Návrat idiota

• Německo Die Rückkehr des Idioten (více)

V komorním příběhu ze současnosti, odehrávajícím se na malém městě mezi Vánocemi a Novým rokem, se mladík František po letech strávených v blázinci vrací ke svým vzdáleným příbuzným, k lidem, kteří by mu měli být blízcí. Postupně se však zaplétá do jejich složitých vztahů, ocitá se v trapných, komických i dusivých situacích, je vystaven milostným, sourozeneckým a rodičovským konfliktům. Všechno, s čím se setkává, se ho dotýká, se všemi soucítí, a tak působí trochu jako idiot. Ale právě proto, že dosud nic nepoznal a nezažil, je schopen vnímat lidské vztahy ve své čistotě a opravdovosti správně... Ve svém druhém celovečerním filmu se režisér a scenárista Saša Gedeon soustřeďuje na tragikomický labyrint citového zmatení mladých lidí. Inspiroval se titulním hrdinou knížete Myškina z románu F. M. Dostojevského "Idiot". (Česká televize)

closed.eye

Pro mě jeden z nejkrásnějších českých fílmů. Trochu veselej, hodně melancholickej. VELMI silná atmosféra, která Vás popadne a nepustí, byt' děj rozhodně nikam nekvapí. A není proč pospíchat... Velmi dobrá kamera, velmi dobrý herecký výkony. Ne přibližně, ale přesně pět hvězdiček :-)... ()

tančísvlky

Ďalšia z nafúknutých bublin bez kúska obyčajných citov , skôr mi to pripadá ako chladný kalkul . Pred tými desiatimi rokmi by som dal asi lepšie hodnotenie , len s odstupom času z toho diela takmer všetko vyprchalo .A naviac v tomto filme sú pre mňa dve nestráviteľné herečky Geislerová a Vilhelmová / naprosto preceňované postavičky / A pretože ho hodnotím až teraz , tak to je s pochopením slabé hodnotenie ... ()

Mira90

Hmmm...zážitek. O to větší, že jde o český film (no offence). Další knižní klasika ,,zfilmována" - jestli bych si měl vybrat nějakou oblíbenou knížku od Dostojevského, byl by to právě Idiot. Černá, hořkosladká komedie s notným nádechem existencionálního dramatu - tak jsem to cítil já. Scéna Langmajera s Liškou v restauraci Riga byla naprosto geniální, perfektně zahráno. ()

PedroPo

Takhle "křehce" to umí jen Gedeon, takhle "debilně" to umí jen Liška. Velké překvapení, nejen atmosférou a příběhem, ale i hereckými výkony. ()

dEst28

Viděl jsem po strašný době, nepamatoval, ale užíval. Parádní herecký výkony (Hlavně trojice Táňa, Aňa a Pavel), skvělý dialogy. Soundtrack doprávazející atmosféru filmu je neskutečnej. Nemám co vytknout. ()

Chip89

Hlubokomyslný děj, na který jsem dlouho čekala se nijak nedostavil. Ale podle komentářů, nejsem jediná, kdo čekal zbytečně.... Každopádně tolik hvězdiček dávám panu Liškovi. Ten člověk opravdu nemůže být úplně zdravý, když dokáže takhle úžasně zahrát ,,idiota". Jinak celá řada výborných českých herců, kteří v té době sice možná nebyli tak známí, ale teď jsou na vrcholu své kariéry. ()

Argondia

Všichni víme, že Liška je borec. Umí nás rozesmát i vzbudit lítost. Ale tenhle film byl opravdu divně a nepříjemně depresivní. Připadala jsem si jako lapená v časové smyčce, kde stále dokola hrála hudba z hororové, hrací skříňky v zakleté komnatě šíleného černokněžníka. V podstatě nic se tu celou dobu neděje, objevuje se tu jen klasický řetězec nešťastné lásky, a zmatený zoufalec s kulichem a čůrkem krve u nosu. Ne, tenhle film opravdu není pro mě, ocenění může dostat kolik chce a líbit se mi stejně nikdy nebude. ()

haWranka

Dokážu ocenit skvělé herecké výkony, nápad i atmosféru. Ale jinak je tenhle počin úplně mimo mě. A to se mi filmy s podobnou poetikou líbí, ale tohle mi nějak nesedlo. ()

