• Kanada

• Austrálie

• Nový Zéland

Horor / Mysteriózní / Psychologický

USA, 2013, 104 min

Jejich otec nebyl vrah. Byl, stejně jako ostatní, obětí nadpřirozené síly v historickém zrcadle. Kde jsou ty časy, kdy vraždili pomatení psychopaté. Když se někdo začne chovat podivně, vyjde to k diváckému uspokojení jen málokdy. Skutečně kvalitních duchařin je v posledních letech zoufale málo, tahle je hodně zaměřená na postavy, kterým se zlo ze zrcadla postupně dostává pod kůži, a těžko rozlišují, co je realita a co zmatky v hlavě. V druhé polovině jsem ztrácel pozornost, vstupování retrospektivního děje už to nějak nezachránilo. A herci mě prakticky neoslovili!!(10.6.2014)

• honajz

Docela zajímavý vizuál, dvě zrzky a obtloustlejší Katee Sackhoff mi vážně u hororu nestačí, abych byl spokojen. Čekal jsem nějaký nápad, ale tohle je zkrátka bezduché vycucání klišé z hororů posledních dob, jež nemá čím překvapit. Jen trpně čekáme. Až maminka, až tatínek, až bráška. Mohla by to být zajímavá psychologická studie, jestli je víc bláznivá ta sestřička, bratříček nebo to zrcadlo. Ale to by museli natočit ten horor z pohledu zrcadla, které si ze sestřičky nebo bratříčka (Jeníček a Mařenka vs. čarodějnické zrcadlo) dělá černočernou prdel. Ostatně, tím, že o zrcadle nevíme nějaké ty pikantnosti, to taky stojí za starou belu, protože nevíme, proč jedná, jak jedná. Konec pak nepřekvapí již ničím, co jsme čekali, toho se nám dostalo. Žádný zvrat, zajímavost, ozvláštnění, nic. Navíc mi chybí něco jako pomocná ruka divákovi - pokud nedostane informaci, tohle je halucinace, tohle cosi jako realita, tak na něho ta smršť podivných scén působí prostě jen jako zmatek. Jde o stav choré mysli? Pak musí mít divák nějaká vodítka. Jde skutečně o vliv zrcadla? Natáčela sestra na kameru, nebo šlo taky o halucinaci? Protože jinak jsou všechny záznamy z kamer pro bratra polehčujícími okolnostmi. Kurnik, sem s vodítky! Je realita vidět skrz mobil nebo kameru? Proč se rovnou na vše v domě oba nedívají okem kamery nebo foťáku, když jim musí být jasné, že je nutno být ve střehu? V Shining dostáváme postupně indicie, abychom si sami mohli složit příběh, který nakonec dá smysl, a my se můžeme bát. Zde dostaneme zmatené stopy, které vlastně stopami být nemusejí, takže není co skládat, a není se proč a o koho bát. Ostatně, co když celý film je jen mou vlastní halucinací a nikdy nebyl natočen?(12.7.2014)

• Zeck

Další důkaz toho, že duchařský subžánr hororu je v těžké prdeli. Každým rokem díky nepochopitelné poptávce vznikají desítky duchařských filmů na stejný brdo, protože se zkrátka s tak omezeným tématem nedá pracovat originálně. V tom lepším případě je to remake staršího originálu, v tom horším nepřiznaná vykradačka všeho možného. Tento brak chtěl udělat krok dál a vymyslet něco neotřelého, neviděného a hlavně levného. Výsledek je vraždící zrcadlo, které nechává vadnout kytky v květináči, unáší psy, zvedá teplotu o pět stupňů a způsobuje halucinace lidem. Vy na ty halucinace postav budete celý film čumět a jediná forma napětí, které u toho všeho budete pociťovat, bude spočívat v tom, zda se KONEČNĚ něco stane. Nestane se de facto vůbec nic a při troše toho přemýšlení dojdete k závěru, že i tento neotřelý duchařský shit je asi stejně originální jak semeno na bukkake party. Zdejší celkové hodnocení bych bral s rezervou. 20%(31.5.2014)

Tak tak průměrná duchařina o kouzelném zrcadýlku zabijáku, které působí na narcise jako spotřebovaná hrstka řádně výživných lysohlávek. Nemůžu říct, že je ten film špatný, ze začátku dokáže zaujmout, obsahuje pár dobrých scén a taky nepříjemnou, byť stereotypní hudbu, ale postupem času a asi i díky stopáži začne trochu ubíjet uzavíráním kruhu, který díru do světa určitě neudělá. Starší, či novější zrcadla mě bavila mnohem víc. 55%(25.5.2014)

Duchařin mám za sebou tolik, že jsem si myslel, že mě již nemůže žádná dějově překvapit. A hle! Ještě k tomu duchařina, která nehraje na "bubu" scény, ale na postupně budování a gradování atmosféry. Ještě k tomu v dvou příběhových liniích. Minulosti a přítomnosti. Které se ještě skvěle prolínají. To je na jednu stranu hodně zajímavé, hezky provedené, poměrně originální, ale bohužel i předvídatelné. Když začne přituhovat v minulosti, tak v budoucnosti také. Funguje to ale dobře. Přes poměrně pomalejší rozjezd ale ve filmu nebylo nic, co by mi vadilo, štvalo mě. Nevšiml jsem si ani žádných klasických klišé, iracionálního chování postav a podobně. Psychologická část zavařovala místy mozek i divákovy a hororová část byla použita s citem. Tak, aby dokázala nahnat nepříjemný pocit, až strach, dokázala i vylekat, ale zase aby to nebylo přehnané až předvídatelné. Dobře Flanaganem vyvážené. K příběhu nemám vůbec nic. Filmů o prokletém zrcadle je sice kvanta, nicméně tento byl prostě jiný (že by prolínání minulost/přítomnost mělo takový vliv?). I když bych snímek ještě trochu okořenil (opravdu jen trochu), tak osobně jsem spokojen.(9.3.2016)

• - Natáčení probíhalo v Mobile v americké Alabamě. (rafix)

• - Film pochválil samotný mistr hororu Stephen King. (Fredy)