Veronika se rozhodla zemřít

Veronika Decides to Die

USA, 2009, 99 min

Tento snímek je názornou ukázkou, jak něco malého, nenápadného a zdánlivě prostého může mít poslání, které převyšuje leckteré x-miliónové projekty. Stačí k tomu dobrá předloha, citlivý způsob podání, více než skvělý herecký výkon hlavní protagonistky a režisér, který dokáže tísnivou atmosféru vygradovat až do překvapivého konce.(18.12.2010)

Amíci celý film poňali diametrálne odlišne od Coelhovej knihy, v ktorej sa Emily Young snažila (ako tak vidím podľa môjho názora) vyrozprávať príbeh hlavne pre potreby amerického (konzumného) publika a situovala ho tak do tejto krajiny. Tento "fakt" potom aj následne podporila Veronikinou minulosťou a ďalšími "detailami". Ak odhliadnem od toho, že sa jedná o adaptáciu, tak režisérka ani zďaleka nedokázala zachytiť v takej obrovskej sile a spojitosti svoj príbeh ako to dokázal Coelho vo svojej knihe {kniha = prečo Veronika pracovala ako knihovníčka, prečo sa to dialo v Slovinsku, prečo to a prečo zas tamto...}, kde to malo ďaleko-rozsiahlejšie účinky a o to väčšmi to človek potom dokázal precítiť a uznať tieto vysoké kvality. V "detailoch" (či už scéna, kde sa rozprávalo o kráľovi {aj keď tu zas bola trošku skresaná, "cestovanie" Claire {Zedky}, atď}, sa veľakrát priklonila k originálu, ale potom to zrazu nefungovalo tak ako by mohlo a strácala sa výpovedná-efektívna hodnota. Škoda, že neboli lepšie vykreslené tak dôležité postavy "spolubojovníčiek" zo sanatória a že úplne zmenila pointu príbehu mladého šuhaja. Klavírna scéna bola super, ale zas jeden zo zlomových momentov kedy má Veronika konečne poznať samú seba (to čo si v živote celý čas odopierala, to čo nepoznala lebo "nepotrebovala", to čo jej konečne malo dať silu žiť) sa pre divákov stalo tabuizované a prinieslo nám emočne asi len pomyselný výkrik "och" na duši (a to ani nehovorím, že to čo tomuto celému malo predchádzať sa do filmu ani nedostalo a to čo pak...) - to už aj Japonci podali o dve triedy lepšiu "prezentáciu" tejto jednej z kľúčových "udalostí" pre Veroniku a zanechali tak v divákovi väčšiu emocionálnu odozvu. Koniec koncov bez toho, že by sa malo jednať o nejakú adaptáciu, tak film stál za to (dramatičnosť, tá najzákladnejšia pointa, prvoplánový príbeh/ scenár, atď) a hodnotil by som 75%, ale pri zrovnávaní kvality a hlavne myšlienky/posolstva, ktoré bolo tak geniálne v knihe vyrozprávané, by som rozdiel videl aj do 50%. Zaokrúhlim to celkovo na 60-65% a určite doporučujem prečítať knihu akom prvú {hodnotenie knihy 95%}.(17.8.2015)

Souhlasim s uzivatelem TheMaker- masturbacni scena je jedna z nejlepsich. Plus veta "Prave ted se do tebe zamilovavam". Co mi ve filmu nesedi, je obsazeni hlavni role. Na druhu stranu postavu Edwarda a psychiatra jsou natolik skvele zahrane (a napsane), ze tenhle film si plny pocet hvezd zaslouzi. Myslim ale, ze japonska verze by mohla byt taky zajimava. Veronika decides to die se pro me rozhodne stala jednim z mych nejoblibenejsich filmu.(5.9.2011)

