Evangelion šin gekidžóban: Q

Evangerion shin gekijôban: Kyu

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Animovaný / Akční / Drama / Sci-Fi

Japonsko, 2012, 105 min

Jako v případě originální série udělal Anno obrat o 180 stupňů přesně v polovině. Vzhledem k relativně krátké stopáži chápu, že spousta ostatních si myslí, že to šlo vymyslet lépe, nicméně já zklamaná nejsem. Je to opět mindfuck totálně rozbíjející původní vyznění příběhu, kdy si myslíte "vždyt se tam vlastně vůbec nic neděje, stroje versus monstra" a na konci zjistíte, že se na tu čtyřku opět těšíte jak malí. Bohužel jako u Endu to chce nejspíš čas, aby fanoušci toto ocenili. Animace je naprostá nádhera - to se nedá popsat, to chce vidět. Anno zároveň celkem nenásilně pozměnil (pravděpodobně, dle mého skromného názoru) některá nastolená pravidla ve svém EVA vesmíru a nyní nám servíruje nové stádium deprese. Kde dvojka byla chvilkami připitomněle barevná a tak nějak až moc teenage drama, tu opět dostává prostor čisté evangelionovské psycho, které důverně znám a miluji. Pro člověka neznalého původního seriálu a EoE to musí být slušný atmosférický lepák. Pokud mohla dostat druhá epizoda SW (což byla fakt totální sračka) čtyři *, tak toto jistě také.(3.5.2013)

Po rozdýchávání prvotního šoku, kdy se spolu se Shinjim dozvíme, že chlapec se probral po 14ti letech od třetího impaktu, přijde nemálo překvapení včetně téměř zdevastovaného světa, jak jsme ho viděli ve 2.0. Spousta krásných záběrů, akce a nemálo filozofování na téma záchrany světa. Některé části mi dokonce připomněly psycho-filozofické poslední díly seriálu. Naopak některé věci byly řečeny až příliš na rovinu. Takže zde již konečně pořádný retelling a jen opravdu miniaturní podobnosti (samozřejmě kromě hlavní myšlenky) se seriálem.(6.7.2013)

Vizuálně asi nejvíce působivý ze všech tří filmů. Naprosto nechápu, proč má zde tak nízké hodnocení ... ale to je jen můj názor, že jo :) Velkou přidanou hodnotu vidim v tom, že se konečně dozvídáme něco nového, jelikož se děj odehrává 14 let po third impact a tudíž můžeme kouknout, jak to celé s našim světem dopadlo. Jak říkám, vizuálně našlapané a emocema přehuštěné dílko, které by bylo dobré vidět na velkém plátně. Z tohoto důvodu je dobré závidět japončíkům, kteří si to tak mohli užít ještě víc. Ale já doufám, že se právě tento film objeví v line-upu příštího Animefestu ! A je třeba započít tremor na příští film !(31.7.2013)

• fallanga

Většinou nehodnotím filmy, které nedokoukám do konce, ale v tomto okamžiku nevím, jestli mám chuť na další Evangelion. Viděl jsem půl hodiny a už vím, jak přesně bude ten film probíhat. Bude to hodina a půl plná otázek a pochybností, hodina a půl nevědomosti, hodina a půl naděje, že na konci bude vše vysvětleno a pak frustrace z toho, že na konci nebylo nic vysvětleno. Že jsem nenapsal vůbec nic o kvalitě filmu a o jeho ději? Správně, píšu můj komentář stejně jako scénáristé psali Evangelion. Právě jsem vám popsal co se dělo v mé hlavě oné půl hodiny. Co se dělo ve filmu není podstatné. Že to nedává žádný smysl? Na to mohu odpovědět pouze to, že sledování Evangelionu se hodně podepsalo na mé psychice.(2.1.2017)

• Radek.SCH

„Kaworu, vůbec nechápu o čem to mluvíš!” Tahle Shinjiho hláška z konce definuje celý film. Dějový vývoj žádný, vývoj postav žádný, osud nikoho z nich vás nezajimá, prostě NIC. A to jsem byl takový fanda původní série. Dneska už ani nevím proč. V podstatě onanie autora seriálu (kdo mu na to sakra mohl dát peníze?), o filmu jsem se dozvěděl až 3 měsíce po překladu titulků (oprávněně opomíjené). Takovou překombinovanost jsem neviděl od... no vlastně od posledního dvojdílu TV seriálu NGE (ať už původní verze, nebo vydupané mainstreamové vysvětlovačky). Zívačka. 40 %(23.7.2013)