Šmejdi

• Slovensko Šmejdi

Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Co se opravdu děje na populárních zájezdech s obědem zdarma? Praktiky, ze kterých mrazí. Lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Senioři ze svých nuzných důchodů splácí horentní sumy za často nekvalitní produkty. Někteří z nich se dušují, že už na žádnou akci nikdy nepojedou, jiní to nevydrží a jedou znovu. Co je žene? Zvědavost? Samota? Nebo závislost? Autorky tohoto filmu rok v převleku navštěvovaly akce, kde se důchodcům vymývají mozky a kde mladí lidé nejsou vítáni.  Vedle autentických záběrů z předváděcích akcí a výpovědí poškozených seniorů přináší dokument i pohled psycholožky, právníka a dalších odborníků. Film tak poprvé komplexně mapuje tento nechvalný fenomén dnešní doby. (oficiální text distributora)

BoPo

Dokument nechtiac podsúva myšlienku, že ľuďom nad 60 rokov by sa mal odobrať občiansky preukaz, zrušiť svojprávnosť a von by mali chodiť len za dozoru mladšej osoby. No a čo sa týka chceného zámeru, tak tam odhaľuje prepracovaný systém predaja šunt výrobkov za monacké ceny. Tento druh podvodov je veľmi okatý, ale funguje skvelo. Princíp stádovitosti je hold stále neprekonaný. Len teda v roku 2013 riešiť vec, ktorá bombarduje poštové schránky roky rokúce a vydávať to za nejakého nového, hrozného Satana, je ako varovať dnes ľudí pred azbestom. ()

Hwaelos

Hodnotit tenhle dokument je nesmírně obtížné, protože málokteré téma by si zasloužilo takovou pozornost, jako tyhle podvodné předváděčky, na druhou stranu dramaturgicky a koncepčně je film hodně nezvládnutý. Celý dokument má něco málo přes hodinu (což není nějak moc) a ve skutečnosti, kdyby byl o půlhodinu sestříhaný, o nic zásadního by divák nepřišel. Jenže, kdyby měl jít skutečně do hloubky, mohl by být klidně delší. Na místo detailních záběrů na tváře zoufalých plačících důchodců nebo zrychlených koláží gest prodejců za doprovodu cirkusové hudby by ale musel nastoupit trochu jiný materiál. Ve filmu například zoufale chybí nějaká konfrontace s prodejci (závěrečné konstatování, že zástupci firem v dokumentu vystoupit odmítli, je sice výmluvené, ale jako omluva pro režisérku je poněkud nepostačující), chybí i nějaký rozbor reklamačního řízení u zakoupených výrobků (přestože v jednom rozhovoru režisérka tvrdila, že je to jedna z nejproblematičtějších oblastí pro podvedené zákazníky). Velká část talking heads nepřináší žádné nové úhly pohledu nebo směrodatné informace (např. většina vystoupení psycholožky nebo expertízy Romana Vaňka, kterého si jinak vážím). Poněkud smutným faktem taky zůstává, že ty nejzajímavější informace jsou tlumočeny jiným způsobem, než jejich přímým zachycením - ať skrze zprostředkovaná vyprávění nebo textovými vsuvkami. Samotná aktérka dokumentu, paní režisérka, je při jedné z mála konfrontací s prodejci přímo na akci zoufale málo asertivní - i když na to, že je tam sama a jde o ženu, musím její odvahu obdivovat. Celkově mám pocit, že filmu chybí sevřená koncepce, která by směřovala od něčeho k něčemu. Přesto všechno, doporučuju dokument shlédnout. Samotné téma je hodně nosné a sesbíraný materiál stojí za vidění. Stejně tak je skvělé, že měl nějaký dokument po dlouhé době takový ohlas v médiích, což signalizuje, že se tím tématem snad začne někdo zabývat po stránce legislativní nebo trestně-právní. Nejde se ale ubránit pomyšlení, co by s takovým tématem dokázali udělat např. Klusák a Remunda. Jinak moje dojmy velmi dobře sesumírovali kolegové Exkvizitor a liborek_. ()

MoiJe

Ako film (i dokument) nič moc, ako téma dôležité. Vykašľať sa na zábery lístia a nekonečné detaily vrások a ukázať viac z témy. ()

