Nebraska

• USA Nebraska (více)

Bruce Dern jako umíněný senior, který věří, že vyhrál milion dolarů. Americký režisér Alexander Payne se prosadil oceňovanými nezávislými tituly Občanka Ruth (1996) a Kdo z koho (1999), ale uplatnil se i v Hollywoodu pozoruhodným příběhem ovdovělého důchodce O Schmidtovi (2002) s nezvykle uměřeným výkonem Jacka Nicholsona. Hrdinou jeho filmu Nebraska (2013) je také senior, i když trochu jiného ražení. Woody Grant (ve vynikajícím podání Bruce Derna) má na rozdíl od Schmidta pevné rodinné zázemí, ale viditelně chátrá, jak tělesně, tak i duševně. Reklamní leták na odběr jakýchsi časopisů považuje za výherní tiket a jako umíněné dítě se chce vydat z Montany do Nebrasky za jeho proplacením. Mladší z Woodyho synů se stává jeho průvodcem na cestě, která je zavede mj. k dávno neviděným příbuzným. Snímek byl záměrně natočen na černobílý materiál, zdůrazňující bezútěšnou strohost zimní krajiny amerického středozápadu. Payne několikrát přiznal velký vliv, který měla na jeho dílo tvorba Miloše Formana. A Nebraska je v tomto ohledu přímo učebnicovým příkladem. Payneovo hořce humorné nahlížení na rodinné vztahy i na život samotný zjevně souzní s Formanovou tvůrčí filozofií. Snímek posbíral řadu ocenění, z nichž je patrně nejvýznamnější herecká cena pro Bruce Derna z prestižního festivalu v Cannes. Ze šesti nominací na Oscara (nejlepší film, režie, scénář, kamera a herci Bruce Dern a June Squibbová) Nebraska bohužel žádnou sošku nevytěžila. (Česká televize)

mr.hack

Čekal jsem kravinu…….a čekal jsem správně, jelikož dvouhodinové sledování dědy, který místo cesty do Lincolnu - ano čtete správně, skutečně do LINCOLNU (nominací na Oscara podezřívám porotu z patriotismu), by si měl raději dojít na vyšetření jestli ho náhodou nenavštívil německý strýček Alzhajmr, není zrovna zábavné.... Když filmu odpustím, že se nejedná o můj šálek kávy a budu hledat jiný pozitiva, tak bohužel taky nic nenajdu. Jediný co můžu vyzdvihnout je režisérovo talent na vyhledání nevzhledných žen, jelikož jsem ve filmu neviděl jedinou hezkou (ve směs trojky a níže….a tím opravdu nemyslím velikost poprsí). To, že se jedná o film ze současnosti a je natočený černobílou kamerou už vůbec komentovat nebudu…..MINISPOILER NA ZÁVĚR: Aby toho Patriotismu nebylo málo a nominace na Oscara byla jasná, tak se pro jistotu hlavní aktéři při cestě do Lincolnu zastavili v Mount Rusmore podívat na Lincolna :D Co k tomu říct? Snad jen, že dávám hvězdu za to, že i v USA jsou k*rvy převlečený za kamarády. ()

J.e.r.e.c

Story not that Straight. Na rozdíl od Alvina není zdejší starý hrdina sympaťák, který si hned najde cestu do vašeho srdíčka, nýbrž umanutej dědek, vytrvale hledající tu svojí do Lincolnu v Nebrasce. Příběh je nepodstatný a dá se shrnout do dvou vět, klidně by se dalo říct, že je to o ničem... A zároveň o všem. Tohle je jeden z filmů, kde je JAK mnohem důležitější, než CO. Je to člověčina, ale nikoliv selanka, kapesníčky mají pohov. Charaktery jsou lidské ve všech slova smyslech, humorné i dramatické momenty se střídají s těmi obyčejnými a děj uhání kupředu tempem důchodce na nedělní vycházce. Líbí se mi, že nálada zůstane až do konce příjemně ambivalentní a nahořklá, nedojde na smířlivost, ani dojemné bilancování. Díky Nebrasce jsem si uvědomil, že já svoje zestárlé rodiče nikdy nezažiju, a přišlo mi to trochu líto. I když by pravděpodobně byli ještě nesnesitelnější, než tihle dva... 77 % ()

Scraffy

Veľmi pekné a milé dielo, ktoré má veľmi peknú myšlienku a dokáže aj dojať k slzám. Bruce Dern je skvelý a škoda toho nepremeneného Oscara. Jediné mínus mi tu prišlo nechápavá manželka v podaní June Squibb, ktorá ma miestami srala. Avšak stále dobrý film. Ale taký Príbeh Alvina Straighta bol podľa mňa lepšie zvládnutý. ()

