• Kanada

• Austrálie

Horor / Mysteriózní / Psychologický

USA, 2013, 104 min

• honajz

Docela zajímavý vizuál, dvě zrzky a obtloustlejší Katee Sackhoff mi vážně u hororu nestačí, abych byl spokojen. Čekal jsem nějaký nápad, ale tohle je zkrátka bezduché vycucání klišé z hororů posledních dob, jež nemá čím překvapit. Jen trpně čekáme. Až maminka, až tatínek, až bráška. Mohla by to být zajímavá psychologická studie, jestli je víc bláznivá ta sestřička, bratříček nebo to zrcadlo. Ale to by museli natočit ten horor z pohledu zrcadla, které si ze sestřičky nebo bratříčka (Jeníček a Mařenka vs. čarodějnické zrcadlo) dělá černočernou prdel. Ostatně, tím, že o zrcadle nevíme nějaké ty pikantnosti, to taky stojí za starou belu, protože nevíme, proč jedná, jak jedná. Konec pak nepřekvapí již ničím, co jsme čekali, toho se nám dostalo. Žádný zvrat, zajímavost, ozvláštnění, nic. Navíc mi chybí něco jako pomocná ruka divákovi - pokud nedostane informaci, tohle je halucinace, tohle cosi jako realita, tak na něho ta smršť podivných scén působí prostě jen jako zmatek. Jde o stav choré mysli? Pak musí mít divák nějaká vodítka. Jde skutečně o vliv zrcadla? Natáčela sestra na kameru, nebo šlo taky o halucinaci? Protože jinak jsou všechny záznamy z kamer pro bratra polehčujícími okolnostmi. Kurnik, sem s vodítky! Je realita vidět skrz mobil nebo kameru? Proč se rovnou na vše v domě oba nedívají okem kamery nebo foťáku, když jim musí být jasné, že je nutno být ve střehu? V Shining dostáváme postupně indicie, abychom si sami mohli složit příběh, který nakonec dá smysl, a my se můžeme bát. Zde dostaneme zmatené stopy, které vlastně stopami být nemusejí, takže není co skládat, a není se proč a o koho bát. Ostatně, co když celý film je jen mou vlastní halucinací a nikdy nebyl natočen?(12.7.2014)

Je to celkom dobrý horor. Má dosť dobrý príbeh o dvojici súrodencov, ktorí v detstve prežili veľkú tragédiu, keďže stála životy ich rodičov a zatiaľ čo chlapec skončil v ústavnej liečbe, kde sa úplne podriadil, dievča nezabudlo. Teraz po rokoch sa znovu stretávajú a pomocou jej plánu sa chystajú zničiť starožitné zrkadlo, ktoré za to údajne môže a síce mladík už tomu neverí, čoskoro sa obaja predsa len presvedčujú, že je tomu skutočne tak a zrkadlo v sebe ukrýva tajomnú moc. A len tak sa nevzdá. Spracovanie je celkom slušné, určite musím pochváliť, že tvorcovia to nepojali úplne štandardným štýlom, ktorý som pôvodne očakával, ale skúsili byť aspoň trochu iní a síce sa z toho stále dalo získať aj viac, ale aj tak mi to sadlo. Veľkým plusom je hlavná hrdinka, ktorá si ma svojou aktívnosťou veľmi získala, hlavne celá jej vysvetľovacia fáza testovania zrkadla mi dokonca prišla z celého filmu najlepšia a bez problémov ťahá aj tie slabšie časti, no celkovo mi hlavne celá prvá, pokojnejšia polovica prišla až prekvapivo vydarená. Len škoda, že ako to už býva celkom často zvykom, paradoxne keď sa to už naplno rozbehne, bavilo ma to menej, hlavne ma mrzí, že línia z minulosti nie je až tak zaujímavá, o zrkadle sa toho moc dozvedieť nedá a to prelínie línií mi prišlo až príliš obyčajné, toto mohlo byť podstatne kvalitnejšie zvládnuté, ale aj tak sa na to stále pozerá dobre, pár momentov sa vydarilo a záver ma tiež potešil. Čo sa týka hororových stránok, síce mi to neprišlo moc napínavé a zaujímavejších hororových scén je len veľmi málo, možno dve, no našťastie to má veľmi dobrú atmosféru a to je pre mňa prvoradé. S hereckým obsadením som nadmieru spokojný, tu vystupuje len pár postáv, spomínaná skvelá hlavná hrdinka, ale nesklame ani jej brat a sadli mi aj postavy z minulosti a priateľ hlavnej hrdinky. Réžia a technická stránka sú na tom veľmi dobre, vizuálna stránka sa vydarila, k tomu tá atmosféra, tu nemám väčší problém. Takže najviac ma mrzí, že sa dej viac nevenuje samotnému zrkadlu, ale aj tak ma to bavilo, určite jeden z tých lepších hororov za poslednú dobu. 72%(14.6.2014)

