Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Spektakulární souboje s japonskými kamikadze koření tento vzrušující příběh obojživelných transportních lodí, které během 2. světové války přepravovaly americké jednotky na dosah jejich japonských nepřátel. Na CENU AKADEMIE nominovaný Jeff Chandler (Zlomený šíp) tu hraje kapitána lodi Belinda Jebediaha Hawkse, který musí vpravit novou loď a nezkušenou posádku do hladkého soukolí války. Dále hrají Julie Adams (Netvor z Černé laguny), filmoví Tarzanové Lex Barker a Jock Mahoney a drsňáci Richard Boone (Zbraň mám, za prací dojedu) a Charles McGraw (Jen o vlásek). Ve vrcholné scéně této barevné válečné klasiky, natočené podle románu Kennetha M. Dodsona a obratně režírované Josephen Pevneyem (Muž tisíce tváří), si povšimněte mladého Clinta Eastwooda v roli medika. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (19)

tahit 

všechny recenze uživatele

Dle mého soudu lze na film nahlížet různě. V první řadě základní dějové schéma má malinko monotónní ráz, nu, prostě takový ten typický hollywoodský výklad, ale to mu nelze zazlívat. Přesto vše i pár scén svým způsobem tu bylo skvělých, třeba scéna hořících letadel, která se řítí na loď. Jistou zajímavostí je zde Lex Barker v neobvyklé roli, alespoň pro mne, protože to je můj oblíbený herec. V celku je to poctivě odvedené filmové řemeslo s dobrými prvky věrohodné atmosféry reálného života na palubě válečné lodi. ()

vesper001 

všechny recenze uživatele

Lodní deník velitele Quigleyho: // Nalodili jsme se na loď jménem Belinda. Je tu kapitán Hawks a týpek jménem MacDougall, který mohl být kapitánem, ale není, a já, který jsem nejkrásnější. // Posádka mi přezdívá „sváteční admirál“. Ale stejně jsem nejkrásnější. // Nacvičujeme cosi s vyloďovacími čluny. Zůstávám na palubě, a tudíž jsem pořád nejkrásnější. // Na lodi začíná boj o pozice. Pořád jsem nejkrásnější. // Jsem výkonným důstojníkem. Ha! Posádka se začíná vzpouzet. Smůla. Pořád jsem nejkrásnější. // Povídám si s kapitánem. Máme k sobě pořád blíž. Ale já jsem krásnější! // Kapitán sletěl z mola a asi to nerozchodí. Definitivně jsem nejkrásnější! // Zavšivená loď! Zavšivený Pacifik! Zavšivený kamikadze! Ještě, že jsem nejkrásnější! // ()

Reklama

drankeryth 

všechny recenze uživatele

Od skveleho filmu to ma este dost daleko, aby som mu dal vyssie hodnotenie. Film ma nejako moc nezobral a obcas ma aj nudil niektorymi zbytocnymi scenami. Skoda, ze tych akcii nebolo viacej, pretoze sa takto film utapal v zbytocnom obkecavani a ohovarani voci druhym. Pekna akcia bola, ked japonski kamikadze utocili na ich lod, to uz bolo aj na co pozerat. Ostatne ma nejako moc neoslovilo, co je len skoda. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Veliké překvapení! A milé! U válečných snímků z Pacifiku jsme zvyklí koukat na kapitány torpédoborců, křižníků, letadlovek a nebo sledovat osudy mariňáků vyvrhovaných výsadkovými čluny na korálové atoly. Ještě jsem však neviděl natočený film (a řekněme rovnou i jako poctu) transportnímu loďstvu. Ač některé vybavené protileckými děly a někdy i lehčím kanónem, či hlubinnými pumami, byly to právě tyto lodi, na které koukali zkrze zaměřovače osádky japonských bombardérů a ponorek. Každá z těchto transportních lodí v invazním svazu byla nacpaná střelivem, palivem a pěchotou. Potopit je byl díky nákladu jež vezly pro nepřítele velmi důležitý úkol bez ohledu na tonáž jednotlivých lodí. Služba pro to musela být dost náročná, řekl bych, že z psychologického hlediska mnohem náročnější než na nějaké po zuby ozbrojené lodi USN. Film potěšil, že je již v barvě. Místy je vkusně doplněn dobovými autentickými záběry a i když takové ty typicky studiové scény dnes leckoho praští přes oko i se svým hudebním doprovodem, nijak jsem se nad nimi s ohledem na rok vzniku filmu nepozastavoval. Ba naopak. Vylodění pěchoty bylo velkolepé a zpracováním by se mohl inspirovat nejeden pozdější film! Stejně tak nálety japonských kamikadze před Okinawou. Podobně zpracované nálety bylo možno vidět i ve filmu Bitva o Midway, která je však až z roku 1976!!! Příběh o tvrdém kapitánovi, kterého zprvu nikdo nemusí, ale který před skutečným bojem zocelí posádku v dokonale fungující společenství lidí tu už byl a pravda i já přiznávám, že se to hlavně v polovině mírně táhlo. Filmu by určitě prospěla alespoň o 30 min kratší stopáž. Z Barkera jsem tam nijak odvařený nebyl, spíše rušil (asi to bylo tím, že jsem na jeho khaki uniformě postrádal na rukávech třásně, ale asi moje chyba :-) !). Leckdo tu napadá minimum akce a hodně dialogů. Ano je to tak a filmy padesátých let se tak točily. Zabíjení měl každý ještě plnou hlavu z vlastních zkušeností a vzpomínek, takže se v té době ve filmech řeší spíše osobní problémy a filmy té doby jsou doslova protkané mnohými rozhovory ústředních postav, které dnes akce chtivého diváka mohou nudit. Je zajímavé vidět, že oproti filmům ze čtyřicátých let, plných nadšení a bojového zápalu (točených také často pro propagandistické účely) se u filmů z tohoto období s nějakým přehnaným patriotismem už moc nesetkáváme. zde dokonce posádka zprvu kritizuje nejednoho důstojníka... Tohle byl hodně zajímavý film o osudu jedné z tisíce transportních lodí, které brázdili vody Pacifiku od Quadalcanalu až po Japonské ostrovy a které vezly mariňáky přinášející svobodu všem podrobeným národům v Tichomoří. Dokonce jsem se u filmu dozvěděl lecos o procedurách spouštění výsadkových člunů atd...Není to úplně na čisto, ale i tak dám 4 lahvičky červeného inkoustu! * * * * ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Tak Old Shatterhand je v hlavnom hereckom osadenstve, tu konkretne hraje cmdrQuigley-ho. To cmdr neviem co je, tak to maju napisane na imdb. Kazdopadne mna tento pribeh japonskych transportnych lodi maximalne zaujal a nepustil cely film. Okrem vlakov milujem aj vojnove lode,. Plus este ked tento film ma genialne tempo, dialogy, ktore su pocuvatelne aj v roku 2016 aj v 2036. Drsnaci sa aj tu ukazali, ovsem nebol to John Wayne, ale Richard Boone a Charles McGraw. 82 % ()

Galerie (13)

Zajímavosti (8)

  • Filmová společnost Universal během natáčení spolupracovala z armádou USA. Pro potřeby filmování v roce 1955 byly dokonce provedeny falešné útoky odehrávající se v Karibiku nedaleko od Puerto Rica. (Terva)
  • Ide o jeden z mála filmov vyrobených vo VistaVision. Film tiež využíval pre svoju zvukovú stopu proces Perspecta. (westerns)

Reklama

Reklama