Líbánky

Honeymoon

(festivalový název)

Česko / Slovensko, 2013, 98 min

• Dont

Od začátku divný film, do očí bijící je fakt, že vtěrku „Honzu Bendu“ nikdo nevyhodí hned na začátku, což by každá normální rodina udělala. Tohle jsem prostě tvůrcům nesežral. Kdyby se alespoň dotyčný choval nenápadně a nestrhával na sebe pozornost podivnými replikami. Postupně se z toho vyklubalo drama se severským laděním, začali se tahat kostlivci ze skříní a na povrch vyplavala nepříjemná zjištění. Nicméně celé to na mě působilo trochu uměle přehnaným dojmem. Hodně se povedl poslední záběr a Anna Geislerová tradičně herecky výborná, z ostatních herců mě však nikdo nepřesvědčil.(27.2.2014)

Líbánky se u seveřanů inspirují více, než by bylo nutné. Mají asi tři konce, přičemž v tom posledním jsou až zbytečně popisné. Některým dialogům (a jednomu dlouhému monologu) by slušela spíše divadelní prkna. Ale i přes všechny tyto výtky, vnímám Líbánky jako komplexní dílo dokazující, že Hřebejk není mrtev. Díky pánům Štrbovi s Březinou jakoby objevil nové způsoby filmového vyjádření. Téma mi přišlo neuvěřitelně nosné a resonovalo ve mně více, než bych od českého filmu čekal. Hraní si s metaforami (odhození urny, závěrečná montáž při rozhovoru se synem) a minimalistické zpracování plně podporuje příběh se společenskokritickým přesahem a hraním si s diváckými očekáváními. Přehlédnutí tohoto filmu diváky i kritikou mě překvapuje. Takto autentický soudobý film navíc s žánrovými přesahy tu už nějakou dobu chyběl.(17.2.2014)

První část je ukázková práce s divákovou zvědovostí. Nepříjmný pocity z nadcházejícího na sebe nenechali dlouho čekat, tady musím pochválit Jirku Černýho z jeho postavy jsem fakt neměl dobrej pocit: V okamžiku, kdy už se nedá nic dělat a příběh musí vyložit karty na stůl, napětí trošku polevuje a jednání postav se pro mě stává méňě reálným, než po většinu filmu, kdy opravdu každá postava fungovala na výbornou. Herecky není co vyčíst, Jirku jsem už zmínil, ještě bych pochválil Aničku, která si udržela nadstandart do poslední minuty téhle kvalitní komorní psychologický záležitosti.(14.9.2014)

• VenDulin85

Ne, ne a ještě jednou ne. Šroubované dialogy, nejhorší věty dali do úst tomu nezvanému hostu, který řádně zdramatizuje svatební oslavu.. Takové věty se dobře čtou, nebo přinejhorším by je mohl říkat vypravěč, ale aby je ze sebe vypouštěl herec, k tomu nemělo dojít.. Jinak příběh by se i dal, ale za toto opravdu nemohu dát ani průměr. Dvě hvězdičky za Aňu.(6.3.2014)

Film, který se tváří že je o něčem, a přitom je úplně o ničem a je tak strašně divně nejen napsaný, ale i zahraný, vymyšlený a nelogický ve všech směrech, že to snad ani nejde. Jediné co bych vyzvedl, je výběr extrémně nesympatického zrzavého hlavního hrdiny, protože obsah jeho role bych mu osobně zřejmě uvěřil.(6.4.2015)

• - Optika, ve které se natáčelo několik ústředních scén, na místě původně nestála. Jde o nebytové prostory. (MichaelD)

• - Kvůli časovému presu probíhalo natáčení svatby na jediném místě - v bývalé hájovně (dnes rodinném sídle) u Třeboně. [Zdroj: rozhovor s režisérem, deník Metro] (hippyman)

• - Aby byla návaznost scén natáčených v Třeboni a Liberci dokonalá, přijel na sever Čech celý jihočeský kompars svatebčanů. (MichaelD)