• Frajer42

Horůrek, u kterého si člověk do trenclí zrovna nepřikákne. Z celého filmu mi nejvíce vadil Brenton Thwaites, protože to je zkrátka hrozně nesympatický šulin. Zato zrzečka v obou verzích bavila. Příběh je dost pofidérní záležitost, pro kterou je nutné obětovat několik úvodních minut k rozkoukání se. To blbnutí se zrcadélkem potom nebylo vyloženě špatné. Možná ten 20minutový popis, co vše strašného v minulosti vyvedlo si kluci tvůrcovští mohli odpustit, či to podat alespoň malinko děsivou formou. Když si člověk protrpí úvodní nudu, tak litovat zřejmě nebude. V závěru totiž snímek vyeskaloval k velice pěknému finále, kde se nám krásně prolínají dvě časové roviny a divák si tak dovede pochutnat. Věčná škoda debilního zbytku. Rozhodně bych šel s hodnocením výš.(23.5.2016)

Ne, ani takhle to nepůjde. Slibná zápletka kolem zlobícího zrcadla, které dohání lidi k šílenství a nehezkým činům z toho vyplývajících, sympatičtí, na horor velmi dobří herci (v čele s „trhlou“ Pondovkou) a zajímavě flashbacky gradovaný děj, ale co ta přítomnost? Vždyť v té není prakticky žádné napětí, žádná atmosféra. A nakonec člověk zjistí, že i ta gradace je ve skutečnosti klam, protože ve skutečnosti jsou hrdinové absolutně pasivní, jakkoliv se nám film snaží tvrdit opak. Totiž ty postavy samotné by rády pasivní nebyly, to jsem si jistý (kdo by chtěl skončit jako maso do mlýnku, obrazně řečeno), ale scénář jim opravdu nic nedovolí. A tak i přes zajímavé nápady ve finále, i když někdy trochu příliš překombinovaných, se vše mění v další typicky nudné klišé s typickou pointou. Škoda, první polovina vypadala nadprůměrně.(15.1.2015)

• Peytl

Pro mě jednoznačný důkaz toho, že aukce jsou jen pro nudné zbohatlíky a maloměšťácké trotly, nehledě na to, že jako správný narcis preferuji zrcadla, ve kterých vidím dokonale a v jasných konturách svůj ušlechtilý profil a ne takovou upatlanou, kýčovitou zrůdnost. Podstatně víc napětí zažiji vždy při příhozech na Aukru, na aukci pro lopaty a děsím se vždy o parník víc, než při sledování téhle nudy, tedy aspoň co se týče první hodiny (želpeytla filmy nejsou dvanáctihodinové, tedy až na výjimky), navíc hororové okamžiky při předávání vydraženého předmětu jsou až ultimátně brutální, mé rozšlapané pouzdro na brýle, jehož jsem byl dvacet vteřin hrdým, novým majitelem, by mohlo vyprávět. Zkrátka, větší psycho zažívají traumatizovaní kurýři, kteří svatému doručují balíky a balíčky... jo, a dobrá tedy, přiznám se, já to zkrátka nepochopil. Kdo je tedy ten Onanus?(5.6.2014)

• - Film pochválil samotný mistr hororu Stephen King. (Fredy)

• - Natáčení probíhalo v Mobile v americké Alabamě. (rafix)