Oculus

Scénografie:

Russell Barnes

Kostýmy:

Lynn Falconer

Vážne neviem, čo je na tomto snímku tak úžasné, že sa drží v červených číslach. Nažhavený komentármi na dobrý horor som čakal niečo extra, ale jediné čoho sa mi dostalo bola nuda a sklamanie. Film nebol vyslovene zlý, námet je celkom zaujímavý, aj atmosféra miestami fungovala, žiaľ nie stále ale takým hojdacím spôsobom. Raz dobre, potom nuda. Možno to súviselo aj s hudbou, ktorá bola vážne otravná, rozhodne by pomohla zmena. Takmer celú hodinu sa nič nedialo, chalana pustia z blázinca, potom dostaneme dlhú prednášku o histórii zrkadla a výpočet vedeckých "nástrojov" na jeho skúmanie. Jediné čo ma vystrašilo bola jazva po cisárskom reze a jedna ľakačka. Ono tých ľakačiek aj tak nebolo veľa. Možno dve-tri, čo stoja za zmienku. Druhá polovica a hlavne záver filmu boli už lepšie, avšak film má 105 minút, nie 25, preto celkový dojem to už veľmi neovplyvnilo. Nemám rád filmy, kde tri štvrtiny času si musím odtrpieť a prehrýzať sa nudou, aby som potom dostal to najlepšie z filmu. Tiež mi tu chýbal aj nejaký strašidelnejší bubák, svietiace oči a našminkovaná bezzubá tvár už nikoho nevystrašia. To už Bieli chodci z Hry o tróny sú strašidelnejší. Pre mňa jednoznačne premárnený potenciál inak slušného námetu. 55/100(1.6.2014)

Ne, ani takhle to nepůjde. Slibná zápletka kolem zlobícího zrcadla, které dohání lidi k šílenství a nehezkým činům z toho vyplývajících, sympatičtí, na horor velmi dobří herci (v čele s „trhlou“ Pondovkou) a zajímavě flashbacky gradovaný děj, ale co ta přítomnost? Vždyť v té není prakticky žádné napětí, žádná atmosféra. A nakonec člověk zjistí, že i ta gradace je ve skutečnosti klam, protože ve skutečnosti jsou hrdinové absolutně pasivní, jakkoliv se nám film snaží tvrdit opak. Totiž ty postavy samotné by rády pasivní nebyly, to jsem si jistý (kdo by chtěl skončit jako maso do mlýnku, obrazně řečeno), ale scénář jim opravdu nic nedovolí. A tak i přes zajímavé nápady ve finále, i když někdy trochu příliš překombinovaných, se vše mění v další typicky nudné klišé s typickou pointou. Škoda, první polovina vypadala nadprůměrně.(15.1.2015)

Shodou okolností jsem před pár dny viděl znovu Kubrickovo Osvícení a tomu Oculus nešahá ani po kotníky. Těžko budu v závěru napnutej, jak to dopadne, když mi to děti v průběhu filmu prozradí, a vůbec, i ta závěrečná tečka je imho předvídatelná. Nebál jsem se ani na vteřinu (a to se bojím u kde čeho) , po Wanově čiré hrůze ani náznaku. Tohle že má být nový Wan? No potěš koště..(2.6.2014)

Pred jedenástimi rokmi prežili súrodenci Kaylie a Tim skúsenosť, ktorá navždy poznačila ich životy. V jeden a ten istý večer prišli za záhadných okolností o oboch rodičov. Po uplynutí tohto dlhého obdobia je Tim konečne prepustený z psychiatrickej liečebne. Nakoľko Kaylie neustále pokúša zvedavosť, zistiť, čo sa vlastne v onen osudný večer stalo, rozhodne sa, že za asistencie brata, dôkladne vedecky preskúma starožitnosť, ktorú vinní z rodinnej tragédie. Úvodných 50 minút nenasvedčovalo nič tomu, že by som mal prežiť rovnaký filmový "orgazmus", ako to tu podaktorí užívatelia prezentujú vo svojich komentároch. Kecanie, mumlanie, hádky, tisíc krát omieľaný "GhostHouse" námet, ktorý okrem celkom prekvapivého rozuzlenia, hudobného doprovodu a dvoch nepríjemných scén, nepriniesol nič, čo by mimoriadne zaujalo. Záverečná fáza druhej polovice síce pôsobila znepokojujúcejšie, no bohužiaľ, napriek tomu, nezdieľam rovnaké "nadšenie". Ja osobne dosť čítam názory hororových "fajnšmekrov" a nechávam sa "nahovoriť" na takmer hocičo. S "Oculus" to vyzeralo naozaj sľubne. Škoda. Tento krát ich navnadenie na mňa natoľko nezapôsobilo. Možno inokedy - 60%.(28.5.2014)

Pokud jsem si myslel že jen tak někdo nedokáže přijít v žánru hororu s něčím originálním, tak jsem se hluboce mýlil. Oculus nám dokáže vyprávět dvě roviny příběhu, forma strašení je poměrně oldschoolová a navíc zde probíhá i poměrně důsledná příprava (která samozřejmě jak se po čase ukáže je vlastně k ničemu). Tajůplná zrdcadla jsem vždy miloval, tento předmět má něco do sebe, nevím jestli dokáže něco více vyděsit než když člověk v zrcadle uvidí že se něco za ním pohnulo. Film tedy spolehlivě buduje napětí, trošku škoda, že s blížícím se koncem jsem se občas malinko, podobně jako hlavní hrdinové, ztratil. Každopádně jsem velmi rád, že kromě Jamese Wana tady máme další jméno, na které se vyplatí dávat si pozor. A samozřejmě také potěší fakt, když tvůrce pochopí že děs nespočívá v hektolitrech umělé krve a desítkách uřezaných končetin. 75%(6.6.2014)

• - Film pochválil samotný mistr hororu Stephen King. (Fredy)

• - Natáčení probíhalo v Mobile v americké Alabamě. (rafix)