Nebraska

• USA Nebraska (více)

Bruce Dern jako umíněný senior, který věří, že vyhrál milion dolarů. Americký režisér Alexander Payne se prosadil oceňovanými nezávislými tituly Občanka Ruth (1996) a Kdo z koho (1999), ale uplatnil se i v Hollywoodu pozoruhodným příběhem ovdovělého důchodce O Schmidtovi (2002) s nezvykle uměřeným výkonem Jacka Nicholsona. Hrdinou jeho filmu Nebraska (2013) je také senior, i když trochu jiného ražení. Woody Grant (ve vynikajícím podání Bruce Derna) má na rozdíl od Schmidta pevné rodinné zázemí, ale viditelně chátrá, jak tělesně, tak i duševně. Reklamní leták na odběr jakýchsi časopisů považuje za výherní tiket a jako umíněné dítě se chce vydat z Montany do Nebrasky za jeho proplacením. Mladší z Woodyho synů se stává jeho průvodcem na cestě, která je zavede mj. k dávno neviděným příbuzným. Snímek byl záměrně natočen na černobílý materiál, zdůrazňující bezútěšnou strohost zimní krajiny amerického středozápadu. Payne několikrát přiznal velký vliv, který měla na jeho dílo tvorba Miloše Formana. A Nebraska je v tomto ohledu přímo učebnicovým příkladem. Payneovo hořce humorné nahlížení na rodinné vztahy i na život samotný zjevně souzní s Formanovou tvůrčí filozofií. Snímek posbíral řadu ocenění, z nichž je patrně nejvýznamnější herecká cena pro Bruce Derna z prestižního festivalu v Cannes. Ze šesti nominací na Oscara (nejlepší film, režie, scénář, kamera a herci Bruce Dern a June Squibbová) Nebraska bohužel žádnou sošku nevytěžila. (Česká televize)

maddy

Úprimne, veľmi sa mi do tohto filmu nechcelo. Na prvý pohľad sa mi javil ako vykalkulovaná snaha o „art“ (zámerne čiernobiely obraz), a to mám pritom staré čiernobiele snímky veľmi rád (Hitchcock a.i.) a americkú indie scénu taktiež (napr. Starlet, Short Term 12 a pod.). Viac som sa mýliť však nemohol, pretože ma čakala jedna z tých kultivovanejších drám za poslednú dobu, ktorá rozhodne nie je tak „čiernobiela“, ale pod ktorej povrchom sa skrýva niekoľko ďalších vrstiev. V podstate obyčajná road movie o starcovi, ktorému už neslúži pamäť a jeho synovi za vopred zrejmou podvodnou výhrou milióna dolárov, tak postupne zobrazuje reálny život na americký spôsob vo vnútrozemí, ktorý neprekypuje rozkvitajúcim priemyslom, ani obrovskými mestami; ťažký údel staroby a spolunažívania; pokrivené vzťahy medzi priateľmi; odcudzenie/upevnenie pút medzi najbližšou rodinou; ale aj hodnoty obyčajných ľudí. Všetko bez akýchkoľvek príkras alebo zaužívaných charakterových stereotypov. To všetko v až neuveriteľnej nostalgickej a zároveň príjemne sentimentálnej atmosfére, ktorá vo svojej podstate ukrýva smútok, ale bez toho aby akokoľvek účelovo tlačila na citovú stránku diváka, namiesto toho si trefne dopomáha decentným sarkastickým humorom, ktorého hlavnou devízou sú skvelo napísané hlášky a vypointované dialógy, ktorá sa prekvapivo vôbec neboja aj čosi explicitnejších výrazov, ale pritom stále ostávajú vo veľmi inteligentnej rovine. Absencia čoby len jednej slabej scény (za to tých zapamätanie hodných tam je požehnane: cintorín, bar, rodinná hádka) alebo akejkoľvek straty tempa počas celých 115 minút už len potvrdzuje výnimočnosť snímku, ktorý je navyše doprevádzaný zaujímavo zvolenou hudbou na pomedzí country (a to tento žáner veľmi nemusím). Vo výsledku tak neskutočne silná dráma o dôchodcoch, ale bez pochýb pre divákov všetkých vekových kategórii, ktorá dokáže rovnako úprimne dojať, ako aj pobaviť. Dokonca som zabudol, že sledujem film a priam dokonale sa vžil do diania a mal pocit, že prežívam skutočnú udalosť v reálnom prenose, ktorej som sám účastníkom, čomu rozhodne dopomohli aj utlmené, zbytočne nepreafektované (do čoho mohla úloha starca ľahko skĺznuť), ale precízne herecké výkony všetkých zúčastnených. A ten čiernobiely, zámerne volený vizuál, tak nakoniec skvelo podčiarkuje melancholické vyznenie celého snímku. Až nakoniec ani nemám čo kritizovať. Tie nominácie na Oscara sú v tomto prípade zaslúžené! CELKOVO: 4,5* (pôvodne som chcel „čisté štyri“, ale nakoľko to vo mne rezonuje ešte aj pár dní po zhliadnutí, tak sa možno časom na CSFD prikloním aj plnej paľbe) ...and "You can all just go fuck yourselves!" / 01:12:01,984 --> 01:12:03,759 Kate Grant played by June Squibb. Môj preklad anglických titulkov tu = > http://www.titulky.com/Nebraska-232224.htm ()

