Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

• Francie

Le Cuisinier, le voleur, sa femme et son amant

Kuchár, zlodej, jeho žena a jej milenec

Drama / Krimi

Velká Británie / Francie / Nizozemsko, 1989, 124 min

film podle mého gusta. Trocha perverze a dekadence v hedvábné záplavě kvalitního umění, vlastně hodně perverze a dekadence... Ovšem naprosto strašlivý dabing trapné TV Prima strhává zážitek do hlubin obskurních paskvilů. Veselý tón Zlatuš kdysi Demižónové Adamovské v situacích vážných mě fakt sral, ale její vášnivé vzdychání mě sralo ještě víc.(1.9.2008)

Po zhlédnutí Kuchaře, zloděje, jeho ženy a jejího milence začínám mít dojem, že již plně začínám rozumět režisérskému stylu Petera Greenawaye. Nekončící smršť v podstatě nepodstatných konverzací, které jsou jedním ze základních prvků i tohoto snímku a příběh, v němž se kromě několika jednotlivých scén, děj vlastně neodvíjí žádným výrazným směrem. Nevím proč, ale často jsem si během sledování vzpomněla na Saló aneb 120 dnů Sodomy. Michael Gambon je odporný, obtloustlý zmetek, který neustále žvaní a Helen Mirren je zase mlčenlivá, poslušná a nahá krásná. Dokonalá a odporná pomsta zhrzené ženy zakončuje celé toto podivné a originální dílo.(26.12.2012)

Život je restaurace, ne knihovna. Dekadentní a extravagantní mistrovské dílo hyperrealismu a v lecčem zvracené malebnosti. Království sedmi smrtelních hříchů na pozadí Oslavy důstojníků Svatojiřské gildy od France Halse, kde předvádí svoji pochybnou moc bohatý zloděj strkající si do huby nejvybranější jídlo a vypouštějící z ni nejvulgárnější odpad. A tento otvor rozhodně převažuje nad jeho výčnělkem. Skutečný impotent a skutečný kanibal - produkt společnosti spotřeby. Jeho žena postrádající lidskou pozornost, úctu a lásku, ale nepostrádající odvahu, hrdost a duchapřítomnost. Kuchař - oblíbený typ Petera Greenawaye - ironický perfekcionalista posedlý vášní k umění, pro kterého nehraje roli, jaké dílo vytváří - architekturu, malířství, hudbu nebo gastronomii. Milovník francouzské revoluce, který hltá knihy a je schopen milovat, čímž projevuje vyšší stupeň lidství. Celkově mytologický bestiář, kde lze vysledovat spojitosti mezi člověkem a zvířetem a kde se neustále reprodukují dvě základní složky přírodního života - sexualita a smrt, ať již jsou jakkoliv deformované civilizací a kulturou. Film plný metafor. Restaurace jako metafora zažívacího traktu: kuchyň pro příjem, skladování a přípravu jídla, jídelní sál pro trávení a zažívání a toaleta pro vyprazdňování s plynulým přejezdem kamery mezi nimi. Vyhnání obnažené milenecké dvojice z ráje hojnosti do říše smrti. A nakonec podobně jako ve "Velké žranici" Marco Ferreriho velký vzdor malého člověka vůči "lásce" všemocného žárlivého boha, který sice obšťastnil člověka na rozdíl od zvířat touhou po kráse a ideálech, ale jaksi "zapomněl" mu dát skutečnou svobodu a nezávislost na hmotě - lidský vzdor, který se vylévá v hrdě zoufalé "Žraním a šoustáním k smrti" pro člověka a "Na, žer a udav se tím!" pro boha.(14.5.2011)

Jednou hrajete ctihodnou královnu Alžbětu II., podruhé nevěrnou manželku, která nechtěnému divákovi nechává pohledem obtěžkat své bobří zviřátko ... Režisér Peter Greenaway je původně malíř a je to dost znát. Veškeré dekorace jsou barevně vytříbené a divák gurmán si tak jistě pošmákne. K tomu hraje výtečná hudba a Michael Gambon vede sáhodlouhé nikým nepřerušované monology na téma zrádlo, sex a další radovánky. Málo řečí, o to více akce zase v podání Helen Mirren. Škoda jen, že druhá půlka filmu nebyla trochu prostříhána.(16.6.2010)

• jonyyy

Extrémě dlouhé, nic se nedělo a když jsem čekal, že to konec vytáhne nějakou parádní pointou, tak to naopak zabil úplně. Zvrácenosti mám rád, ale tady mi to opravdu nesedlo. Navíc jsem se těšil na horor, nedočkal jsem se ani jednoho hororového okamžiku. A ještě k tomu mě něuvěřitelně štvaly ty neustálé dementní monology toho hlavního padoucha. 40%(3.6.2011)

• - V tomto filmu si poprvé spolu zahrají společně Michael Gambone a Ciarán Hinds, který se později setkali na place ještě třikrát, naposledy pak během natáčení filmu Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011), kde ztvárnili bratry Albuse a Aberfortha Brumbálovi. (Missa08)

• - Film je volně založen na dramatu Johna Forda ze 17. století, 'Tis Pity She's A Whore'. (Chatterer)

• - Psí exkrementy byly vytvořeny z čokoládové pěny. (Chatterer)