Veronika se rozhodla zemřít

Veronika Decides to Die

USA, 2009, 99 min

• Faidra

"Pravé já je to, co jste vy." Tak na to bych v životě nepřišla. Ještěže toho Coelha a jemu podobné servírovače instatního duchovna a předžvýkávače pseudohlubokých životních pravd máme, protože kdo ví, k čemu bychom se museli jinak uchýlit, třeba i k nedejbože samostatnému myšlení. Nehodlám vyvozovat nic z toho, že mu to milióny baštěj, on Faidřin přijímač rozhodně není poruchoprostej, ale nemůžu v duchu nepřirovnávat pocit coelhofilů, že v jeho dílech něco strašně zásadního objevili, k době, kdy jsem měla přiskříplý nerv, následkem čehož jsem se čas od času kácela k zemi a mužům z mého okolí stouplo sebevědomí, protože i ten nejnezajímavější mohl bez uzardění tvrdit, že se mi před ním podlomila kolena... Prostě tahle lovestory holky, která si myslela, že večeře o čtyřech chodech rovná se tři tuby prášků a láhev vodky, a kluka, co zřejmě studoval vyšší hereckou školu úchylnýho čumění u Edwarda Cullena (chtě nechtě jsem si vzpomněla na ten vtip: "Moje žena má v tomhle filmu hodně obtížnou roli. "Vždyť ani neotevře pusu." "No právě"), plná klišé, nicneříkajícího blábolení, melancholického drnkání a nejuhozenější sexuální scény, co jsem za dlouhou dobu viděla, se mě rozhodla vytočit celkově a svým pohledem na lidskou duši v krizi konkrétně.(16.7.2012)

• Caym

Ne, ne a ne. Sarah Michelle Gellar se na Veroniku absolutně nehodila a nedokázala zahrát nic z toho, co by přibližně Veronika mohla prožívat. "Mohla", protože díky scénáři dostala Coelhova kniha ošumělý ráz příběhu z blázince, kterých už tady bylo milion. Poetika Coelhova díla, které představuje Veroniku, a její rychle se blížící smrt, jako katalyzátor náhlých proměn jednotlivých "bláznů" a systematicky tak přebíhá od jedné postavy ke druhé, zmizela do nenávratna. Postavy i prostředí prošlo oblíbenou plastikou Hollywoodu (neboť Američané nevědí, co to je Ukrajina) a příběh se uhladil na míru komerce (chybí tam rodiče - šup tam s rodičovským výlevem). Režijní snaha zachovat alespoň zbytky poetiky a stylu Coelha zůstala někde mezi klavírními skladbami a mlčenlivými záběry, ve kterých si divák měl domýšlet. Otázkou zůstává, zda si člověk neznalý knihy může vůbec něco domyslet... Veronika hezky hraje na klavír, venku je léto, Veronika to s tou sebevraždou nemyslela zas až tak vážně a umře (za několik týdnů? - no vlastně těžko říct, že jo). Ono pět dní a několik týdnů je rozdíl a bez jakéhokoliv srdečního záchvatu člověk doopravdy nemá pocit, že by to měla Veronika nějak nahnuté, takže těžko peskovat Sarah, že vypadá jenom jako vzpurná náctiletá sebevražedkyně, která se svým aktem dožadovala pozornosti rodičů. Uhlazené, zjemněné leporelo bez jakékoliv gradace obrané o veškeré zvratky, hlášky o masturbaci i o absurdně vtipné scény (především vtipného doktora). A pointa zabitá klišé koncem v podobě doktůrka a Mari (aneb love-story na všechny způsoby).(1.1.2012)

• Radko

Autor románovej predlohy Paolo Coehlo je instantný katolícky kazateľ, plný ľahko uchopiteľných životných právd a hlbokých zamyslení, schopných čitateľom vsugerovať zmenenie dráhy ich osudov. Veronika sa rozhodla zomrieť je len variáciou jeho najznámejšieho románu Alchymista a film je namiešaný presne z tých istých prímesí ako jeho knihy: emocionálne zdrvujúci, nádejeplný, dávajúci druhú šancu, lásku a tak. Nepochybne to mnohým pomôže, no mne takéto vydestilované a presne na mieru pripravené príbehy skôr ako citovo-myšlienkové dobrodružstvo s posolstvom pripadajú ako dokonale zabalený sériový výrobok podpriemernej úrovne. Mechanizovaný emocionálny grc, snažiaci sa ľudí presvedčiť o univerzálnej pravde života.(26.7.2013)

SPOILER! I když byl ten závěrečný twist takovej menší podvůdek nejen na Veroniku, ale i na diváka KONEC SPOILERU, je film Veroika Decides to Die docela příjemným překvapením, jelikož se určitě nejedná o drama všeobecně známé, spíše naopak (nevím, jak je to s předlohou od Paolo "Alchymisty" Coelha, nečel jsem, zatím). Jeho největší síla tkví v umírněném podání (i když se tu řeší depresivní téma, jakým sebevražda určitě je) a taky v civilně zahraných charakterech. Příjemně překvapí pak ještě samotná Veronika, resp. její představitelka Sarah Michelle Gellar, páč věřte nebo ne, ale ona hrát fakt umí... A jedna věcná- to musí opravdu u každé vyhrocené a depresivní scény hrát Radiohead? Asi bych měl změnit jednu ze svých nejoblíbenějších kapel, pro sichr :-)(26.9.2013)

• Subjektiv

Obsahuje SPOILERY. Čas od času takhle kamarádům řeknu: "Ty, hele, ztratil jsem to CDčko, cos mi půjčil," a pak v zápětí: "Ale ne, dělám si srandu." Oni mi pak nadávají. Když to dělá Hollywood a trvá mu to hodinu a půl, než přizná barvu, je to snad hodno obdivu? Zvláště, když to prokládá mudrováním, které jako by opsal z knih finančně zajištěných poslů pozitivního myšlení? Taková sladkobolnost třímající v ruce peněženku... Ne, ne, ne a ne. Já na tyhle eskapády pomatených, normálních lidiček nevěřím. A to jsem ještě nezmínil, že film trpí neduhem mnoha adaptací - trčícími kusy původního díla, která již nezapadají, nic neříkají, jen matou, otravují a zdržují. Co sem patří? Třebas většina chovanců ústavu, motiv rozehraný kolem Veroničina "dopisu na rozloučenou" či doktorův citový život. Veronika prožila posledních pár dnů svého života naplno, Subjektiv poslední hodinu a půl naprázdno. On se ale zabíjet nehodlá... Přijdou i dobré filmy.(18.1.2010)

• - Veronika Deklava (Sarah Michelle Gellar) nosí hodinky značky Seiko. (dyfur)

• - Veronika (Sarah Michelle Gellar) je v knize vyobrazena jako zelenooká dívka s hnědými vlasy. Její představitelka Sarah Michelle Gellar je přitom blondýnka. (megan017)

• - Do role Veroniky byla původně obsazena Kate Bosworth, ale nahradila ji Sarah Michelle Gellar. Byla zvažována i Jessica Alba. (becki_tu)