JohnCZ

Kašlu na formu, o tu v tomhle dokumentu vůbec nejde. Jde hlavně o to, co chce tento snímek sdělit. Už dlouho jsem u dokumentu nezopakoval variaci na "ty vole" v tolika obměnách. Ačkoli jsou tyhle obchodní praktiky vcelku profláklé, přesto mě určité pasáže v dokumentu dokázaly pořádně zvýšit tlak. Například to, jak se rádoby profesionální prodejce chová jako naprostý primitiv, což lze na první pohled slyšet už ze samotného způsobu vyjadřování. Dokument to rozhodně není bezchybný, občasné tlačení na emoce za pomocí hudby a brečících seniorů mi přišlo jako z nějaké Novácké bulvární reportáže. Ale to vem čert, Silvie Dymáková má můj obdiv. Takovéhle dokumenty jsou v dnešní době hodně potřeba. ()

Marek1991

Nuž, mali to byť len osvetové materiály a vznikol z toho film, to je aj poznať. Pre mňa to bolo ako pozerať na ľudí, ktorí objavili španielsku dedinu. Toto tu máme od revolúcie v 1989 a tu sa pár ľudí zobudí v roku 2013, že v kapitalizme funguje obchod na manipulácii, nátlaku, ponižovaní, agresii a psychologických taktikách. Ach, možno o 10 rokov tu niekto zistí, že nám strkajú už desiatky rokov nekvalitné potraviny zo Západu, o ďalších 10 možno, že medzi politikmi sú len výrečné bábky konajúce ako im záujmové a lobingové skupiny kážu a o ďalších 10 možno, že kapitalizmus bol podvod, no bojím sa, že ani podobnú postupnosť to nebude mať. Určite všetci poznáme Reader's Digest a podobné firmy, ktoré nám zasypávajú schránky týmito nezmyslami, no prečo sa film nevenoval bod po bode a rozdelením v okruhoch tém jednotlivým praktikám? Celé to pôsobí skôr ako nátlak na emócie, spomínaná Vltava, opiera sa to o podporu iných zvrátených živlov ako dnešné médiá, konkrétne aj zvrátený bulvár, autorka sa nám odprezentovala vo filme, no presne príčinu závislostí, či hlúposti to nehľadá a možno by to narazilo práve na to, že za týmto veľkým kolesom stoja aj spomínané médiá, ktoré sami manipulujú. Ja som pracoval v minulosti v spoločnosti Amway, ktorí sa síce chválili, že reklamy nemajú, ale pri zápase Los Angeles Kings som videl ich reklamu na mantinely, čo ma svojho času dožralo, no oni vlastnia napríklad aj ostrov v Karibiku vedľa známych miliardárov. Túto hierarchickú spoločnosť založenú na priamom predaji v systéme multi-level marketingu asi tiež poznáte, tiež mali s týmto dosť spoločné, aj keď boli transparentnejší, jedná sa o podobné šmejdi v svetovom meradle, aj keď možno pôvodný zámer taký nebol. Neskôr ma kamarát prehovoril na finančné poradenstvo, no malo to podobné praktiky a psychologické hry a všetko toto je podporované systémom, pretože aj banky stoja na podobných klamstvách a zavádzaniach ako aj to poradenstvo, celé je to jedna veľká sieť a preto aj keď si dnes hocikto z vás nájde akože slušnú prácu, aj tá možno, aj keď o tom neviete, stojí na faloši a to ani nechcem teraz rozoberať tému daňových, poisťovacích a iných podvodov a preto ma mrzí, že študujem za kravaťáka, no už dnes viem, že ak nebudem chcieť umrieť od hladu skončím v tejto sieti opäť aj keď ju nepodporujem, tak ako asi vy všetci, no napriek tomu v nej sme, lebo Fresco Venus project ešte nezrealizoval. Je to smutné, no vedel by som rozobrať lepšie túto tému než tak, ako bola tu, je to veľmi jednoduché spracovanie vážnej a širokej témy, kde riešenie slovom nejazdiť, je najúbohejšie a najsmutnejšie na celej našej dobe. Keby sa ľudia prestali hanbiť za to, že sú "hajzlopucéri", keby už konečne si prestali masírovať ego majetkami vrátane automobilov, domov, oblečení, keby konečne začali žiť slobodný život, možno by nenechávali svojich starých rodičov samotných, možno by bolo lepšie. Mňa Šmejdi nešokovali, objavili len kosť, pod ktorou sa skrýva mega kostnica. ()

amirgal

Z hlediska technického a uměleckého je to dokument spíše průměrný ... nicméně jeho slabiny vyvažuje to, jak je v dnešní době podstatný. Nejen senioři, přátelé, všichni jsme obětmi takovýchto větších či menších marketingových šikan. Jen na těch seniorech se podobné pokusy dostávají až na kost. Na druhou stranu, je třeba si povšimnout, jak se vlastně máme všichni přes veškeré krize dobře, jak nevíme, co roupama dělat ... když si můžeme dovolit zaplatit 35 tisíc za vejlet ... a to i ti "nejchudší" z nás. Lék je na tento trend - zejména u seniorů - jasný, i když v dokumentu nezmíněný. Zabavte je, berte své prarodiče v neděli na obědy a v sobotu na výlet a nenechte je sedět doma samotné. Jinak se budou s katastrofickými následky pokoušet zabavit sami ... a to nemyslím ty finanční ... Dávám čtvrtou za námět. Místy mi mimochodem běhal mráz po zádech. ()

F.man

Šmejdi. Dokumentárně ale "jen" takové neutrální nakouknutí skrytou kamerou do kuchyně pánů "obchodníků". ()

Marsik

(komentář č. 700) ČT1 HD - ("Paní, proč jste to koupila"? "Nechte to být".) Pokud důchodci na ty akce pořád budou jezdit, nikdy se tento obrovský společenský nešvar nevymýtí. Jinak zpracování paní Dymákové v rámci možností velmi dobré, zachytila opravdu místy až mrazivé záběry a velmi ji za celou práci chválím. Ostatně díky ní a díky tomuto dokumentu jsem se začal o tuto problematiku hojně zajímat (videa, články, rozhovory v rádiu, atd.) 80% ()

curunir

Osvetový dokument. Škoda, že 80% času sa de facto opakuje to isté, pretože nemenej zaujímavou by mohla byť ,,aspoň nejaká vlastná obhajoba" samotných predajcov, ktorí by tým však zrejme išli hlavou proti múru (tvorcovia ich márne žiadali o vyjadrenie). Film je zatiaľ prvým na túto tému, možno sa v budúcnosti dočkáme niečoho objavnejšieho, zrejme z hodnotiaceho retrospektívneho pohľadu, keďže bič na Šmejdov je už upletený. (3618. hodnotenie, 388. komentár k filmu) ()

PauloZ

A jak se bránit? .... nejezdit! Nenechme/te jim vydělat hajzlům... jenže ti důchodci chudáci, "zkaženi" jejich dobou a dobráckým srdcem, asi fakt nemají šanci odolat. Nechápu, jak tohle u nás může tak snadno a veřejně fungovat. U nás vlastně nefunguje nic, co by fungovat mělo... jak smutné. ()

schizmo

Šokující a svým způsobem dojemný dokument, který by měl být něco jako povinná četba do každé rodiny. Závěr mě fakt dojal... ()

FFilipCZ

Jsem dost v rozpacích, jak tento dokument hodnotit. Pokud bych bral v potaz chování a jednání "Šmejdů" tak tam hodim odpad. Pokud bych bral čistě informativní charakter a seznámení s realitou, dal bych 5*. A co se týče podvedených důchodců, u těch je to úplně to samé. Nevím jestli je mám litovat za situaci, do které se dostali a nebo proplesknout za jejich nesmyslnou důvěřivost a lehkou manipulativnost. Holt budu srab a zvolím zlatou střední cestu - 3*. ()

hous.enka

Musím říct, že od Šmejdů jsem si mnoho neslibovala, protože skoro všechno bylo řečeno ve večerních zprávách. Jenže právě to, že režisérka použila konkrétní osudy lidí (Dana ukazuje, jak si koupila dva tlakové čističe, které nefungují, předvádí deky a matrace za 30 000 a další věci, které nepotřebuje a nevyužije, ale za které zaplatila cca 200 000) mě zaujalo asi nejvíc. Závěrečná scéna s rozstřesenou babičkou, kterou Silva zve na zmrzku do Náchoda už byla trochu přestřelená, ale tak proč ne - o takových lidech totiž Šmejdi jsou. Na druhou stranu: režisérka měla pustit zejména do tématu, proč ti důchodci na takové akce jezdí, než že si tam kupují věci za desetitisíce. A to je vlastně ono: filmu chybí hloubka. Klouže po povrchu celého problému (prodávající jsou krutí, manipulují starými lidmi) a nedosává se pod něj. Vlastně mi to chvílemi přišlo, jako bych sledovala Černé ovce. Pokud mi něco hodně vadilo, byla to přemíra záběrů na "maséry" z reklamních akcí. Zdálo se mi to, nebo se některé záběry opakovaly? ()

ledzepfan

Téma je to hezké a zmrdi v oblecích mi-za přikyvování vrásčitých závisláů-slušně hýbali žlučí ale co z toho? Nakopnutí a nasraní děsivým dokumentem zakážeme šmejdy a co bude dál? Ráj na zemi a důchodi dovádějící na rozkvetlé louce? Asi těžko. Unuděný stařec vypláchnutý televizí si najde jiný junk, možná lepší, fikanější, méně průhledný. Slevy v obchoďáku, luxusnější rakev, lepší léky..... Pche-Blesk bojuje proti Šmejdům(jaký paradox).. Národ pláča a kroutí hlavou jak může být senior tak hloupý a nechat se tak sprostě okrádat..Pak všichni vstanou a jdou zaplatit složenku čezu, přečíst si pravdu v Blesku, dozvědět se o dění ve světě z televize, nechat se mrdat do prdele šéfíkem, který se blbě vyspal, podepsat smlouvičku na nějáký super paušálek a koupit si hrnec z tesca........ ()

zdepapepa

Není sporu o tom, že je dobrá věc, že tento dokument zase o trochu víc pootevřel tuhle 13. komnatu českých obchodníků. Není také sporu o tom, že funkčně je ten film také jako dobře namazaný stroj. Mám s ním však problém. Hraje až příliš na city. Hraje až příliš na uměleckého ducha. Tím vším se film zbytečně natahuje a krade čas dalším a dalším tajně nahraným záběrům, kterých je skutečně dostatek. Mluvící hlavy právníka a psycholožky mi nevadily tolik, jako zde jiným, měl jsem ale problém, že popisují různé metody manipulace a o pár scén dál v bleděmodrém to samé používá režisérka, aby se jí podařilo nám "prodat" její poselství. To by se ale nemělo "prodávat" takto nátlakově a také by se to nemělo "prodávat" za lístky do kina nýbrž občasně pustit v televizi. Ale dost už o formě, přejděme k obsahu. Jak už jsem psal, film útočí na city v každé scéně, ale zejména některé scény důchodců dávno propadnuvších nákupní mánii plačících před kamerou jsou jako kůl v plotě. Autentické záběry i osudy potěšily, i když hlubší profilování by na škodu také nebylo. Zaujalo mě zařazení bývalých zaměstnanců "šmejdů". Za mě silné tři hvězdy a těším se, co vymyslí paní režisérka příště. ()

baribal

Tohle není o formě, tohle je o obsahu. Několik otázek, které vyvstávají a často se zde v komentářích opakují.. například jestli bude mít dokument preventivní účinek.. na důchodce asi těžko, ti jsou na těchto akcích závislí, jak bylo v dokumentu vidět. Větší účinek bude u mladších lidí, kteří se o své prarodiče snad začnou více zajímat. Důchodci jsou většinou sami a asi právě proto, aby byli někde v kolektivu podlehnou snadno těmto ŠMEJDSKÝM akcím... Dost se stydím za komentáře některých pseudokritiků, jako že si za to důchodci můžou sami atd atd. Možná je tohle všechno jen odrazem společnosti ve které se nacházíme, ale chci věřit, že se to může jednou změnit a že snad až já budu v důchodu, tak vábení na kvalitní vysavač z eurofondů za 15 tisíc nepodlehnu.. Poklona režisérce a jsem zvědavý co bude jejím příštím terčem.. a PS: ta psycholožka byla moc hezká.. ()

Krt.Ek

Důležitý dokument, přínosná prevence vůči nekalým obchodníkům, nebojím se říci šmelinářům. Škoda jen, že tvůrci občasně sklouzli k tomu, čemu se v praxi říká emoční vydírání, chtělo by to profesní odstup, dámy a pánové, na mém ohodnocení se to ale nějak široce nepodepsalo, ono je přeci jen těžké udržet onen náhled, obzvlášť dotýkáme-li se takovéhoto složitého tématu... 80% Viděno v rámci akreditovaného univerzitního předmětu: Filozofie, věda, náboženství a svět ve filmu ()

NinonL

Vůbec se mi nechtělo na film se dívat, resp. jsem na to neměla žaludek. Ale odvahu tvůrců hodnotím velmi kladně. Problém vidím i v tom, že je v našich médiích a také v našich politicích, silná snaha rozdělovat společnost a na staré lidi pohlížet jako na méněcenný odpad. Myslím si, že na takovýchto zájezdech může existovat podobná závislost jako třeba na hracích automatech, taky vás to stáhne na dno a těžko se závislosti zbavujete. A nikdy bych o obětech šmejdů nehovořila jako o hlupácích, co si za to můžou sami. Jen částečně. Za zbytek můžeme my, kteří dovolíme, aby naše společnost taková byla. ()

PF 2014

PF 2014