Neměla byste opouštět tento život bez toho, aniž byste si uvědomila, že za to stojí….. V tomto malém lidském příběhu o několika osudech si na své nepřijdou pouze hledači a sběratelé mouder, ale též milovníci psychologických studií. Co jiného je pohled do života sebevraha. Jací jsou lidé s přáním umřít? Blázni? Nebo jsou jen nešťastní? Šílenství je neschopnost vyjádřit své vlastní myšlenky. A sebevrahové mohou být lidé, pro které jsou pravdivé příběhy nudné. V obou případech jde o záchranu duše. Dokázat si uvědomit tu krásu ŽÍT S VĚDOMÍM ŽIVOTA! Třeba to s pomocí Veroniky dokážete i VY! PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ **(13.12.2009)

• Frajer42

V následujících pár řádcích zřejmě vyzradím či naznačím pár klíčových momentek z děje, takže doporučuji čtení v tento okamžik zanechat. Začnu asi u autora předlohy, který byl jediným důvodem, který mě k tomuto snímku přivedl. S vysokou pravděpodobností i drtivou většinu hodnotících. Jméno Emily Young vám totiž asi nic neřekne, pokud náhodou nejste členem její rodiny. Paulo Coelho je mistr příběhů a moje očekávání se zabydlela hodně vysoko. O co tedy jde? Sledujete příběh jedné zbloudilé duše, která si zcela správně uvědomuje naprostou zbytečnost a nicotnost svého života, a protože v sobě tahle duše má dostatek soudnosti, tak se svoje účinkování na naší krásné planetě rozhodně ukončit. Dle mého názoru je to nejhorší rozhodnutí, jaké člověk v životě může učinit. Zatím to funguje tak, že každý z nás se jednou v prach navrátí, tak proč tomu chodit naproti? Dle mého názoru je i ten nejnuznější život o pořádný maxi kus lepší než život žádný. Nicméně, pro romanopisce je takové rozhodnutí rozhodně vítané. Malá odbočka, název díla je luxusní a rozhodně dovede přitáhnout čtenáře i filmové diváky. Samozřejmě je Verča zachráněna a ubytována v příjemném prostředí psychiatrické léčebny, kterou vede vysoce neortodoxními metodami jeden sympaťák. Sympaťák ji zalže, že Verču čeká posledních pár týdnů života. Následuje značná část stopáže, kdy jsem se topil v nudě. Verča totálně rezignovala na život a režisérka nám sází jeden melodramatický záběr za druhým. Nedovedl jsem se naladit na stejnou emoční vlnu. Verča si postupně začne uvědomovat cenu svého života. To je běžné, spousta lidí si uvědomí cenu něčeho až v okamžiku, kdy o to přijde. Pozor zvrat, Verča se zakouká do místního zombíka. V podstatě to, před čím se snažila utéct ji pohltí. (Tímto narážím na úvodní monolog o rodině a dalších věcech.) Žije tedy tak, jako by měl být tento den dnem posledním. Přesně tak, jak by to mělo být. Tímhle vším jsem proplul absolutně bez emocí. Vsadil bych svoje boty, že kniha by byla bývala rozumnější volba. No, co už nadělám. Pointu znám, četba ztrácí smysl. A právě ta pointa, to rozuzlení, ten šokující závěr je to jediné, co z celého snímku shledávám extrémně vydařeným. Verča ve skutečnosti zatím neumírá. Doktůrek ji tou výše zmíněnou riskantní lží naplněnou pořádnou hromadou lidskosti vlastně dal druhou šanci na život, což se málokomu poštěstí. V ten moment se vám všechny záběry z filmu v hlavě tak nějak spojí. Závěr se mi tedy líbil. I byl velmi pěkně a citlivě natočen. Celkově nemohu hodnotil lépe než slušně, protože jsem nadšením během sledování zrovna neomdléval. Coelho napsal mnohem moudřejší knihy, po kterých sahám výrazně raději, a které, troufám si tvrdit, by si zasloužily filmové zpracování mnohem víc.(14.8.2015)

• - Veronika Deklava (Sarah Michelle Gellar) nosí hodinky značky Seiko. (dyfur)

• - Veronika (Sarah Michelle Gellar) je v knize vyobrazena jako zelenooká dívka s hnědými vlasy. Její představitelka Sarah Michelle Gellar je přitom blondýnka. (megan017)

• - Snímek je adaptací stejnojmenného románu spisovatele Paula Coelha. (iampatrik)