Velmi zjednodušujicí, naivní a patriotické. Clooney a jeho parta tu zachraňují kulturu před zlým Hitlerem, který chce celé národy okrást o jejich historii! (Nebylo to náhodou pragmaticky o něco víc proto, že chtěl, aby jeho Führer muzeum bylo to nej, nej, nej?) Nekoukejte na poznámku "Založeno na skutečných událostech". Skutečných Monuments Men bylo několik set a operovali po celé Evropě, nebyla to parta poskládaná z kamarádů. Ale budiž, jinak film celkem funguje. Nejvíc fajn jsou samozřejmě herci, ale je škoda, že naprostou většinu času stráví rozdělení do skupinek. Ty dvě hodiny vám utečou jako voda a připomenou válečné komedie ze šedesátých let. Až na to, že Clooney nezvládl poměr mezi komedií a válečnou tragédií a někdy humor ve filmu působí nevhodně. 60 %(4.3.2014)

|| Scenár: George Clooney, Grant Heslov / Predloha: Robert M. Edsel - The Monuments Men | Hudba: Alexandre Desplat | Produkcia: George Clooney, Grant Heslov | Distribúcia: Sony Pictures Entertainment (US), 20th Century Fox (International) | Štúdio: Columbia Pictures, Fox 2000 Pictures, Smokehouse Pictures, Studio Babelsberg | Rozpočet: 70 miliónov $ | Tržby: 104,533,171 $ || Nato, že ten scenár písal herec, to funguje až prekvapivo dobre. Má to dynamiku, vtip i emócie. Nevyhne sa to samozrejme sentimentu a tempo tým občas tiež trpí. Ten námet je zaujímavý, odhlauje dej, ktorý som ešte spracovaný nevidel, no na celovečerňák to je trošku fakt málo. Za faktor prekvapenia však dávam Cloonymu za 4. Ps: Nenašiel ste niekto v kine Atlas 27.2.14 čiernu čiapku? :) 74% | Videno v Atlas Praha, 27.2.2014 |(28.2.2014)

Dobře obsazené, místy vtipné, tématicky zajímavé, ovšem vesměs protkané nudnými a nezáživnými sekvencemi ve kterých nikdy nenudí pouze Bill Murray s Bobem Balabanem. Památkáři měli slibný potenciál, který George Clooney částečně naplnit dokázal, ovšem stále asi ne tak, jak by si látka zasloužila...55%...[4.3.2014_Kino Šumava_Klatovy](4.3.2014)

• Flakotaso

Tady je špatně snad úplně všechno, tak strašlivě nefunkční, nudný a zbytečný film se jenom tak nevidí. Clooney si chce pořád dělat tu svoji starosvětskou filmařinu, ale tentokrát se svou "válečnou" limonádou hrubě narazil. Tak hlavně že se ta parta áčkových herců z mokré čtvrti okolo mistra Clooneyho při natáčení dobře pobavila, popila, zavzpomínala na staré časy a tak...Jo a aby se nezapomnělo, preventivně bych do Louvru nad Mona Lisu vyvěsil vlajku s 50ti hvězdama. Aby se - káravý prst mistra Clooneyho visící ve vzduchu - nezapomnělo!(1.9.2014)

• Wacoslav1

To jsem si zase s tou CSFD projekcí pěkně naběhnul, ale furt tam polezu a furt. Něco si řeknu, ale pak zase já debil Wacoslav1 vidím hele film zadarmo a už na to lezu. Komu není rady tomu není pomoci. Na tohle jsem šel ze zvědavosti, protože cokoliv spojené z tématem 2 světové války mě zajímá. Tady byl minimálně potenciál na zajímavý film, ale to tragikomický zpracování do pohřbilo do hlubin pekelných. Nejdřív si film hraje na komedii ve stylu Sedmé roty což zjevně nefunguje. Vtípky jsou nucený jako by násilně narvaný a vyznívají trapně marná sláva, ale jediní kdo si umí přesvědčivě dělat prdel z druhý světový aby se člověk zasmál jsou Francouzi. Amíci se akorát zase ztrapňujou a dokazují, že o daným tématu vědí velký kuloví. Když pak film přejde do rádoby vážný polohy, tak to nefunguje už vůbec. Cloney furt pronáší jenom nějaký patetický kydy děj je naprosto o ničem a bylo mi fakt fuk co se tam děje. Kvalitních herců je tu určitě spousta, ale nebavil mě ani jeden. Navíc to tak trochu působí dojmem agitační masírky o hodných Amících co tu vlastně v Evropě všechno zachránili. Zachránili umělecká díla, neničili památky a už vůbec nám tu nevybombardovali naše továrny aby jsme jim pak po válce museli zobat z ruky. Jo zato Rusáci to jsou parchanti stejnej odpad jako Němci a i oni plundrují památky a kradou je pro sebe! Je proto třeba aby to ti filantropičtí Američané zachránili i před nimi. Dobrá fraška co k tomu dodat. Konec to zabil úplně kdy (SPOILER!) ti úžasní památkáři najdou větší množství uměleckých děl ukrytých v jeskyni a dostanou echo, že se blíží Rusáci. Samozřejmně, že stihnou všechno včas naložit odvézt a zachránit, a navrch aby ukázali jací jsou to kabrňáci tam nechají Rusům na památku pověšenou tu nádhernou Émerickou hvězdnatou vlajku...LOL. Bohužel takto se alespoň trochu objektivní a seriózní film na podobné téma opravdu nedělá. Jo a ještě musím na závěr zmínit další věc která mi na náladě opravdu nepřidala spíš to naopak dojebala definitivně a to opět skvělá (míněno ironicky) atmosféra na projekci kde se opět sešli solidní rušící hovada vedení jakousi hysterickou vygebenou pyzdou která se nahlas a afektovaně smála snad úplně všemu prostě každý píčovině. Už hodně dlouho jsem nebyl takhle blízko od předčasného odchodu z kina jako teď. No nakonec jsem přežil a díky tomu, že jsem seděl na úplně krajním sedadle jsem se mohl hned jak film skončil bleskurychle zvednout a jako první opustit sál. Takže odpad udílím nejenom filmu, ale i tý chátře se kterou jsem byl nucen sdílet stejný sál. Samozřejmně byli tam i slušní lidé co vědí jak se normální člověk chová v kině ty zdravím. Jinak nevím kde se podobný hovada na CSFD berou, protože když jdu normálně do kina, tak se mi tohle zpravidla nestává. Přitom by to tu měl být ráj skutečných milovníků filmů a tací by měli chodit i na projekce. A ne se tam jít nažrat napít dělat bugr a chechtat se jak retard. Takže pro vás mám vy vypatlanci jednoduchý vzkaz : Vyvádět vás z kina a střílet na ulici.0%(27.2.2014)

• - Altaussee nepodléhalo Rusku, jak se snaží diváky film přesvědčit, nýbrž Spojeným státům americkým. Ruská okupační zóna končila daleko na severovýchod od Altaussee. (Hal_Moore)

• - Invazní dopravní letoun Douglas C-47 Skytrain s označením L4 na přídi je skutečný letuschopný stroj a kromě leteckých přehlídek ho můžeme vidět i v dalších válečných titulech, jako je například Bratrstvo neohrožených (od r. 2001). (p3tris)

• - Natáčanie filmu prebiehalo na mnohých miestach po celom Nemecku a Veľkej Británii. Sčasti sa nakrúcalo aj v okolí duxfordského vojnového múzea. (MikaelSVK)