Strach brankáře při penaltě (neoficiální název)

• Západní Německo

Die Angst des Tormanns beim Elfmeter

Strach brankára pri penalte

(festivalový název)

The Goalie's Anxiety at the Penalty Kick

The Goalkeeper's Fear of the Penalty

Drama / Sportovní

Západní Německo / Rakousko, 1972, 101 min

Všetci to dobre vieme a nikto to ešte nahlas nepovedal: život je ako futbal. Wenders má za to môj obdiv. Každý nejako začínal, flegmatický Wim tiež a v Brankárovi vôbec nie je cítiť začiatočnícka neobratnosť. Možno tu trochu kopíruje Fassbindera: pochybné bary, bezvýchodiskovosť, čierny humor. Wendersovi sa podarilo ukázať genius loci viedenských štvrtí, či skôr zákutí, ktoré sa nevyskytujú na pohladniciach. Ak aj hej, ako Práter, vábne tu rozhodne nepôsobí.(19.9.2016)

Wenders zde ještě nedokázal uchopit bezcílnost "existenciální" situace jako ve svých pozdějších filmech ze 70. let, ačkoliv přesně o to se (tedy nejspíše) zde pokusil. Hlavní hrdina - fotbalový brankář (a nenechte se zmást zde či na IMDB uvedeným žánrem, "sportovní" tento film rozhodně není) se sice na první pohled angažuje v kriminální zápletce a posléze film vykazuje jisté známky detektivního žánru, to vše je ale pouhou úmyslnou hrou s divákem - vystavěné "napětí" nachází svůj ventil v překvapivém zakončení, které zpětně prostoupí a vysvětlí celý film: V absolutním nevysvětlení motivací hrdinova jednání a byť pouhém naznačení jeho dalších osudů sledujeme metaforu pro radikální neukotvenost člověka ve světě, nekonečné pole možností, které se před ním otevírají a které nikdy nemůže pochopit a zvolit si takříkajíc na jistotu (pravé to dilema brankáře při penaltě), a hlavně v kontextu celého chování hlavní postavy i nepochopitelnost a nepřekročitelnou cizost lidského jednání vzhledem k Druhé osobě, zde divákovi.(5.2.2015)

Nebylo to špatné, určitě se to povedlo Wendersovi líp, než jeho debut. Jo, je to opět utahané, hodina čtyřicet je moc, ale zajímavé a poutavé chvíle to má, taky kameru to má povedenou, hudbu též a chvílemi to má takovou zvláštní bezcílnou atmosféru, ačkoli se z toho dalo vyždímat mnohem, mnohem víc. I tak to ale vůbec není špatný film a celkem se mi i líbil, akorát pracovat by se na něm fakt ještě dalo. 3*(8.5.2019)

Tenhle Wendersův debut je pro mě velkým objevem. Atmosféra, která se umí zakousnout, velice dobře podržené střední tempo, skvělý instrumentální soundtrack Jürgena Kniepera (a taky spoustu rock'n'roll klasik, díky jejichž autorským právům nešlo hodně dlouhou dobu snímek promítat a koloval jen na okopírovaných VHS. V roce 2014 se pak dočkal kompletního remasteru) a stoický Arthur Brass. K tomu prostředí Vídně v obdbobí 70. let a jemná romantizace pomalého venkovského života, do kterého brankář Bloch uteče před spravedlností. S ohledem na zdejší oblibu Wenderse se dívím, že tohle nebylo po svém remasteru uvedeno do zdejších artových kin - za mě je to must watch!(6.2.2019)

Někteří filmaři jsou i na začátku kariéry dobří.(10.7.2018)