V plném slunci

• Francie Plein soleil (více)

Alain Delon, Maurice Ronet a žár peněz, kterému nelze odolat. Thriller natočený podle románu Patricie Highsmithové. Tom (Alain Delon) a Philippe (Maurice Ronet) na první pohled dva mladí muži, kteří si užívají život plnými doušky na italské reviéře. Ve skutečnosti je mezi nimi však nepřekonatelný rozdíl, postavení a moc, které člověku dávají peníze. Philippe může rozhazovat plnými hrstmi a Tom, nepříliš úspěšný herec, je závislý na tom, zda zůstane v Philippově přízni. Uzavřel totiž s Philippovým otcem obchod, má přivézt marnotratného syna zpátky domů do Ameriky a pak teprve dostane plnou výši odměny. Philippe dává Tomovi najevo, jak jím pohrdá a jak hluboký je mezi nimi rozdíl. Tom touží nejen po životě, který mu nebyl dán, ale i po Philippově dívce, což ho nakonec dovede k riskantnímu plánu. (oficiální text distributora)

agassi68

Tí čo boli zvyknutí na neskoršie role Alaina Delona budú dosť prekvapení. Ženy nadšené lebo s jeho uhrančivým pohľadom sa môže v súčasnosti porovnávať azda len Brad Pitt. Dokonalá atmosféra letného talianska s azúrovým morom, jachtami, slnkom a trhmi, pre ktoré ľudia tak radi dovolenkujú v tejto destinácii. Pridajte čarovnú hudbu a scenár. 4 a pol ()

Akana

Delonovo pozdější hvězdné období mi nijak k srdci nepřirostlo, ale ve svých začátcích byl opravdu výborným hercem a o zajímavé role neměl nouzi. Film V plném slunci to dokazuje. Remake Talentovaný pan Ripley jsem zatím neviděl (doženu), takže nemůžu srovnávat, ale tahle neokázalým napětím nabitá studie chorobné ctižádosti, "dokonalého" zločinu a jistě meloucích mlýnů odplaty je opravdu povedená. Pasáže odehrávající se na lodi mi svým podpovrchovým napnelismem připoměla Polanského Nůž ve vodě, i když tu šlo samozřejmě o něco jiného, ne tak intelektuálně šifrovaného a celkový průběh děje, v němž se pomalu ale neúprosně hroutí zločinecké plány, zase odkazuje k Hitchcockovi. Kvalitní, chytrý thriller, který zestárnul jen minimálně. ()

Wolvie

Vynikající a přes slunné prostředí zatraceně mrazivý thriller se skvělou hudbou Nina Roty a brilantním hereckým výkonem Alaina Delona.Další perla francouzské kinematografie. ()

strikeman

Vlastně téměř totožné (dějově i kvalitativně) jako americký remake s Damonem. Výborná režie, herecké výkony, scénář, kvalitní casting ... 80% ()

candy_daze

Na to, že je Plein Soleil letos už 60 let, působí v porovnání s jinými filmy té doby stále dost svěže, stravitelně a krásně se na něj kouká. Pokaždé, když si ho po letech dávám, se musím podivovat malebné kameře Henriho Decaë, ve které se kulisy Itálie, kterou miluji, krásně vyjímají. Plein Soleil mě baví. Baví mě vizuálně, baví mě jeho tempo a to, jak je tam budováno napětí. A brutálně mě tu baví Delon. Role Toma Ripleyho byla jedna z jeho prvních velkých a také ho katapultovala ke slávě. Naprosto zaslouženě. Musel to být asi zásah osudu, že mu do klína přistála role, která se k němu neskutečně hodí a zároveň mu musela být v té době výzvou. Tom Ripley je psychopat, svoje emoce moc neprojevuje. Ale reakci na stres, povýšenost či hanbu v sobě potlačí málokdo. Divák je vtažen do velice citlivě ztvárněného oscilování na hraně chladné netečnosti, kalkulu, triumfu, a na druhé straně momenty zoufalství a naprostého vzrušení. V mých nácti byl jedním z mých oblíbených filmů Talentovaný pan Ripley s Mattem Damonem, který je věrnější literární podobě. Přiznávám tedy zaujatost tématem, které mě táhne. Matt Damon je ale proti ďábelskému šarmu a chladu Alaina Delona pouze malý přicmrndávač v relativně zapomenutelném filmu. Zpracováním i feelingem stojí původní Plein Soleil minimálně o třídu výš. ()

