Veronika se rozhodla zemřít

Veronika Decides to Die

USA, 2009, 99 min

Tak tohle je podle mě dílo, které si zaslouží pozornost. Celý film jsem od pokusu o sebevraždu litovala Veroniky, že ty všechny špatné zkušenosti, které měla budou tím posledním co v životě zažila a bylo mi ji strašně líto. Zároveň tak děj pozvolna "oťukával" další postavy do kterých by člověk neřekl, že vůbec patří do společnosti "bláznů" v dějovém pozadí..Scéna kdy si Edward uvědomuje, že život není jenom zklamání a pozná štěstí ve formě krásné dívky díky které začně zase mluvit a uzdraví se a poté spolu utečou a při východu slunce kdy si Ed myslí, že Veronika je mrtvá a poté se probudí a vlastně se tak rozluští celá záhada filmu a to, že by si měla vážit každého dne kdy je na světě-to podle mě popisuje krásu.Takovéto filmy by měli pouštět sebevrahům a nebo stačí každému kdo ztratí chuť do života.Ono někdy pomůže(ačkoliv to zní morbidně)vidět utrpení jiného.Člověk si pak uvědomí co vlastně život znamená a k čemu celou tu dobu směřuje. Jedním slovem krása!(28.12.2011)

• Radko

Autor románovej predlohy Paolo Coehlo je instantný katolícky kazateľ, plný ľahko uchopiteľných životných právd a hlbokých zamyslení, schopných čitateľom vsugerovať zmenenie dráhy ich osudov. Veronika sa rozhodla zomrieť je len variáciou jeho najznámejšieho románu Alchymista a film je namiešaný presne z tých istých prímesí ako jeho knihy: emocionálne zdrvujúci, nádejeplný, dávajúci druhú šancu, lásku a tak. Nepochybne to mnohým pomôže, no mne takéto vydestilované a presne na mieru pripravené príbehy skôr ako citovo-myšlienkové dobrodružstvo s posolstvom pripadajú ako dokonale zabalený sériový výrobok podpriemernej úrovne. Mechanizovaný emocionálny grc, snažiaci sa ľudí presvedčiť o univerzálnej pravde života.(26.7.2013)

"Jeden mocný čaroděj chtěl zničit jakési království, a tak do studny, z níž si brali vodu všichni obyvatelé té země, nalil kouzelný lektvar. Kdo se té vody napil, ten se zbláznil. Na druhý den ráno se jí napili všichni lidé z království a zbláznili se, až na krále - který měl pro sebe a svou rodinu vlastní studnu, k níž se čaroděj nedostal. Znepokojený král se snažil své poddané nějak zvládnout a nařídil řadu bezpečnostních a zdravotních opatření: ovšem strážníci a úředníci se té otrávené vody napili také, královy příkazy považovali za nesmysl a nehodlali je plnit. Když se pak obyvatelé království o těch dekretech dozvěděli, došli k názoru, že jejich panovník se zbláznil a že teď přikazuje samé hlouposti. S křikem se shromáždili před hradem a žádali, aby král odstoupil. Zoufalý vládce se tedy chystal vzdát trůnu, ale královna mu v tom zabránila a řekla: "Teď půjdeme k té studni a taky se napijeme. Budeme pak stejní jako oni." Tak se také stalo: král s královnou se napili vody šílenství a okamžitě začali říkat nesmysly. Jejich poddaní pak od svého požadavku ustoupili: když král teď prokazuje takovou moudrost, proč by nemohl vládnout v zemi dál? V království potom nastal klid, přestože se jeho obyvatelé chovali docela jinak než jejich sousedé. A král mohl vládnout až do konce svých dní."(27.8.2011)

• Vodnářka

Veronika se rozhodla zemřít je asi jediná knížka, kterou jsem od Paula Coelha četla, a přesto, že nepatřila mezi ty nejhlubší a nejoriginálnější, měla celkem dobrou poentu, hodně zajímavé myšlenky a výborně zobrazené ty zvláštní a křehké vztahy mezi lidmi v léčebně. To všechno se ale v tomhle filmu z příběhu jaksi vytratilo a zůstala jen jakási obyčejná historka dvou lidí, co se dají dohromady po společném pobytu v blázinci...(1.3.2011)

• Caym

Ne, ne a ne. Sarah Michelle Gellar se na Veroniku absolutně nehodila a nedokázala zahrát nic z toho, co by přibližně Veronika mohla prožívat. "Mohla", protože díky scénáři dostala Coelhova kniha ošumělý ráz příběhu z blázince, kterých už tady bylo milion. Poetika Coelhova díla, které představuje Veroniku, a její rychle se blížící smrt, jako katalyzátor náhlých proměn jednotlivých "bláznů" a systematicky tak přebíhá od jedné postavy ke druhé, zmizela do nenávratna. Postavy i prostředí prošlo oblíbenou plastikou Hollywoodu (neboť Američané nevědí, co to je Ukrajina) a příběh se uhladil na míru komerce (chybí tam rodiče - šup tam s rodičovským výlevem). Režijní snaha zachovat alespoň zbytky poetiky a stylu Coelha zůstala někde mezi klavírními skladbami a mlčenlivými záběry, ve kterých si divák měl domýšlet. Otázkou zůstává, zda si člověk neznalý knihy může vůbec něco domyslet... Veronika hezky hraje na klavír, venku je léto, Veronika to s tou sebevraždou nemyslela zas až tak vážně a umře (za několik týdnů? - no vlastně těžko říct, že jo). Ono pět dní a několik týdnů je rozdíl a bez jakéhokoliv srdečního záchvatu člověk doopravdy nemá pocit, že by to měla Veronika nějak nahnuté, takže těžko peskovat Sarah, že vypadá jenom jako vzpurná náctiletá sebevražedkyně, která se svým aktem dožadovala pozornosti rodičů. Uhlazené, zjemněné leporelo bez jakékoliv gradace obrané o veškeré zvratky, hlášky o masturbaci i o absurdně vtipné scény (především vtipného doktora). A pointa zabitá klišé koncem v podobě doktůrka a Mari (aneb love-story na všechny způsoby).(1.1.2012)

• - Veronika Deklava (Sarah Michelle Gellar) nosí hodinky značky Seiko. (dyfur)

• - Scénář napsal Robert Hanley. (AngelusCZ)

• - Na motivy knižní předlohy "Veronika se rozhodla zemřít" od Paula Coelha se inspirovala i kapela Saturnus a albem z roku 2006 "Veronika Decides to Die". (Seabeast)