Amonasr

Úsměvně nahořklá roadmovie o pošetilosti stáří, nesplněných životních snech, mezigeneračních rodinných vztazích, lidské závisti a vypočítavosti a řadě jiných všednodenních dílů skládanky lidského života. Nenásilnou formou nutí k zamyšlení o různých etických otázkách na příkladu typových figurek, do nichž se promítají různorodé aspekty současného konzumního způsobu života obyčejných a zcela průměrných lidí. Maloměšťácké kulisy amerického středozápadu jen rámují rozmanité mezilidské vztahy, které by se v příslušně modifikované podobě daly přesadit do jakéhokoliv jiného prostředí současné západní civilizace, kde pod vnějškově víceméně spořádaným povrchem vládne hodnotová bezútěšnost, kterou dokáží ve vyhrocených situacích důstojně překonat jen nemnozí. ()

kubilov

Nebraska je skromný malý černobílý film, který se i v konkurenci takových filmových gigantů ať už od Scorseseho, Cuaróna, Greengrasse či Russella, prosadil natolik, že si vysloužil šest oscarových nominací. Sice by bylo velkým překvapením, kdyby nějakou proměnil, ale stát se může cokoliv. Film samozřejmě stojí na zvláštním hereckém projevu Bruce Derna, který je v roli tak přesný, až člověku nedělá nejmenší problém mu to uvěřit. Proto je škoda, že třeba takový Will Forte byl až zoufale nevýrazný a těch pár hvězdných momentů, které předvedla June Squibb, také následně zabila vším ostatním. Film je Nebraska kvalitní, o tom žádná, jen tomu možná chybělo víc bizarních situací jako byla například otcovská rozmluva u piva nebo setkání všech bratrů v místě, kde vyrůstali. ()

gicous

Záměrně černobilé, monotonní, bezbarvé, nostalgické a smutné - tak jako životy starců, ohližející se zpátky za svým životem. Tak trochu roadmovie za vysněnou fatamorganou rýsující se v dálce, dávajíc poslední naději chudému, dětsky naivnímu muži zanechat něco svým dětem a přijednom si taky splnit skromný sen. Je jasné, jak nesmyslná cesta to je, ale na druhou stranu je také jasné, že představuje poslední vzdorovitý čin starého dědka mizejícímu životu, jenž mu utekl mezi prsty. Už ho nečeká nic moc radostného a jeho syn vydávající se neochotně s ním, to chápe. I pro něho to je tak trochu úník z dosavadního nudného života. Pomůže mu lépe pochopit život jeho otce skrze stará místa a staré lidí, jenž vyvolávají vzpomínky, tu smutné, tam radostné, možná ponížující, ale takový už život bývá. Snímku kraluje vrásčitá tvář Bruce Derna doplněná rozčepýřenýma šedinama, které mu dávají karikaturní vizáž á la Tim Burton. Jeho minimalisticky dokonalé herectví táhne celý film a dokáže vyloudit potřebné emoce v místech, kde je to potřeba. Nebraska ve mně rozezvučila pocity, které chovám k vlastním rodičum a jejich životu. Touhu poznat prostřednictvím jejich vzpomínek životy, jenž vedly a které byly tak odlišné od těch mých. Sentimentální? Možná. Ale hlavně hřejivě lidské, tak jako tento film. 9/10 ()

bezslipov007

Nebraska je veľmi zaujímavou road movie otca na sklonku života a jeho syna. Na jednej strane ponuré a smutné, na druhej miestami vtipné s množstvom svojského humoru. Ten kto má rád absurdný humor, isto film ocení. Rozmýšľal som chvíľku nad tým, či sa film nehrá na niečo až príliš umelecké, tým, že je celý čiernobiely, no nejak mi to nevadilo, ale ani nijak neokúzlilo. Pre mňa to bol príjemný film, kde prevládal súcit a úsmev. ()

dzberry

...vůbec by mi nevadilo, kdyby Nebraska byla třeba ještě i o den cesty dál, vydržel bych kliďánko další půlhoďku téhleté „rodinné poznávací road movie“...samozřejmě, průsvitné od začátku do konce, ale v tomhle případě radostně křičím - no a co...!! 3,5. ()

Pete

Člověčinka z amerického zapadákova, trochu rozvleklá, ale místy velmi vtipná, sympatická a lidská. ()

Honzulik

Nebraska - Otec a syn Woody a David Grantové (Bruce Dern, Will Forte) cestují z Montany do Nebrasky přihlásit se o vyhrané peníze. Cestou se setkají s přáteli, příbuznými a známými, jimž všem otec dluží peníze... Tento film je drama i komedie zároveň, zažijeme v něm různé charaktery lidí, ale hlavně poznáme svérazné postavy starého muže a syna, kteří se s nezvyklou zarputilostí snaží splnit svoji touhu a vyzvednout si milionovou výhru...Jak to asi všechno dopadne ? Film Nebraska vás dojme i rozesměje, zároveň vás strhne a donutí se zamyslet nad nepřijemnostmi stáří a životem vůbec. Za perfektní réžii Alexandra Payne, scénář Boby Nelsona a herecké výkony neokoukaných hlavních představitelů si film určitě zaslouží nominace na Oskara. Osobně dávám lepší 4*. ()

x_ander

Filmy Alexandera Payna mě vždy buď chytly a bavily, nebo nudily. Nebraska je někde na půli cesty. Ze začátku jsem se musel až nutit sledovat dál, jenže pak mi vykouzlila úsměv na tváři a se zájmem jsem čekal, co přijde dál. A to je vlastně věc, která mě na celém filmu hodně (a příjemně) překvapila - ačkoliv v podstatě jde o vážné drama, bere se poněkud s nadhledem, je vtipné (místy mě některé situace opravdu hlasitě rozesmály) a celkově nekončí nějakou zásadní katarzí, ale zkrátka pohladí na duši. A díky tomu ve mě Nebraska rezonuje i tři dny po shlédnutí, takže míň než 4* dát nemůžu. ()

newmeex

dojemná road movie, aneb váž si otca i mater svoju :) Geniálna bola hlavne zábavná scéna s protagonistkou June Squibb a jej spomienkovým pochodom cintorínom, kde navždy odpočívali milovaný zosnulí, príbuzní a susedia. ()

Daggeron

"Ročník 1979. To bývali dobré autá. - Boli v pohode. - Také autá budú jazdiť navždy... Čo sa s tvojim vôbec stalo? - Prestalo jazdiť." Priznám sa, že som sa bál. Podľa textu distribútora som si nevedel príliš predstaviť, ako môže byť takýto žáner nominovaný na Oscara. Teraz už viem. Alexander Payne dokazuje, že umenie vychádza zo srdca a nie z finančnej investície a že kvalitné dielo sa dá natočiť aj bez bombastických efektov. Nebraska je fantasticky napísaný, veľmi pekný a milý film o strete životov dvoch generácií a zároveň nadčasová freska o dnešnej spoločnosti. Neobsahuje umelý a trápny humor väčšiny amerických komédií ani nasilu produkované emócie klišoidných romantických snímok. Napriek tomu kombinuje melanchóliu a humor s takou ľahkosťou a prirodzenosťou, že je radosť sa naň pozerať. Zábavná stránka ťaží zo svojej nenútenosti, depresívnejšie pasáže zasa z neobyčajnej obyčajnosti, výsledkom čoho je mimoriadne sympatická konfrontácia filozoficky ťažkých otázok života a smrti bez pátosu a zbytočného ataku na emocionalitu diváka. Tak ako Payne do detailu vypiplal réžiu a Bon Nelson scenár, Phedon Papamichael si podmaňuje vizuál. Nádherná sonda naprieč časťou americkej krajiny, ozvláštnená príťažlivou čiernobielou formou, ktorá dodáva dielu špecifický nádych a obrazom dotvára jeho obsahovú náplň. Z hereckého ansámblu podáva Bruce Dern doslova oscarový výkon, stvárnenie jeho vlastného sveta predstavuje unikátny pohľad na starobu na sklonku života. Sympaťák Forte zdatne sekunduje, June Squibb je miestami otravná. A zabudnúť nemožno na podarených bratov ("Sakra, dva dni z Billings!"). Celkovo je Nebraska filmom, ktorému nie je veľmi čo vyčítať. Pomalé tempo nevadí, pretože umožňuje vychutnávať si formálnu i obsahovú dokonalosť. K tomu krásny scenár, príjemný humor, sympatická hlavná postava, čarovný vizuál obohatený príjemnou gitarovou muzikou a nesúci aj určité posolstvo. U mňa nie je o čom. Jedno z najväčších prekvapení. P.S. po zhliadnutí všetkých nominácii si myslím, že by sa nič nestalo, keby Nebraska získala sošku za najlepší film. ()

koza3

Náhodně jsem to pustil při návštěvě u mámy na ČT Art a byla to přesně voda na můj mlýn. Černobílý balzám na duši o jednoduchosti bytí, o stáří a zapometlivosti. Černobílý obraz tomu dal správný depresivní punc. Miluju tyhle americké filmy ze zapadákova, které na první pohled jsou jednoduché ve zpracování, ale velice silné v příbězích obyčejných lidí. Super! ()

peeteno78

Ze všeho nejvíc musím ocenit úžasný herecký výkon June Squibb. Byla dokonalá. A celkově mě příběh zaujal a nakonec jsem se dobře bavil. ()

Edeltruda

Výborný film o stáří a lidských charakterech, na které narazíte v každém koutě světa, možná i v každé vesnici. Dojemný i groteskní jako celé to naše lidské pinožení se tady na Zemi. ()

Tarantino chystá nový western

Tarantino chystá nový western

20.01.2014

Ačkoliv westerny nejsou příliš v kurzu, Quentin Tarantino rozhodně patří mezi hrstku filmařů, kteří si můžou dovolit je točit. Nespoutaný Django se rychle stal jeho nejvýdělečnějším filmem, není tedy… (více)