Veronika se rozhodla zemřít

Veronika Decides to Die

USA, 2009, 99 min

Emo č. 1 Sarah Michelle Gellar chce umrieť. Emo č. 2 Erika Christensen na tom tiež nie je bohvieako a tak príliš nepomôže. Našťastie je tu emo č. 3, záhadný nemý citlivý mladík, ktorý možno odpovede Veronike poskytne. Ako úlohu zohrá psychiater David Thewlis? Chystá sa tu nejaká habaďúra? Nechcem nikomu brať jeho citovú za angažovanosť a vcítenie sa do príbehu, pretože sa dá pochopiť. Nechcem ani kritizovať divákov, pre ktorých je Veronika iba lacným gýčom. Vlastne somv tomto pprípade celkom nestranný. Napriek úvodnému cynizmu.(28.10.2014)

Amíci celý film poňali diametrálne odlišne od Coelhovej knihy, v ktorej sa Emily Young snažila (ako tak vidím podľa môjho názora) vyrozprávať príbeh hlavne pre potreby amerického (konzumného) publika a situovala ho tak do tejto krajiny. Tento "fakt" potom aj následne podporila Veronikinou minulosťou a ďalšími "detailami". Ak odhliadnem od toho, že sa jedná o adaptáciu, tak režisérka ani zďaleka nedokázala zachytiť v takej obrovskej sile a spojitosti svoj príbeh ako to dokázal Coelho vo svojej knihe {kniha = prečo Veronika pracovala ako knihovníčka, prečo sa to dialo v Slovinsku, prečo to a prečo zas tamto...}, kde to malo ďaleko-rozsiahlejšie účinky a o to väčšmi to človek potom dokázal precítiť a uznať tieto vysoké kvality. V "detailoch" (či už scéna, kde sa rozprávalo o kráľovi {aj keď tu zas bola trošku skresaná, "cestovanie" Claire {Zedky}, atď}, sa veľakrát priklonila k originálu, ale potom to zrazu nefungovalo tak ako by mohlo a strácala sa výpovedná-efektívna hodnota. Škoda, že neboli lepšie vykreslené tak dôležité postavy "spolubojovníčiek" zo sanatória a že úplne zmenila pointu príbehu mladého šuhaja. Klavírna scéna bola super, ale zas jeden zo zlomových momentov kedy má Veronika konečne poznať samú seba (to čo si v živote celý čas odopierala, to čo nepoznala lebo "nepotrebovala", to čo jej konečne malo dať silu žiť) sa pre divákov stalo tabuizované a prinieslo nám emočne asi len pomyselný výkrik "och" na duši (a to ani nehovorím, že to čo tomuto celému malo predchádzať sa do filmu ani nedostalo a to čo pak...) - to už aj Japonci podali o dve triedy lepšiu "prezentáciu" tejto jednej z kľúčových "udalostí" pre Veroniku a zanechali tak v divákovi väčšiu emocionálnu odozvu. Koniec koncov bez toho, že by sa malo jednať o nejakú adaptáciu, tak film stál za to (dramatičnosť, tá najzákladnejšia pointa, prvoplánový príbeh/ scenár, atď) a hodnotil by som 75%, ale pri zrovnávaní kvality a hlavne myšlienky/posolstva, ktoré bolo tak geniálne v knihe vyrozprávané, by som rozdiel videl aj do 50%. Zaokrúhlim to celkovo na 60-65% a určite doporučujem prečítať knihu akom prvú {hodnotenie knihy 95%}.(17.8.2015)

• Stoka

Závěr je teda vážně pecka, ale můj názor na film už to bohužel nezmění. Možná tento film kvality má, ale já je tam teda ''moc'' neviděl a to nejsem chladný jak stěna, aby si náhodou někdo nemyslel. Jinak na hlavní představitelku se moc dobře koukalo, byla velmi hezká. Pokud to někoho uklidní - lepší dvě hvězdy.(15.3.2019)

SPOILER! I když byl ten závěrečný twist takovej menší podvůdek nejen na Veroniku, ale i na diváka KONEC SPOILERU, je film Veroika Decides to Die docela příjemným překvapením, jelikož se určitě nejedná o drama všeobecně známé, spíše naopak (nevím, jak je to s předlohou od Paolo "Alchymisty" Coelha, nečel jsem, zatím). Jeho největší síla tkví v umírněném podání (i když se tu řeší depresivní téma, jakým sebevražda určitě je) a taky v civilně zahraných charakterech. Příjemně překvapí pak ještě samotná Veronika, resp. její představitelka Sarah Michelle Gellar, páč věřte nebo ne, ale ona hrát fakt umí... A jedna věcná- to musí opravdu u každé vyhrocené a depresivní scény hrát Radiohead? Asi bych měl změnit jednu ze svých nejoblíbenějších kapel, pro sichr :-)(26.9.2013)

• Radko

Autor románovej predlohy Paolo Coehlo je instantný katolícky kazateľ, plný ľahko uchopiteľných životných právd a hlbokých zamyslení, schopných čitateľom vsugerovať zmenenie dráhy ich osudov. Veronika sa rozhodla zomrieť je len variáciou jeho najznámejšieho románu Alchymista a film je namiešaný presne z tých istých prímesí ako jeho knihy: emocionálne zdrvujúci, nádejeplný, dávajúci druhú šancu, lásku a tak. Nepochybne to mnohým pomôže, no mne takéto vydestilované a presne na mieru pripravené príbehy skôr ako citovo-myšlienkové dobrodružstvo s posolstvom pripadajú ako dokonale zabalený sériový výrobok podpriemernej úrovne. Mechanizovaný emocionálny grc, snažiaci sa ľudí presvedčiť o univerzálnej pravde života.(26.7.2013)