Nebraska

• USA Nebraska (více)

Bruce Dern jako umíněný senior, který věří, že vyhrál milion dolarů. Americký režisér Alexander Payne se prosadil oceňovanými nezávislými tituly Občanka Ruth (1996) a Kdo z koho (1999), ale uplatnil se i v Hollywoodu pozoruhodným příběhem ovdovělého důchodce O Schmidtovi (2002) s nezvykle uměřeným výkonem Jacka Nicholsona. Hrdinou jeho filmu Nebraska (2013) je také senior, i když trochu jiného ražení. Woody Grant (ve vynikajícím podání Bruce Derna) má na rozdíl od Schmidta pevné rodinné zázemí, ale viditelně chátrá, jak tělesně, tak i duševně. Reklamní leták na odběr jakýchsi časopisů považuje za výherní tiket a jako umíněné dítě se chce vydat z Montany do Nebrasky za jeho proplacením. Mladší z Woodyho synů se stává jeho průvodcem na cestě, která je zavede mj. k dávno neviděným příbuzným. Snímek byl záměrně natočen na černobílý materiál, zdůrazňující bezútěšnou strohost zimní krajiny amerického středozápadu. Payne několikrát přiznal velký vliv, který měla na jeho dílo tvorba Miloše Formana. A Nebraska je v tomto ohledu přímo učebnicovým příkladem. Payneovo hořce humorné nahlížení na rodinné vztahy i na život samotný zjevně souzní s Formanovou tvůrčí filozofií. Snímek posbíral řadu ocenění, z nichž je patrně nejvýznamnější herecká cena pro Bruce Derna z prestižního festivalu v Cannes. Ze šesti nominací na Oscara (nejlepší film, režie, scénář, kamera a herci Bruce Dern a June Squibbová) Nebraska bohužel žádnou sošku nevytěžila. (Česká televize)

Mistickzz

Nevedel som čo od tohto filmu očakávať a ono to nakoniec tie moje očakávania dosť predčilo. Pohodová Road Movie, ktorá v sebe nesie určité posolstvo o živote a smrti je okorenená sviežim humorom a hereckými výkonmi a ja vrelo odporúčam. ()

DavidS.

Ecce homo Homolka v černobílé melancholické variaci z amerického Středozápadu a v nejdepresivnějším obývacím pokoji jako mikrokosmosu vidláctví, zmařených snů a ekonomické krize... ()

velkyvezir

Mnoho povyku pro nic. Tak bych charakterizoval vše kolem tohoto filmu, protože je dalším z mnoha desítek amerických nezávislých filmů, kterých jsme už mohli vidět... Je to koukatelné, ale prostě mi přijde, že takový příběh už byl v dřívějších nezávislých filmech proprán několikrát. A ta kamera... ano, nádherné záběry, ale to nasvětlení je prostě příšené, je tam moc jasu, filmu by pomohlo více kontrastu, jako to měl v 80. letech Jarmusch... ()

farfalla

´Nebraska´ je krásně černobílá, ale nic není takové, jaké se to zdá být. David Grant a jeho otec Woody nemají na první pohled nic společného, nikdy si nebyli blízcí a ani teď spolu moc nemluví. Táta nic neví o synově životě. Woody byl vždy mlčenlivý dobrák využívaný ostatními, který zjevně nebyl šťastný v manželství, a tak všechno řešil pitím. Malý David neměl kvůli pití tátu rád, ale snažil se mu pomoci po svěm - pití mu vyléval, za což ho táta nenáviděl. Ale nikdy o tom nemluvili, až teď na cestě do Nebrasky si můžou promluvit. Dialog zprvu vázne, i další osoby do něj musí zasáhnout, aby se David zorientoval ve svém tátovi. S problémy, ale jde to, protože jsou oba dva stejní. Až když to David pochopí a rozhoupe se dělat rozhodnutí, začne to mezi nimi fungovat. Bruce Dern je svělý jako Woody Grant. Byl tak přesvědčivý, že jsem si nebyla jistá, jestli je takový i v civilu anebo to tak dobře hraje. Podívala jsem se na videa s jeho rozhovory z letošního roku a už vím, že je takový přesvědčivý herec. (Jinak Bruce Dern byl první, kdo zabil Johna Wayna na plátně. A střelil ho do zad.) "Woman: Does he have Alzheimer's or something? David: He just believes stuff people tell him. Woman: That's too bad." Na výletě do Lincolnu v Nebrasce nikdo nic nevysvětluje. Je třeba dávat pozor, poslouchat a pozorovat, pak je šance pochopit. Ale jestli se jen chceš pobavit při psaní smsek, tak to raději otoč do Orlanda na Floridě. ()

ZdenoLo

Neskutočne ale neskutočne mi vadilo že to bolo čiernobiele. Je to veľká škoda pretože Nebraska je krásna krajina a tá farba by tomu dodala krajší efekt. Čo sa týka hereckých výkonov, tak to som bol veľmi prekvapený. Dedko a babka boli dokonalí. K žánru by som to zaradil aj medzi komédie lebo bolo toho veľa na čom sa dalo zasmiať. ()

F.W.Colqhoun

Středozápad není pro starý, ale kde ono to dnes pro starý je, vyjma Rádžastánu? Alexander Payne sice film nepsal, ale dost dobře by mohl, kdyby měl ve zvyku vystřihávat většinu jízlivých vtipů. Šlo o ideální volbu autora realizace filmu o stáří; nebyli-li jeho postavy vyloženě důchodci, mají k nim v jistém ohledu velmi blízko. O Schmidtovi, ale i Bokovka či Zmenšování sledují hrdiny tradičních hodnot, hledající bezpečí. Samy příběhy mají tempo a reakční dobu důchodce ve skvělé duševní formě. Nebraska by mohla penzistou, váhajícím nad slevovým letákem inzerujícím buď melancholii nebo rezignaci. Byla by na tom podstatně lépe než chřadnoucí senior Bruce Derna, který je v kontrastním černobílém vizuálu skoro průhledný. (Ale alespoň vidí, na rozdíl o odbobně nemohoucí roli v Tarantinově Tenkrát v Hollywoodu.) Ztrápený prodejce elektroniky David s Payneovsky průměráckou vizáží Willa Forteho pozoruje stárnutí svého otce s jistou bezradností, nikoliv lhostejně. Výlet za miliónovou výhrou přes státy, na nichž jsou nejvíce cool lokace benzínové pumpy [Montana, Dakota, Nebraska, Dakota - tuším že Jižní] se vyvine v možnost poznat rodiče jako celkem zajímavé bytosti, tedy osoby daleko plastičtější, než jakými rodiče coby rodiče mohou být. K české nové vlně, s níž je Payne podle mých zdrojů dobře seznámen, odkazuje nejen úžasný černobílý vizuál, ale i statická prostota vedlejších postav a dialogy, jejichž nonsenzuální poetiku (jakoby) mohl napsat jen život sám: Verne, do you still drive a Chevy? / A what? / A Chevy. That Impala you used to have. / I never had an Impala. / Well, hell, I don't know what it was, then. / I had a Buick. / That's what it was. / Are you still driving that? / I haven't had that for years. / I thought you still had it. / It was a '78, wasn't it? / '79. / Those were good cars. / It was okay. / They don't make them like that anymore. Those cars will run forever. Whatever happened to it? / It stopped running. / Well, they'll do that. Skvělý film. ()

derryl

Brilantní film o rodinných vztazích, o jednom malém výletě pro "milión" a velkém srdci syna hlavního hrdiny... ()

dormouse

Tolik starých lidí pohromadě jako v tomhle filmu, jsem snad nikdy neviděla. Depresivní snímek o tom, jak to stojí za houby, když je člověk starý. Ani jedna sympatický postava, nesmírně ošklivé interiéry, prostě vidina toho, že to nejhorší přijde na konec. A celá tahle hrůza se vleče a vleče a vleče. ()

DannyBoy80

No taková reálná amerika z maloěsta bez jakýchkoli příkras. Sledovač mejnstímu by se asi hodně divil. Každopádně film o poblázněném staříkovi který si myslí že vyhrál milión je místy docela ftipný. Má to svou duši, jak to rodinu spojí a rozpojí. No je to takové .... artové. ()

prezdivaka

Brilantní záležitost. Na tom filmu je vše perfektní. Jako bych koukal na amerického Miloše Formana. Každá věc tady má svůj smysl a každý záběr je velmi pečlivě připravený od kompozice po světlo. I když je věkový průměr herců kolem 70 let, nemá to chybu. ()

