Jáma a kyvadlo

The Pit & the Pendulum

The Inquisitor

Horor

USA, 1991, 97 min

Trochu mě překvapilo zdejší nižší hodnocení filmu. Nevím, nakolik bych to měl nazývat adaptací Poea, ale film je to vskutku dobrý. Obzvláště áčkový výkon Lance Henriksena, ostatně jako obvykle, stojí za vyzdvihnutí. Oliver Reed se v roli kardinála našel a b-hororový klasik a miláček Stuarta Gordona Jeffrey Combs byl ve své lehce komediální postavě také velkým obohacením pro film. Snímek je natočen v duchu, který by kdekdo mohl nazvat laciným šmejdem se skoro až telenovelovou nebo asyláckou atmosférou, ale já bych to nazval spíše jako vhodné fantaskní provedení. Mně se tohle líbilo.(27.3.2017)

• Petrus1

Chudák Poe. S jeho povídkou to teda nemá vůbec nic společného. Vlastně ne, kecám, má – symbol kyvadla a pár krys. Nabalit na tuto klasiku takovou snůšku nesmyslů by se mělo trestat! Z hlavního hrdiny udělat ženskou, nezapomenout do toho zatáhnou lásku a sex… Když si teda odmyslím tu předlohu a budu tento video film brát jako úplně něco jiného, tak to taky není žádná sláva. Objevila jsem chyby ve střihu, hlavním hrdinům jsou vidět plomby (ve 14. století)… Je pravda, že jsem si jednou zakryla oči, to když hlavní hrdince měl inkvizitor ustřihnout jazyk, ale dírkou mezi prsty jsem stejně zpozorovala, že tam nebylo nic vidět :-) Vrcholnou scénou pro mě bylo, když jedna čarodějnice zbaštila střelný prach a pak na hranici krásně vybuchla a její kosti se zabodly do přihlížejících. Jinak ovšem tuto slátaninu nemůže zachránit ani Lance Henriksen v roli inkvizitora Torquemada.(23.2.2010)

Místy až skoro pohádkový příběh má s geniální Poeovou povídkou společné akorát téma inkvizice a hlavní dva mučící nástroje. Ty jsou vizuálně velmi umně zpracované ( no pravda, jáma mohla být děsivější ) a dodávají příběhu patřičnou působivost. Gordonovi téma středověkého čarodějnictví evidentně sedí a režisérův fanoušek má možnost si vychutnat spoustu typicky gordonovských znaků - parádní úvodní titulky, hudba, pestré barvy, dostatek gore, černohumorné glosy a pochopitelně přítomnost Jeffryho Combse. Henriksen v roli rozpolceného inkvizitora je očekávaně vynikající a můj milovaný Oliver Reed mohl sice dostat více prostoru, ale i tak mě jeho krátká přítomnost velmi potěšila. Někdo tu napsal, že si na tento film za pár let nikdo ani nevzpomene. Já na něj určitě nezapomenu!(11.5.2008)

...i osobita Gordonova verze, snad trinasobne sfilmovane poeovy predlohy, mi docela sedla. sice jakasi lacinost filmu srsela z ekranu v drtive vetsine stopaze a ohromne diry ve scenari nemohly ani divakovi-lajkovi uniknout, ale vse s prehledem zachranoval svym nehoraznym zjevem mistr vyjevu Henrikson, jehož role hlavniho inkvizitora byla sita presne na miru. Take si zaslouzi chvalu drsna, zneklidnujici atmosfera inkvizicnich rejdu a neutichajiciho narikani muchenych pri torturach....a o tom je vlasne horror....skoda, ze divaka spise odradi neprilis podarene finale... nebyt jisteho vyznamneho handicapu hlavni predstavitelky, dockal by se mozna mlynar i zasneneho francouzaka...6/10(6.9.2008)

Tak nák jsem nevěděl co od toho čekat. Ale nakonec se to ukázalo jako velice povedené. Možná si bude říkat ,že je to místy než horor spíš historické drama ala Kladivo na čarodějnice. Vše se odehrává v 15 století ve Španělsku v odbodí inkvizice a nechvalně prosnulého inkvizitora Torguemandem ,který každého donutí přiznat se k čarodějnictví a když ho nezabijou při mučený tak plameny ukončí jeho trápení. Příběh se odehrává okolo manželského páru ,který se živí pekařinou. Jsou svědky popravy ,ale když se snaží odejít protože se na to nechtějí dívat jsou zadrženy a ženu Marii odvedou na výslech a mučení. Jsme s vědky krutých praktik při výslších. A rozdvojené osobnosti Torguemady. Manžel dělá vše ,aby svoji ženu zachránl. Kyvadlo se objeví až v závěru stějně jako jáma ,která je trochu jiná než jí znám z jiného filmu kde jsou v jámě hadi tady jsou tam špičatý kůly.(1.8.2008)