Nebraska

• USA Nebraska (více)

Bruce Dern jako umíněný senior, který věří, že vyhrál milion dolarů. Americký režisér Alexander Payne se prosadil oceňovanými nezávislými tituly Občanka Ruth (1996) a Kdo z koho (1999), ale uplatnil se i v Hollywoodu pozoruhodným příběhem ovdovělého důchodce O Schmidtovi (2002) s nezvykle uměřeným výkonem Jacka Nicholsona. Hrdinou jeho filmu Nebraska (2013) je také senior, i když trochu jiného ražení. Woody Grant (ve vynikajícím podání Bruce Derna) má na rozdíl od Schmidta pevné rodinné zázemí, ale viditelně chátrá, jak tělesně, tak i duševně. Reklamní leták na odběr jakýchsi časopisů považuje za výherní tiket a jako umíněné dítě se chce vydat z Montany do Nebrasky za jeho proplacením. Mladší z Woodyho synů se stává jeho průvodcem na cestě, která je zavede mj. k dávno neviděným příbuzným. Snímek byl záměrně natočen na černobílý materiál, zdůrazňující bezútěšnou strohost zimní krajiny amerického středozápadu. Payne několikrát přiznal velký vliv, který měla na jeho dílo tvorba Miloše Formana. A Nebraska je v tomto ohledu přímo učebnicovým příkladem. Payneovo hořce humorné nahlížení na rodinné vztahy i na život samotný zjevně souzní s Formanovou tvůrčí filozofií. Snímek posbíral řadu ocenění, z nichž je patrně nejvýznamnější herecká cena pro Bruce Derna z prestižního festivalu v Cannes. Ze šesti nominací na Oscara (nejlepší film, režie, scénář, kamera a herci Bruce Dern a June Squibbová) Nebraska bohužel žádnou sošku nevytěžila. (Česká televize)

Drussus

Opravdu krásný film, smutná komedie s dramatickým podtržením. Nejvíc mě rozesmála scéna s "uctěním nebožtíků na hřbitově" v podání manželky starouška, ta je prostě nezapomenutelná. Zklamalo mě ale černobílé provedení, myslím, že v barvě by to bylo lepší. Ale na výsledných pěti hvězdách to nic nemění. ()

nezavisle

Vynikajúca podarená pútavá vec, ktorá prehovára do hĺbky človeka a núti ho zamyslieť sa nad realitou života, a nie len to, núti ho prehodnotiť svoje hodnoty.. ()

(fun)tomas

Milá, malá dráma / road movie o otcovi a synovi putujúcimi naprieč Amerikou za vysneným bohatstvom. Príbeh, postavy ani čiernobiele spracovanie ma nezaujali až natoľko, žeby som do toho išiel druhýkrát. Celé mi to prišlo tak trochu o ničom. Možno pôvodný zámer tvorcov bol vytvoriť dielo vyslovene o putovaní, bez poriadneho začiatku, bez zaujímavého stredu a so žiadnym uspokojivým koncom. ()

90125

Veľmi pekné čiernobiele obrázky, nežný, jemný, senilný humor, pomalé tempo. Možno až príliš pomalé. Sice je fajn, že film nikdy neprepadá zbytočnému sentimentu, príbeh samotný je ale len priemerný. Napriek tomu je to celkom prijemná oddychovka o doležitosti snov, ktoré prežívame. Satira na nenásytnosť a uzkoprsosť je celkom trefná. Hviezdy filmu nie su načančané celebrity z prvych stranok, ale opustení starci, hľadajúci čosi, prečo ešte žit. Ešte viac ako Bruce Dern sa mi páčil skvelý "záporák" Stacy Keach. Čo tomu podla mňa chýbalo, bol moment akéhosi prekvapenia, zvratu. Takto totiž, má ono pomale tempo zľahka navrh. Srdce hrejúci pocit otcovsko-synovskeho vztahu na konci, to celé trošku zapláta. Payne už jeden pekný seniorsky film natočil, ten o Schmidtovi. Mne tento pripomenul skôr krásne Lynchove Straight roadmovie.. 62 % ()