Rozjimatel

"Does he have Alzheimer's?" "No, he just believes what people tell him." "That's too bad."     Road-movie o ceste hrdinu na sklonku života do vlastnej minulosti, o bilancovaní svojho života a aj o ujasnení si starých vzťahoch. Alebo ak chcete, príbeh o jednej životnej miliónovej výhre ("Dad. Do you want a hat or a seat cushion?" "I'll take a hat."). Dej tohto lyricky ladeného filmu s výbornými dialógmi a množstvom perfektných hlášok ("I ain't fiddling with no cow titties. I'm a city girl!") plynie v takom príjemne ospalom tempe. Zároveň ide aj o celkom vydarenú psychologickú štúdiu rôznych ľudských charakterov, pričom do popredia vystupujú pokrivené medziľudské vzťahy a rôzne ľudské neduhy, ako je chamtivosť a pretvárka. Nejedná sa ale o ich ostrú kritiku, ale skôr o akýsi kritický pohľad s láskavým porozumením. Film je tak hrejivo ľudský a plný výborného, hoci trochu trpkého humoru. Som rád, že pribúdajú výborné filmy, v ktorých dostávajú aj starí herci v hlavných rolách príležitosť predviesť svoje herecké umenie, filmy, ktoré majú svoju múdrosť a hĺbku a sú akýmsi protipólom k bezduchým a plytkým tínedžerským filmom. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete.     "Were you ever sorry you married her?" "All the time." "Well, why did you have kids, then?" "I like to screw, and your mother's a Catholic, so you figure it out." ()

Bennyman

Nakonec musím dát za tři. Nevím, ale nějak mi to dohromady nefungovalo. Will Fort mi tam neseděl a spoustu dalších věcí . ()

Mikino00

Milá tragikomedie avšak podávající obraz drsné reality a nelehké úlohy syna snažícího strávit čas se svým otcem posedlým milionovou výhrou. Myšlenka i jednotlivé situace a hlavně lidé jsou vykreslení pečlivě, bohužel film se dosti táhne a kratší stopáž by mu slušela více. ()

Ollie235

Nebraska je filmem, který byl pro mě mezi letošními oscarovými nominacemi asi největší neznámou. Pustil jsem si ho aniž bych cokoli zjišťoval, koukal na trailery, znal příběh... V první chvíli mě tak nesmírně zarazilo (byť nijak neodradilo) černobílé pojetí, stejně jako nesmírně pomalé tempo. V úvodních minutách jsem se nesmírně nudil a dokonce přemýšlel, že to zabalím rovnou. Po nástupu do auta se ale něco změnilo. Z bezvýznamné nudy se stal zajímavý film, u kterého mi doteď vrtá hlavou, nakolik se jednalo o drama a nakolik o komedii. Párkrát jsem se totiž od srdce zasmál, ale absolutně bez jistoty, že to tak bylo tvůrci zamýšleno. Jinak zaručeně potěší výkon Bruce Derna a povedený konec. Nemohu se ale zbavit pocitu, že by z Nebrasky byla výborná ryzí komedie. ()

Nethar

Takhle dobrou podívanou jsem vskutku nečekal. Myslel jsem si že to bude nějaký "umělecký" nudný snímek, ale Nebraska mě potěšila. Senilní pán uvěřil reklamnímu dopisu, podle kterého vyhrál milion dolarů, a snaží se cenu vyzvednout. Rodina mu nejprve brání, poté se ale rozhodnou pro jeho spokojenost hru hrát a pomoci mu. Vypraví se na několikadenní cestu, během které se zastaví v městečku, kde potkají roky neviděné příbuzné, staré známé, apod. Chytrý film s myšlenkou a výborným humorem, takovým absurdním, kterému jsem brzy přišel na chuť, konečně jsem se zase někdy mohl zasmát místo pouhého pousmát. ()

bohemia_regent

Při sledování mě napadaly tyto asociace: česká nová vlna 60. let, Ivan Passer, Miloš Forman... Rozjezd filmu byl sice dost dlouho nějak divně rozpačitý, ale postupně se to zlepšovalo a druhá polovina filmu neměla chybu. Tedy až na ten závěrečný pokus o happyend, ve své všeobjímavosti bohužel trochu naivně americký. Ale jinak velmi dobrý film. ()

Tarantino chystá nový western

Tarantino chystá nový western

20.01.2014

Ačkoliv westerny nejsou příliš v kurzu, Quentin Tarantino rozhodně patří mezi hrstku filmařů, kteří si můžou dovolit je točit. Nespoutaný Django se rychle stal jeho nejvýdělečnějším filmem, není tedy… (více)