Veronika se rozhodla zemřít

Veronika Decides to Die

USA, 2009, 99 min

Božská Sarah Michelle Gellar a minimalisticky absolutní ředitel Davida Thewlise mě dovedli k fascinujícímu rozporu. K filmu, který se dechberoucím způsobem rozvypráví, na dlouhou dobu potom zastaví, zdržuje, pocuchává všechna očekávání a přesto skončí tak dokonalou katarzí, že se těžko držím od nejvyššího hodnocení. Nepamatuji, kdy jsem si naposledy tak moc přál, aby nikdy nepřišel konec filmu a nakonec fascinovaně uznal, jak právě závěr dodal všemu řád a lehký punc geniality. Zatím 85%(30.12.2009)

Mne sa táto adaptácia knihy nepáči. Knihu milujem, pre je pokojnú atmosféru a výroky, ktoré v texte pôsobia ako skutočné pravdy, na ktoré človek doteraz neprišiel. Vo filme občasné doktorove frky pripomínajú skôr poúčanie pani učiteľky. Film pôsobil celý čas skôr nepokojne - dynamicky (možno zbytočne častým strihom, alebo veľkým množstvom záberov vo veľkom detaile). Jeho dej sa na rozdiel od knihy neposúva dialógmi, ale strihom a zábermi kamery. Logicky nám režisérka preto nemohla sprostredkovať toľko potrebných detailov na vcítenie sa do postáv, ako Coelho v knihe. A tak sa niektorých epizód, len povrchne dotkla (prednáška o súfizme, hra na piáne vo dvojici Veronika Eduard a z toho vyplývajúce ich vzájomné ovplyvnenie sa). Film sa aj napriek tejto "povrchnosti" dá dobre pochopiť a sprostredkuje nám rovnako silným spôsobom ako jeho predloha ústrednú autorovu ideu.(7.12.2009)

Tak tohle je podle mě dílo, které si zaslouží pozornost. Celý film jsem od pokusu o sebevraždu litovala Veroniky, že ty všechny špatné zkušenosti, které měla budou tím posledním co v životě zažila a bylo mi ji strašně líto. Zároveň tak děj pozvolna "oťukával" další postavy do kterých by člověk neřekl, že vůbec patří do společnosti "bláznů" v dějovém pozadí..Scéna kdy si Edward uvědomuje, že život není jenom zklamání a pozná štěstí ve formě krásné dívky díky které začně zase mluvit a uzdraví se a poté spolu utečou a při východu slunce kdy si Ed myslí, že Veronika je mrtvá a poté se probudí a vlastně se tak rozluští celá záhada filmu a to, že by si měla vážit každého dne kdy je na světě-to podle mě popisuje krásu.Takovéto filmy by měli pouštět sebevrahům a nebo stačí každému kdo ztratí chuť do života.Ono někdy pomůže(ačkoliv to zní morbidně)vidět utrpení jiného.Člověk si pak uvědomí co vlastně život znamená a k čemu celou tu dobu směřuje. Jedním slovem krása!(28.12.2011)

Rozhodně bych tento film hodnotila jinak, kdybych předtím nečetla knihu, která je oproti filmovému zpracování naprosto dokonalá. Nemohu si pomoci, ale herci mi do rolí nesedli, chybělo mi tam pár (pro mě) důležitých momentů, stopáž by mohla být delší. Nicméně kniha je má srdcová záležitost, tudíž ***.(1.7.2013)

• Roman.Ticka

Nemám ráda, když mě někdo nedobrovolně znásilňuje, ještě navíc skrze média. Prvoplánový útok na city diváka, přímo citové vydírání, se táhlo celým dějem jak nepříjemný zápach. Ono na demonstrativní sebevraždě není nic příjemného, u mladých nevyzrálých jedinců obzvlášť. Takže k ději nemám nic víc pozitivního co dodat a jedinou minihvězdu si zaslouží nekonvenční a troufám si říct 100% metody zainteresovaného pana medika. Vřele doporučuju zařadit mezi oficiální léčebné metody v každé psychiatrii, jsou účinné na 1000%, protože strach na žebříčku emocí pořád vede!(12.11.2012)