poster

Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec

 • Velká Británie

  The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

 • Francie

  Le Cuisinier, le voleur, sa femme et son amant

 • Slovensko

  Kuchár, zlodej, jeho žena a jej milenec

Drama / Krimi

Velká Británie / Francie / Nizozemsko, 1989, 124 min

 • JASON_X
  ****

  Můj první Greenaway v dávných časech mého filmového experimentování. A i když jsem pak viděl i několik jeho dalších filmů, tenhle se mi zapsal do paměti nejvíc. Dodnes si zřetelně pamatuju, jak mocně na mě zapůsobila jeho vizuální i hudební stránka, jak jsem byl plný dojmů z jeho opulentní výpravy, hýřivých kostýmů, z té přehršle barev i zvuků, z dlouhých jízd kamery restaurací i dlouhou kuchyní, ze smutné písně, kterou zpíval kuchařský učeň... bylo to kdysi dávno moje možná první setkání s tímhle způsobem filmového umění. A dodnes mám tenhle film rád, i když mi tak úplně nesedí jeho extrovertnost, jeho živočišnost a teatrálnost, ale to je můj problém, ne vada filmu. Postava Zloděje je možná jednou z nejodpornějších postav filmové historie, v kohortě jeho nohsledů se mihne i mladý zfetovaný Tim Roth, Helen Mirren odhaluje svoje nesporné tělesné půvaby a kdyby si přitom hodila pytel na hlavu, byla by ještě hezčí... Jen škoda, že působivému finále předcházejí dvě zdlouhavé a nudné scény, které spolehlivě narušují dosavadní skvělé filmové tempo.(26.1.2015)

 • topr harley
  ****

  Zajímavý film, o kterém nevím, co si mám myslet. Ze začátku jsem z něj nebyl nijak odvázaný, ale postupem času mě začal pohlcovat. Určitě na tom měla velký podíl podmanivá hudba a skvělá kamera. Jak běžely minuty, tak mě to čím dál víc přitahovalo. Mám zálibu v patologických vlastnostech lidí. V bezúčelné brutalitě a násilí. Film mě stejnou mírou odpuzoval a přitahoval. Myslím, že Peter Greenaway taky nebude podle společenských měřítek zrovna psychicky v pořádku.(3.8.2014)

 • jojinecko
  ****

  Štýlový a estetický, zároveň dekadentný a zvrátený exkurz do sveta pseudomorálky a konzumnej spoločnosti. Svojim vyznením mi pripomenul Veľkú Žranicu, ale v tomto prípade je ten filozofický backround oveľa silnejší...Film, ktorý ostane v pamäti a nielen vďaka nezabudnutelnej geniálnej poslednej scéne (a vôbec mi nevadílo, že je to tak trochu hra na efekt)...(7.12.2007)

 • dr.horrible
  ****

  Môj prvý Greenway a môžem povedať,že som nadšený-hlavne výtvarnou stránkou filmu(celé to zafarbenie postáv,interiéru aj rekvizít do červena,veľmi pôsobivá výprava a neuveriteľne sugestívne zobrazenie nielen brutálnych scén)podporenou úžasnou hudbou Michaela Nymana.Jedinými slabinami filmu sú dosť výrazná plochosť niektorých postáv(hlavne Helen Mirren s milencom a vlastne aj kuchár) a prehnaná nechutnosť niektorých scén(úvod,sprchovanie..).Čo ale treba vyzdvihnúť najviac zo všetkého je Michael Gambon,ktorý sa svojej postavy ujal tak dokonale,že ho musí fakt k smrti nenávidieť asi každý divák tohoto divného filmu a jeho Albert Spica sa tak s prehľadom zaradí medzi najodpornejšie postavy filmovej histórie.Mali byť Oscary,alebo aspoň nominácie(hlavne pre Gambona a Nymana).90%(15.3.2012)

 • Mr.Apache
  *****

  Kus, který mě nemilosrdně přibil v kině do křesla, a donutil mě zírat bez dechu až do konce. Fascinující mistrovská orgie. Velká filmařina po všech stránkách. Šokující, ale pravdivé. Bizarní, kruté, ale ze života. Tenhle film je povinnost. [Jen tak na okraj: Díky "Kuchařovi" se seznámili mí dva oblíbenci, Helen Mirren a Charles Bukowski. Buk si totiž na nějaké hollywoodské party všimnul Helen, a hned na ni pokřikoval: "Tak co, jak bylo v tom mrazícím boxu?" Helen byla posledním člověkem, se kterým Bukowski zachlastal.](23.7.2006)

 • - Psí exkrementy byly vytvořeny z čokoládové pěny. (Chatterer)

 • - Film je volně založen na dramatu Johna Forda ze 17. století, 'Tis Pity She's A Whore'. (Chatterer)

 • - V tomto filmu si poprvé spolu zahrají společně Michael Gambone a Ciarán Hinds, který se později setkali na place ještě třikrát, naposledy pak během natáčení filmu Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011), kde ztvárnili bratry Albuse a Aberfortha Brumbálovi. (Missa08)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace