Všechny čluny na vodu

• Kanada

Válečný

USA, 1956, 114 min

• drankeryth

Od skveleho filmu to ma este dost daleko, aby som mu dal vyssie hodnotenie. Film ma nejako moc nezobral a obcas ma aj nudil niektorymi zbytocnymi scenami. Skoda, ze tych akcii nebolo viacej, pretoze sa takto film utapal v zbytocnom obkecavani a ohovarani voci druhym. Pekna akcia bola, ked japonski kamikadze utocili na ich lod, to uz bolo aj na co pozerat. Ostatne ma nejako moc neoslovilo, co je len skoda.(9.8.2011)

Ke zhlédnutí tohoto válečného snímku mě nalákal Lex Barker v hereckém obsazení. Snad poprvé jsem ho viděl, resp. slyšel v originálním znění a musím konstatovat, že hlas Vladimíra Ráže mám s ním již natolik spojený, že to nebylo ono. Příjemně se ovšem poslouchají ostatní herečtí kolegové a i samotným příběhem není tento snímek vůbec špatný.(19.5.2016)

Veliké překvapení! A milé! U válečných snímků z Pacifiku jsme zvyklí koukat na kapitány torpédoborců, křižníků, letadlovek a nebo sledovat osudy mariňáků vyvrhovaných výsadkovými čluny na korálové atoly. Ještě jsem však neviděl natočený film (a řekněme rovnou i jako poctu) transportnímu loďstvu. Ač některé vybavené protileckými děly a někdy i lehčím kanónem, či hlubinnými pumami, byly to právě tyto lodi, na které koukali zkrze zaměřovače osádky japonských bombardérů a ponorek. Každá z těchto transportních lodí v invazním svazu byla nacpaná střelivem, palivem a pěchotou. Potopit je byl díky nákladu jež vezly pro nepřítele velmi důležitý úkol bez ohledu na tonáž jednotlivých lodí. Služba pro to musela být dost náročná, řekl bych, že z psychologického hlediska mnohem náročnější než na nějaké po zuby ozbrojené lodi USN. Film potěšil, že je již v barvě. Místy je vkusně doplněn dobovými autentickými záběry a i když takové ty typicky studiové scény dnes leckoho praští přes oko i se svým hudebním doprovodem, nijak jsem se nad nimi s ohledem na rok vzniku filmu nepozastavoval. Ba naopak. Vylodění pěchoty bylo velkolepé a zpracováním by se mohl inspirovat nejeden pozdější film! Stejně tak nálety japonských kamikadze před Okinawou. Podobně zpracované nálety bylo možno vidět i ve filmu Bitva o Midway, která je však až z roku 1976!!! Příběh o tvrdém kapitánovi, kterého zprvu nikdo nemusí, ale který před skutečným bojem zocelí posádku v dokonale fungující společenství lidí tu už byl a pravda i já přiznávám, že se to hlavně v polovině mírně táhlo. Filmu by určitě prospěla alespoň o 30 min kratší stopáž. Z Barkera jsem tam nijak odvařený nebyl, spíše rušil (asi to bylo tím, že jsem na jeho khaki uniformě postrádal na rukávech třásně, ale asi moje chyba :-) !). Leckdo tu napadá minimum akce a hodně dialogů. Ano je to tak a filmy padesátých let se tak točily. Zabíjení měl každý ještě plnou hlavu z vlastních zkušeností a vzpomínek, takže se v té době ve filmech řeší spíše osobní problémy a filmy té doby jsou doslova protkané mnohými rozhovory ústředních postav, které dnes akce chtivého diváka mohou nudit. Je zajímavé vidět, že oproti filmům ze čtyřicátých let, plných nadšení a bojového zápalu (točených také často pro propagandistické účely) se u filmů z tohoto období s nějakým přehnaným patriotismem už moc nesetkáváme. zde dokonce posádka zprvu kritizuje nejednoho důstojníka... Tohle byl hodně zajímavý film o osudu jedné z tisíce transportních lodí, které brázdili vody Pacifiku od Quadalcanalu až po Japonské ostrovy a které vezly mariňáky přinášející svobodu všem podrobeným národům v Tichomoří. Dokonce jsem se u filmu dozvěděl lecos o procedurách spouštění výsadkových člunů atd...Není to úplně na čisto, ale i tak dám 4 lahvičky červeného inkoustu! * * * *(8.5.2015)

Lodní deník velitele Quigleyho: // Nalodili jsme se na loď jménem Belinda. Je tu kapitán Hawks a týpek jménem MacDougall, který mohl být kapitánem, ale není, a já, který jsem nejkrásnější. // Posádka mi přezdívá „sváteční admirál“. Ale stejně jsem nejkrásnější. // Nacvičujeme cosi s vyloďovacími čluny. Zůstávám na palubě, a tudíž jsem pořád nejkrásnější. // Na lodi začíná boj o pozice. Pořád jsem nejkrásnější. // Jsem výkonným důstojníkem. Ha! Posádka se začíná vzpouzet. Smůla. Pořád jsem nejkrásnější. // Povídám si s kapitánem. Máme k sobě pořád blíž. Ale já jsem krásnější! // Kapitán sletěl z mola a asi to nerozchodí. Definitivně jsem nejkrásnější! // Zavšivená loď! Zavšivený Pacifik! Zavšivený kamikadze! Ještě, že jsem nejkrásnější! //(10.2.2014)

Dle mého soudu lze na film nahlížet různě. V první řadě základní dějové schéma má malinko monotónní ráz, nu, prostě takový ten typický hollywoodský výklad, ale to mu nelze zazlívat. Přesto vše i pár scén svým způsobem tu bylo skvělých, třeba scéna hořících letadel, která se řítí na loď. Jistou zajímavostí je zde Lex Barker v neobvyklé roli, alespoň pro mne, protože to je můj oblíbený herec. V celku je to poctivě odvedené filmové řemeslo s dobrými prvky věrohodné atmosféry reálného života na palubě válečné lodi.(29.5.2011)

• - Filmová společnost Universal během natáčení spolupracovala z armádou USA. Pro potřeby filmování v roce 1955 byly dokonce provedeny falešné útoky odehrávající se v Karibiku nedaleko od Puerto Rica. (Terva)

• - Malou roli ve filmu si zahrál i Clint Eastwood. Objevil se jako vojenský zdravotník. V titulcích na něj však místo nezbylo. (Terva)

• - Film byl natočen podle stejnojmenného románu Kennetha M. Dodsona z roku 1953. (Terva)