Láska je láska

• Švédsko Fucking Åmål (více)

Elin a její dospívající kamarádi vyrůstají v malém městě jménem Åmål. Vše tu plyne podle zaběhnutých pravidel až do chvíle, kdy Elin udělá nečekaný krok – jde na nesprávný večírek – a její život nabere nový směr. Najednou se musí rozhodovat mezi dvěma láskami a hlavně se vypořádat s vlastním já. Láska je láska nabízí příběh o touze, radostech i bolestech lásky, komických i dojemných stránkách dospívání – a odvaze vyčnívat z davu. (Bontonfilm)

chlievik

Je to v podstate jednoduchý film, obyčajné obrazy, jednoduchý strih, čo sa deja týka: postrehy zo života, jednoduché dialógy teenagerov, takýto film sa dá urobíť s dnešnými kamerami "na kolene", každý s malou strižňou a niekoľkými hercami, základnou počítačovou technikou, a dvoma kamerami môže takýto film urobiť, takže nie je žiadna výhovorka, že "to neviem, to sa nedá, na to nemám vybavenie... atd". Presne toto sa mi páči, jednoduchosť a pritom otvorene a jasen ukázaná pointa, základná myšlienka a pocit v tom, každá scéna pri natáčaní do troch pokusov istotne vyjde, žiadne prílišné umelkovanie a gýčovanie, ťahanie niekam v snahe ukázať že "film je iný, lepší", ten film je sám osebe, ale tak aj mal možnosť byť takto natočený, lebo každý teenager si ho pozrie, a každý gay či lesba asi tiež, takže to malo zaručený úspech, dnes je v móde byť "rainbowlike", čo neodsudzujem.. Ani to nie je chaotický štýl snímania obrazov, čo je na škandinávske zobrazovanie vo filmoch v tom období typické, kde sa kameramanovi trasie ruka, a je to považované "za avantgardu" (vývoj/predvoj), ale vôbec sa nedá sústrediť na obrazy, a vôbec to nie je zaujímavé, takže v tomto filme sú obrazy pokojné, a imponuje mi to frekvenciami...yo! ;) No.. v tomto filme.. to presne vyšlo tak, ako to vyjsť malo, alternatíva, nekomercia, a pritom dobre vizuálne urobený film, žiadny mainstream a pritom dosť úspech! Nehrá sa tu nikto na nič, akoby réžo povedal "Berte alebo Serte, vaša vec". A herecké výkony teenagerov nie su zlé, vcelku príjemné stvárňovanie postáv, každý hrá seba samého, a sú to celkom talentované decká. Príbeh je uveriteľný, a bude so mnou súhlasiť aspoň nadpolovičná lesieb. Vkusný film, páčil sa mi. ()

ReTeZa

Kdyby mi bylo 17, vzal by mě tento film ještě o něco víc... Pro teenagery, kteří zrovna řeší nějaký problém s láskou, je to dobře zpracovaný, netradiční film na otřelé téma o hledání lásky, ať už v jakékoli podobě... ()

Lollaa

Už je to dávno, ale dones si vzpomínám jak mě to tehdy dojalo, milé, hezké, reálné upřímné. Je to třeba vidět a to celé a nerušeně. Moc dobrý dojem i po letech. Pro mě nej. Švédské neznámé dílko. ()

julie_mie

Pamatuju si, jak jsem na tenhle film šla v roce 2001 v Paříži do cinematéky. Seděli jsme tam s kamarádem, venku pršelo, tak jsme si řekli, že dáme film. Trochu nás děsil originální název, ale nakonec to byl zážitek. Skándinávská kinematografie umí! ()

Gelaos

Líbila se mi seversky syrová, resp. realistická atmosféra a chování postav. Jako bychom sledovali skutečné náctileté ze švédského zapadákova v 90. letech. Slušelo by se prodloužit stopáž a víc vypilovat postavy a příběh, protože celý film je odvyprávěn jakoby z rychlíku, což výsledný dojem trošku kazí. Nehledě na to mě Fucking Åmål nadchnul. Skvěle zahrané sympatické dvojici dívek nelze nefandit, humor je přirozený a nekřečovitý, z plátna dýchá atmosféra "zlatých devadesátek" (se super soundtrackem i obstaróžními technologiemi) a navrch film končí milým happy-endem a nemá potřebu nic zbytečně hrotit. P.S. Talentovaná Rebecca Liljeberg o pár let pozděii sekla s herectvím a stala se lékařkou. P.P.S. Plakát s Dominikem Haškem pobavil. ()

Zabriskie

Tento film působí velmi realisticky, protože se v něm tvůrcům přesně podařilo zachytit mentalitu 15 letých puberťáků. Mimochodem, ta herečka, která hrála outsidera, kterého nikdo nemá rád, se mi líbila mnohoem víc, než ta fádní "třídní kráska". ()

Filki

Moc hezký film, ale jak jsem mohl zjistil z osobní návštěvy městečka Åmål, tento film se netočil zde, ale v městě Trollhättan, které je vzdáleno cca 100 km, aspoň tak jsem se to dozvěděl od místních obyvatelek. ()

JAzzeURo

Zkrátka co se stane, když se outsider zamiluje do nejatraktivnější dívky na škole. Tento film je v mnohém takový jiný ale pořád velice dobrý a pobaví. Ač atypická je to spíše teen comedy / příjemné minidrama jedné holčičí lásky. Dneska by mne ten film asi už tak nenadchl, ale v době puberty se mi moc líbil. ()

M.Gift

Títmto filmem si nejsem moc jistá. Líbil se mi, nebo se mi nelíbil? Nápad je příjemná změna, herecké obsazení se mi také líbilo, ale musela bych ho vidět znova? Ne, to nemusela. Začátek vypadal spíše jako parodie na "současnou" mládež, po necelých 25minutách se film i příběh rozběhl a já zjistila, že to režisér opravdu myslel vážně. Kupodivu toto zjištění bylo po asi dalších 5min příjemné. Přestože už mi nějkou dobu není 16, překvapivě lehce jsem začala s hlavní hrdinkou soucítit a ke konci nevědomky tiskla palce, aby vše dobře dopadlo. Rozhodně to není film pro romantické večery ve dvou. Erotično je sice jasně, ale přesto s citem naznačeno a při konečných titulkách si jednoduše musíte přiznat, že klidně uvěříte, že se tento příběh doopravdy stal. A přesto. Třetí hvězdičku dávám pouze z respektu k detalnímu psychologickému rozpracování obou děvčat. ()

tomkat

Pokud jste zrovna v pubertě, rozhodně se na to koukněte! (A pokud ne, můžete i tak ocenit civilní herce a kameru, a ten věčný motiv o prolomení neviditelných bariér...) ()

stuj

Školní lůzračka je zamilovaná do školní modelky, která je znuděná z malýho rodnýho městečka. Jediný, o co modelka usiluje, je přestat se nudit a jít na nějakou dobrou párty s kupou alkoholu. Lůzračka je nucena rodičema uspořádat narozeninovou párty a modelka s kámoškou tam jen ze srandy dorazí. . . Film o dospívání. A zmatenosti a hledání, který ten věk přináší. ()

mirasul

Mám rád, když si film na nic nehraje a prostě vypráví. Pochopí někdy čeští tvůrci, že do jednoho filmu nemusí nacpat všechno, co je napadne? Tohle je příklad, jak by to podle mě mělo vypadat. Jednoduchost, a přitom je tu tolik klasických motivů, jako třeba když matka synovi vykládá, že homosexualita je normální a vzápětí se zhrozí, když zjistí, že se mluví o její dceři. No a výkon dvou hlavních postav? Paráda. A překlad názvu? No comment. ()

Blanche13

Film mě dostal, vzpomněla jsem si na všechny ty zmatky a stavy totální beznaděje nebo absolutního štěstí během dospívání. Líbily se mi scény kdy Elin čeká na telefon a když zazvoní a zjistí, že jí volá sestra, nemůže potlačit zklamání, nebo po snové scéně sestra vyzvídá, o kom se jí to zdálo a ona asi trochu po pravdě říká, že to byla noční můra, i když už tuší, že cit, který cítí je silnější než to co by chtěla. Vůbec ta sestra Jessica má zvláštní roli takového katalyzátoru samotné Elin, vyzvídá a Elin jí to nemůže ještě říct, ještě sama neví jak to zvládne a když sestře sdělí, že na ní bude nadosmrti naštvaná, tak se poperou v domnění, že jí Elin přebere jejího kluka....taky pak když se holky zamknou na záchodě tak Jessica jde za Johannem a snaží se mu ulehčit jeho zklamání ačkoliv je sama zvědavá s kým se Elin zavřela na wc. Prostě tak to v životě chodí, že když někoho uděláte šťastným (třeba sebe :-) ) tak druhému musíte ublížit. Role Agnes byla dokonalá, v jeden den mít krásné narozeninové ráno, těžký den ve škole, po škole hodně nevydařený povinný večírek s kamarádkou se kterou na sebe zbyly a vlastně se nenávidí, pak podivná návštěva Elin se sestrou, které přišly bůhvíproč a Agnes jen potrápí sázkou, že jí Elin políbí, což je tvrdá životní lekce, hodně tvrdá. Ještě ten zlomyslný telefonát od ostatních, kdy jí dávají naprosto sežrat, že mezi ně nikdy patřit nebude... Pak takový ten dětský ( naštěstí) pokus o podřezání zápěstí, který přeruší Elin, která se za ní domů vrátí už sama, cítí, že jí Agnes není lhostejná a je jí za blbej fór s návštěvou a pusou stydno, protože je přeci jen trochu zralejší než její vrstevníci. Agnes je v šoku, že se Elin vrátila, že jí má doma a normálně se spolu baví.Tenhle zvrat se mi ve filmu fakt líbil. To bylo jako když se z mínus deseti oteplí na dvacet nad nulou :-) Přeci jen Agnes podvědomě pořád asi čeká nějaký podraz, ale když ze srandy stopujou do Stokholmu aby Agnes našla pro sebe nějakou holku dojde v setmělém autě ke spontánnímu vášnivému polibku, zdálo by se, že trápení Agnes je u konce. Ale není, teď se pro změnu trápí Elin, než si uvědomí, že se cítí k Agnes přitahována silněji než by chtěla. Holky si slíbí, že si zavolají, ale nedaří se. Elin ještě zkouší s docela milým klukem Johanem něco víc, ale vůbec jí to nebaví, nebaví jí ani řeči ostatních kamarádů. Přesto všechno Elin při náhodných setkáních ve škole uhýbá pohledem. K tomu drby a zlomyslnosti od spolužáků a už asi hodně ztrápená a učekaná Agnes prostě vlepí za to všechno Elin facku. Elin facka trochu probere a protože trpělivost někdy opravdu růže přináší, nakonec když už to Agnes asi moc nečeká jí Elin zatahne na záchod a snaží se vysvětlovat, omlouvat, prostě není to taková potvora jak by se mohlo zdát. Na záchodě jsou uvězněny a nikdo neví koho tam Elin má, a protože je Elin místní kočka, všechny to zajímá, takže jsou holky v pasti. Jednou z toho záchodu vyjít musí a protože Elin je prostě temperamentní a rebelka, vyjde s vítězným gestem : Tak tady mě máte a tohle je moje dívka. A teď nám uvolněte cestu, protože jdeme šukat . Zvědavý dav se rozestupuje a zůstává civět v němém rozostřeném záběru. Holky ruku v ruce odejdou jako vítězky nad maloměšťáctvím a vypadají mnohem svobodněji a uvolněněji než dříve. Doma pak už bez křeče Elin povídá o koktejlech a vypadá fakt spokojeně, takže holky svůj boj vyhrály. Nebo aspoň první bitvu samy se sebou a s okolím. Prostě film o tom, že i v úplný díře, totální nudě se může život otočit o 180° v každé minutě a že to není jen okolo ale hlavně v nás. A téma ne úplně akceptovatelného vztahu ( to je jedno, jestli homo nebo hetero, může to být i linie oblíbenec a outsider, společenské třídy, které se k sobě také nehodí nebo třeba rasové předsudky, věkový rozdíl...) Je vždy komplikovanější a zajímavější na vyprávění, než klasické zamilování dvou lidí, kteří nemusí překonávat žádná tabu. O to víc práce dá našroubovat uvěřitelný happyend. Což se zde docela povedlo. Díky za zážitek. () (méně) (více)

EvicaSovica

Když už to vypadá, že se začne konečně něco dít, najednou je film u konce. Nějak nechápu to hodnocení 81 %. Ano, faktem je to, že je to o mladých dospívajících holkách, tudíž člověk nemohl ani čekat něco na styl Život Adele či Below her mouth (to už jsme v okruzích 18 +). Ale přesto nejsem schopná dát víc než 2 hvězdy. A 2 hvězdy dávám za herecký výkon 2 hlavních postav, protože herečky jsou pravděpodobně ve skutečnosti podobně mladé jako ve svých rolích, takže výkon je to kvalitní. Ke zbytku nevím co říct. Za mě nuda.. ()

mart93

Jsem rád že jsem se na ten film podíval. Trochu mě neseděla postava světlovlásky co celý film jen na něco nadává. Při druhém shlédnutí jsem jí více rozuměl, že sama v sobě má chaos a z toho vyplývá ta puberťácká otrávenost. Celkové podruhé jsem si to mnohem více užil. Takový nenásilný film co vypráví jak to je v mládí. Konec mě nesmírně pobavil a musel jsem si ho přetočit snad 5 krát. Krásná tečka a jeden z nejvíc satisfying konců co znám.. Zážitek narušuje jen český dabing, který mi moc nesedl ()

19. ročník Mezipater se blíží

19. ročník Mezipater se blíží

30.10.2018

19. ročník Mezipater přinese jako každý rok výběr těch nejlepších hraných filmů, dokumentů i kraťasů z queer kinematografie. Festival začíná v Praze od 8. do 15. listopadu. Po jeho skončení se… (více)

V lednu k filmům i přednáška a výstava

V lednu k filmům i přednáška a výstava