Blejzr

Film dnes stary uz 20 let.. neuveritelne ze jsem ho prvne videl az dnes.. U malo kterych filmu jsem zustal jen cumet na platno/monitor s otevrenou pusou.. Neskutecny zazitek.. clovek se v filmu sam ztraci ze obcas ani sam divak nevi co je vlastne realita.. a finale filmu je proste grandiozni.. Uzasne SCI-FI a videt Brada Pitta hrat tak uzasne nikde jinde neuvidite... opravdu zaslouzenejch 5 hvezd! ()

Cvachetka

Nevím co tam bylo tak komplikované a k nepochopení (někteří tady píší, že si film museli pustit vícekrát aby všechno vstřebali). Přijde mi naopak, že některé věci jsou dány divákovi dost přímočaře. A to co bude na závěr pochopíte celkem dost předem. To jen tak stranou, samotný film je výborný. Brad a i Bruce se chopili své role opravdu dobře. Povedené sci-fi, za 90%. ()

987Castiel

Veľmi sa obávam že kvalitu tvorby 90. rokov už nikdy filmový priemysel neprekoná. Asi najlepšie time travel sci-fi všetkých čias. Bruce, Brad a Madeleine fenomenálni. Veľká motivácia pozrieť zvyšok diel od Gilliama. ()

Tuty

Když mám vybrat nejúdernější/ nejvíc šokující závěr novodobé filmové historie, vždycky si vzpomenu na 12 opic a šílence v bílých hábitech, tudíž Willise a Pitta. Hodně originální a možná i trochu depresivní film. ()

Desmond04

Rok 95 byl na excelentní filmy opravdu bohatý a 12 opic nejsou výjimkou. Akorát mi nesedly scénky z "přítomnosti", které mě moc neupoutaly. Možná to bylo tím přehnaným surrealismem. Ale vždy když se dostal James Cole do "animusu" začal skvělý filmový zážitek. Brad Pitt doslova exceluje a to zejména, když je v roli průvodce po blázinci. Osobně mě mrzí, že jsem film ještě neviděl v originále, ale pouze v dabingu, abych si mohl užít herectví Pitta i po zvukové stránce. Na druhou stranu musím ale říci, že český dabing Opic je opravdu famozní. Zápletka je skvělá, atmosféra taky, velmi kvituji i fakt, že film vynechal akční scény, které by přetrhly onu auru. Což je chyba velkého počtu nových filmů, kteří se právě snaží dostat na plátno, co nejvíce akce. Btw. Čím dál víc začínám přemýšlet, jak je možné, že Brad Pitt ještě nezískal Oscara. ()

RF

Zajímavé spojení "romantického příběhu" a apokalyptické budoucnosti. Asi kvůli prostředí v kterém se film odehrává mě napadá spojení s Blade runner a Fifth element. Pro mě tento film lepší. Nadšení hlavního hrdiny z obyčejných věcí a ten stesk po ztraceném domově a stezku po něm jde velmi dobře zobecnit a to se mi líbí a vyvolává ve mně další asociace. ()

KoudyTheAlko

Jestli mi něco v životě chybělo, tak to bylo vidět Pitta hrát magora! Byla to Gilliamova vize budoucnosti? Skvělá podívaná. Otázka zní. Který James Cole byl dřív? Po shlédnutí dvanácti opic už to vím. ()

Mtytjouda

Geniální zápletka o nevyhnutelnosti osudu. Jakmile jsem viděl Madeleine s blonďatou parukou, bylo jasno ... Ale také jsem trochu doufal, že by to nakonec mohli všechno zvrátit ... Čím víc nad tím ale přemýšlím, tím jsem raději, že to tak nebylo ... Úžasný výkon od Pitta ... Willis jen potvrdil, co v něm v 90. letech bylo ... Gilliam je prostě machr a scénář, který si zasložil jakékoliv ocenění, ale na to jsme si už od filmové akademie zvykli ... 95% ()

