Venuše v kožichu

• Francie La Vénus à la fourrure (více)
Francie / Polsko, 2013, 96 min (Alternativní 92 min)

Deštivý pařížský podvečer, vylidněné ulice a zapadlé divadlo, kde celý den probíhaly zkoušky na hlavní roli Vandy v adaptaci slavné hry z 19. století Venuše v kožichu. Režisér Thomas už chce z divadla utéct, když v sále uvidí herečku Vandu, energickou, nebojácnou a velmi odhodlanou udělat pro hlavní roli naprosto cokoliv. Pro hlavní roli, do které se až záhadným způsobem perfektně hodí... Legendární režisér Roman Polanski převedl na filmové plátno stejnojmenný hit amerických divadelních scén Davida Ivese. V promyšlené a strhující hře sexuální přitažlivosti, dominance a submise excelují Emmanuelle Seigner a Mathieu Amalric. (Febiofest)

Amonasr

Jde víceméně o divadlo na divadle. Jako divadelní hra to jistě může fungovat skvěle, s převodem do filmu to dopadlo trošku hůř. Začátek působil velmi strojeně a také konec vyzněl ve filmu hodně nepřesvědčivě a až nechtěně směšně. Dialogy byly místy přeintelektualizované, což by opět nevadilo tolik na divadle jako právě ve filmu. Herecky cosi chybělo Mathiieu Amalricovi, ne vždy působil zcela přesvědčivě, zato Emmanuelle Seigner zvládala přechody mezi dvěma polohami (tou "hranou" a "reálnou") skvěle, až na zmíněný rozpačitý úvod a opět závěr. Film jistě stojí za shlédnutí, ale svou divadelní předlohu nejspíš nepřekonal, pokud by tedy byla kvalitně zahraná, protože na divadle si příslušnou iluzi divák dotváří sám na rozdíl od filmu. ()

gicous

Tak by mě zajímalo, jak to doma u Polanských asi vypadá. Kdo že je ten dominantní, a kdo naopak ten submisivní? Když se podívám na Emmanuelle Seigner a její drtivou sexuální auru, která ji i skoro v padesáti ozařuje, tak odpověď se vtírá sama od sebe. Nedivím se, že je Polanski ve svých filmech posedlý zkoumáním sadomasochistického tématu. Ale odhoďme soukromí cizích za hlavu:-) a vzhůru k Venuši! Není to vůbec špatný film. Skromné jako Bůh masakru a tématicky podobné Hořkému měsíci. Nicméně nemá tak údernou a zábavnou dialogovou formu ani elektrizující erotickou atmosféru. Slušný divadelní průměr na jedno zhlédnutí. 6/10 ()

ageller

Výborný film. Zapřeháněla bych si, že tzv. "pozdní Polanski", tedy další divadelní kus, který obstojí právě díky filmovému zpracování, postavenému na dobrých hercích. Jestli nesnášíte Seigner či Amalrica, tak asi do kina raději nechoďte. Kromě zjevného tématu věčného milostného souboje žen a mužů a pnutí lidí od submisivitě k dominanci je zde v pozadí i současný Západní svět a jeho obsesivní a neukojená potřeba "být prcán". Zábavnou částí hry je to, že Polanski obsadil do ženské role svoji manželku a Amalric vypadá jak jeho mladší dvojník. Jeden z dobrých příkladů toho, že nemusí být na škodu, když si režisér filmem řeší svoje vlastní problémy. Premiéra v hlavní soutěži Festivalu v Cannes 2013. ()

Neor

Další Polanskim přetvořená divadelní hra na filmové plátno. Film zaujme kamerou a propleteností příběhu divadelního "zkoušeného" a toho ve filmu reálného. S dialogy se sexuálním podtextem, ve kterých herecky vyniká femme fatale Emmanuelle Seigner, se tady roztrhl pytel. Další pytel, tentokrát s bizarností, se pak roztrhne v samotném závěru. V porovnání s ostatní tvorbou Polanského je tohle jenom dobré. @febiofest2014 ()

Zoltar78

Herecký koncert Emmanuelle Seigner a Mathieu Amalrica. Skvěle napsáno, zahráno, zrežírováno. Polanski to má pořád v paži. Jo a pozor, o komedii se rozhodně nejedná jak je tady chybně uvedeno. ()

pds

Zaujímavo natočený film/divadlo odohrávajúce sa celé na jednom mieste. Skvelí herci, dialógy a napätie medzi nimi. 75% ()

buchannon odpad!

Kdybych se narodil v jiném životě, směle bych mohl napsat: "Je to skvěle natočené, zahrané, sestříhané, nasvícené, nápadité, svěží, čiší z toho sexualita, dialogy mají říz..." Ale v mém současném životě se jen divím, kde to proboha vzalo tolik procent? Sledovat dva onany (v celém "převelice záživném filmu" vystupují jen dva "herci"), jak se snaží o dramatickou tvorbu, je záživné, zajímavé a strhující asi jako záznam mojí kolonoskopie ve Full HD, i když ta má alespoň nečekaná zákoutí, ale umělecká hodnota je přibližně stejná. "Venuše" je totiž nadhodnocený fekál, který velice nepovedeně prošel přes Polanského režisérský trakt. Je to přesně ten typ odpadové sr****, kterou vůbec nemusím. A teď si dám Otčenáš a pak se budu modlit k Pánubohu, abych se skutečně nenarodil jako fanda takovýchto "filmů"!!! ()

MrKrahujec

"Divadlo není život. Divadlo je divadlo! Ale k životu ať nás vede." napsal kdysi dávno Jan Kopecký a jako by to napsal o tomto filmu, protože k tomu není co dodat (a to i včetně té nápadně nenápadné podobnosti jednoho z protagonistů s režisérem). ()

r007

Ne že bych neměla ráda Polanského, ne že bych neměla ráda konverzační filmy, ne že bych neměla ráda sexuální přitažlivos... ale prostě mě tento film nezaujal. ()

rigby

Herecký koncert pro dva herce a jednoho diváka. Chvílemi se začíná ztrácet, co je realita a co je zkoušená hra a ty okamžiky jsou nejkrásnější. A zajímavý nečekaný závěr. Užíval jsem si to. ()

carnacv

Máš-li rád divadlo a sedne ti téma, pak budeš filmem patrně okouzlen. V opačném případě se u tohoto kousku ukoušeš nudou. Mě osobně tyhle sádla másla a opačné dominance nevzrušují a rád je přenechám jiným. Jinak je to pěkně natočeno, ale herecký výkon Emmanuelle mě nepřesvědčil. Přišlo mi to spíš jako tupý přednes s pár úsměvy. ()

remotrumpet

Konverzačná psychologická S/M erotická divadelná dráma, ktorá si vystačí s dvoma hercami. "Divadlo je skvelý spôsob ako niekoho ohnúť."..."Miluje knihy, operu, balet, všetky tieto kraviny. V noci zahraničný film, rozprávate sa o literatúre a potom ticho kopulujete. Nieje nad pokľudnú kopuláciu, človek sa pri tom uvoľní."..."A udrel všemohúci. A vydal ho do rúk ženy." ()

Bakuc

Mám za to, že to je film, který si Polanski natočil pro sebe. Svoje sexuální představy. Na mě je to příliš. ()

Evosheek

Režisérský majstrštyk. Dobře napsané dialogy a skvěle zahrané. Myslím, že já sám budu v osmdesáti letech rád, když udržím myšlenku a stolici. Výborně pane Polański. ()