Fruitvale

Fruitvale

(festivalový název)

Fruitvale Station

Drama / Životopisný

USA, 2013, 85 min (Director's cut: 90 min)

Od filmu, který vyhrál cenu poroty a diváků na Sundance, jsem přece jen očekávala mnohem více. Snad je to tím, že jsem v USA nežila a nedokážu se vcítit do tamní mentality, ale příběh o napraveném tátovi od rodiny, který to schytal od zlé policie, mě téměř nijak nedojal. Vlastně mě pouze donutil učinit dva závěry: 1) Pokud pod stresem můžete jednat ve zkratu, nedávejte ke na dráhu policisty; 2) Pokud vás policisté odchytí jako podezřelé, chovejte se klidně, a nedávejte jí důvody k tomu, aby proti vám musela zasahovat.(3.7.2013)

Precizně zpracovaný příběh Oscara Granta a jeho poslední den v životě! Na to, jakou hloubku má tato událost se film hodně snaží, i když v tomto případě to dál posunout pravděpodobně nešlo, ta hodinka a kousek dokázala vtáhnout, ale nepřekvapit. Pokud potřebujete chytit vztek, je Fruitvale možností.(11.1.2014)

• Morholt

Ne, na tohle neskočim. O čem to vlastně bylo? O černochovi, kterého pustí z kriminálu a on dál prodává fet a chlapovi, co ho odmítne zaměstnat vyhrožuje, že si na něj počká? A pak si hraje na spořádaného otce a partnera? A tomu mám jako věřit? S tímhle mám soucítit? A pak přijde incident, ke kterému to celé směřuje, ale ten je tak neskutečně jednostranně podaný, že tomu může uvěřit jen osoba naivní či navedená. Celé to ještě umocňuje přítomnost Kevina Duranta, který vystřihl to správně tupé plešaté hovado. A že to bylo sestaveno na základě výpovědi svědků a příbuzných? Určitě všichni víme, jakou faktickou hodnotu mají výpovědi cikánů. Většinou si z toho musíte odečíst 80%, vydělit to celé třemi a vynásobit 0,5. Pak se možná doberete k pravdě. A tohle je to samé. Jediným, ale zase poměrně výrazným pozitivem jsou herci, kteří podali civilní a uvěřitelné výkony, což se s bídnou režií poměrně dost tlouklo. 30%(22.1.2014)

Tenhle snímek jede na jistotu a jeho devizou je skutečnost, že se vlastně jedná o hraný záznam skutečných událostí. Je to dokument, který sleduje události, jež vedly k jedné zbytečné smrti. Od první scény, která byla zachycena v reálu, kdy došlo k postřelení nevinného muže, je jasné, že tady půjde o film, který na vás nebude nic hrát, jde přímo na věc. Právě díky téhle úvodní scéně se budou vaše vnitřnosti postupně svírat a vy budete jen tiše dumat, když poznáte, že finále se blíží. Je nespravedlivé, ale o to smutnější je, že se tyhle věci opravdu dějí. A odpovědnost není zas tak velká...(31.1.2014)

Když se v Americe řekne nahlas "nigger", tabu je prolomeno a začne téct krev. Třenice mezi bělochy a Afroameričany je v USA stále ještě žhavým tématem; rasismus pobublává těsně pod povrchem a čeká na jakoukoliv prasklinu, aby mohl rozpoutat peklo. S magickými slovy "stalo se" mohl Coogler zajít mnohem dál - mohl ždímat city ve velkém stylu, mohl ze snímku udělat hollywoodskou bitvu mezi "hodným bělochem" a "zlým černochem", ale ovládl se. Tíživé ticho, krvavé sáčky od transfuze, prokreslené postavy, náhlý přechod od každodenního protloukání k nezvladatelnému peklu. Bylo to tíživé, reálné a dle mého soudu tisíckrát uvěřitelnější než kupříkladu doják o tsunami Nic nás nerozdělí. Za Cooglerovou prací totiž cítím víc než jen touhu vymačkat slzy a dojetí - cítím snahu sdělit světu, že rasismus je stále ještě hluboká vráska na americkém čele. A že i v té sladké a svobodné Americe se stále ještě zametají věci pod kobereček.(3.7.2013)

Velmi silný film o skutečné události jednoho dne. Bez toho, že jde o reálný příběh by asi nešlo o tak zajímavé téma a navíc lze těžko říct nakolik jsou popsané skutečnosti blízké realitě, protože celé je to vyprávěné z pohledu postižené rodiny. To film, který se snaží být skoro dokumentem, trochu sráží, ale přesto doporučuji ke zhlédnutí. 7/10 KVIFF 48(22.7.2013)

• Icefist

Mě se to vůbec nedotklo. Nevím čím to je, ale prostě ani ťuk. Chápu skromnost, pochmurnost snímku a neznámost herců a za toto chválím, ale když na mě drama nijak nedolehne, tak nemůžu hodnotit moc pozitivně. Příběh byl o ničem a když přistoupím na nejpravděpodobnější variantu, že byl o nápravě a novém lepším začátku hlavního protagonisty, tak tomu věřit můžu, ale nemusím. A už vidím, jak mi teď za předchozí dodatek bude spousta lidí dávat virtuální palce dolů. Já to unesu. Život není fér. Nikdy nebyl a nebude. 50 % Oblíbená část- závěrečná scéna ve sprše(3.7.2014)

V prvom rade najmä pamiatka na smutnú novoročnú tragédiu, ktorá stála 22-ročného nevinného Oscara Granta život. O tejto udalosti sa u nás v médiach venoval len strohý príspevok v TV novinách, no asi sa nebolo veru čím chváliť. Čo sa však týka filmu, bol to pohľad na posledný Oscarov deň a pôsobilo to tak dosť neutrálne, čím asi chceli poukázať, že Oscar neviedol žiadny výstredný život. No skôr mi to pripomínalo dokument ako film, aj keď bol spracovaný tým epickým spôsobom (aj keď nie až tak zaujímavým). To vyvrcholenie bolo naozaj smutné, ako sa dalo aj čakať...(22.12.2013)

"Bitch ass police." 80% (KVIFF 2013)(3.7.2013)

Poutavě zdokumentován poslední den Oscara Juliuse Granta III, kdy by chladně zastřelen do zad policistou, který vypověděl, že si spletl pistoli s taserem. Scela jistě film vznikl hlavně díky vlně protestů, který se krátce po střelbě v USA konal. Předpokládám, že jinak by to upadlo v zapomnění. Co ale musím uznat, že hlavní představitel Oscara - Michael B. Jordan se na roli velmi dobře připravil a skvěle zahrál. Nic nenechal náhodě, nicméně nemůžu dát plnou palbu, protože i když tragický konec je jistě smutný, filmaři udělali z Oscara skoro svatého, ale upřímě on žádný svatoušek nebyl. 4*(5.1.2014)

Tento vysoce kvalitní nezávislý snímek pojednává o jednom dni obyčejného černocha nižší třídy, který se snaží po nápravě vést spořádaný život.. Oslava Silvestra v ulicích San Francisca se mu však stává osudným.. Kdyby nebylo tragického konce, tak by se film zdál příliš jednoduchý, místy nudný, nezajímavý, ale pod tíhou faktů, které nám servíruje již v úvodních titulcích filmu amatérské video, vyznívá už od první chvíle velmi osudově.. Líbí se mi propojení postav v příběhu..(17.2.2014)

70% ... O obyčajnom černochovi, ktorý chcel zmeniť svoj život, no farba jeho pleti ho vopred odsúdila. Materiál vhodný k aktuálnemu dianiu v americkej polícii. Scenáristicky miestami trochu odfláknuté, ale inak emocionálne silné. A chápem použitie handy cam pre dosiahnutie väčšieho realistična, ale s výnimkou policajnej scény sa sem vôbec nehodila.(16.5.2015)

To, co z vás vymačká všechny emoce, trvá bohužel asi jen posledních patnáct minut...do té doby sledujeme prázdný den obyčejného černošského mladíka. Škoda, závěr filmu byl opravdu povedený a emotivní, ale do té doby to bylo opravdu jen mlácení prázdné slámy.(16.2.2014)

