Prokletí žlutozeleného škorpióna

• USA The Curse of the Jade Scorpion (více)

Film najslávnejšieho filmového neurotika Woodyho Allena sa podobne ako viacero snímok jeho posledného obdobia vyznačuje fantastickým námetom spracovaným formou bláznivej komédie. Autorova psychoanalytická spoveď ustupuje do úzadia v prospech príbehu. V tejto snímke si Allen zahral poistného detektíva, ktorému kontruje Helen Hunt ako ambiciózna členka nového vedenia poisťovne. Obaja sa stanú obeťou kúzelníka Zoltána, ktorý ich počas svojho predstavenia zhypnotizuje a i po jeho skončení naďalej využíva na krádež šperkov. Komické situácie vznikajú nielen v dialógoch Allena a Hunt, ktorí sú v hypnóze do seba zamilovaní, ale aj z faktu, že Allen vyšetruje prípad, ktorého je sám páchateľom. (oficiální text distributora)

Gastovski

Velmi dobře zahraná i zrežírovaná ztřeštěná komedie nabitá super hláškami a zároveň okořeněná skvělým soundtrackem. Jedná se o mojí první zkušenost s Allenem a po tomhle zážitku věřím, že není poslední. ()

Jenni

Jeden z filmů, který u mě reahabilitoval pana Allena jakožto herce (podobné účinky měli Darebáčci a Do Říma s láskou). Není to vždycky na škodu, když se ve vlastních filmech objeví. K tomuto snímku jenom malou poznámku. Aniž bych po tom blíže pátral, v Prokletí žlutozeleného škorpiona lze spatřit evidentní odkazy na Hitchcockovu romanticko-kriminální komedii Chyťte zloděje s C. Grantem a G. Kellyovou (zejm. ohňostroj), kterýžto film je založen za poznatku, že zloděje chytí jenom další zloděj. Nevím nakolik má pan Allen sira Hitchcocka v oblibě, zřejmě velice. Ve Vicky Cristina Barcelona hrdinové zajdou do kina na Ani stín podezření a Match Point zase evokuje Cizince ve vlaku (což, uznávám, se už blíží paranoie). Navzdory výše řečenému je Prokletí žlutozeleného škorpiona osobitá allenovská podívaná a - jak očekáváme - nadprůměrná porce promyšlené zábavy. Asi nebude náhoda, že největší režiséři historie měli vždycky dokonalou kameru. ()

senyor

Fajn príbeh, vyostrené hlášky a dobrá hudba. Ale je to najdlhší film na svete, ktorého subjektívne trvanie je vďaka nikdy nekončiacim dialógom asi 6 hodín. Nemám tomu čo vytknúť, ale nudil som sa. ()

godycz

Jeden z nejvtipnejsich. Nerozculij se! nebo ochrnes i na druhou pulku tela. Znam dobrou restauraci, kde obsluhuje gestapo. Nebo: TY veris vic sobe nez me ??? :-) kulometna kadence hlasek a foru a bonmotu. ()

Johnny

Woodyho Allena príliš v láske nemám, ale tento film bol dosť pozerateľný, takže som si príslušne vychutnal vzťah Allen - Hunt, ktorý vlastne tvoril gró filmu. ()

Dement

Pro mně jeden ze slabších filmů Woodyho Allena, ale stále jsou v něm velice hutné hlášky, přesto místy zdlouhavé a nudné. ()

JanKukulín

Allenova ,,pocta" noirovým detektivkám.....co k tomu napsat, přesně to ,co se od woodyho dá čekat. Velmi vtipné hlášky, dobrý děj, woody opět starý svůdník, na tenhle typ scénáře snad bude mít něco jako patent :-D ()

huko

Takhle jsem se dlouho nezasmál, takových frků v jednom filmu :D :D :D To je prostě moc! Ale je fakt, že musíte být pozorní, jinak se možná vůbec smát nebudete. ()

BerniX

Já Woodyho vyloženě nemusím, ale tenhle film se mi moc líbil. A 5* asi nedám pro to že ho opravdu nemám rád. Prominte ()

RakeW

Poprvé jsem tenhle příběh viděl ve zdramatizované podobě v divadle Na Jezerce s Honzou Hrušínským v hlavní roli a pamatuji si, že jsem se tehdy tlemil od začátku do konce. U předlohy jsem se možná smál trochu míň, ale i tak je to výborná komedie s maximálně sympatickou hereckou skvadrou. Takže divadlo by bylo za pět, film za čtyři. ()

strikeman

Kdysi jsem se tvorbě Woodyho Allena snažil vyhýbat obloukem, v poslední době mu však přicházím dost na chuť a tento snímek mé chuťové buňky jen více navnadil na další sousta. Herecky výborné, scénář by mohl docela dobře fungovat i coby text brilantní divadelní hry... 90% ()

BOURQUE

Sám W. Allen tvrdil, že je to jeho najslabšie dielo. S dovolením, ja s tým nesúhlasím. Od prvej až do poslednej minúty som sa celkom bavil. Hlavne vďaka dvojici Allen – Hunt. Dej, postavy a hudba ako vždy, sú na vysokej úrovni. Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

Evander

Tak jak Woodyho nemusím, tak toto bylo dobré. Woody i Helen hráli naprosto fantasticky a až na pár slabších míst jsem se skvěle bavil. Věřím, že některé hlášky nezapomenu po mnoho let. ()

GOREGASM

I samotným Woodym vysoce podhodnocený klenot, který přitom mísí všechny oblíbené ingredience tohoto konverzačního neurotika, kterého zde Woody Allen ztvárňuje opět. Omamná retro detektivní atmosféra podpořená skvělým džezovým soundtrackem, respektive jedním dokonale odbrnkaným motivem, kterému jsem neodolal a nastavil si ho jako vyzvánění, má v rytmu dynamických a po allenovsku vypilovaných dialozích eleganci, styl a vtip. Woodyho postava (jak jinak než, a nechci použít slovo neurotického takže, vtipně a nezastavitelně konverzujícího pojistného detektiva) je více než kdy jindy v dokonalé interakci se svým protipólem s tváří Helen Hunt. Všechny jejich dialogy jsou pro diváka absolutní lahůdkou, kde Woodyho dobře známe a Helen je jedním slovem nepřekonatelná. "Magická" zápletka povyšuje retro krimediální zážitek o další level nahoru a já se tady před lety zamiloval dvakrát během stotří minut (Helen a Charlize) :-). 100% ()

RedDuck

Filmy Woodyho Allena jsem nikdy nebyl zklamán, ale ani jsem jimi nebyl uchvácen. Až prokletí žlutozeleného škorpióna s prvky absurdních komedií, noir žánru a konverzačky mě opravdu dostal. Samotný námět je jak z prvorepublikové komedie a ani jedné postavě příliš motivaci nevěříte. Brilantní dialogy dopadají na úrodnou půdu a možná i retro styl odlyšuje tradiční woodyallenovskou intelektuální rutinu a má blíže i československým bláznivým komediím. ()

kuces

Neuvěřitelná smršť hlášek a sarkasmů. Nevěřil jsem, že mě Allen dokáže takhle pobavit. Musím to vidět ještě jednou a nacvičit si ty hlášky... ()