JimWayne

Podobné ako Paynove predošlé filmy, utrápené charaktery blúdiace po svete. Hľadanie samých seba a cestu k ostatným. Čiernobiely vizuál ma moc nepotešil ale ako prirovnanie ku starobe dobre. Herci zvládajú svoje remeslo na vysokej úrovni, Bruce Dern možno troška nad všetkými. Scenár miestami veľmi reálny, uveriteľný. Príjemný film o nepríjemnej etape nášho života a to o starobe, ktorá na každého čaká. Nominácie na Oscarov, no nie som si celkom istý ale fajn. 65% ()

Defaultovna

Presne ten typ filmu, na aký mám chuť cez víkend poobede, keď je vonku hnusne a ja si navlečiem svoju deku s rukávmi, ktorú som dostala od kamošov k tridsiatke a verte tomu alebo nie, ide o MEGA vynález :-) Čiernobiela kamera bol pri tomto snímku vynikajúci nápad. Všetky postavy boli skvelo napísané aj zahraté, príbeh zahrial pri srdiečku, a.... ach, ako ja zbožňujem tieto tiahle jazdy nekonečnými cestami Ameriky! 9/10* ()

kareen

Nebraska je, myšleno v tom nejlepším smyslu slova, pravým americkým nezávislým snímkem. To znamená, že je to celé natočeno černobíle, zasazeno do posmutnělé krajiny a pohybují se tam obyčejní, nepříliš hezcí lidé, co mezi sebou vedou normální, civilní rozhovory. A přesto je to plné citu, humorných situací u kterých jsem se upřímně zasmála i velmi smutných chvil, kdy mi bylo těžko u srdce, jako když starý a nenaplněným životem ubitý Woody vysvětluje svému synovi, že by chtěl svým synům po sobě alespoň něco zanechat. Ve filmech, jako je tento se nedočkáme skutečných happy endů, ale jsem moc ráda, že svým jednáním dal David svému otci alespoň malou iluzi pocitu štěstí a zadostiučinění, ten starý muž, co se dřív snažil každému jen vyhovět si to určitě zasloužil. ()

MikO_NR_1909

Filmov o autistoch (a ďaleko lepších) je spústa, čiže moc ma neprekvapuje ich obecné zakademizovanie. Nebraska má vtipné momenty, pár slušných hlášok, ale atmosféra je veľmi komorná a hudba podpriemerná. Čo v celistvom kontexte výrazne znižuje jej silu. A tak ako milujem čiernobielu kompozíciu, tak tu mi neprišla moc príjemná. ()

nirvanafan

Podobné indie konverzačky často narážejí na problém jak působit dostatečně civilně a realisticky a zároveň tím diváka nenudit. Nebraska si s touto překážkou poradila, jako by nikdy ani neexistovala. Dialogy jsou přitom tak vybroušené, že by je pekelně dlouho potil i zkušený autor divadelních her, ale neuslyšíte při nich ani náznakem zašustění papíru. Takhle to vypadá, když se sejdou herci, mezi nimiž nepoznáváte žádné známé tváře a o to snadněji se při svých kvalitách stanou životnými postavami, kterým věříte každé jejich gesto. Nebraska pak obsahuje velké množství absurdního situačního humoru, nijak přetažené dramatické sekvence a především je nádhernou vztahovou studií otce a syna, aniž by zapomínala na ostatní členy rodiny a obyvatele amerického maloměsta, ve kterém si všichni čumí do oken. Paynovi tímto děkuji, že jsem se konečně dočkala cynické, kousavé, bilanční, sentimentální, ale přitom nikoliv ufňukané indie, ze které jsem byla na závěr na měkko, aniž by mě někdo systematicky citově vydíral. ()

erased

Ani výjimečně elegantně odvyprávěný životní příběh "vždy trochu zmateného" Woodyho na pozadí road movie a rodinného sletu do rodného hnízda mi nedokázal vlézt pod kůži tak, jak jsem od slibně vypadajícího zpracování života a vzpomínání veteránů čekal. Na to mi připadalo černobílé zpracování příliš prvoplánové, herecké výkony příliš nevyrovnané (skvělá čtveřice ústřední větve rodového stromu naproti umělým a nepřirozeným karikaturám všech ostatních postav), a konec zbytečně, ač v rámci zvolené formy logicky pozitivní. Ve výsledku tak je Nebraska pouze tím, co jsem zmínil hned v úvodu - výjimečně elegantně odvyprávěným příběhem. Uvěřitelnost a nějaká ta opravdovost toho příběhu už je něco úplně jiného, obzvlášť v porovnání s mnohými jinými nezávislými filmy. ()

