• Itálie

Les Nuits Chaudes De Berlin

Salón Kitty

Madam Kitty

Drama / Erotický

Itálie / Západní Německo / Francie, 1976, 125 min (Director's cut: 133 min)

Strnulé tváre vyžilých matadorov hriechu. Oblé zrkadlá lapajúce odrazy ženských oblín. Spevy a prevrátené tance (mužský kankán) v polosvite zahalenom cigaretovým dymom. Prísľuby nerestí v pološere skazenej zmyselnosti. Dekadentná noblesa dôstojníckych kuplerajov postavená do protikladu k zvrátenosti ideológie moci. Na počiatku je snaha vytvoriť z uvedených opozít fungujúcu symbiózu vybudovaním bordelu, ktorý má byť zároveň špicľovskou centrálou sexuálnych a ideových pokleskov nacistických dôstojníckych elít. Ideálna viera ale neexistuje, do príbehu vstúpi láska, zrada a pomsta. Atmosféru Brass urobiť vie (alebo aspoň v 70. rokoch vedel). Dej posúva dopredu najmä vykreslenie ducha prostredia, nech je akokoľvek nechutný a zvrátený, množstva detailných záberov podivuhodných umeleckých predmetov (nacistické obrazy, hákovými krížmi osádzaný šatník Helmuta Bergera) a výjavov komplexov moci (úchylky, veselé flirtovanie v prasačom bitúnku). Výjavy z jednotlivých izieb nevestinca pripomínajú v zhode so sledovacím poslaním domu hriechu lačného voyeura, prahnúceho po svojom úlovku. Skvelá režijná a strihová práca Tinta Brassa, ktorého filmy do polovice 80. rokov mali úroveň.(21.12.2007)

• Ivoshek

Tenhle kousek se Tintovi moc nepovedl. Zatímco třeba Paprika je docela slušný erotický film, u kterého se tu a tam i zasmějete (nebo alespoň ušklíbnete), tohle je spíš nuda v uniformách, proložená občasnou nechutností - třeba scény, kdy testují budoucí prostitutky sexem s lidmi s různými vadami..... Jen tak pro ukojení mé zvědavosti - co znamená v distributorově textu onen tajemný "SS ohlavár"? :-))(18.12.2007)

Vlastně to není až tak neuvěřitelné. V Třetí říši se skutečně provozoval nevěstinec sloužící vyzvědačství. Skutečně do něj bylo vybráno 20 oddaných dívek, aby straně věnovaly své pohlaví a samozřejmě uši. Tu ideu Walteru Schellenbergovi (zdejší Wallenberg) prý vnukl sám Heydrich. Film nás vskutku v řadě věcí vůbec neklame. Jenže... +++++ Vzhledem k tomu, že mám nakoukanou skoro polovinu filmů mistra Brasse, těžko mohu brát vážně tvrzení o spojení perverzností sexuálních a mocenských. Tinto Brass je prostě čuně, což nemyslím nijak zvlášť zle. V jeho filmech sexuální "prasárničky" jen zřídka představují odsouzeníhodné chování. Konečně, samotná bordelmamá Kitty říká: "Sex je čistý," a naříká proto, že svobodné souloživé chrochtání neslouží pouze rozkoši, nýbrž též špionáži. Ve filmu se tak sice mísí obrazy vykrvovaných prasat, deviantního chování, degenerátů a nahých těl (na Brasse pohledných), ale těžko v tom hledat hledat víc než pocit, že sexuální perverze jde ruku v ruce s posedlostí mocí. Ani přes vědomí, že nacisté prostituci organizovali pro své vojáky, dále v koncentračních táborech a konečně i pro účely rozvědky, necítím, že by se Salon Kitty nějak dotkl "hlubinné" povahy nacismu. To spíš jen nasáknutí naší doby psychoanalýzou nás nutí vidět takovou možnost. +++++ Že Brass není žádný velmistr nás nejsnáze trkne, když se zaměříme na prostitutku Margaret (Teresa Ann Savoy). Nejdříve nadšená nacistka, pohrdající svými buržoazně degenerovanými rodiči, jež však pod údery pyje humanistického vojáka wehrmachtu, jenž chce dezertovat a bojovat proti Hitlerovi, prozře a otočí. Nyní pohrdá nacismem i svou degenerovanou rodinou. Vojáka miluje a on je na oplátku jedinou postavou, která netouží po ničem jiném, než obyčejném milování se, podpořeném skutečnou láskou. Jelikož jí jejího milého zabijí, obrátí se proti režimu aktivně. +++++ Krom nahotinek Brass používá jím oblíbená zrcadla, pravo-levou symetrii atd. Svůj vlastní fetišmus obrací do postav nacistů, kteří konečně opravdu úchvatně a ztopořeně milují uniformu, hakenkreuz a führera. Heil Tinto! Slabé ***.(12.10.2014)

Další Brassova dekadentní jízda pod hlavičkou hákového kříže. Tentokrát se Tinto pustil do ulic Berlína, přesněji do vyhlášeného vykřičeného salónu Kitty, který si vysoce postavený důstojník SS upravuje k obrazu svému. Za zaběhlé kurvy dosazuje mladý výkvět árijského ženství, který prochází netradičním přijímačem – co jiného by divák od Brassa čekal. Jakmile je osazenstvo kompletní, může započít špionáž vysokých německých důstojníků ve chvilkách rozkoše, která může některé protiněmecky smýšlející přivést na šibenici. Průvodkyní filmu je mladá, ale za to hrdá národní socialistka, která je pro svého vůdce schopna udělat cokoliv. Ovšem po románku s německým letcem se její ideály začínají pomalu, ale jistě bortit. Herecké výkony nejsou vůbec špatné, nahoty je samozřejmě kopec, i když záběry do dívčích klínů režisér poněkud šetří. Dekadence je však v dílku dostatek, obstarávají ji nejen zvrácení zákazníci salónu, ale i strůjce celého projektu Waltr Schellenberg, jehož postava je historicky podložená, ostatně jako existence celého špionážního zařízení. Tinto opět z aury hákového kříže ždíme maximum a vše podlévá dokonale sprostou nahotou i kapkou krve a nezbytného hnusu. Bohužel, stejně jako u SENSA ´45 však dojíždí tvůrce na přepálenou stopáž, která se projevuje přílišným rozbřednutím celého příběhu. Stejně jako výše zmíněnému snímku, uděluji SALONU KITTY tři hvězdy.(25.7.2011)

• gudaulin

Salón Kitty je jeden z řady erotických filmečků, které Nova nakupovala za babku v 90. letech a pouštěla je v sobotu po půlnoci, aby si tak vychovala svou mužskou část "novácké" obce diváků. Mimochodem v rámci téhle produkce patří Salón Kitty k tomu nejlepšímu, což ovšem vůbec neznamená, že by to byl dobrý film. Podprůměrný scénář a rutinní nenápaditá režie znemožňuje film vnímat jako drama případně melodrama a jako protiválečný film je to spíš urážka tématu. O odvážnou erotiku tady taky nejde, na druhou stranu holky ve filmu jsou docela hezké a schopné přinejmenším v některých případech i slušného hereckého výkonu. Trochu té erotiky se filmu přiznat dá - asi v té poloze, v jaké se objevuje v aranžovaných snímcích mondénních slečen fotografa Helmuta Newtona, a to díky líčení, kostýmům a pózování slečen před kamerou. Celkový dojem: 30 %.(9.12.2007)