Návrat idiota

• Německo Die Rückkehr des Idioten (více)

V komorním příběhu ze současnosti, odehrávajícím se na malém městě mezi Vánocemi a Novým rokem, se mladík František po letech strávených v blázinci vrací ke svým vzdáleným příbuzným, k lidem, kteří by mu měli být blízcí. Postupně se však zaplétá do jejich složitých vztahů, ocitá se v trapných, komických i dusivých situacích, je vystaven milostným, sourozeneckým a rodičovským konfliktům. Všechno, s čím se setkává, se ho dotýká, se všemi soucítí, a tak působí trochu jako idiot. Ale právě proto, že dosud nic nepoznal a nezažil, je schopen vnímat lidské vztahy ve své čistotě a opravdovosti správně... Ve svém druhém celovečerním filmu se režisér a scenárista Saša Gedeon soustřeďuje na tragikomický labyrint citového zmatení mladých lidí. Inspiroval se titulním hrdinou knížete Myškina z románu F. M. Dostojevského "Idiot". (Česká televize)

Wargoo

Aneb ako som nepochopil pána Gedeona. Márne som čakal, kedy ma film začne zaujímať, niečím vťahovať do deja, alebo mu prinajmenšom rozumieť... Márne !!! Ale Pavel Liška je PÁN, jeho gestá, mimika a reč boli dokonalo "idiotské", čo v tomto filmovom kontexte znamená chválu a kompliment. 2**, len a LEN za Lišku !!! 40,011% ()

MickeyStuma

Neznám lepšího příběhu o lidských vztazích mezi mladými lidmi jako je tento. Na složitosti a nástrahy života hlavně mezi vztahy narazí František ve vynikajícím podání Pavla Lišky, který se vrací z léčebny, kde prožil velkou část svého života a kde na tyto věci nenarazil. Vypadá jako idiot, ale citově prožívá víc než ostatní. Emoce a napětí plynule a nenásilně provází celý děj. Nezkutečná civilnost díla vytváří něco, jako psychologickou sondu do vnitřku prožitků a seberealizace osobnosti. Tím mi dílo hodně připomíná tvorbu Miloše Formana. Takto zachycená realita doby od vánočních svátků po silvestra se jen tak nevidí. Jak řekl Jiří Macháček v dokumentu Film o filmu: "Člověk, který se zajímá víc o ostatní lidi než o sebe je idiot. To si většinou myslíme a tím se vlastně klasifikujeme na idioty my. A o tom tento film je." Přesně řečeno. ()

MartinX.

Po téměř 20 letech od natočení tohoto filmu musím sdělit, k čemu mne dlouholetá úvaha nad ním dovedla: myslím, že za pár desítek let bude "Návrat idiota" považován za nejlepší český film všech dob. Nebo možná nebude, ale měl by být, jak by řekl Emanuel Rádl. Ve své době byl Návrat idiota sice přijat příznivě a vcelku oceněn, ale když někdo vyletí tak vysoko, riskuje, že nebude ze země pořádně vidět. Nedivím se vlastně, že Saša Gedeon netočí. Už to přece natočil. Nám už zbývá jen pochopit. ()

Don Carlos

Ačkoli Pavla Lišku zrovna moc v lásce nemám, jeho herecký výkon tomuto filmu hodně přidal. V roli Františka si nedovedu představit nikoho jiného. ()

Pingu

"Františku, a kolik jsi měl v životě vlastně piv ???" - "No, žádný ... " - " Nemusíš přesně, stačí přibližně.." - " No přibližně žádný..." :o)) Pavel Liška is the best !!! ()

Utero

Pavel Liška, Anna Geislerová a Tatiána Vilhelmová jsou jednoznačně nejlepší herecká trojka na naší scéně. Na filmu je krásný, že se tam toho moc nenamluví a člověk má možnost si sám domýšlet o čem hrdina zrovna přemýšlí. ()

pouler

Komentář píšu po možná po více jak 10-ti letech od premiéry. Pro mě nejlepší počin 90. let. Otázkou zůstává proč Saša Gedeon mlčí a dál nefilmuje? Teď musí naplnit obrovská očekávání. Podábná tomu, která se podobala čekání na hrabalovo "Obsluhoval jsem anglického krále"... K "Idiotovi" tento film staví na dialozích tak jak vždy československé a české filmy stavěly. Nechť je tomu tak i v budoucnu. ()

fraktal

Kontenplativní snímek, ke kterému se (ač nám vlastně vůbec níc neříká) vyplatí vracet. Pro výborné zachycení bezvýchodnosti i bizardní poetiky postmoderních vztahů považuji Návrat idiota za jeden z nejlepších moderních českých filmů (snese i přirovnání s Přeletem nad kukaččím hnízdem či Absolventem). ()

