• MickeyStuma

Legendy českého filmu se sejdou ve snímku o bývalých vězních, aby zavzpomínali na dobu minulou a pokusili se zjistit, kdo je v oněch temných dobách udával. Nemůžu si pomoct, ale mám nutkání tento námět porovnat s předešlými obdobnými počiny, jako jsou 'Pamětnice' či 'Školní výlet'. Skoro bych řekl, že se jedná o mix obojího. Tomáš Magnusek byl za ně značně kritizován. Teď to zkusil Hynek Bočan a použil zcela stejnou metodu. Jedná se však o televizní počin a tak výsledek vyznívá spíše inscenačně. Příběh je tak jednoduchý, že jednodušší snad už ani být nemohl. Klidný a jemný filmový zážitek hodně kazilo neustálé promlouvání o tom, kdo z nich by mohl být udavač. Častokrát to bylo až neskutečně otravné. Tragikomické osudy každého pamětníka se mi zdála dosti nedovyprávěná. Vlastně jsme se o jednotlivcích nedozvěděli téměř nic. Nebýt postavy ztvárněné Janem Třískou, který se každého neustále na něco vyptával, nebyli by prozrazeny ani střípky. Podivné bylo i použití několika záběrů ze seriálu 'Zdivočelá země'. Důvodem byli úspory? Že by se měla 50. léta připomínat jednoznačně souhlasím, ale rozhodně pořádnými snímky. Například již zmíněná 'Zdivočelá země' tento úkol plní dobře. Tohle se ale Bočanovi rozhodně nepovedlo. Nechci tvrdit, že je film špatně natočený, ba naopak. Jen mi vadí velmi slabý scénář.(24.2.2014)

Že nejde o detektivku s hlavní otázkou "kdo tehdy práskal" bylo jasné skoro od začátku. Jiří Stránský má své téma a někdo, kdo neviděl Zdivočelou zemi a Bumerang, možná "zavadí" o tuhle povídku.... protože jak píše uživatel(ka?) WILLOW66 - "Kdyby filmy o bolševicích dávali denně, bylo by to málo"!!!(24.2.2014)

Promarněný potenciál. Osmdesátiletý Tříska na laně zachraňuje chlapce, přičemž další dva muži v nejlepších letech (cca 20-40letí) mu spolu s důchodci a dětmi fandí z bezpečí opodál. Pak se staříci nadšeně nechali přivázat lanem jako vězni (poněkud zvláštní styl vzpomínání) a děti je bičovaly větvemi - docela legrační, trochu hloupé, a bohužel i kapku debilní. Těch okamžiků, kdy mi bylo za scénáristy trapně bylo víc. K tomu několik zcela zbytečných (a nedořešených) zápletek. Nicméně komunismus (a jeho obdoby) v Československu (resp. Česku) je potřeba si připomínat a lidem, kteří se k němu i po těch zkušenostech hlásí a vychází z něho, je důležité mazat jejich sračky po obličeji. Až mi bude 70, třeba dám filmu víc...(24.2.2014)

CITÁT - A to všichni ti kluci jsou stejně staří, tady mladí, jako ty?......... Staří "chlapci" a jejich manželky i děti si udělají piknik a vzpomínají na své krušné mládí. Hlavně jim jde o to, kdo je kdysi dávno udával. Přehlídka starší známé filmové generace v televizním příběhu. CITÁT - No, já chci hlavně vědět, kdo mě udal......... Příjemné posezení a příjemné zavzpomínání.(27.7.2014)

Tenhle piknik se moc nevydařil. V 50. letech se jistě děly strašné věci, ale tenhle film trpí hlavně neúměrnou snahou o své natahování. Zvlášť akční scéna v podání této sestavy zasloužilých hereckých veteránů působila vyloženě směšně (což není věkem herců, ale tím, jak byla natočena). Jiří Stránský a Hynek Bočan už mě jen stěží pozitivně překvapí. Mají své téma i svůj styl. Budiž jim to přáno (50%).(23.2.2014)

• - Natáčelo se v obci Holyně u Prahy, přímo v autentickém prostředí komunistického lágru u hald na Bytízu a dále v Památníku Vojna v Lešeticích. (M.B)

• - Když kamarádi ke konci pochodují spoutaní lanem, je v brýlích Tomáška (Petr Nárožný) dobře vidět odraz mikrofonu zvukaře. (rakovnik)

• - Některé vzpomínkové záběry na pobyt v lágru, hudební motiv při vstupu do bunkru a historka o zastřelených uprchlích vězních jsou ze seriálu Zdivočelá země (od r. 1997), který také režíroval Hynek Bočan podle scénáře Jiřího Stránského. (navabaca)