Nejdrsnější zpracování klasika E. A. Poea. Navždy bude Maria litovat dne, kdy se vzepřela vůli španělské inkvizice. Kdyby jen tehdy nevystoupila z davu na obranu toho nebožáka. Kdyby jen nezaujala svou odvahou ďábelského inkvizitora Torquemada. Kdyby jen.... Dnes už je to vše jedno. Obviněna z čarodějnictví, zneuctěna, brutálním způsobem připravena o jazyk, čeká Maria, až se k jejímu mladému zmučenému tělu přiblíží pověstné, ze všeho vysvobozující kyvadlo. Nebo je snad ve světě ještě spravedlnost a na dně jámy, mezi krysami, nakonec skončí ten pravý? (oficiální text distributora)

sahier odpad!

Kto niekedy čítal toto dielko , vie akú má atmosféru , vyžaruje stredovekú tajomnosť a temnosť , tento srágor vyžaruje šaškáreň cirkusu.... ()

vernerka

Film, na kterém mě zaujala akorát hlavní představitelka, ale jinak zhola nic. Inkvizice, která mě měla vyděsit mě spíš pobavila, a tak z celkového (patrně zamýšleného) strachu nebylo nic... Jednou se to vidět dalo, ale víckrát už mě nikdo nedonutí... ()

Fill16

Nic jsem od toho nečekal, spíš jsem očekával trapný béčkový film se směšnou akcí a efekty. Omyl -ač všechno bylo natočené tak nějak "televizně", bylo to vskutku nervydrásající. Lance Henriksen je správný šílenec. Kyvadlo je super a krev se tu zde také objeví. Jednoduše, pro mne Milé překvapení ()

Ondra111

Až na scénu s bičováním mumie je film naprosto nezajímavý, ničím neviniká a nemá špetku originality. Jako horor selhává a jako obraz středověké inkvizice je naprosto mimo, představa úchylného nekontrolovatelného nad veškerou církevní i světskou moc nadnášeného Mnicha je totálně nereálná. Scéář je těžce nekonzistentní, neuvěřitelný a nepravděpodobný. Film si hraje na to, že má podtext, nemá zhola nic. Herci stojí za prd, nehorázě přehrávající Ricci je zralá na odstřel. Jedna hvězda za to, že sem vydržel až do konce, druhá za tu kostru. ()

JimLogan odpad!

Tohle snad ani nemohlo být myšleno vážně. Úvodní scéna natolik zaváněla absurditou, že mohlo následovat prakticky cokoliv... Ve skutečnosti je to jen patlanina rádoby stylových scén s občasným nádechem k soft erotice či bezúčelovým nechutnostem. ()

Johnysinner

Vůbec nechápu,proč má tenhle film pouhých 49%???.Všichni se tu pohoršují,že se film nedrží knižní předlohy.A který film,se jí v kinematografii drží.Film má především vydělat peníze a zaujmout diváka.A to se tu 100% povedlo.Režisérovi Stuartovi Gordonovi,se povedl kousek takový,že mě při tom až běhala husina po kůži.Lance Henrikson zde odvedl mistrovské herectví,a líbilo se mi jak v roli šíleného mnicha,maskoval ve skutečnosti svoje neukojené touhy.Film doporučuji,protože mě totálně odrovnal. ()

J.o.h.n.ny

no to byla docelá absurdní brutalitka v laciném stylu... Přehnaný konec, avšak kyvadlo a ta jáma... dobře natočená sekvence popravy hlavního hrdiny, i když podle nasnímání by ho už dávno sekera přeťala a z jámy by se už nedostal, pač by tam neprotáhl své tělo... možná, že jsem prozradil konec, ale na tyhle filmy si stejně nikdo asi už nevzpomene :) ()

Molerat

Čekal jsem něco daleko lepšího díky slavnému názvu filmu, jenže mě zklamal.Do půlky filmu jsem se velmi bavil, ale další část již na mě působila dosti pohádkově.Na tohle se dá dívat, ale myslím že jen jednou maximálně dvakrát. ()

balstar007

No když jsem slyšel o nové verzi tohoto filmu tak jsem si v duchu myslel že to už asi nebude ono. Potom jsem shlédnul obě verze a uznal jsem že originál je lepší než remake. No prostě béčkovej nepovedenej film. Dávám 20%. ()

macherano

Jednu určite za krutý výkon toho kacira A za nahú marii pôvodná stará verzia bola klobúk dolu za ktorú by sa Allan Poe mimochodom nemusel hanbiť A celkovo jeho všetka práca by mala byť sfilmovana predbehol svoju dobu A takéto veci ľudí bavia ()

Destheras

Musím říct, že tenhle film mě spíš rozesmál než zaujal. Předloha kterou Poe poskytl má úžasný potenciál pro zpracování. Tento film však nastínil spíše opačnou stranu mince a z Poea si spíše vystřelil. Jediné pozitivum na celém tomto snímku je fakt, že Lance Henriksen je prostě dobrý herec. ()