kaylin

Jeden z těch snímků, který se věnuje stáří, což se podle všeho snaží podtrhnout i černobílým provedením. Jiný důvod pro to moc nevidím. I tak je to ale film, který rozhodně zaujme, a to naprosto neskutečnými výkony Bruce Derna a June Squibb, kteří tenhle film táhnou, tedy kromě spojení otce a syna, které je lidské. Není to dokonalá rodina, ale drží při sobě a to se mi hrozně líbí. Taková by měla rodina být. Nemůže být dokonalá, to není možné, ale může být tak dokonalá, jak jen si přejete. ()

Maq

Je to jako když mám velmi dobrý čaj, ale chci s ním šetřit a dám ho do konvice málo. Vím že piju kvalitu, ale zředěnou na "slabý čaj". --- Takový dojem mám z tohoto filmu. Rozhodně lepší volba než obvyklé přeexponované dojáky, ale ti lidé jsou tolik obyčejní, a drama i humor v jejich příběhu jsou přítomny tak úsporně, až to uspává. ()

Kaluž

Dlouho odkládaná perla z režie Alexandra Paynea. Bruce Dern je tady boží, ale jakmile se ke slovu dostane babča June Squibbové, lítá vzduchem jedna ostrá hláška za druhou. Nebraska je bravurně napsaná komedie o stáří, která díky nevybíravému humoru a absenci hrubozrnného sentimentu strká s přehledem do kapsy veškerou žánrově spřízněnou konkurenci. ()

JohnMiller

Nemám slov.... Nádherný film. Najlepšia tragikomédia akú som kedy videl. Citlivo natočené téma lásky k chorému otcovi, nikde sa na nič nehrá, netlačí na city iba realisticky prúdi ako sa na road movie patrí. úžasný Bruce Dern ako chorý starý muž exceloval. Jeho senilitu som mu úplne uveril (to správanie, chôdza, pohľad ) Dúfam že to iba hral a je úplne fit. S celej tej peknej psychologickej inscenácie ma však najviac dojal moment kedy sa chamtivosť vymyslenej výhry prejavila na ľudoch v plnej paráde.. s chvíľkovej slávy sa za moment stáva nenávisť. Absolútna dokonalosť. Pri tom dojímavom konci som už ani nedýchal. Minimalistické a perfektné !!! ()

Dont

Začátek mě docela vyděsil, vzbudil ve mně obavy, jestli takové tempo vydržím dvě hodiny a jestli tenhle výlet do Nebrasky na mě nebude až moc „artový“. Nebyl. Jakmile se syn pohnul k soucitnému rozhodnutí a vyrazil na cestu, pohnul se i celý film. Vykrmení bratránci v Hawthorne mě rozesmáli na hodně dlouho, koutky mi cukaly znova při každém jejich dalším účinkování. Two goddamned days! :-)) S napětím jsem čekal, jak Alexander Payne vzhledem k okolnostem vyřeší konec. Vyřešil ho parádně a podařilo se mu dát docela bezútěšnému filmu o mnoha nehezkých lidských vlastnostech (závist, hamižnost, vypočítavost, sobeckost, pokrytectví, přetvářka) takovou příjemně pozitivní tečku. ()

Aleee89

Film s tolika oscarovými nominacemi, a přesto u nás zůstal skoro nepovšimnut, což je škoda. Stylová forma, ještě stylovější obsah. Postavy (zvláště hlavní postava Woodyho) jsou sice zpočátku protivné a nesympatické, ale to se po čase zlepší a obrátí. A pak už to je jízda. Je to syrový film kritizující dnešní společnost, jdoucí na dřeň. Průměrné Američany neukazuje zrovna v dobrém světle, má v sobě i tak kapku melancholie, sem tam vykouzlí smích anebo aspoň trpký úsměv. Mi se to líbilo. A herci byli výborní. ()

higuain

Jeden z minority na Oscary nominovaných filmů, které pro mě byly příjemným překvapením. Veskrze smutná komedie, po které si člověk začne více vážit maličkostí. A hlavně té "maličkosti" zvané mládí. ()

Vědma

Film, který rozhodně není černobílý. Má výborný scénář i krásnou kameru, která snímá americký zapadákov s nostalgií a současně realisticky, a hořkosladký humor. ()

Tarantino chystá nový western

Tarantino chystá nový western

20.01.2014

Ačkoliv westerny nejsou příliš v kurzu, Quentin Tarantino rozhodně patří mezi hrstku filmařů, kteří si můžou dovolit je točit. Nespoutaný Django se rychle stal jeho nejvýdělečnějším filmem, není tedy… (více)