Památkáři

• USA The Monuments Men (více)

Památkáři nejsou žádní nudní patroni, ale unikátní vojenská jednotka, která nasazovala vlastní krky, aby z rukou nacistů vyrvala skvosty, které za trvání Druhé světové války nakradli. Hvězdnou sestavu uměleckých záchranářů vede George Clooney ve výjimečné čtyřkombinaci producent – režisér – scenárista – herec, kterého doplňují třeba Matt Damon, Bill Murray, John Goodman nebo Cate Blanchett. Film se odehrává v době, kdy už bylo víceméně jasné, že hitlerovské Německo bude poraženo a pomalu se začínaly napravovat válečné škody. Milovníky umění trápil především nejasný osud tisíců uměleckých děl, které nacisté pro Hitlera a další pohlaváry nakradli a ukryli neznámo kde. Z jejich popudu tak vznikl tým, který postupoval v patách spojeneckých vojsk a hledal stopy po těchto vzácných artefaktech. Vypadalo to jako nesplnitelný úkol: Umělecké poklady se nacházely za nepřátelskou linií a německá armáda byla připravená splnit Hitlerův rozkaz, podle nějž měla být všechna umělecká díla s pádem nacistické říše zničena. Jak mohlo těchto pár mužů doufat v úspěch? Vždyť svými původními profesemi - ředitelů muzeí, kurátorů a historiků umění, více rozuměli Michelangelovi než zacházení se zbraněmi. Pod palbou německé armády, v zaminovaných skrýších a vybombardovaných městech riskovali Památkáři své životy, aby ochránili ty největší poklady lidstva. (Cinemart)

Tomulka

Když pominu silné téma, které bezesporu patří do dvorany slávy světové historie. Tak musím bohůžel konstatotvat, že z filmového hlediska je film dosti slabý. Hlavně scénář a režie jsou dle mého hodně slabé. G.Clooney asi nebude ten pravý na tuto práci. Ač jej mám rád jako herce a uznávám jeho práci tak po tomto filmu dále jen jako herce. Netuším jaká byla očekávání z tohoto filmu avšak já čekal oslavu případně hold jednodce Památkáři a to ve filmu jaksi není ani jedno. Pokud to měl být film o skutečné práci a útrapách zmiňovaných hrdinů tak to se dle mého také neodehrálo. Leda,že by nám byli předkládány jiné historické fakta (myšleno v jiných filmech dokumentech, knihách atd.....) Prostě není to věrohodné, není to ani svižné, herecky to také není žádná bomba a o režii a scénáři jsme již řekl své. Takže dávám dvě hvězdy za to, že je to na motivy skutečné události a doufám, že se někomu jinému podaří udělat lepší verzi. ()

ardeas

Veľmi zaujímavo a vierohodne podané svedectvo o tom, čo skupina chlapov zachránila pre ľudstvo, pričom sú to tichý hrdinovia, o ktorých sa nevie, nehovorí a zabudne, nebyť tohto filmu. Ale! ako to už býva pri filmoch, ktorá často zachytia miestami až nudnú realitu, aj tu je to miestami nuda a nemá to tú dynamiku vymyslených príbehov z pier úžasných scenáristov. Napriek tomu 4*, lebo dnes vo filmoch nájdeme skôr viac fikcie, vyhrotených až za vlasy pritiahnutých príbehov, s neskutočnou dramatizáciou, ktorá nás posadí na zadok a zastaví srdce, pričom prostá pravda života nebýva až tak zložitá a kritická, a to tento snímok v mojich očiach zachytáva. ()

navel

Obsadit do role rekrutů Billa Murraye, Johna Goodmana a nevyužít jejich komický potenciál je skutečně hřích ()

stefaton

Naprosto promrhaný potenciál jinak fascinující epizody z druhé světové váky a dějin umění. Nadbytečný americký patos, sentimentální vycpávky zpomalující děj a rozmělňující morální poselství silného příběhu. ()

Snakefinger

Za příběh bych dal tak deset tisíc mínusů protože to bylo zcela dle mustru, my vševědoucí američané děláme vše dobře a dokonale. Taky jsme se připojili do války, když byla v podstatě rozhodnutá takže bylo jasno na kterou stranu se přidáme. Jinak ovšem velmi poutavé vyprávění a vůbec mi nevadily debilní hollywoodské vtípky. Takže celkově... Jo průměr je dobrá volba. ()

IlMagnifico

Vcelku příjemná jednohubka, jejíž síla určitě nespočívá v nijak zvláštním scénáři nebo dobře zvládnuté režii, ale spíše v nápadu a osvětovém záměru – jednotka zachraňující během války ty nejcennější umělecké kousky z rukou nacistů si totiž svůj film nepochybně zasloužila. A jestli si dal Clooney za cíl natočit jej alespoň tak, aby diváka nutně nenadchl, ale v žádném případě neurazil, tak může být se svou prací spokojen… Stejně jako já po závěrečných titulkách. ()

rakosabasta

Skvělé obsazení, úžasné téma a tak nemůžu dát méně. Ale tomuhle filmu tak nějak schází srdce. Jakoby Clooney chtěl dát prostor všem a všemu, ale ničemu pořádně. ()

