Nezapomenutelné prázdniny

• Kanada

The Way, Way Back

Komedie / Drama

USA, 2013, 103 min

10, 11 a 12 leté děti se u tohoto snímečku dozajista uslintají blahem. Slina možná ukápne i nějaké té třináctce. Pro nás ostatní už to až tak slinotvorná zábava jistě nebude. Přesto s filmem nemám vážnější problém. Až jsem překvapil sám sebe. Očekával jsem hodinku a půl trvající nadbíhačku dvou pubertálních dětí, což taky k vidění bylo, ale tak nějak decentně. Krom toho je ve filmu k snědku i velký kopec, nebudeme přehánět, pouze kopec legrace. Nebudeme si nic nalhávat a přiznáme si, že Sam Rockwell se svojí děsně cool postavičkou s vytříbeným slovníčkem se objevil právě včas, protože pět minut poté bylo odbito poledne. Pak se konečně začalo něco vysoce koukatelného dít a já se začal bavit, dokonce dobře bavit. Přestože už jsem byl mnohokrát svědkem toho amerického znegování nuly na jedničku, tak tady mi to přišlo takové méně nepříjemné.(7.2.2014)

Každý nesmělý kluk se jednou zmátoří a stane se z něj chlap. U někoho, třeba u mě, za to může konkrétní životní období, u někoho jedno místo, u někoho holka. A u Duncana za to mohli lidi, kteří v něm viděli víc než vlastní rodina. A když je jedním z těch lidí Sam Rockwell, opět dokazující, že jednou za pár let je schopen svojí přítomností rozbít jakýkoli film, je hotovo a z Way Way Back je najednou silná pocitovka. Ne snad dokonalá, protože dospělácké trable působí v teenagerovských očích nepatřičně a snad až krutě. Ale u příběhu z Water Wizz nejde o to, co se děje, ale jak se to děje. A tím si mě Naxon s Rashem získali na celé čáře. Napsat totiž scénář a poté, co plánovaní režiséři nemohou zaskočit, si ho i sami takhle jistě natočit jako režijní debut, je totiž frajeřina. Nezdá se mi to tak dávno, co jsem se na filmy o sotva rozpoznatelném vnitřním dospívání díval kvůli tomu, abych v nich našel odpovědi. Dnes na ně koukám a mám chuť hlavním hrdinům poradit, jak na to a říct jim, že jednou bude líp. Naštěstí to nejde a každý na to (snad) přijde sám.(17.7.2015)

Překvapivě netradičně stavěná komedie. Z očekávané tuctové zábavy se vyklubal velmi zdařilý a v některých pasážích až nezvykle vážný a citový příběh. Skvělý Rockwell i nesympaticky "přísný" Carell. Liam si kluka bez sebevědomí s "nálepkou" looser, taky dal. Celý fim je vlastně jako kinder surprise, protože tak trošku zoufalý konec mě překvapil stejně, jako celý film. Určitě stojí za shlédnutí.(13.1.2014)

Z té veskrze průměrné letní letargie o pokažených rodinných vztazích mě, stejně jako šíleně nesympatického hlavního hrdinu, dokázal vytrhnout jen Sam Rockwell. Kdyby byl jeho typický budižkničemu s dobrými úmysly Owen středobodem filmu namísto otravných teenagerů a jejich trochu méně otravných stereotypních rodičů, snad bych si ten prázdninový výlet mohl užít. Jenže než se vůbec dostane před kameru, musí se přetrpět roztahaná úvodní polovina. Ta druhá už má občas díky němu ten punc správné letní nálady, ale na nezapomenutelné prázdniny to ani náhodou nestačí.(14.12.2013)

V mládí jsem býval introvertním podivínem, takže mi problémy Duncanova mládí připadaly nepříjemně povědomě. Ovšem jen do chvíle, než vstoupil do hry neskutečně pohodový odstraňovač zvratků pod tobogánem Owen se svou partou. Svět se najednou změnil v hrozně pozitivní místo a mně bylo najednou celkem jedno, že se tady odehrává rodinné drámo průměrného kalibru. Asi zauvažuju o tom, že si v práci nechám vyplatit zlatého padáka, opráším svou zkostnatělou američtinu a odletím si užívat vytírání hajzlíků v nějakém tom zaplivaném aquaparku.(1.3.2014)

• - Aby se ušetřilo, tak se štáb domluvil, že místo přívěsů se pronajme pouze jeden dům, kde se budou herci a štáb scházet o přestávkách. Všichni si tento dům oblíbili a dokonce ho ho většina herců navštěvovala i o svém volnu. (Fugas.cz)

• - Do hlavní role se nejdříve počítalo s Jakem Gyllenhaalem, ale ten se své role později vzdal. (Fevas)

• - Steve Carell (Trent) natočil svoje scény za 10 dní. (Astonko)