BDMarty007

Mimořádná sešlost mimořádně talentovaných lidí od režiséra přes herce až po štáb (např. asistent režie Ben Tuček) a Saša Gedeon to dokázal fantasticky ukočírovat. Fantastická minimalistická hudba, nálada, tok děje, dialogy. Podle mého názoru něco zcela mimořádného, co nemá v Čechách obdoby a mě to při každém dalším zhlédnutí nadchne více a více. ()

neo93

Skvělý český film, který se zabývá složitými propletenci mileneckých a sourozeneckých vztahů, do něhož nečekaně vstoupí jeden (ne)obyčejný člověk. Do malého městečka přijíždí František, čerstvě propuštěný mladík z psychiatrické léčebny. Hned od začátku se připlete do života dvou sester a jejich vzájemných milenců. Ačkoli v životě neměl žádný kontakt a vztah s ženou, a teprve se pomalu začleňuje do společnosti, ve které mnohým věcem ještě nerozumí, paradoxně je to právě on, kdo se nejlíp vyzná ve vztazích této povedené čtveřice. Plně zasloužených 5 Českých lvů, které snímek získal, jen trochu nechápu, proč ocenění neobdržel také Pavel Liška za svou roli Františka. To, co on předvádí ve svém podání idiota, je excelentní. Jeho výstupy ke svému okolí, které jsou bud humorné, smutné nebo přímo tragikomické, tak jeho různé představy především související s jeho minulým ubytováním, jsou jednoduše výborné. Výstižná a velmi podařená je také hudba, která výtečně dokresluje tento příběh. Pro mě rozhodně jeden z nejlepších vztahových českých filmů na přelomu století. ()

Lupes

Ano, byly kdysi doby, kde námětem filmům byly klasici světové literatury a nikoli stupidní autoři komiksového braku. Jenže lobotomie poté zasáhla celé lidstvo a prodělali jí i filmoví tvůrci. / Parádní kamera, exteriéry, estetika i reálie, smysl pro detail. Snad jen trochu víc střihu by neškodilo, ale tato výtka je dána spíš tím, jak se vše od doby natočení zrychlilo. Také náznak happyendu je Gedeonovu Myškinovi přidělen snad až příliš milosrdně. ()

dawid

Saša Gedeon vzal Dostojevského Idiota, rozebral ho do posledního šroubku a po svém smontoval, aby vznikl jeden z nejlepších českých filmů devadesátých let. Saša Gedeon dal dohromady herce, ze kterých žije zbytek filmařů dodnes. Ksakru, já už se tak hrozně nemůžu dočkat jeho dalšího filmu!!! ()

KdG

Není to špatný, Langmajer opět exceluje, Liška je ve všem stejnej a jinak průměr. Na mě je to dost komorní, příliš ukecané a chvílema trochu do trapna. (možná to byl záměr, to nedokážu posoudit). Znám lepší české komedie i dramata. ()

topi80 odpad!

Málokdy se poštěstí dát stejnému režisérovi po pěti hvězdičkách odpad. Po geniálním Indiánském létě si Saša Gedeon přenesl do nového filmu svůj svérázný rukopis a snahu o stejnou poetiku, avšak zůstává pouze jen u té snahy. Tohle se zkrátka absolutně nepovedlo a najít film, který by byl podobně o ničem, by mi dalo spoustu práce. Panoptikum nesympatických postav se rýpe ve svých problémech, které nemají šanci někoho zajímat. A co je nejhorší, tento film dal světu snad nejhorší herecký zjev a nejotravnější antitalent, který bude svým idiotstvím (které bohužel nebylo v tomto filmu hrané) otravovat náhodné diváky ještě dlouho poté. ()

Bezda22

Za ty jejich idiotský výrazy v xichtech byl rozdával Oskary :-D. Taková zvláštně zábavná komedie. Moc se tam neděje, ale i to málo stačí k zaujmutí. ()

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny