Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Spektakulární souboje s japonskými kamikadze koření tento vzrušující příběh obojživelných transportních lodí, které během 2. světové války přepravovaly americké jednotky na dosah jejich japonských nepřátel. Na CENU AKADEMIE nominovaný Jeff Chandler (Zlomený šíp) tu hraje kapitána lodi Belinda Jebediaha Hawkse, který musí vpravit novou loď a nezkušenou posádku do hladkého soukolí války. Dále hrají Julie Adams (Netvor z Černé laguny), filmoví Tarzanové Lex Barker a Jock Mahoney a drsňáci Richard Boone (Zbraň mám, za prací dojedu) a Charles McGraw (Jen o vlásek). Ve vrcholné scéně této barevné válečné klasiky, natočené podle románu Kennetha M. Dodsona a obratně režírované Josephen Pevneyem (Muž tisíce tváří), si povšimněte mladého Clinta Eastwooda v roli medika. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (19)

cheyene 

všechny recenze uživatele

Ke zhlédnutí tohoto válečného snímku mě nalákal Lex Barker v hereckém obsazení. Snad poprvé jsem ho viděl, resp. slyšel v originálním znění a musím konstatovat, že hlas Vladimíra Ráže mám s ním již natolik spojený, že to nebylo ono. Příjemně se ovšem poslouchají ostatní herečtí kolegové a i samotným příběhem není tento snímek vůbec špatný. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Tak Old Shatterhand je v hlavnom hereckom osadenstve, tu konkretne hraje cmdrQuigley-ho. To cmdr neviem co je, tak to maju napisane na imdb. Kazdopadne mna tento pribeh japonskych transportnych lodi maximalne zaujal a nepustil cely film. Okrem vlakov milujem aj vojnove lode,. Plus este ked tento film ma genialne tempo, dialogy, ktore su pocuvatelne aj v roku 2016 aj v 2036. Drsnaci sa aj tu ukazali, ovsem nebol to John Wayne, ale Richard Boone a Charles McGraw. 82 % ()

Reklama

tahit 

všechny recenze uživatele

Dle mého soudu lze na film nahlížet různě. V první řadě základní dějové schéma má malinko monotónní ráz, nu, prostě takový ten typický hollywoodský výklad, ale to mu nelze zazlívat. Přesto vše i pár scén svým způsobem tu bylo skvělých, třeba scéna hořících letadel, která se řítí na loď. Jistou zajímavostí je zde Lex Barker v neobvyklé roli, alespoň pro mne, protože to je můj oblíbený herec. V celku je to poctivě odvedené filmové řemeslo s dobrými prvky věrohodné atmosféry reálného života na palubě válečné lodi. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Veliké překvapení! A milé! U válečných snímků z Pacifiku jsme zvyklí koukat na kapitány torpédoborců, křižníků, letadlovek a nebo sledovat osudy mariňáků vyvrhovaných výsadkovými čluny na korálové atoly. Ještě jsem však neviděl natočený film (a řekněme rovnou i jako poctu) transportnímu loďstvu. Ač některé vybavené protileckými děly a někdy i lehčím kanónem, či hlubinnými pumami, byly to právě tyto lodi, na které koukali zkrze zaměřovače osádky japonských bombardérů a ponorek. Každá z těchto transportních lodí v invazním svazu byla nacpaná střelivem, palivem a pěchotou. Potopit je byl díky nákladu jež vezly pro nepřítele velmi důležitý úkol bez ohledu na tonáž jednotlivých lodí. Služba pro to musela být dost náročná, řekl bych, že z psychologického hlediska mnohem náročnější než na nějaké po zuby ozbrojené lodi USN. Film potěšil, že je již v barvě. Místy je vkusně doplněn dobovými autentickými záběry a i když takové ty typicky studiové scény dnes leckoho praští přes oko i se svým hudebním doprovodem, nijak jsem se nad nimi s ohledem na rok vzniku filmu nepozastavoval. Ba naopak. Vylodění pěchoty bylo velkolepé a zpracováním by se mohl inspirovat nejeden pozdější film! Stejně tak nálety japonských kamikadze před Okinawou. Podobně zpracované nálety bylo možno vidět i ve filmu Bitva o Midway, která je však až z roku 1976!!! Příběh o tvrdém kapitánovi, kterého zprvu nikdo nemusí, ale který před skutečným bojem zocelí posádku v dokonale fungující společenství lidí tu už byl a pravda i já přiznávám, že se to hlavně v polovině mírně táhlo. Filmu by určitě prospěla alespoň o 30 min kratší stopáž. Z Barkera jsem tam nijak odvařený nebyl, spíše rušil (asi to bylo tím, že jsem na jeho khaki uniformě postrádal na rukávech třásně, ale asi moje chyba :-) !). Leckdo tu napadá minimum akce a hodně dialogů. Ano je to tak a filmy padesátých let se tak točily. Zabíjení měl každý ještě plnou hlavu z vlastních zkušeností a vzpomínek, takže se v té době ve filmech řeší spíše osobní problémy a filmy té doby jsou doslova protkané mnohými rozhovory ústředních postav, které dnes akce chtivého diváka mohou nudit. Je zajímavé vidět, že oproti filmům ze čtyřicátých let, plných nadšení a bojového zápalu (točených také často pro propagandistické účely) se u filmů z tohoto období s nějakým přehnaným patriotismem už moc nesetkáváme. zde dokonce posádka zprvu kritizuje nejednoho důstojníka... Tohle byl hodně zajímavý film o osudu jedné z tisíce transportních lodí, které brázdili vody Pacifiku od Quadalcanalu až po Japonské ostrovy a které vezly mariňáky přinášející svobodu všem podrobeným národům v Tichomoří. Dokonce jsem se u filmu dozvěděl lecos o procedurách spouštění výsadkových člunů atd...Není to úplně na čisto, ale i tak dám 4 lahvičky červeného inkoustu! * * * * ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Ďalší z rady mnohých vojnových filmov, ktoré vzdávajú hold niektorej z častí armády počas 2. svetovej vojny. V tomto prípade z námorníctva, konkrétne lodiam prevážajúcich výsadkové člny. Dej však tvoria nielen vojnové scény, ktoré sú možno najzaujímavejšie, ale aj vzťahy medzi dôstojníkmi, ich ambície a hlavne pozícia kapitána lode. Postava kapitána je skvelo obsadená Jeffom Chandlerom, ktorý vyčnieva nad ostatnými hercami. Čiastočne mu sekundujú Nader, známy napríklad ako inšpektor Cotton zo západonemeckých kriminálok, či charizmatický Boone. Vo vedľaších postavách je nepriehľadnuteľný Barker a priehľadnuteľný Eastwood, ktorý sa vyskytne iba v jednej kratučkej scéne. Musím pochváliť vojnové scény s kamikadze lietadlami, škoda, že takýchto scén nie je viac, pretože film pôsobí zdĺhavo a obsahuje tiež dosť veľa dialógov. ()

Galerie (13)

Zajímavosti (8)

  • Film se převážně natáčel na palubě lodě USS Randall APA - 224. (Terva)
  • Film byl natočen podle stejnojmenného románu Kennetha M. Dodsona z roku 1953. (Terva)
  • Ide o jeden z mála filmov vyrobených vo VistaVision. Film tiež využíval pre svoju zvukovú stopu proces Perspecta. (westerns)

Reklama

Reklama