Černý Tulipán

Čierny Tulipán

The Black Tulip

Historický / Dobrodružný / Komedie

Francie / Itálie / Španělsko, 1964, 115 min

Jak to stručně shrnout...Černý Tulipán je update Zorro mstitele říznutý Robinem Hoodem, který se odehrává v době Velké Francouzské revoluce. Ale k věci - Delon byl a je charizmáč od hlavy k patě, ženy jsou krásné, souboje patřičně dramatické, a tenhle příběh má ještě navíc zajímavou zápletku a celkový nápad (Dumas, že...). A Voltaira:) 80%, byť je to taková typická naivní romantická dobrodružnost...(10.3.2003)

Alain Delon je má platonická láska a už kvůli němu musím dát plný počet (je to trošičku nespravedlivé, ale což). Jen na co si nikdy nezvyknu je fakt, že jeden z mých milých skončí, tak jak skončí. Pořád vždycky doufám, že se tam někde objeví, že to byl jenom trik a ono ne ;D Ale i přesto jde o parádní podívanou, vždyť je to přece Francie v 60. letech, tak co jiného čekat ;)(17.11.2015)

Sedmdesátá láta, 70mm plátno v pražské Alfě, vlevo Delon v bílé košili, vpravo Delon v černé košili... i kdyby byl ten film úplně hloupý (což není!) pro mne je jedním z těch, na který se nezapomíná a v dodnes při každé repríze v televizi se na něj ráda podívám.Francouzi lehké a romantické komedie, zasazené do historie, vždycky uměli!(12.7.2007)

Jako každá doba i Francouzská revoluce měla své hrdiny. Toto je příběh o jednom nebo vlastně dvou z nich. "Chci hlavu Černého Tulipána! Tady na stůl. Do pondělka." - "Budete ji mít, za to vám ručím. Hlavu i to ostatní." - "Ostatní mě nezajímá. Chci hlavu." Delon ve dvojroli a filmu na který se jednou za čas rád podívám. Je to klasika, které nemám co vytknout. "Už mi neříkej Guillaume. Jsem Julien." - 90%.(23.9.2017)

S knížečkou Alexandra Dumase to sice nemá nic společného, protože ta líčí románek mezi nespravedlivě odsouzeným pěstitelem tulipánů a dcerou žalářníka, na druhou stranu jde o důstojného reprezentanta francouzských "blockbusterů" - trocha šermu, trocha nadsázky, trocha romantiky, trocha humoru, trocha národní hrdosti, a to vše s Delonem v nejlepší formě. Není to žádne veledílo, u nás je populární hlavně proto, že se k nám za socialismu nedostávala ta každoroční sériová produkce stereotypních dobrodružství, ale přesto potěší i po vícerém shlédnutí.(14.6.2011)

• - Ačkoliv se film jmenuje stejně jako jeden z románů Alexandra Dumase, nemají spolu vůbec nic společného. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Snímek vyprodukovalo filmové studio v Nice, vzhledem ke španělské koprodukci ale velká část natáčení probíhala také ve Španělsku, mimo jiné ve starobylých městech Cáceres a Trujillo nedaleko portugalských hranic. (argenson)

• - I když film nemá nic společného se stejnojmenným románem Alexandra Dumase, je zde odkaz na jeho nejznámější dílo Tři mušketýři. V momentě, když Caroline ukazuje Julienovi trik s kordem, říká, že je to dědictví po jejím pradědečkovi, který byl mušketýr a jmenoval se Porthos. (Chevees)