Jirkacek

Snímek Jáma a kyvadlo z roku 1991 jsem shlédli na přání mé filmové ženy, která si přála toto klasické dílo slavného amerického spisovatele E.A. Poa vidět. Bohužel jsem z té velké nabídky různých verzí vybral zrovna tu z roku 1991 a to i přes podprůměrné hodnocení zde na ČSFD. Během 97 minut trvání filmu jsem docela trpěl, neboť jsme viděli drsné mučení, spoustu krve, ale hlavně velice špatně udělaný děj bez nápadu. Samotné kyvadlo se objevilo nejdříve na začátku ve formě malého modelu, poté až na konci, kdy film vrcholil. Podle mého názoru to nebyla ani tak Jáma a kyvadlo, jako spíše Kladivo na čarodějnice z anglické produkce, přičemž děj byl zasazen do španělského Toleda a odehrával se na konci 15. století. Na začátku jsme se seznámili s manželskou dvojicí, tvořenou pekařem Antoniem (Jonathan Fuller) a jeho ženou Marií (Rona De Ricci). Jak jsem později zjistil, tato žena pak už v jiném dalším filmu nehrála, ale doufám že to nebylo tím, že se v tomto snímku ukázala celá nahá, protože se rozhodně neměla za co stydět. Jednoho dne šli na trh prodávat chleba zrovna v době, kdy se ve městě konala poprava čarodějnice odsouzené k smrti. Maria tyto události doslova nesnášela a trpěla nespravedlivými procesy, při kterých se svobodní měšťané náramně bavili jako my dnes na fotbale nebo v kině. Vždy jsem toužil po tom, ocitnout se třeba na jeden ve středověku a na vlastní kůži poznat tehdejší život, ale jak jsem s léty světa znalejší a chytřejší, tak bych své přání raději změnil a vybral si bezpečnější dinosaury. A tak se stalo, co stát muselo, protože se Maria zastala syna upalované čarodějnice a tak si jí všiml inkvizitor a hlavní záporný hrdina - že jich tady ale bylo - celého filmu, kterým byl bezesporu španělský inkvizitor Torquemada alias známý herec Lance Henriksen. Muži v kápi padla tato žena do oka, okamžitě ji obvinil z čarodějnictví a nechal vsadit do vězení na toledském hradě. Zde se setkala s jinou zavřenou čarodějnicí Esmeraldou (Frances Bay), která ve skutečnosti byla pouze porodní bába a bylinkářka. Tyto ženy to měly ve středověku opravdu těžké, neboť něco uměly, něco znaly a církvi byly trnem v oku právě kvůli svému vědění. Sám nesnáším hloupost a nespravedlnost a jistě by mne také brzy církev upálila na hranici. kdybych se ozval v nějaké věci. Tehdy měla křesťanská katolická církev skoro neomezenou moc a báli se jí leckteří králové a bylo velmi jednoduché na někoho ukázat církev, formulovat výhodně slova a prohlásit muže za kacíře a ženy za čarodějnice. Církvi tak propadl jejich majetek a jednoduše se zbavila nepohodlných leckdy vzdělaných lidí. A církvi tato taktika vycházela po celá staletí, byli horší než komunisté a nevzdělanost obyčejných lidí využívala ve svůj prospěch a hromadila tak majetek. Proto tak dlouho trval středověk a teprve se vzděláním a vědou lidé konečně v renesanci prozřeli. Právě tuto problematiku zneužívání moci jsem si u filmu opět uvědomil, ale zpět k ději. Maria tedy byla uvězněná a měla podstoupit klasické mučení, aby se přiznala k čarodějnictví. Nejdříve však bylo potřeba ji ponížit tím, že byla svlečena do naha před inkvizitorským tribunálem ve složení Dr. Huesos (William J. Norris), již zmíněný Torquemada, zapisovač Francisco (Jeffrey Combs) a těmto zvrhlým mužům pomáhala hradní stráž a také posluhovači Gomez (Stephen Lee) a Mendoza (Mark Margolis). Tímhle způsobem zneuctěná ji poté čekalo mučení, když tu jí šéf Torquemada nabídl pomoc a záchranu. Inkvizitor totiž nechal zatknout i jejího muže a Marii sdělil, že ho propustí, pokud se stane jeho milenkou. Zoufalá žena souhlasila, ale po neúspěšném pokusu o její znásilnění se inkvizitor zalekl a vyřízl jí jazyk, aby nikomu nic neřekla. Poté ji odnesli do cely, kde ji Esmeralda zhypnotizovala a Maria upadla do spánku, takže ji považovali za mrtvou a pohřbili do rakve. Byl jsem zvědav, jak se z ní dostane a jestli se její muž dokáže zachránit z vězení, když tu přišlo na řadu konečně ono kyvadlo. Jak to celé dopadlo už prozrazovat nebudu, abych vás nepřipravil o hrůzný zážitek, který zajistili jak drsné mučení, tak špatný režisér a scénář. Byla to zkrátka špatná volba a raději se podívám na nějaké jiné zpracování slavné povídky E.A. Poa. Suma sumárum, Jáma a kyvadlo ode mne získalo pouze dvě rozkývané hvězdy **. zneuctěná,brutálním způsobem připravena o jazyk čeká Maria až se k jejímu mladému zmučenému tělu přiblíží pověstné ze všeho vysvobozující kyvadlo.Nebo je snad ve světě ještě spravedlnost a na dně jámy,mezi krysami,nakonec skončí ten pravý? () (méně) (více)

Aceboris

Aj keď sa nejedná o nejaký skvost , ale ako inkvizitorsky film v celku dobrý. Lance Henriksen podal podľa mňa výborný výkon a dobre sa pozeralo aj na hlavnú hrdinku De Ricci. Čítal som aj poviedku od E.A Poa a radšej som to neporovnával , tak ako to nebudem porovnávať s filmom z roku 1961. Určite za pozretie to stojí. U mňa 6/10. Netreba mať veľké očakávanie , ale hlavne treba sa od osobnit a pozerať to z nadhľadu.. ()