• Bobik9

Přemrštěně vysoké hodnocení. 69% je skutečně moc. Je to film bez atmosféry, který nevypráví vůbec o ničem. A přesto, že ten konec je smutný a je mi Oscara líto, tak si nemyslím, že byl jeho příběh natolik inspirativní, aby z něj vznikl takhle úspěšný snímek. Michael B. Jordan je dobrý, ale nijak zajímavý. Melonie Diaz mě bavila trošku více a Chad M. Murray a Keevin Durand neměli velikou roli (bohužel). Zajímavé okamžiky by se daly stlačit do 30ti minut a ničemu by to neuškodilo, ba naopak. Slabší 2*. Nehodnotí se lidský osud, ale film!(1.12.2014)

Moje srdce už za sociálne kauzy nekrávca ako kedysi, ale filmy z podobného prostredia mám aj tak stále rád. Obyčajní ľudia, obyčajné problémy a modrogolierová strana Ameriky. Z času na čas je fajn vidieť ako vyzerajú príbytky a životy pracujúcej vrstvy a pripomenúť si, že aj USA nie je len krajina snov. Nemám potuchy nakoľko tvorcovia Granta prikrášľujú a romantizujú, a väčšinou takéto veci beriem s rezervou. Z informácií na wikipedii to vyzerá, že policajti situáciu naozaj nezvládli, hoci pravda je, že Grant a spol. pri zadržaní nemuseli klásť dosť výrazný odpor. Nuž, horúce hlavy, chaos, menej inteligencie a čo-to alkoholu asi spraví svoje. Každopádne pozerateľná záležitosť k hodnovernosti ktorej sa definitívne nevyjadrím.(17.8.2014)

Jak to tady čtu, tak se lidem nelíbí, že je ten tragický příběh předkládán tendenčně. A asi by se v tom jakási manipulace dala vidět... to by ale nesměly být k dispozici informace o vězeňství v USA. Stačí si totiž přečíst novinové titulky "Čtvrtinu vězňů na světě zadržují v USA", "USA mají druhý největší podíl vězňů na počet obyvatel", a rázem pochopíte, že se na americkou realitu díváte z evropského -a tedy neadekvátního- pohledu. Schválně si zkuste o tom tématu něco zjistit (doporučuju tenhle článek); pak už se nebudete zabývat tím, jestli filmaři vykreslili zrovna tohohle černocha z Fruitvale věrohodně, nebo ne. Americký policejně-soudní aparát totiž vyrábí podobně nespravedlivých příběhů tuny.(10.8.2017)

3,5*(1.1.2014)

Moc se mi nelíbí, jakým způsobem si Coogler diváka už od začátku zpracovává. Za pomoci laciných triků mu naprosto nekriticky vnucuje, že i když Oscar podvádí manželku a prodává drogy, je to vnitru dobrý člověk, což s přispěním Jordanova charismatu zákonitě musí vyústit v to, že divák si k postavě vybuduje sympatie a po šokujícím závěru bude znechucen a plný uměle vybudovaných emocí. I přesto ale musím uznat, že je Fruitvale Station interesantní, výborně zahranou a na debut překvapivě sebevědomě zrežírovanou záležitostí, která trpí jednoduchým a příliš předpojatým scénářem, a je na můj vkus přeci jen až moc velkým kalkulem.(9.1.2014)

solidní malý film,který je velmi dobře a líbivě natočen a táhnou ho slušní herci (Michaelu B.Jordanovi se nedá upřít charisma).Bohužel pro mě to celé až moc smrdí kalkulem a tvůrci moc dobře vědí,na co se diváci (hlavně v americe) chytnou.Po tom co jsem si během svátků zopakoval Help a přidal k tomu Danielsova Komorníka je v rámci trojboje o utiskování černochů tohle nejslabší kousek...70%(1.1.2014)

• filokk

V Sundance to vyhrálo hmmm, tak to asi všichni porotci byly pěkně sjeti. Moc obyčejný příběh typka co to na konci schytal(9.12.2015)

• toffy

Film o tom, ze na posraneho este aj zachod spadne a o tom, ze nie kazdy film, na ktoreho zaciatku sa objavi "podla skutocneho pribehu" musi byt top trhak a vsetci mu udelime minimalne 4*. Zaverecnych 15 minut bolo uzastnych, ale nezachranilo to hodinovu nudu predtym. Bohuzial.(2.6.2014)