Rumunský barevný širokoúhlý film vypráví příběh z bojů mezi Dáky a Římany na konci prvního století n.l. Římský císař Domicián (Gyorgy Kovács) se vydává dobýt území Dáků. Dácký král Decebal (Amza Pellea) se snaží válce vyhnout a vykoupit mír zlatem, poté však obětuje svého syna Cotysa (Alexandru Herescu) bohům a pouští se do boje s přesilou. Římany vede generál Fuscus (Georges Marchal) a mladý generál Severus (Pierre Brice). Severus se dovídá, že jeho zavražděný otec byl původem Dák a snažil se válce zabránit. Poté, co Severus poznává Decebalovu dceru Medu (Marie-José Nat) a život Dáků, raději se obětuje, než aby bojoval proti své zemi. (jurak)

decouble

Je to takových 5/10. Dost trapně natočených momentů, které jsou vyváženy okázalou monumentalitou. To bych v 60. letech v Rumunsku nečekal. ()

gumli

Prvý dlhometrážny film od Nicolaesca,a hneď na veľmi vysokej úrovni.Tento film je presne taký,ktorému sa hovorí dobrý alebo výborný film.Na rozdiel od americkej alebo talianskej produkcie tej doby,Nicoalescove filmy sú oveľa hodnovernejšie a historický oveľa presnejšie.Žiadne moderné efekty,bojové scény nádherné,obrovské vojsko,všetko pôsobí nejak zvláštne a dôveryhodne.Hraje tu aj starý známy,filmový Winnetou-Pierre Brice,a hraje dobré.Dákovia si žijú po svojom vo svojom vlastnom svete,ktorý je plný tajomstiev a v svojej prastarej viere,keď ich nápadnú Rimania.Je pravda že Dákovia svoj boj prehrali,ale Rimania nikdy tejto časti nevládli.Pre milovníkov historických filmov nezabudnuteľný film. ()

buchli

Vzhledem k tomu, že informací o tom, jak vlastně skuteční Dákové žili, dnes příliš nemáme (jako třeba skoro vůbec nic), muselo se improvizovat – svojí hustností a drsností tak trochu připomínají Sparťany. V Dácích je všechno, co má správná historická epika mít: vojevůdce, který není tím, čím se zdá být, bratrovražedný boj, zapovězená láska, velké bitevní scény. A Pierre Brice stejně vždycky vypadal víc jako Říman než jako Apač. ()

Martin741

Len priemerny rumunsky historicky film, Rumunsko bolo sucastou Rimskej Rise, ako dobre pise Karel, Rimania pripojili Daciu k Imperiu niekedy 85 - 88 po Kristovi. Rimske legie sa potom stiahli z Rumunska tusim za cisara Decia, urcite ale aj za Aureliana : okolo roku 270 - 271 po Kristovi : 60 % ()

tomtomtoma

Dákové jsou rumunskou expresí romantizovaného patriotismu. Stranický ideál doby naplnil Sergiu Nicolaescu svědomitě a vítězí za vlast, za národ i za stranu. Dácký národ je sice mírumilovný, ale také připraven odhodlaně bránit svou výsostnou svobodu vlastním tělem, elita skládá nejintimnější oběti a pod moudrým panovníkem země jen vzkvétá. Sergiu Nicolaescu vychází z historických dat a slouží vlasti a romantickým představám nevinnosti, svoji prvotinu v hraném filmu ctižádostivě opatřil opulentní výpravou, choreografie je heroická, a svým průběhem se příběh nikterak neodchyluje od jiných filmových národních eposů. Dákové: muži jsou udatní, ženy lepé, komunitní soužití soudržné, epické kroky nepřekvapí a vlastně vše splní to, co od žánru filmový divák víceméně očekává. Tím romantickým hrdinou ve vlastenecké filmové písni je Septimius Severus (příjemný Pierre Brice s hlasem Iona Besoiua), schopný římský generál a morální idealista. Překvapující zjištění je pozdější skvostnou příležitostí k vlastenecké orgii, pak se dokonce objeví láska a mužné hrdinství. Vzorovým vladařem svobodného národa je Decebalus (sympatický Amza Pellea s hlasem Emanoila Petruța), největší, ale také i poslední, král Dáků. Vskutku ojediněle moudrý vůdce nezávislého národa! Hlavní ženskou postavou je Meda (příjemná Marie-José Nat s hlasem Leopoldiny Bălănuță), Decebalova dcerka a křehký půvab karpatských dolin i hor. Zdravé jádro dáckého národa. Výraznou postavou je Cornelius Fuscus (příjemný Georges Marchal s hlasem Gheorghe Dinicăa), římský generál a hlavní dobyvatel dáckého území a šlachovitý mužík s těmi nejvyššími osobními ambicemi v hlaholu slávy. Výraznější postavou je také Domitian (zajímavý György Kovács s hlasem Fory Etterleho), římský císař, obezřetný, poživačný a škodolibě hravý. Z dalších rolí: Decebalův synek a vskutku vzorná junácká budoucnost národa Cotyso (Alexandru Herescu s hlasem Itefana Iordacheho), římský senátor, zvláštní vyjednavač a Severův otec Attius (Geo Barton), svatých tradic i svátostí dbalý dácký velekněz (Emil Botta), přední dácký vojenský velitel Olupera (Mircea Albulescu), či Attiův vrah Remaxos (Septimiu Sever). Film Dákové je vlasteneckým romantismem. Rumunský historický epos snad potěší všechny příznivce žánru. ()

zette

Nad me ocekavani dobry historicky film. Zajimave mezinarodni herecke obsazeni a velkolepa vyprava. Dobyvani pevnosti Rimany je bezchybne. Pro fanousky zanru povinnost. ()

majo25

Velké prekvapenie. Historický veľkofilm porovnatelný s talianskou alebo západonemeckou kinematografiou. Mínusom boli iba poslabšie kostýmy Rimanov, nedotiahnuté vzťahy medzi postavami a menšia gradácia deja. Ale inak výborný historický epos, prekrásna karpatská príroda, a na to, že to točili Rumuni, klobúk dolu. ()

dzira

Příklad rumunského historického velkofilmu ze šedesátých let. Některé scény (hlavně ty hromadné bojové) jsou natočeny skvěle.... A když uvážíme, že vše co vidíme se muselo při natáčení prožít, že tvůrci neměli nejrůznější počítačové berličky.... Solidní práce! ()

noriaki

Slušný, i když trochu naivní sandálový epos. Z celého filmu kape až přepjatá národní hrdost, což je docela paradoxní, když ho točili lidé kteří si i po těch mnoha staletích pořád říkají Romani a jejich řeč vychází z latiny. Vzdor určité schizofrennosti je motiv jasný. Impérium je tady zobrazeno jako zkorumpovaná a zkažená síla, snažící se podrobit a zničit idylicky žijící Dáky. Potěšily mě reálie ze života místních obyvatel, zmínky o jejich monoteistickém bohu, i ukázka komunikace s ním. Snímek je lepší průměr a chybí mu především emotivnější momenty a propracovanější choreografie bitev. ()

bjjoba

zasa jeden vyborny, historicky, farebny, sirokouhly film nasej mladosti. V hlavnej ulohe francuzi - Winnetou - Pierre Brice a Marie-Jose Nat. Aj v tomto filme reziser Nicolaescu ukazal, ze aj rumuni vedeli robit vypravne historicke filmy s velkym poctom vojsk na sposob Bondarcuka a Ozerova. Popri jeho tiez vybornom filme - Boj o Rim I, II - http://movie-library.cz/film/16649-boj-o-rim-i/ a http://movie-library.cz/film/16650-boj-o-rim-ii/ este stoji za pozornost - Trajanov stlp - http://movie-library.cz/film/95940-trajanuv-sloup/ ()

Dragonlanc

Film Dákovia som videl po prvý krát ako chlapec na dovolenke pri mori v Rumunsku, keď sa inde veľmi chodiť nedalo. Napriek tomu, že bol v rumunčine tak bol jasný, zrozumiteľný a pochopiteľný aj pre nás, ktorí sme po rumunsky nevedeli ani slovo, čo sa nedá povedať o množstve iných filmov, ktoré sú nadabované. Keď mi ho nedávno jeden známy poslal na DVD z Nemecka, kde nedávno vyšiel, poskočilo moje srdce od radosti: Aj napriek tomu, že čas sa podpísal na kvalite filmu, bol to nový zážitok. Film hovorí o tragickom osude divokých dákov, ktorí stoja pred mohutnou, neporaziteľnou rímskou armádou o ktorej sám dácky kráľ hovorí: "Prehrali síce niekoľko bitiek, ale nikdy neprehrali žiadnu vojnu!" V centre deja je rímsky veliteľ Severus (Pierre Brice), syn rímskeho senátora, ktorý bol v skutočnosti Dák a pôsobil tajne v Ríme, ktorý vedie rímske légie proti vlastným ľudom. Česť mu káže bojovať po boku rímskeho vojska aj napriek tomu, že srdce a láska k dáckej princeznej Mede ho ťahá na druhú stranu, kam vlastne patrí. Vnútorný rozpor medzi povinnosťou, zradou a láskou rieši tým, že v súboji s dáckym kráľom Decebalom (Amza Pellea) obetuje pred rozhodujúcim bojom (ktorý dákovia nakoniec aj tak prehrali) svoj život so slovami: "To je jediné, čo som pre teba mohol urobiť!" Výsledok posledného rozhodujúceho boja vo filme nevidieť, o ňom sa človek dozvie až vo voľnom pokračovaní - v TV seriáli "Trajanov stĺp". ()

Mikino00

To že jsou všichni čistých nažehlených šatech, město je zářivě bíle natřeno, děj je jednoduchý až přihlouplý, Římané jsou vykresleni jako hlupáci a celé to má do reality daleko ještě překousnu. Nepřekousnu ale naprosto příšerné herecké výkony. Velké plus je překrásná příroda (na zásadně posekaných loukách) a monumentální výprava. ()

Renfield

Velice pěkně natočený historický film, zaujaly mě především bojové scény, které jsou i díky velkému množství komparsistů opravdu zdařilé a velkolepé. Stejně tak kostýmy, kamera a krásné lokace natáčení. Ve své době a na velkém plátně to musel být opravdu zážitek. Přes to všechno mi tu chyběly zajímavější postavy, k žádné jsem si nedokázal najít cestu a tak mi byl jejich osud vcelku jedno. Větší prostor tu měl dle očekávání Pierre Brice a právě jeho Severus byla jedna z těch zajímavějších postav, což je ovšem málo. 60% ()

Denny

Tohle je jeden z mých nejoblíbenějších historických filmů - vycvičené římské legie proti divokým Dákům. Kontrast obou stran je výrazně charakterizován výbornou hudbou, výpravné scény, napětí a "Vinnetou" v roli jednoho z římských vojevůdců. ()

Schlierkamp

Rumunské velkolepé historické dílo popisující dobývání idylicky působící Dákie Římským impériem někdy v prvním století našeho letopočtu. Římané, mající drtivou převahu, jsou překvapeni hrdinným dáckým odporem. Dácký král Decebal je pro záchranu království rozhodnutý učinit vše, co je v jeho silách, dokonce obětuje místnímu Bohovi ve zvlášť brutální scéně svého jediného syna. Ušlechtilý římský generál Severus (P. Brice), jenž je v závěrečné emotivní scéně zabit v souboji s Decebalem, navíc zkomplikuje situaci, neboť vyjde najevo jeho dácký původ. Velmi dobře na mě působily bojové scény, zejména počáteční dobývání dácké tvrze bylo nesmírně zajímavé. Stejně tak byly ohromující záběry na údajně sedmdesátitisícové římské vojsko, dosud nepřemožené. Kromě válečných scén, stojí za zmínku půvab Decebalovy dcery Medy (M. J. Nat), jediné ženy vystupující v dramatu. Snímek se snaží o zobrazení dácké národní soudržnosti, proniká i do života prostých obyvatel a staví je do protikladu s chamtivostí a bezcitností římských dobyvatelů. ()

sigf07

Velkolepé a pro člověka, který se chce z historických filmů také něco nového dozvědět, zajímavé (ovšem bráno s rezervou – o existenci Dáků jsem skoro nic nevěděl, nyní již nějaké informace o římsko-dácké válce mám, na druhou stranu je zřejmé, že starověcí Rumuni nenosili středověkou zbroj a nestavěli hrady). Přesto bych jeho význam mimo rumunskou národní kinematografii nepřeceňoval – na střety tisícihlavých armád se hezky kouká, při obětování korunního prince tuhne krev, rozplétání fakt ohledně rodinné historie generála Severuse je o něco slabší a jednání dcery krále Decebala je už jen těžko pochopitelnou záhadou. Přesto jsem rád, že jsem viděl Pierra Brice v jiné roli než roli náčelníka Apačů. ()

neo93

Filmový debut známého rumunského režiséra Sergia Nicolaesca, který nemohl dopadnout snad lépe. Natočit takový to historický epos jako svůj úplně první celovečerní snímek, je opravdu obdivuhodné. A nejenže Nicolaescu jej zdárně dokončil, ale dokázal také s ním uspět na mezinárodní scéně, když se promítal po celé Evropě tak i v USA. Rovněž také u nás byl uveden, kde na něj v tehdejší době přišlo asi 1,73 milionů diváků. Pro mě osobně je film Dákové zajímavý také tím, že se v něm v důležité roli objevuje Pierre Brice. Přeci jen vidět herce v jiné roli než je statečný náčelník Apačů, je více než atraktivní. Mimo to však snímek nabízí další skvělé herecké výkony, výpravné bitvy se stovkami statistů, nádherné přírodní scenérie i vydařenou hudbu, která přesně koresponduje s tímto velkofilmem. Proto je potěšení sledovat boj Římanů se starověkými obyvateli Rumunska, Dáky. ()

Yahey

Slušný spektakl. O něco autentictejsi než většina amerických sandalovek. Výborná hudba, dílo samo o sobě. ()