Nebraska

• USA Nebraska (více)

Bruce Dern jako umíněný senior, který věří, že vyhrál milion dolarů. Americký režisér Alexander Payne se prosadil oceňovanými nezávislými tituly Občanka Ruth (1996) a Kdo z koho (1999), ale uplatnil se i v Hollywoodu pozoruhodným příběhem ovdovělého důchodce O Schmidtovi (2002) s nezvykle uměřeným výkonem Jacka Nicholsona. Hrdinou jeho filmu Nebraska (2013) je také senior, i když trochu jiného ražení. Woody Grant (ve vynikajícím podání Bruce Derna) má na rozdíl od Schmidta pevné rodinné zázemí, ale viditelně chátrá, jak tělesně, tak i duševně. Reklamní leták na odběr jakýchsi časopisů považuje za výherní tiket a jako umíněné dítě se chce vydat z Montany do Nebrasky za jeho proplacením. Mladší z Woodyho synů se stává jeho průvodcem na cestě, která je zavede mj. k dávno neviděným příbuzným. Snímek byl záměrně natočen na černobílý materiál, zdůrazňující bezútěšnou strohost zimní krajiny amerického středozápadu. Payne několikrát přiznal velký vliv, který měla na jeho dílo tvorba Miloše Formana. A Nebraska je v tomto ohledu přímo učebnicovým příkladem. Payneovo hořce humorné nahlížení na rodinné vztahy i na život samotný zjevně souzní s Formanovou tvůrčí filozofií. Snímek posbíral řadu ocenění, z nichž je patrně nejvýznamnější herecká cena pro Bruce Derna z prestižního festivalu v Cannes. Ze šesti nominací na Oscara (nejlepší film, režie, scénář, kamera a herci Bruce Dern a June Squibbová) Nebraska bohužel žádnou sošku nevytěžila. (Česká televize)

hcfish

Příběh nesympatického dědy americký typický rodinky, co se svým stejně tragickým synem cestuje pro vytouženou výhru, se i přes náznaky sebeironie topí v patosu a všech už tolikrát ohraných klišé Otec/syn/stáří atd. A vzhlédnout se v kritice amerického způsobu života, který je skutečně předveden v celé své "kráse" sice lze, ale téma se vyčerpá přesně během pár minut, a tak nezbývá, než dalších 100 protrpět čekáním na samozřejmý konec. Nedá se upřít autentičnost hlavních postav a až rušivá skutečnost každodennosti běžné rodiny. Z tohoto pohledu lze s jistým zájmem vidět rozvíjející se, byť už tolikrát a lépe natočený, vztah otce a syna. Pokud by se film vzal jako jedno velké zrcadlo průměrného způsobu života, dalo by se hodnotit určitě lépe, ale vzhledem k možnostem, které podobné téma nabízí, tohle zpracování je nudná nuda, co se snaží uměle vykřesat jiskru zajímavosti. ()

wick

Melancholické inteligentní indie... road movie. Některé scény jsou geniální, z herců zvláště Bruce D. exceluje. ()

Sgt.Tracnik

Rozhodně příjemný film o stáří, bláznech a jedné cestě. Dal bych i pět hvězd, ale nemůžu si pomoct s tím, že někdo s tím odbarvením filmu ze mě dělá blbce. ()

david666

Pohodová roadmovie, která ačkoliv plyne pomalu, pod povrchem se toho děje dost. K tomu ústřední postarší pár je herecky výborný. ()

Cascabel

Moudrý, vtipný a americký film, který má trochu potíž s charakterizací postav bratrů Davida a Rosse, čímž rezignuje na jasnější dramatický oblouk. Ale třeba je to tak dobře. Výborné výkony neokoukaných herců, krásná hudba. Trochu slabší čtyři hvězdičky. ()

Mr_Corny

Niekedy je cesta dôležitejšia ako cieľ. Bol to napínavý boj, no nakoniec sa film dostal do zaslúženého konca. Samotná myšlienka nie je špatná a nevadí ani čiernobiele spracovanie, ale prečo to musí byť tak nudné? Zbytočne dlhú stopáž zachraňovala najmä stará Kate Grantová. ()

kolodej1

nenápadný film z nezávislé dílny. Cesta syna a jeho starého otce, postiženého demencí, za domnělou výhrou. Film plyne v pomalejším tempu, není moc ukecaný, ale přitom je milý, lidský a zábavný. Není to nějaká rozjuchaná taškařice, ale čemu se zasmát určitě je. K vidění je pár pěkných figurek, černobílost snímku v tomto případě není samoúčelná póza, ale naopak to dokonale ladí s celkovou atmosférou a vyzněním snímku. Velká spokojenost ()

