Víkendový výlet devíti kamarádů na místa, kde kdysi trávili dlouhé roky svého života. Hvězdně obsazený televizní film ze současnosti. Devět kamarádů a jejich rodiny se chystají na víkendový výlet do přírody. Mají s sebou stany, maso na rožnění, dobrou mysl. Všechny pojí dlouholeté přátelství, které vzniklo za zvláštních, dnes už naštěstí neopakovatelných okolností. To přátelství opravdu prověřila léta. Věk našich hrdinů se pohybuje kolem osmdesátky. Ale příběh není jen o dobré pohodě a přátelském vtipkování. Nebo o napínavé záchraně zvídavého kluka, který uvízl na skále. Číhá v něm detektivní záhada, kterou je třeba na místě vyřešit. Nakonec se viník odhalí sám, ale my vidíme, že soudit se má opatrně a se znalostí všech okolností. Film přispívá k posílení paměti národa a je pozoruhodný svým opravdu hvězdným obsazením. (Česká televize)

Radek99

Piknik by si absolutorium v hodnocení zasloužil už jen za to, že v dnešní době ostalgie, relativizace zločinů předešlého režimu a odsouvání disentu na periferii veřejného zájmu někdo něco takového ještě vůbec točí. Na 50. léta se prostě nesmí zapomenout, stejně jako třeba na velmi analogicky vyznívající holocaust. Je důležité uchovat si ony hrůzné události v kolektivní paměti, jinak nás může brzo čekat něco podobného. A připomínat stále, i kdyby formou spíše než uměleckého mene tekel šlo o televizní selanku. Naštestí díky opravdu nevšednímu hereckému obsazení překlene tento televizní film svou televiznost i slabší místa ve scénáři (především dějovou odbočku se slaňováním, díky níž je předem jasné, kdo byl onen udavač...navíc uvázat chudáka pana Třísku v jeho věku na lano a chtít po něm akčně kaskadérské výkony je holý nerozum). Jeden z mála počinů naplňování veřejné služby. Jiří Stránský, vyprávěj! ()

troufalka

A mě se to líbilo! Odpady a jednohvězdičkové hodnocení jsem očekávala. Také nudu, shazování a poznámky o stále omílaném tématu a tak podobně. Rukopis Stránského byl rozpoznatelný. Tenhle příběh by si zasloužil regulérní celovečerák. Líbilo se mi propojení staré herecké gardy se střední generací, klidně bych tam zapojila i rodinné příslušníky včetně vnoučet. Jistě, průběh i konec byl předvídatelný, přesto nemůžu říct, že bych se nudila nebo se neměla na co dívat. Líbilo se mi právě toto pojetí. Dokument (naštěstí) už natočit nejde. Vzpomínání pěmětníků tu již bylo. Zdivočelá země se pokusila ukázat, jak to asi vypadalo tehdy. Piknik ale nabízí zcela jiný pohled - ukazuje současnost, dnešní dědečky a babičky, jejich děti a vnoučeta. Ti první se stále vypořádávají s minulostí, trpí různými neduhy. Jejich děti pro jistotu nechtějí nic vědět. Vnoučátka se trochu nudí ... Tohle by se při dokumentárním zpracování asi nepovedlo. Tak nějak od počátku bylo jasné, že bonzák je kamarád, co bonzovat nechtěl. A logicky vycházel ten, o kom byli všchni přesvědčení, že to určitě nebude. Prolínání minulosti a současnosti dokreslilo celý obraz. A klobouk dolů před tou starou hereckou bandou! Kdoví, někteří z nich si možná takhle zahráli naposledy. Takové filmy jsou zapotřebí. ()

Deimos

TV/// Obsazení 10/10 Děj 6/10 Hudba 5/10 Prostředí 6/10/// PLUS: kdybych měl jmenovat kvalitní herce, kteří hrají v tomto filmu, musel bych prakticky vypsat celé obsazení, takže si budu šetřit řádky a řeknu že mě nejvíce zaujal Munzar, Trojan, Mrkvička, rovněž přes závažnost námětu a situace dokázali někteří herci vykouzlit úsměv na tváři a rovněž pronést několik vtipných dialogů MÍNUS: televiznost a jistý pocit z toho že si chtějí herci udělat společný piknik tu je, navíc některé scény nebyly úplně přesvědčivé (např. závěrečná záchrana)./// Shrnutí: Film by si s klidným svědomím zasloužil i 4*, protože skutečnost že Hynek Bočan dostal před kameru skupinu herců celé jedné generace je ohromná. Rovněž námět je hodně silný a jak už tady kdosi poznamenal, je potřeba si i tuto dobu o které si tu vypravý pamatovat. Bohužel pamětníkům už je mnohdy přes semdesát a jejich řady řídnou. Proto motiv společného výletu s rodinou chválím./// Celkem 65%/// ()

Big Bear

Když jsem se o tomto novém projektu ČT dozvěděl, zaradoval jsem se. Filmů a inscenací tohoto typu je stále málo a bohužel získávám ten dojem, že přichází dost pozdě. Dnešní mladé tahle doba nezajímá. Padesátá léta a komunistické represe jsou jim stejně vzdálené jako Jirásek, maximálně je kvůli tomu prudí někdo z kantorů ve škole. Z nás starších v době celé řady nejistot, které bohužel kapitalismus sebou vždy nese někteří zapomínají na luxus žití ve svobodném a demokratickém světě. Ti ještě starší už to zlé ve většině úplně zapomněli, vzpomínají na recepty na léky za korunu, pobyty v nemocnici zdarma a to že nebyly banány a toaleťák a nesmělo se ven se přeci dalo snést... Zůstávají Ti, které doba semlela. Je jedno zda bojovali na špatné straně fronty proti Němcům, nebo zda ať tak či onak nesouhlasili se zločinným komunistickým režimem či proti němu dokonce bojovali. Tito lidé a jejich rodiny nezapomínají. Bohužel, zdá se, že jich poslední dobou není mnoho. S hrůzou pak sleduji jak členka regulérní parlamentní strany KSČM v rádiu cosi kváká o spravedlivém procesu a popravě Milady Horákové (dyť se doznala!)...Je to tak, komančové postupně po letech trpělivého čekání vylézají z ulit. Nejsou žádnou moderní stranou za kterou se vydávají a která se zřekla zločinů minulosti. Čím dál více je zjevné, že tato zločinecká strana má své tuhé stalinistické jádro. Zle se dělá člověku když tito bolševici zpochybňují okupaci v roce 1968 a když se nějaký novinář ohradí vůči jejich tvrzením, zaštiťují se demokracií a právem na názor! Proto vítám každý takový film. Jenže. Tady se to prostě nepovedlo. Námět sám byl úžasný, ale to zpracování bylo zkrátka příšerné. Ve vší úctě ke všem těm stárnoucím hereckým legendám musím konstatovat, že někteří si tam ten svůj text jen odrecitovali bez emocí. jejich role jsem jim nevěřil. Munzarovy běsy, lezecký zpomalený výkon Třísky, nepochopitelný pláč Bebarové v bunkru... příšerně zpracované flasbacky z padesátých let atd... Zlatá Zdivočelá země říkal jsem si. Je mi to strašně líto. O téhle době ač jsem jí sám nezažil lecos vím, studuji ji a zajímám se o ni. Znám nespočet osudů různých lidí, kteří si prošli komunistickými koncentráky. Snad proto jsem čekal víc a ne jen jakousi inscenaci. Tohle mladším ročníkům pokud na to nedopatřením koukali opravdu nemohlo dát to, co bych od takového filmu očekával. Z úcty ke všem těm perzekuovaným, obětem a k hercům dávám dvě hvězdy, - po filmařské stránce to ale byl průšvih... * * ()

Tom_Lachtan

Unikátně promarněná příležitost s neskutečně zajímavým tématem, které zůstalo nevyužité, stejně jako někteří kvalitní herci, navíc velká část filmu působí docela směšně, vlastně jakákoliv vedlejší linie sloužící k natáhnutí délky na hodinu a půl, milostný trojúhelník který nemá s hlavním dějem NIC společného je fakt zbytečnej, stejně jako "dramatická" vložka s cgi lanem. Předvídatelná pointa a nuda dějem i řemeslem, pozorovat hlodání bobrů, o kterém jedna z postav mluví by bylo lepší náplní pro jeden a půl televizní hodiny. ()

• Když kamarádi ke konci pochodují spoutaní lanem, je v brýlích Tomáška (Petr Nárožný) dobře vidět odraz mikrofonu zvukaře. (rakovnik)