gizi

Absolutně realistické, ze života, jak to bývá, v tomto případě o stárnutí, které nás nejspíš taky potká. Přišlo mi ale, že film dosáhl vrcholu někde za polovinou a pak už se dost vleklo. 75%. ()

mircxxx

Bruce Dern celý film táhne, to je zcela patrné, zajímavá je však i role jeho manželky. Její upřimné glosy byly chvilkama za hranou, ale proč ne. Kupodivu mě bavila i černobíká kamera. Velké štěstí, že film obsahoval trochu toho šetrného vtipu. Kdyby se bral úplně vážně, nebylo by to ono. Pěkná sonda do duší lidí, těch, pro které začnete existovat až "vyhrajete milion dolarů". ()

Hombre8

Ale jo. Dalo se. Aspoň víme, do čeho jdeme. Jen asi všichni nebudeme mít štěstí na takové syny. Za to na takové synovce, manželky, švagry, bývalé parťáky, kámoše... O ty nouze nebude. ()

mmirri

O tom, že každý člověk má mnoho tváří, jako krystal. O tom, že někdy potřebuje dostat do nosu a někdy potřebuje pick up. Jedna z nejkrásnějších pohádek, co jsem kdy viděla. ()

xhelmutx

ciernofarebnost tomuto filmu vobec nepridala, nijak nezmenila atmosferu ani "nepodfarbila" vypoved...a take "The Straight Story" od Lyncha tomuto celkom nakopava rit.... ()

Bakuc

Náramně jsem si to užil, takhle má vypadat film. Všichni skvělí, nikam to nespěchalo. Velká nádhera a pro mě příjemné překvapení. ()

Montmorency

Tady jsem dlouho váhala, ale nakonec přece jenom pouze za 3*.....roztomilý, velmi pomalu ubíhající gerontologický zájezd, kde zaujaly hlavně vedlejší postavy (maminka, dementní bratránci a vůbec celé příbuzenstvo), ale hlavní linka synka s tatˇkou mě nějak nebrala..... ()

stuj

Je mi líto. Umělecké, ale slabé. Jedním uchem dovnitř a druhým ven, i když herci byli styloví. Jen mě moc neoslovuje atmosféra amerického vidlákova. Slabé 3. ()

hajner

Žánrovo skvelý road movie plný skvelých postrehov zo skutočného sveta. Celkovo príjemný príbeh akurát naň treba mať náladu, pretože sa v ňom nič moc neudeje. Ale herecké výkony a hlavná myšlienka stoja za pozretie. ()

Necrophobic

Musím lehce nadhodnotit,ale tento typ filmů mám strašně rád. Trochu mě to připomnělo můj oblíbený film Příběh Alvina Straighta. Je to film o pomíjivosti života a času. Je to nezastavitelný kolotoč stárnutí ,životních osudů v lehce vtipném kabátě. 89% ()

Purish

Pohodový filmík, v ktorom si každý nájde to svoje. Podľa žánrového zaradenia väčšiny stránok sa jedná o dobrodružnú drámu, ale vo mne ostal skôr pocit komédie. Ako už naznačujú nominácie na Oscara, jedná sa o kvalitný film preto ho odporúčam. ()

Trucker

Je to jen nuda a šeď, čímž nenarážím na to, že film je černobílý. Je to prostě absolutně o ničem, alkoholický dědek se vykecává po barech nebo se svými rodinnými příslušníky, a to formou takových dialogů, jaké byly kdysi k vidění v příšerném nováckém shitcomu s názvem Hospoda. ()

Tarantino chystá nový western

Tarantino chystá nový western

20.01.2014

Ačkoliv westerny nejsou příliš v kurzu, Quentin Tarantino rozhodně patří mezi hrstku filmařů, kteří si můžou dovolit je točit. Nespoutaný Django se rychle stal jeho nejvýdělečnějším filmem, není tedy… (více)