charlotteLnD

Bacha spoiler alert! (za předpokladu, že je co vyspoilovat a ve filmu se stalo něco zásadního). Bred, jasně. Brůs, jasně. Celej film, wtf? Jako chápu, že je to z roku 95, teda spousta z nynějších haničů ještě nezřídka nebyla ani hrdým vlastníkem mobilního telefonu, ale... v týhle době už sme beztak měli za sebou spoustu kvalitních filmů...tak co se nehoráznym způsobem zvrtlo tady? Byla to tarantinovsky zvrácená recese na akčňáky? Páč pak by to dávalo smysl...Třeba mi to někdo vysvětlí... - když ten stroj času nikdo pořádně neuměl používat, jakto, že napotřetí se náhodou trefili a poslali Brůse do správný doby? - poslali Brůse, páč byl prej super pozorovatel - co prosím přesně tak světabornýho za celej film vypozoroval? sežral pavouka, bravo. - co jako měla vyřešit bouchačka, co Brůs dostal na letišti PROBOHA? proč se týpka s virem vůbec snažil zastavit, když věděl, že minulost beztak nezmění? - jakože myšlenka, že to byl vlastně Brůs, kdo Bredovi v cvokárně vnuknul nápad na vymýcení lidstva virem cajk, cenim, taky tu fatalitu, že už se minulost jakoby stala a nejde ji zpětně zvrátit, jde se jenom vypořádat s následky, ok, nicméně tvl... i přesto... opravdu? opravdu jsou dneska všichni tak hotoví z toho, že si dal malej Terry v devadesátkách emko, vcítil se do tíživý povšechnosti lidstva, fatality a smrtelnosti a natočil vo tom wannabe kulervoucí a přitom k uzívání nudnej film? A na tý pointě bylo prosím co přesně nečekanýho nebo jinak mindfuckovýho? Chjo ()

Ronkar

90. léta byla zrodem několika kultovních sci-fi filmů, které se zapsaly v rámci žánru jako to nejlepší, co vzniklo. 12 opic je jednou z těchto perel. Chtěl bych najít na tomhle filmu chyby, ale fakt se mi to až na detaily nedaří. Skvělý Bruce Willase (v dost netypické roli) a Brad Pitt, fešná Mafeleine Stowe, která má s Willisem fajn chemii. Chytrý scénář, podivně surrealistická atmosféra (hudba je fakt ujetá), napínavý děj, zvraty a finále, které se vám zařízne do paměti. Žral jsem tu schyzofrení atmosféru, kdy nejde odhadnout, co je skutečné a co výplod fantazie. Nejvíc mě bavilo, jak jsou postavy vlastně v celém průběhu toto snímku v řiti. Přesunují se od jednoho průseru k druhému, zatímco se marně snaží zabránit něčemu, co dost pravděpodobně změnit nelze. V TOP 10 nejlepších děl v rámci žánru, co kdy vznikly a rád si to jednou za čas pustím znovu. ()

alexwill

Jedna z nejlepších sci-fi potrhlostí. Jako by se vydestilovalo z té podivně zvrácené Gilliamovosti jen to nej a povedlo se mu udělat opravdovou pecku. Rozvětvené a promyšlené, do toho skvěle hraje Willis a docela obstojně magoruje Pitt. Radost! ()

meda2016

S mnohaletým odstupem přiznávám, že k tomuto filmu nemohu napsat komentář - tak je stále i po letech ohromující. Stejně jako Cole mám zasunutou vzpomínku, že v minulosti jsem četl nebo už slyšel drama (Chris Marker) kolem chlapce hledaného ve studni. Všechny vybrané herce vedl Terry Gilliam bravůrně a nikdo mne nezklamal. Naopak! Nekritický a fandovský obdiv! K tomu, že rekvizity budoucího světa výstižně signalizují jeho neuchopitelnost, ale současnost je o citech a chvění duše. ...A Madeleine Stowe - óóóóó! ()

panki9922

Ešte som nevidel lepší sci-fi film o cestovaní v čase, ani lepší herecký výkon Bruca Willicea - navyše skvelo funguje jeho vzťah s Madelaine Stowe. Aj po opakovaných zhliadnutiach mám z filmu plnohodnotný zážitok a objavujem často nové drobné súvislosti. ()

Tomas_PO

Sci-fi klasika, ku ktorej som sa dostal až teraz...a tých 25 rokov od vydania je poznať. Napriek tomu je pohľad na herecký koncert dua Bruce Willis, ale najmä Breda Pitta úchvatný. Akcia je priamo úmerná roku 1995, no obsahovo je film tak nabitý detailami, že na prvé pozretie ich nepochybne mnoho uniklo. 'Sranda', ako je táto téma neustále aktuálna. ()

karnifex

Viděl jsem to teď znovu po letech a zůstávám u poměrně slabého hodnocení - Gilliama mám rád, téma super, spousta nápadů, ale celkově to děsně drhne, film nemá tempo, k dodívání jsem se musel nutit. Navíc mi tady nesedí Pitt - podle mě děsně přehrává. Bruce Willis a Madeleine Stoweová byli výborní. A taky některé scény skvělé. Celek bohužel ne. ()

Stav Bruce Willise se zhoršil

Stav Bruce Willise se zhoršil