junxi91

Jo, tak tohle je ten první film o Talentovaném panu Ripleym. Tom dorazí do malého italského městečka, kde potká kromě Phillipa, který je povoláním syn, také jistého Kearnse. Nejvíce se mi líbilo jak se shodli na tom, že ani jeden z nich se nemusí nijak snažit o své živobytí a nikdo nic nedělá a že vlastně žijí z cizího. Tom má taky dostat 5000 dolarů od Phillipova otce za dovezení rozmařilého synka do San Francisca. K tomu však nikdy nedojde. Vidíme mezi nimi jisté napětí kvůli jistým třídním rozdílům a částečně také kvůli Phillipově přítelkyni Marge. Vydají se společně sice do Říma, ale tam už společně nedorazí. Na lodi si užijí spoustu srandy se člunem, následně Marge vysadí na břehu a pak Tom otevřeně říká Phillipovi o svých plánech, které do puntíku splní a ten nůž do něj prostě zabodne. A pak je to o jeho talentu, schopnosti se vydávat za Phillipa, falšování dokladů, podpisů atd. a to vše v žáru silného italského Slunce. Delon byl v největší formě a s takovým vzhledem se o něj musely ženské prát jako o poslední kabelku od Gucciho se slevou 95%. Konec je samozřejmě dost nejistý a otevřený. ()

sanikope

Rozhodnutie po dvoch dňoch s francúzkou spojkou padlo na Patriciu Higsmith a jej Mr. Ripley. A veru som bol nadšený- french connections úplne zhrdzaveli kým purpurový mesiac poriadne žiari. Radosť pozerať na rím či neapol zo 60-tych rokov. V hlave si porovnávam či bolo lepšie- ľahšie žiť vtedy. Svet bol takmer rovnaký a rovnaké potreby, (peniaze, moc, potreba byť milovaný) takže asi ťažko lepšie. Skôr inak- ale inak je vždy a všade. Prichytil som sa ako fandím tomu mladému tomovi aby mu na to neprišli. Na začiatku filmu sa mihla aj naša známa princezná Sissi a vystrihla si tam cameo či extras na asi 30 sekúnd. Neviem či už bola takou obrovskou hviezdou v tom čase. Potešilo ju vidieť. Pri plavbe som si spomínal na Polanskeho Nôž vo vode- akosi symbolické... ()

zona

Románová předloha P. Highsmitsové vynesla Alainu Delonovi jednu z nejlepších filmových rolí celé jeho kariéry. A o mnoho let později se totéž stalo Mattu Damonovi: Talentovaný pan Ripley je bezkonkurenčně jeho nejlepší filmový výkon. Co se týče samotných filmů, nová verze s Damonem je silnější, protože otevřeněji rozvíjí homosexuální motivaci Ripleyho skutků. ()

Duke90

Mladý Alain Delon je výborný v roli slizkého závistivce, který se ale nebojí riskovat a velice důsledně si jde za svým "cílem". I před tak bezcharakterní postavou se v jistém slova smyslu nedá nesmeknout, když je natolik skvěle zahraná. Ze začátku mi přišel Alain trochu nevýrazný s vizáží až téměř uprděného loosera, ale to se v relativně krátkém čase rapidně změnilo. S novějším zpracováním z roku 1999 raději příliš nesrovnávám, protože je velice těžké posuzovat, který film je vlastně ve výsledku lepší - no asi žádný, jen si jde každý svou vlastní cestou. ()

subic

35 minut pryč a já si říkám, proč se na to dívám, když se tam nic neděje... a pak to přijde. Závěrečná scéna na pláži je natočena na malebném ostrově Ischia, ale netroufám si říct, jestli jsou na tomto ostrově natočeny i další scény z přístavu a pobřeží, přeci jen ostrov se za více jak 50 let určitě změnil. ()

hepi_

Veľmi podarený kúsok. Odkaz tohoto filmu je cítiť v mnohých súčasných thrilleroch akým je napr. Match Point Woodyho Allena. Napriek tomu, filmu akoby chýbalo napätie, čo je spôsobené náročnosťou súčasného diváka_herecké výkony, zvuk mora :D, predloha 80% ()

MirkaP

Osobně mám problém už s předlohou, kniha mě vůbec nezaujala. Hrdinové mi připadali nesympatičtí. Bohužel se to přeneslo i do filmu. Delon v rozpuku sil toho protivu podává skvěle, Ronetův Filip je na zabití hned od první chvíle, Marge je především krásná. Dokonce se tam na začátku mihne v jednověté roli Romy Schneider. Exteriéry super. Ale přesto všechno mě to nenadchlo. 6/10 ()

0verseer

Alain Delon aka Tom Ripley s (takmer) dokonalou lúpežou života, identity, majetku a napokon aj lásky svojho bohatého soka. Chýbal mi však silnejší drive, pomerne skoro po najväčšom zvrate, ktorým bola vražda na lodi, na mňa začal film pôsobiť nepríjemne uťahane. Ku koncu som svoju pozornosť už musel doslova premáhať. Neviem, či to bolo dlhou stopážou alebo deficitom akýchkoľvek emócií. Za mňa však v konečnom resumé skôr priemer. ()