Lukkyn

Jednoznačné zklamání!!!Od této herecké sestavy jsem čekal daleko víc!!Jenže , kde nic není , ani smrt nebere!!!Od začátku mám problém s motivací téhle partičky muzejníků, architektů, a dalších mužů políbených můzou umění!!!Riskovat život pro pár obrazů, soch, nebo panbíčkářských artefaktů. Nezlobte se na mě, ale viděl bych raději na živu ty dva sympatické výtečníky , kteří na téhle prapodivné misi zařvali , než jakékoliv umělecké dílo!!!!Další věcí je , že Clooney si tu válku maluje doslova jako "Hurvínek válku"!!!Chvílemi se to tváří jako komedie, chvílemi se to snaží vyvolat emoce. Ne ne tenhle paskvil u mě prostě nefunguje a žádnou výraznou stopu to na mě nezanechalo, což je určitě škoda!!!! ()

surprise

Asi to měl být válečný Ocean´s eleven, kde se ovšem nekrade, ale naopak chrání. Bohužel to nevyšlo. Proč? To ať zkoumá nějaký student filmové vědy, neboť všechny předpoklady pro dobrý film byly splněny. Já jen mohu říci, že jsem sledoval podivně rozkouskované skeče, které zaberou v traileru, ale ve filmu nedávají dohromady smysl, že jsem často tápal, kdo je kdo a proč tohle a tamto a když někdo umře, je mi to úplně jedno. A to mi je fakt líto. Takže nakonec byl nejlepší dokument jako bonus. ()

Pythonator

Možná kdyby to mělo lepší konec, tak dám i čtyři hvězdičky. Filmu něco neustále chybělo a nějaký ten patos tam neustále přebýval. Clooney je dobrý režisér, ale asi by potřeboval k sobě i nějakého dobrého scénáristu. Samozřejmě mě taky sralo, jak byla zobrazena ruská armáda, ale to už je zkroucený americký úhel pohledu, na který si musí divák zvyknout a v žádném případě ho nesmí brát za realitu. ()

Vodomilec

Nečekaně slabý film. Promrhaný herecký i příběhový potenciál. George Clooney je výborný herec ale jeho režie má velké mezery. ()

Dupac

Pro mě příjemné a silné tři. Čtvrtá * se vytratila na některém z míst, mezi kterými tahle parta roztěkaně pendluje, seč jim síly a dvouhodinová stopáž stačí. Ta dějová a časová zkratkovitost neumožnila pořádně vytěžit potenciál skvělého hereckého ansámblu ani naplno prožít radost z jejich úspěchů, kterým měl tenhle film vystavět pomník. To zamrzí, hlavně proto, že Clooneymu jeho zájem o umění jako nositele hodnot naší civilizace i o osudy jeho ochránců za války bezezbytku věřím. Tyto principy, které jeho postava ve filmu výslovně zmíní, jsou taky jediným aktuálním prvkem na celých Památkářích. Všechno ostatní se nese v retro atmosféře časů Clarka Gablea, kterému (jistě ne náhodou) jako by z oka vypadl vrchní principál George Clooney. ()

RoyBatty444

Nič extra ale človek s dozvie o zachraňovaní umeleckých diel a osudy ich záchrancov zo strany spojencov. Sympatický herci. Trochu nevýrazný scenár. Výprava relatívne dobrá. ()

Missanpassad

Očekávla jsme víc a film mě dost sklamal. Nudný děj který se snaží hrát na city, ale moc se munto nedaří. Film nejde nijak historicky a fakticky do hloubky. Pro člověka co se zajímá o II. sv. válku to bude velké sklamání. ()

draxxi

Když jsem viděl to obsazení, těšil jsem se jak malej kluk. Bohužel, přestože nechci upírat této jednotce jejich význam, pro film to dobře nedopadlo. Prostě nuda, nuda.... 15/2/2021 63 procent ()

Bragi66

Je to nudné a dokonce hloupé zobrazení 2. světové války navíc bez podstatnějšího sdělení. Klíčová slova: "nacisté, poklady, ukryté" sice táhne, ale to pitomé, ponižující vyobrazení Němců si zaslouží srovnání se seriálem Čtyři z tanku a pes (1966). K tomu ještě odbojářky, které kolaborují a zároveň neohroženě bojují tím, že Němcům plivou do kafe - no to mi jděte z dílny! I zde podlehli tvůrci neodolatelnému nutkání míchat do válečných filmů přiblblý humor, ale to je asi nějaký přírodní zákon. Jasně, fašisté mají máslo na hlavě, ale ani náznak prdu o tom proč, ani o tom, že jim to Evropa i zbytek světa umožnili. No a kdo to zaplatil? A kam vyvedlo kolabující fašistické Německo kapitál, patenty, výzkum a konečně i ty památky? Nějaké body je ale filmu nutno připočíst za výpravu a stavby. ()

I.ball

Velmi se mi zamlouva rezie pana Clooneyho a ani tento film neni vyjimkou. Tym odborniku na 6 muz umeni vyslan na zachranu kulturniho dedictvi lidstva byl famozni, i kdyz zadny z protagonistu nemel vice prostoru. Pribeh silne dojemny, prestoze hruzy valky byly prezentovany jen skrze naznaky a alegorie. Mile dialogy a vsudypritomna nadsazka z filmu dela prijemnou a lehce stravitelnou komedii. 75%. ()

Clooney a Hlava 22

Clooney a Hlava 22

26.11.2017

Georgi Clooneymu se moc nezadařilo ani s Památkáři ani se Suburbiconem, takže to zkusí jinak - přes televizi. Jeho novým projektem je totiž seriálová adaptace románu Hlava 22, v níž se ujme jedné z… (více)

Clooney natočí scénář od Coenů

01.01.2014

Michael Bay zastaví Hitlerův nukleární program

Michael Bay zastaví Hitlerův nukleární program

12.10.2013

Válečné týmovky jsou, zdá se, opět v kurzu. Po Hanebných panchartech se dočkáme Památkářů a David Ayer v právě natáčeném The Fury nacpal do tanku Brada Pitta, Shiu LaBeoufa a další. A možná se… (více)