Nezapomenutelné prázdniny

Nezabudnuteľné prázdniny

The Way Way Back

Komedie / Drama

USA, 2013, 103 min

Přesně kvůli takovým filmům se vyplatí občas sáhnout po nezávislé a nízkorozpočtové americké produkci, která často ukrývá větší filmy než se může na první pohled zdát. Na film láká v první řadě parádní herecké obsazení, ze kterého překvapivě vyčnívá Sam Rockwell a scénář zaštítěný jmény Faxona a Rashe. Ačkoliv jejich oskarové Děti moje mě až tolik nenadchly, tohle byl jiný příběh. Příběh ze života, kterým se tak často ohánějí i čeští tvůrci, s dávkou dobře cíleného humoru a závěrem, který hýbe emocemi. "I wish I could stay here forever."(30.12.2013)

Já sama nevím, co mám vlastně napsat k filmu, kde byl potenciál jinak hvězdného obsazení dokonale nevyužitý a scénář tak trochu jak ohraná americká deska. Je to strašná škoda, protože kdybych měla dát jednou repete, tak by to bylo jen a jen kvůli Samovi Rockwellovi, který byl jako vždycky neodolatelný, kouzelný a navíc to táhnul v podstatě sám. Minimální možnost se nějak projevit měla ještě Toni Collette a tím by to skončilo. Dokonce jsem měla v první polovině pokušení ten nesmyslný dialogový pinpong přerušit, ale naštěstí to druhá polovina trochu vybalancovala právě díky Owenovi, který byl středobodem mého zájmu až do závěrečného finále. Normálně bych asi dala trojku, ale za tu výbornou prázdninovou atmošku v parku Wizz a hlavně za Sama Rockwella zavřu obě oči a dám vyjimečně čtverec.(14.10.2013)

Podobné žánrovky neznášam, ale ono je to fakt skvelá výnimka. Geniálne napísaný optimistický film plný uveriteľných prekážok a nádeji. Na nič sa nehrajúci, a pritom fakt jedinečný. Niečo ako minuloročný Perks of Being a Wallflower, ale akúrat svojím sposobom je to komornejšie a s podobným srdcom natočené. Tak ako ma začiatok nebral, tak pri konci som s toho nemohol spustiť oči. Málo, čo by som tu vytkol. Hlavne Sam Rockwell ide na plné gule.(11.11.2013)

Z té veskrze průměrné letní letargie o pokažených rodinných vztazích mě, stejně jako šíleně nesympatického hlavního hrdinu, dokázal vytrhnout jen Sam Rockwell. Kdyby byl jeho typický budižkničemu s dobrými úmysly Owen středobodem filmu namísto otravných teenagerů a jejich trochu méně otravných stereotypních rodičů, snad bych si ten prázdninový výlet mohl užít. Jenže než se vůbec dostane před kameru, musí se přetrpět roztahaná úvodní polovina. Ta druhá už má občas díky němu ten punc správné letní nálady, ale na nezapomenutelné prázdniny to ani náhodou nestačí.(14.12.2013)

Tak tyhle filmy já opravdu můžu. Nejenže se totiž odehrávají v prostředí, kam bych z fleku odjel a strávil tam celý zbytek života, ale většinou disponují naprosto uvěřitelnými a sympatickými postavami, s nimiž se divák snadno ztotožní. Tady sice otěže suverénně převzal těžký pohodář Sam Rockwell, který názorně ukázal jak kladně vyniknout ve vedlejší roli, ale sympatie si postupně získají i natvrdlý Liam James a samozřejmě okatá AnnaSophia Robb, které to sluší ještě víc než v Surfařce. Navíc všechny rodinné těžkosti, kterými si hlavní hrdinové procházejí, vyznívají poměrně věrohodně a v kombinaci s letním sluníčkem a hláškujícím Rockwellem vytváří velmi povedený celek. Pro mě tedy velké, obzvlášť v zimních měsících vítané překvapení. 75%(30.12.2013)

• - Film se měl původně odehrávat v roce 1984, ale kvůli sníženému rozpočtu se děj přesunul do současnosti. Na tento fakt však naráží Owen (Sam Rockwell), když poví, že se v parku nic nezměnilo od roku 1983, a také Duncan (Liam James), když zpívá píseň od REO "Speedwagon". (Fugas.cz)

• - Scénář byl napsán v roce 2007 pod názvem "The Way Back", ale název byl později změnen, aby nedocházelo k záměně se stejnojmeným filmem Way Back (2010). (Jocker94)

• - Sam Rockwell (Owen) často improvizoval a žartoval do reproduktoru v scénach vo vodnom parku. Raz zabudol, že sú tam deti a povedal nevhodný vtip. To nazlostilo majiteľa parku. Rockwell sa musel ospravedlniť, aby mohli pokračovať v natáčaní. (sWONDER)