Líbánky se odehrávají v čase dvou dnů svatební oslavy. Nevěsta a ženich – Tereza (Anna Geislerová) a Radim (Stanislav Majer) tvoří půvabný pár, navzdory tomu, že oba již prošli manželskou zkušeností a odnesli si z ní své šrámy. Tereza zklamané srdce, Radim dospívajícího syna. Jsou však odhodláni zkusit to znovu, jsou přesvědčeni, že tentokrát to vyjde. A zdá se, že svatební oslavy, které probíhají v prosluněném dni v rodinném kruhu v sídle nevěstiných rodičů obklopeném romantickou krajinou, budou skutečně nejkrásnějším začátkem společného života. Ovšem... kdyby se na svatební hostině náhle neobjevil nezvaný host. Jan Benda si brzy získává náklonnost přítomných. Maminky i tetičky mu podstrojují, muži mu bodře nalévají. Kdo to však vůbec je? A odkud se vzal? Je to jen neškodný vetřelec, který se obvykle vmísí do davu s cílem zadarmo se najíst? Nebo se vynořil z minulosti někoho ze svatebčanů? A koho? S Janem Bendou u svatebního stolu dostává romantika trhliny. Toho chlápka je třeba dostat co nejrychleji pryč. Některá tajemství by prostě neměla být prozrazena! (oficiální text distributora)

teseth

Slíbené komorní drama se nekoná, protože celkově je příběh strašně moc vyumělkovaný a nepřirozený. Chování všech účastníků natáčení je nesmyslné a jediné proč snad má cenu vidět tento film, je velmi dobrý herecký výkon Aňi v závěru filmu. Jinak ale nuda. ()

montel

Tereza (Aňa Geislerová) a Radim (Stanislav Majer) se právě v kostele vzali a míří na svatební hostinu společně s řádkou hostů na chalupu. Na oslavu se dostaví také neznámý muž, který tvrdí, že je Radimův kamarád ze školy, ale ve skutečnosti je nikdo nezná. Postupem času začíná lézt svatebčanům na nervy a tak jej z hostiny vykážou. Tajemný muž se ovšem vrací, aby odhalil děsivé dávné tajemství...Zajímavé drama Jana Hřebejka, které hned od začátku zaujme, postupem času ale trochu začne nudit. Poté na vás ale vychrlí hodně nečekaně velmi dramatickou zápletku, díky které rozhodně stojí film za vidění. Pro mě lepší průměr. 55% ()

jarmil8

Hra na drama ve velkém stylu. Bohužel silně drhne scénář. Jakkoliv většina herců působí přiozeně, postava Jiřího Černého jako by do filmu spadla z nějaké divadelní hry. Jeho monology, včetně toho zásadního, jsou k ničemu, pokud mě ruší jak to říká (takhle opravdu normální lidi nemluví, dokonce bych řekl, že ani intelektuálové). Atmosféru ruší trapné nelogičnosti (kdy opravil Aleš brýle, jak se dostal Radimův syn na rybník a proč si toho nikdo nevšiml apod.). Dokonce i kamera je ve své malebnosti spíše otravná a bez obsahu. ()

ragtime

Prečo sa posledné roky stálo módou kritizovať Hřebejka mi nejde do hlavy. Drámy/tragédie mu idú výborne a tu rozohrá partiu, ktorá si drží napätie až do konca a mrazí z nej ešte dlho po zhliadnutí. ()

surprise

Tak nějak filmařsky uspěchané a nedotažené až mě to štvalo, rozčilovalo nebo nudilo a nemění na tom nic ani závažnost tématu. Má-li to být součást Hřebejkovské trilogie, pak je to část nejslabší. ()

kacka274

Solidní dramatický děj, herecké výkony pŕesvědčivé. Já měla po projekci v kině rozporuplné pocity, nerada se dívám na podobné situace, které jsou použity v části vzpomínkové. Ale to je z pohledu matky několika synů. Jisté znechucení mne provázelo po několik dní, ale beru to spíš jako plus tohoto filmu, známku jeho autentičnosti- prostředí a výkonů. Dialogy pravda občas zbytečně užvaněné a ta "polopatičnost" a doslovnost nadbytečná. Ale jak jsem řekla, zaslouží si určitě mezi 60-70 %. Jak vidno, ne každé spojení Jarchovský - Hřebejk je sérií vtipností. Já osobně považuji za nejlepší dramatický počin Nevinnost. ()

Bodega_Bay

No, já vám nevím. Mnoho slov tam, kde by bylo působivější ticho, přílišná doslovnost tam, kde je lepší službu udělá představivost... Vážná hudba z toho vyšší ligu neudělá. Proti Hřebejkovi nic nemám, na místní přebor je to dobrý. Asi mě na něm nejvíc štve pocit, že to může být lepší, že by to dokázal udělat výborně. A ono furt nic. No a ty monology- to nevěřím, že psal Jarchovský...slané polibky, vnořeni do sebe...achjo.. ()

Jevablo

Komentář má být subjektivní, takže prosím všechny milovníky Zvětšeniny, aby opustili sál. Tak a když už jsme tu jen my normální, můžeme být k sobě otevření. Hřebejk se za pomoci velmi neumělého scénáře pokusil nastylizovat (jinak to napsat nejde) zcela nepravděpodobnou a nelogickou situaci. Začíná to už tím, že svatba vůbec nevypadá jako svatba (aby bylo dosaženo efektu). Lidé jednají jako praštění pavlačí (aby bylo dosaženo efektu). Postavu Aleše nikdo nenakope do zadní části těla, a to přesto, jak nesnesitelný je, a jak otřesně nekoresponduje se zbytkem postav (aby -II-). Film nemá absolutně žádný spád, nic se v něm neděje, po deseti minutách je ale jasné, že jediným hybatelem děje bude Aleš, takže zbytek scén, kde není, je třeba jen přetrpět, neboť nemají pražádný smysl. No a nakonec se po nekonečné hodině, kdy to tedy opravdu jako svatební oslava nevypadá, Aleš, z mého pohledu velmi nepřirozeně, vyžvejkne. No tak už to víme, koneckonců si něco vědět zasloužíme, za tu hodinu jsme si již vytrpěli dost. Pak jsem to vypnul, protože už mi chyběly síly a jakákoli motivace dívat se dál. Shrnuji - i absurdní film (nic jiného Líbánky nejsou, s realitou nemají nic společného) lze natočit tak, aby jej divák vůbec chtěl dokoukat. Hřebejk si natočil další z řádky sebestředných otravných manýr, kterými chce dokázat, jaký je umělec. Howgh.... a ještě si neodpustím jednu poznámku - atmosféra filmu se nevytváří tím, že se všichni už od začátku tváří, že se stane něco strašného (opakuji: na svatbě!), ale až tím, že se to fakt stane... ()

Mates Hradecky

Svatba je o sobě již sama tragickou záležitostí a ještě když se k tomu přidá temná minulost, vznikne velmi ponuré drama ovšem s potencionálem zaujmout festivalové diváky v celé EU. Film sice nevznikl dle skutečných událostí, nicméně ona filmová škola a události v ní popisované nápadně připomíná tu, o které vyprávěl dodnes konsternovaný režisér Tomáš Vorel ve 13.komnatě. Jsem rád, že v té naší svobodné republice vzniká taky paralelní tvorba ke všem těm pokračováním populárních filmů (Bony a klid 2 atp.) ()

joywork

Překvapuje mne slabší hodnocení od většiny diváků. Mnozí poukazují na nereálnost, nevěrohodnost děje apod. Takovéto pocity zažívám u 80% hollywoodských filmů a tam to nikdo moc nekritizuje. Každý by se zachoval v různých situacích jinak. Děj tohoto snímku mi připadal naopak velmi reálný. I řemeslně se mi to líbilo, považuji jej za jeden z nejpovedenějších českých snímků za posledních 5 let. Mnoho děl, na které si chci podívat znovu, moc není a toto je jeden z nich. ()

ssarka

proč ho nikdo nevyhodil ze svatby,když ho nikdo nezná a obtěžuje pořád malé děti??proč každá osoba ve filmu je zase "něčím" divná-švagr agresivní opilec,nevěsta spolikala prášky atd atd??proč zval dítě sadisty nahoru do bytu se dívat na fotky a dával mu foťák??puberták,kterej u sebe nemá mobil v dnešní době-blbost..děda nechá kluka ve městě a odjede aniž by mu zkusil zavolat??kluk došel za chvilku z města do té chaty,nasedl na loďku,v klidu si fotí a nikdo si ho nevšimne??jak lehce se dostal sadista do bytu Aleše??...sorry je tam moc nelogičností a zbytečností...jedna hvězdička za téma-který si zasloužilo lepší scénář a jedna za Aňu.. ()

Magiee

Jsem unavená panem Jarchovským....otrávená panem Hřebejkem....neoslněna Aňou....to už tu nikdo jiný netočí? ()

moorks

Hřebejk mě nikdy moc netáhl, ale Líbánky nebyly vůbec špatné! Na jednoduché zápletce vystavěl velmi solidní psychologické drama...díky výbornému hereckému obsazení a kameře se z minima podařilo vytěžit maximum! ()

Jurcekk

Vysvetlujúci monológ sa mi nepáčil obsahovo ani formálne. Tvorcovia sú ako tie postavy ktoré zobrazujú. Tu. Alebo v zakázané uvolnění... Mali by si dať pauzu. Aspoň rok. Natočiť nejaký dokument. Takto prehajdákajú svoj talent , talent svojich hercov. V takýchto konfekčných filmoch . Čo pekne vyzerajú. A dobrí herci v nich akože dobre hrajú. Lebo nezvládajú svoje životy. A možno ich len preceňujem. A naviac ako na Nevinnosť nemajú. ako hovorí xxmartinxx.... ()

Troglodytes

Podle mě je to zralé na tři hvězdičky, možná i na víc. Lidé kteří dávají nižší hodnocení se dělí do dvou skupin: 1) ti co čekali komedii ve stylu Pelíšků či Pupenda 2) filmoví fajnšmekři, kteří srovnávají tento snímek s filmový počiny skandinávské či jiné kinematografie Já nepatřím ani do jedné z těchto skupin. K Pelíškům a Pupendu mám více výhrad než k Líbánkám. Dá se říci že s každou reprízou je můj pohled na zmiňované komedie více a více kritičtější. Můj rozhled v oboru kinematografie je ve srovnání s mnoha zdejšími přispěvateli, omezený, proto vidím na Líbánkách více kladů než záporů. Tabuizovaného tématu šikany se podle mě tento film zhostil lépe než jiné české pokusy o uchopení tohoto tématu. A při sledování tohoto dramatu jsem si hned vybavil Marhoulovu "Třináctou komnatu". Co se týče nelogičností v ději, a nevěrohodného jednání postav, které se tam dají vypozorovat: Ano najdou se tam. Dle mého názoru je jich však o dost méně než ve vzpomínaných Pelíšcích a v Pupendu. Ale leccos působí nevěrohodně jen na první pohled. Třeba ten Klímův/Bendův deklamativní způsob, jakým se dotýká tajemství minulosti. Je pravda, že takovýmto způsobem asi nikdo z nás nemluví - ale k této postavě to podle mě patří. Jedná se totiž nejen o "podivína", ale i o člověka který žije traumatem z minulosti skoro dvacet let. Možná si tisíckrát v duchu připravoval obžalobu, proti těm kdo mu toto trauma způsobili, a vypiloval si její text do této teatrální podoby. Za sebe můžu říct, že od první chvíle, kdy se Klíma alias Benda objevil na svatbě, měl jsem pocit nepříjemného mrazení, navzdory idylickým záběrům prosluněné třeboňské krajiny. Dám čtyři hvězdy, ať se to posune do červené zóny. ()

katapultova

Film je dobré psycho, má spád od začátku až do konce, výkony hlavních představitelů velice přesvědčivé (nechápu, proč Standa Majer nedostal ani nominaci na Českého lva). SPOILER: Nemám problém s tím, že Tereza uvěří cizímu člověku, protože zrníčko pochybnosti bývá zaseto celkem spolehlivě i do kvalitních vztahů. Nevěrohodně na mě působí ta situace, kdy prarodiče vysadí vnuka u optiky a pak se vůbec nezajímají, co s ním je, a lehkomyslně jedou domů. Také jsem si říkala, že by bylo lepší nechat konec otevřený, ať si divák sám domyslí, jestli se ty patnáct let staré události staly, či nikoliv. ()

teckax

Monolog(y) postavy Jiřího Černého si musím pustit znova. To není jenom tak obyčejná práce se slovy výjimečného scenáristy, to je pravá a nefalšovaná poezie. ... a k tomu naprosto dokonalá Aňa, jak to jenom dělá...? ()

Jankocour odpad!

Naprostá neupřímná a falešná ptákovina. Jak již v dnešních filmech začíná být pravidlem, čestní a spravedliví homosexuálové (černoši nebo slabé ženy) čelí násilným a primitivním heterosexuálům. Navíc příšerně zahrané. ()

48. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

48. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny