Evangelion šin gekidžóban: Q

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Animovaný / Akční / Drama / Sci-Fi

Japonsko, 2012, 105 min

• fallanga

Většinou nehodnotím filmy, které nedokoukám do konce, ale v tomto okamžiku nevím, jestli mám chuť na další Evangelion. Viděl jsem půl hodiny a už vím, jak přesně bude ten film probíhat. Bude to hodina a půl plná otázek a pochybností, hodina a půl nevědomosti, hodina a půl naděje, že na konci bude vše vysvětleno a pak frustrace z toho, že na konci nebylo nic vysvětleno. Že jsem nenapsal vůbec nic o kvalitě filmu a o jeho ději? Správně, píšu můj komentář stejně jako scénáristé psali Evangelion. Právě jsem vám popsal co se dělo v mé hlavě oné půl hodiny. Co se dělo ve filmu není podstatné. Že to nedává žádný smysl? Na to mohu odpovědět pouze to, že sledování Evangelionu se hodně podepsalo na mé psychice.(2.1.2017)

Jako v případě originální série udělal Anno obrat o 180 stupňů přesně v polovině. Vzhledem k relativně krátké stopáži chápu, že spousta ostatních si myslí, že to šlo vymyslet lépe, nicméně já zklamaná nejsem. Je to opět mindfuck totálně rozbíjející původní vyznění příběhu, kdy si myslíte "vždyt se tam vlastně vůbec nic neděje, stroje versus monstra" a na konci zjistíte, že se na tu čtyřku opět těšíte jak malí. Bohužel jako u Endu to chce nejspíš čas, aby fanoušci toto ocenili. Animace je naprostá nádhera - to se nedá popsat, to chce vidět. Anno zároveň celkem nenásilně pozměnil (pravděpodobně, dle mého skromného názoru) některá nastolená pravidla ve svém EVA vesmíru a nyní nám servíruje nové stádium deprese. Kde dvojka byla chvilkami připitomněle barevná a tak nějak až moc teenage drama, tu opět dostává prostor čisté evangelionovské psycho, které důverně znám a miluji. Pro člověka neznalého původního seriálu a EoE to musí být slušný atmosférický lepák. Pokud mohla dostat druhá epizoda SW (což byla fakt totální sračka) čtyři *, tak toto jistě také.(3.5.2013)

No, a je vymalováno :D ....teda jasně, že ještě né úplně, ale protentokrát můžu zase jednou říct, že jsem měl hodinu a půl mozek ve ždímačce... Na férovku přiznám, že kdybych si těsně předtím náhodou nepustil opáčko 2.0 tak bych se absolutně nechytnul a ani tak to na konci nebylo bůhvíco světoborného :D ... Annova filmovoEvangelionovská mythologie je totiž tak vrstevnatá, symbolická, z velké části čistě osobní až soukromá, kdy vodítka k nalezení jednotlivých kousků obří skládačky jsou divákovi podávána po kapkách a navíc v sofistikované šifře, že jsem nakonec skončil tak, že jsem si za pomoci internetové, výkladové teorie a opakovaného přehrávání scén z 2.0 a 3.0 asi 2h dával do kupy informace, souvislosti a snažil se odhadnout jestli to co mi ve skládačce chybí je má nepozornost nebo materiál pro 4.0.. Nutno ale poznamenat, že přes veškerou náročnost pochopení všech souvislostí je pro připraveného(čerstvě nakoukat a nastudovat 1.0,2.0) a otevřeného (nebát se intuitivně interpretovat) diváka samotný děj vždy srozumitelný a aspoň v základní kostře toho co se zrovna na obrazovce děje se neztrácí...(2.3.2015)

Zadumané pokračovanie s veľmi sugestívnymi obrazmi, ktoré ale pohltí a prefrčí ako rýchlik. Postava Kaworu Nagisa je popredná v tom to diely a jej zasahovanie do ďaľšieho deja je zásadné na vývoj príbehu. Napriek tomu, že boj je všade prítomný do vysvetlenia čo sa deje a kam to smeruje je uvoľných len málo informácií ako aj pohnútky jednotlivých postáv. Záverečná skladba Hikaru Utada od Sakura Nagashiovej je čarovná a podmanivá.(8.6.2014)

Vizuálně asi nejvíce působivý ze všech tří filmů. Naprosto nechápu, proč má zde tak nízké hodnocení ... ale to je jen můj názor, že jo :) Velkou přidanou hodnotu vidim v tom, že se konečně dozvídáme něco nového, jelikož se děj odehrává 14 let po third impact a tudíž můžeme kouknout, jak to celé s našim světem dopadlo. Jak říkám, vizuálně našlapané a emocema přehuštěné dílko, které by bylo dobré vidět na velkém plátně. Z tohoto důvodu je dobré závidět japončíkům, kteří si to tak mohli užít ještě víc. Ale já doufám, že se právě tento film objeví v line-upu příštího Animefestu ! A je třeba započít tremor na příští film !(31.7.2013)