Biopler

Liškovi sedí rola Františka ako žiadna iná. Všetci však podávajú výborné výkony, škoda poriadne neuchopeného príbehu, ktorý vám síce niečo zdelí, ale akosi sa len točí dokola a nemá jasný cieľ. K 4* posúva snímok výborná réžia, ktorá je na debutanta v týchto končinách nevídaná. ()

Ozzy2

Tehdy, když jsem film viděl poprvé, myslel jsem si, že to Liška geniálně zahrál.Neznal jsem ho.Po smršti jeho rolí musím poznamenat, že tu jen a pouze zahrál civilně sám sebe. ()

tranquill

"...přibližně žádnou..." Tímhle filmem Pavel Liška nastartoval svůj typ "jelítkového" outsidera, ve kterém je bezkonkurenční. A už v tomto dramatu s lehce "formanovskou" režií podal vynikající výkon. ()

Stíba

No já nevim, nějak mi to nic nedělá a pointu jsem buďto nepochopil nebo zkrátka nebyla dostatečně silná. ()

Vabr

Zabloudil jsem do českých filmových vod na doporučení češtinářky. Dostojevskijho Idiota jsme jen probírali, nečetli, takže je dost možné, že jsem všechny paralely nebo detaily nepostřehl. Nicméně tomu chybělo něco úderného, něco, co by mě ohromilo. Hudební doprovod je milý, později spíš repetitivní, vztahy nabízí místy nějaký háček, ale nevytrhnou mě ze sedadla tak moc, jak by šlo a po emoční stránce si u mě film v podstatě neškrtl. Ale koukalo se na to dobře, ovšem můj šálek kávy to není. Vyhodnocení: Po emoční stránce fungující české filmy vřele doporučuji Úsvit nebo Oběť ()

elessar04

Rozhodně jeden z nejoriginálnějších milostných trojúhelníků (spíše čtyřúhelníků). Úžasně bolestně smutná komedie. ()

pistik

Musím povedať, že od filmu s takým ohlasom som čakal viac. Je to len jeden z ďalších, nudých priemerných českých filmov (tak ako bolo pre mňa rovnako veľké sklamanie Samotáři), ktorý drží len neuveriteľný výkon Pavla Lišku, ktorý patrí spolu s Aňou Geislerovou jednoznačne na vrchol mladých českých hercov a vo svojej "vekovej" kategórie majú len veľmi slabú konkurenciu- stačí si spomenúť len na Liškovo číslo s walkmenom a prejdeným policajtom v Pupende, ktoré sú hádam dve najzapamätajnejšie scény z toho filmu ()

mak.

Jednoduše herecký koncert tria Liška-Geislerová-Vilhelmová. Děj si s podkladem od Dostojevského jemně pohrává a výsledkem je opravdu vynikající hořkosladká komedie. Pár scén je naprosto kouzelných - např. hned na začátku dobíhání vlaku, s Langmajerem v hospodě nebo scénka u obědu. Jo a ačkoliv si Geislerové jako herečky vážím, tady u mě bodovala Vilhelmová. | S kolika ženama jsi měl poměr? - S žádnou... ještě. - A s kolika z nich si spal? Stačí přibližně. - S žádnou... zatím. - Nemusíš přesně, stačí přibližně. - S žádnou... přibližně s žádnou. ()

m4xp4yn3

"Ano. Myslím, že je... že je zvláštní. Protože... opravdu dá na první dojem, protože si myslí, že je všechno naopak, a ona se tomu musí přizpůsobit, proto je taky celá tak... no chci jen říct, že je zvláštní vidět člověka, ve kterém je všechno docela správné a krásné, a on se to rozhodne všechno rozbourat a zas přeházet, protože tolik touží být šťastný." ()

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny