Slovensko Šmejdi

Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Co se opravdu děje na populárních zájezdech s obědem zdarma? Praktiky, ze kterých mrazí. Lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Senioři ze svých nuzných důchodů splácí horentní sumy za často nekvalitní produkty. Někteří z nich se dušují, že už na žádnou akci nikdy nepojedou, jiní to nevydrží a jedou znovu. Co je žene? Zvědavost? Samota? Nebo závislost? Autorky tohoto filmu rok v převleku navštěvovaly akce, kde se důchodcům vymývají mozky a kde mladí lidé nejsou vítáni.  Vedle autentických záběrů z předváděcích akcí a výpovědí poškozených seniorů přináší dokument i pohled psycholožky, právníka a dalších odborníků. Film tak poprvé komplexně mapuje tento nechvalný fenomén dnešní doby. (oficiální text distributora)

SaNcHeZ_cz

Ano, je to místy do extrému zahnané a vyexponované do obludných rozměrů, nicméně taková je realita. Oceňuji aktivitu tvůrců a odmítnutí peněz při snaze podat co nejpřesvědčivější svědectví. Absence zkušenosti ve filmařském i dokumentárním ohledu není téměř znát a proto dávám plný počet. Pokud totiž skupina studentů psychologie je schopná natočit dokument, který dokáže provokovat média a přitom nabídnout i hodnotný filmový zážitek, pak si zaslouží jen můj obdiv. ()

Paxxx.cz

Pro mě jako pro mladého člověka je zcela nepochopitelné, jak může důchodce tak snadno naletět a podepsat. Tento dokument v plné kráse ukáže nekalé praktiky obchodníků, kteří pod nátlakem oškubou seniory o poslední korunu. Bohužel jsou tu i takoví, kterým není pomoci a byť mají nepříjemné zkušenosti stejně furt jezdí... Každopádně dobře, že takový dokument vznikl, protože pomůže těm, co se evidentně neumí bránit a zamezí těm hyenám parazitovat na starších...8/10. ()

ivishka

Docela nechápu, jak je možné, že lidé na sebe mohou být tak zlí a také, že někdo zaplatí za úplné nic takto nehorázné částky. Nikdy nepochopím myšlení dnešních důchodců a motivy lidí, kteří takové věci dělají. Měli bychom se omezit zákony a naučit se akceptovat jeden druhého, aby se takové věci neděly(nebo pokud to nejde demokraticky mělo by to jít i jinak)? Přijde mi, že se asi nikdo nepoučil z historie - a to je asi ten největší bod zlomu. Naši předci bojovali za svobodu slova a za to, aby se neopakovala zvěrstva jako byl třeba holocaust(a podle slov lidí co zažili podobné akce se to neliší moc od věznění Židů). Asi si musím zvyknout, že jsem v ČR a že i když máme zákony, tak je jejich porušení v podstatě beztrestné. P.S.Co se týče dokumentu, tak jsem čekala víc. ()

Laxik

Z toho až mrazí. A kromě toho - takhle se mají dělat dokumenty. Estetická i informační hodnota maximální, vyjadřuje se to k aktuálnímu problému, na pomoc si zve fundované odborníky a vybízí k řešení. ()

Sandiego

Takjo, po realizační stránce spíše televizní záležitost a někdy by neškodilo trochu ubrat na přepjatosti a uměle vnášených emocích, ale za pevné nervy, odvahu ke konfrontaci a opravdu dechvyrážející materiál jsem ochoten zvednout hodnocení. A navíc, tato osvěta má opravdu smysl! ()

Siegmund

Tak jsem se konečně dočkal a mohl jsem zhlédnout tento tolik očekávaný film. Byl jsem však velmi zklamaný. Záběry pořízené skrytou kamerou s mizerným zvukem a záměrně rozmazanými, případně žádnými obličeji byly prakticky nedívatelné. Nechápu, proč se nenatočil podle záběrů ze skryté kamery řádný film. Mohla to být příležitost pro celou řadu mladých herců. Jistě by se našla i řada důchodců, kteří by si hraním ve filmu rádi přivydělali. Kdyby to byl hraný film, natočený podle skutečných událostí, byl by jistě dívatelnější. Téma bylo výborné a ožehavé. Takový film mohl být jednou něco jako obrazem dnešní doby. Ale v současném stavu lze podle mě udělit hvězdičky jen za téma, nikoliv za zpracování. ()

kaylin

Jděte na tenhle film. Jděte na něj sami i se svými rodiči a prarodiči. Šiřte o něm informace dál. Tohle je ten případ, kdy je obsah skutečně důležitý. Pokuste se změnit alespoň něco málo a zamezte tomu, aby se tihle lidé dál přiživovali na seniorech. Nebude to jednoduché, ale tohle je dobrý první impuls. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/05/smejdi-2013-80.html ()

Tirion

Nechci hodnotit situaci, kterou dokument rozebírá. Nicméně námět je výborný. Dlouho se o téhle skutečnosti u nás mluví, ale málokdo se tomu postaví čelem. Za to Sylvii Dymákové patří dík a můj obdiv. Řemeslná stránka dokumentu už je trošku horší. Je to moc mainstreamové a mnohdy nedotažené. Nevím, jak tu abstrakci některých věcí popsat lépe. Nicméně je fajn, že pohled na Šmejdy nemusí být nutně jednostranný. Jak už tu kdosi zmínil - fascinuje mě hloupost některých našich spoluobčanů. Ano, pakliže je na slabšího člověka vyvíjen nátlak, pak snadno podlehne. Ale proč si sakra ten dotyčný jede Karosou pro další nášup? To nechápu... ()

blackrain

Název dokumentu sedí naprosto přesně. Kdyby v něm nešlo o velmi závažné aktuální téma, tak by byl jako jakýkoliv jiný. Pokud tenhle dokument a mediální masáž okolo něho rozhýbe společnost a přinutí zákonodárce udělat něco pro obyčejné lidi,bude to jedině dobře. Ale prodejci si vždycky nějakou kličku v zákoně najdou. Tak je to se vším. Nenabyly náhodou praktiky těch "milých pánů prodejců" podobu trestného činu? Při sledování jsem se pěkně rozčílila a začala přemýšlet o vlastní babičce. ()

Verka13

Zažila jsem kdysi osobně, bohužel - nebo bohudík, si téměř nic nepamatuji, pouze vím, že to byla firma Beck. Byla to šílená komedie. Nicméně z tohoto výletu mám doma "zdravotní" polštář (ale nedám na něj dopustit!) a deky za x tisíc, protože jsem si ho jako malá holka vydupala, naštěstí ne z donucení od prodejců. ()

..Lucas..

Velmi zajímavý dokument, který nám odhaluje, jak to chodí na předváděcích akcích pro seniory. Hrůza. Alespoň, že už na to někdo poukázal. A ta paní na konci.. chudák. ()

gojackill

Nejvíce mě udivuje, že z autorky Dymákové je do jisté míry star , přitom je to diletant bez špetky erudovanosti (popisovaní techniky známé jako yes yes a techniky autority bylo utrpením) . Seriál nešel do hloubky a omezil se na velkohubé štěky ("situace je zoufalá" a podobně). Protože nejsem úplnej šmejd, jsem rád, že se něco v této problematice začalo dít, takže se dá přehlédnout, že je to na úrovni novácké reportáže typu JAK HASIČ RESUSCITUJE KOŤÁTKO. Ve dvou věcích se dokument trefil, za prvé jsou ty prodejci skutečně šmejdi, za druhé jsme konečně mohli nahlédnout na tupost některých z postarších občanů (především těch, kteří se cítí podvedení a na akce se vracejí). Možná to je to problém společnosti jako takové. Jakýsi obrázek stavu věcí na tom nejhorším možném vzorku. Přizdisráčství je bohužel na obou stranách barikády. Scény podpořené Smetanovou Vltavou jsou na vztyčený prostředníček. ()