czema

Moc dobře se na to dívalo. Takový filmy mám rád. Jasně že se tam nestříli, nerozbíjej se držky ani auta ve velkým a není to ani žádná ohraná komedie. Je to o rodině a penězích a o tom že člověk ikdyž skoro před hrobem chce něčemu věřit. Doporučuji. Jo a o tom milionu ani muk, ostatní by chtěli i to co nikdy nedali. ()

frolo

Ak niekto v tomto filme nespoznal sčasti sám seba alebo nezhliadol časť svojej rodiny, mám na to len dve vysvetlenia: A, Nemá rodinu B, Nepozná sám seba :D ()

zissou

Rezonuje to ve mně i dva dny po shlédnutí a řekl bych, že čím dál tím víc. A to jsem to po první půlhodině, ve které se skoro nic neděje, chtěl málem vypnout. Čím víc ale divák spolu se synem (překvapivě dobře vážně zahraným mým oblíbencem z SNL komikem Willem Fortem) poznává historii toho pomateného muže, tím víc se film zakousává pod kůži. Ve výsledku solidní 4 hvězdy plus jedna za nečekaně nádherné lahůdkové černobílé obrazy zapadlé ameriky. Fakt krásné kamerové kompozice. ()

r007

Velmi pozoruhodný film, který mě vtáhl do děje. Tak křehce a zároveň silně vyprávěný příběh se jen tak nevidí. Měla jsem několikrát slzy v očích, ať už nad osudem otce nebo jeho syna. Je to tak, život není pro všechny krásný, občas nám dojde, že nám tak nějak protéká mezi prsty, aniž by měl určitý jasný směr nebo cíl...Navzdory tomu všemu ale letmý dotek štěstí je nakonec přece jen cítit. ()

Atron

Víc hvězdiček by mohlo být, kdybych tak často dopředu neuhodnul, co bude dál. Plusové body za kecy maminky. Ale Straight Story bylo lepší. ()

kolly13

Komplikovaný vztah otce a syna na cestě za snem, krásně podbarvené okolím a prostřihy, aby měl divák dost času najít podobnost ve svém životě. PS: nemusel jsem to zažít a ani nechci, tento konec není důstojný. ()

Dvojirakri

Stařík se z málo pochopitelného důvodu vydává na poměrně dalekou cestu. Podobný námět je použit ve snímku Příběh Alvina Straighta. Oba zdobí moc pěkná kamera, vynikající a ne nepodobná hudba, a pointa jež naznačuje, že člověku který má už více za sebou než před sebou stačí ke spokojenosti vlastně málo(pokud nejde o malého českého človíčka ve frontě na zlevněný cukr nebo sledujícího večerní Zprávy). Rozdíly jsou samozřejmě v barevném provedení Alvina, v tom že do Nebrasky necestuje Bruce Dern sám, ale u mě je to nejvíc v sympatiích ke staříkům v hlavních rolích. Zatímco Richard Farnsworth jako malotraktorista Alvin je moudrý a rád své dlouhým životem nabyté zkušenosti používá aniž by je vnucoval, Woody je zdegenerovaný alkoholem, často se u něj setkáváme s pózou nepřítomnosti, ale není zase až tolik otravně zmatený jako například stařec z filmu Vzpomeň si. Možná je to tím že jsem Nebrasku shlédnul poprvé, takže je možné že po dalších projekcích zvednu hodnocení. Každopádně, mít doma takovou paní jako má Woody, tak piju ještě víc než teď... ()

skyfire odpad!

Ne, že bych neměl rád filmy s hlubší myšlenkou, ba naopak, ale tohle je čistokrevný odpad. Po 40 minutách jsem to vypnul, protože tenhle film nemá co nabídnout. Abych viděl depresi starších lidí, stačí pozorněji koukat kolem sebe, tak proč koukat na film. Říkal jsem si, kdyby to bylo aspoň barevné, tak se mohl člověk kochat scenériemi amerického ,,venkova´´, ale takhle tam prostě nevidím ani tu jednu hvězdu. ()

Tarantino chystá nový western

Tarantino chystá nový western

20.01.2014

Ačkoliv westerny nejsou příliš v kurzu, Quentin Tarantino rozhodně patří mezi hrstku filmařů, kteří si můžou dovolit je točit. Nespoutaný Django se rychle stal jeho nejvýdělečnějším filmem, není tedy… (více)