slunicko2

Jense Beckhäuser: "V databázi společnosti Beck International je (od roku 2004, od kdy firma působí na českém trhu) na 400 000 spokojených klientů a jen za loňský rok si zde zboží nakoupilo přes 200 000 zákazníků. A k překvapení mnohých to podle firmou pozorně vedených statistik nebyli hlavně důchodci, ale v nadpoloviční většině lidé v produktivním věku s vyšším vzděláním." 1) Ve filmu nezazněla spousta věcí. Především zobrazení šmejdi tvoří jenom špičku ledovce. Konzumismus jako společenská ideologie, jak ji známe z praxe současného kapitalismu na celém světě, nutně produkuje ve svých extrémech i uvedené chování. Honba za slevami, za výhodnými i "výhodnými" nákupy, neustálý tlak na cenu a množství na úkor kvality zboží i života tvoří ono podhoubí, méně extrémní a proto i méně pobuřující, nicméně pro působení šmejdů stejně nutné jako deště pro růst hub. Věc výborně vystihuje komentátor Radko._____ 2) Šmejdy - šéfy a organizátory bych potrestal konfiskací nahrabaného majetku a vězením. Jejich pomahače bych vyvěsil na internet, s fotografiemi, výpověďmi, třeba i následným pokáním. Bez utrpení není pokání, bez pokání není odpuštění._____ 3) Rovněž o důchodcích nezaznělo vše, co mělo. Především nejde o všechny důchodce, či o důchodce všeobecně. Jde o malou (alespoň doufám) skupinu lidí, kteří věkem evidentně nezmoudřeli. Byli nezodpovědní v mládí a jsou takoví stále. Poukazování na snížené rozlišovací schopnosti ve stáří je směšné. Lze pochopit první účast a první nákup, pokud je současně i poslední. Oběti minulého režimu? Vždyť už žijeme téměř čtvrt století v kapitalismu. Komu nestačí 24 let na to, aby se poučil?_____ 4) Ve filmu dále postrádám to úplně nejdůležitější. Šmejdi i jejich oběti byli, jsou a budou voliči. Tato nezanedbatelná část populace (k uvedeným připočtěte zakuklené šmejdy v obchodě, státní správě a politice a především nepoučitelné davy jejich budoucích obětí) spolurozhoduje o tom, jak náš stát vypadá._____ 5) Sběrem materiálů prokázala 31letá Silvie Dymáková osobní odvahu i slušné pracovní nasazení. Teď by z nich ještě měl někdo udělat dokumentární film... ()

Vampireman

Veliký hype jenž ke svému významnému společenskému obsahu nedosahuje technicky zejména kvůli popularitou urychlené kinodistribuci, o které se Šmejdům předtím ani nesnilo. Nejmarkantnější je to v momentě, kdy důchodcovsky laděný dokument v závěru oslovuje mladé lidi. Externí recenze. ()

Damiel

45 % - Zklamání. Protože film nenabídl nic víc, než co už autorka vypověděla v průběhu předchozího roku v desítkách rozhovorů. ()

salalala

Působivý dokument, který ukazuje na jeden z největších neduhů naší společnosti. Praktiky prodejců jsou opravdu děsivé a fascinuje mě, že je tohle všechno možné. Sympatické je i to, že Dymáková nijak neadoruje důchodce a nedělá z nich oběti, ale nenápadně připomíná, že si za to do značné míry mohou sami, což je dobře vidět. Škoda, že se nevyhýbá některým až bulvárním momentům (zbytečně dlouhé záběry na plačící babičky a dědečky) a vše podkresluje klasickou Smetanovou hudbou, která je možná až moc "profláklá". Některé opakování situací je zcela záměrné vzhledem k věku potenciálních diváků, takže se nedá asi vytýkat. Délka je tak akorát, takže tady problém není. Silný dokument, který v divákovi rezonuje a zanechá v něm pocit smutku z toho, že se tohle může v "právním" státě dít. 80% ()

JohnMiller

Veľmi dojemný a zaujímavý dokument ktorý odborne za pomoci psychológov a právnikov rozoberie tému predvádzacích akcií. Silvie Dymáková si ma týmto dokumentom získala aj keď musím uznať čo sa týka spracovania to kríva niekde sa veľmi naťahuje slabá kamera aj korekcia zvuku, ale obsahovo je to dokonalé je tam všetko. Samotná angažovanosť režisérky ktorá išla na akcie a poriadne ju tam dourážali sa u mňa vysoko cení + parádny koniec **** hviezdy aj keď to miestami vyzeralo amatérsky ()

L_O_U_S

Dokument po obsahové stránce trpí neduhem opakování se, mohlo být zapojeno více odborníků a raději v přirozenějším prostředí ("mluvící hlavy", jak to tady někdo nazval, nejsou zrovna optimálním řešením) a autor titulků by se měl za všechny ty horizontální dvojtečky smažit v pekle (tak si hergot vyberu - buďto jedna tečka, nebo tři). Síla Šmejdů nicméně spočívá ve vynášení hnusu na světlo dne, a to se jim daří vcelku dobře. Jen je škoda, že někdo musel natočit takový dokument, aby se věci začaly aspoň trochu hýbat. (840., 1. X. 2013) ()

PF 2014

PF 2014